Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska [W-wa] - Czarnogóra [Kotor] - którą trasą?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13475
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.06.2015 21:50

sailor-ro napisał(a):Pytanko, jak tam wygląda sytuacja na przejściu granicznym Wegry/Cro?

te kiero napisał(a):no w sierpniu zapewne będzie tłoczniej niż zwykle i lekko pzykorkuje, ale to nie to co Lucko..., max było chyba pół godz

Tak, było w moim przypadku, też w sierpniu. :wink:
sailor-ro
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 11.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) sailor-ro » 04.06.2015 22:01

czyli Lucko omijać?
Puuniek
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 30.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Puuniek » 30.06.2015 13:55

Witam
W zeszłym roku jechałem z Polski do Czarnogóry (zatoka kotorska) trasą:
1. POLSKA: Białystok-Przemyśl-Barwinek
2. SŁOWACJA: Svidnik-Stropkov-Vranov Nad Troplou-Trebisov-Satoraljaujhely (bez autostrad)
3. WĘGRY: Miskolc-Budapeszt-Szekszard-Mohacs (autostrada)
4. BIH: Osijek-Slavonski Brod-Doboj-Zenica-Sarajevo-Foca-Gacko-Trebinje (kawałek autostradą)
5. CZARNOGÓRA: Herceg Novi-Kotor (zjechaliśmy bardziej na południe aby w Herceg odebrać klucze do mieszkania)

1. Jazda przez Polskę: jak każdy wie - długo i powoli z dużą uwagą na policję i pomiary prędkości.
2. Jazda przez Słowację: zrezygnowałem z autostrady, gdyż Słowacja jest wąska i zwykła droga na południe z wyjątkiem odcinka przez góry jest prosta i łatwa do przejechania. Same zaś góry to nic w porównaniu z tym, co dzieje się Bośni.
3. Jazda przez Węgry: od granicy ze Słowacją spokojna jazda wśród winnic i pól ze słonecznikami. Na autostradę wjechałem w Miskolcu i dojechałem niemal do samej granicy z Chorwacją. Jedzie się jak po stole, nudno acz przyjemnie. Jedyną rozrywkę zapewnia Budapeszt i jego pogmatwane rozjazdy. Za stolicą robi się pusto do tego stopnia, że pada pytanie po co ktoś budował autostradę w tym kierunku. Przy końcu autostrady nocleg w samochodzie ze względu na brak jakichkolwiek moteli czy innych miejsc do spania - tak jest niemal na całej długości autostrady.
4. CHORWACJA: Krótki odcinek przez Chorwację z sympatycznym pogranicznikiem nie zapada w pamięć. Jest płasko i zupełnie inaczej niż w części nadmorskiej - niemal identycznie jak na Węgrzech. Oczywiście prosto na południe bez autostrad.
4. Jazda przez Bośnię i Hercegowinę: na granicy kilka stacji benzynowych, tankowanie do pełna i kawa. Drogi wąskie acz jeszcze proste, im dalej na południe tym większy ruch i bardziej kręto. Warto wjechać na autostradę do Sarajeva - jest tanio a odcinek jak na Bośnię dość długi. W Sarajevie remonty i objazdy - zgubiliśmy się i wraz z napotkaną po drodze rodziną z Gdańska wyjechaliśmy jakoś na drogę na Foca. Nie dojechaliśmy tam ze względu na objazd spowodowany osuwiskami skalnymi, które zmiotły sporą część drogi do rzeki. Objazd prowadził coraz wyżej cieniutkim asfaltem przez góry do momentu aż skończył się asfalt i pozostały tylko wąskie, błotniste i wyboiste szutry. Przejechaliśmy tak 20km szczytami gór i leśnymi duktami. Innej drogi nie było, napotkani po drodze Polacy łapali się za głowę mówiąc co jeszcze przed nami. Ostatecznie wydostaliśmy się na jakiś asfalt i krętymi dróżkami wśród gór ostatecznie przejechaliśmy granicę i zjechaliśmy do Herceg Novi.

A. Czas jazdy: Czarnogóra + BIH zajmuje tak naprawdę kilkanaście godzin. Jeśli ktoś mówi, że jest inaczej to chyba leciał samolotem. My dociągnęliśmy w drodze powrotnej do Węgier i ponownie nocowaliśmy w samochodzie na autostradowym parkingu. 3/4 trasy do końca Węgier pokonuje się w tym samym czasie, co 1/4 przez Chorwację, BIH i kawałek Czarnogóry.
BIH to niezapomniane widoki, doliny rzek i kręte drogi pokonywane na drugim i trzecim biegu. Do tego możliwość podziwiania wielkich głazów, które spadły na drogę doszczętnie ją niszcząc i być może zmiatając w przepaść jakiś samochód. Brak możliwości ale też i chęci wyprzedzania. Brak możliwości jazdy szybszej niż 70km/godz. Do tego w drodze powrotnej przeżyliśmy tam burzę i oberwanie chmury co dopełniło kompletu wrażeń.
B. Na pytanie, czy jechać przez Bośnię odpowiem - jeśli zależy Wam na czasie albo macie auto z niskim zawieszeniem - to nie. W razie konieczności objazdu przez góry będziecie w kropce. W tym kraju nie ma szybkich i prostych dróg, nie ma też prostych objazdów. Każda droga boczna jest wąska, kręta i prowadzi czasami coraz dalej w bok od zamierzonej trasy. Jeśli jednak zaryzykujecie, warto zatrzymywać się po drodze, podziwiać piękne widoki a przy okazji odpocząć od męczącej jazdy po serpentynach.
C. W tym roku wybieram się tam ponownie i stawiam raczej na objechani Bośni od północy przez Chorwację autostradą. Jazda przez Czechy, Austrię i Słowenię przy starcie z Białegostoku to nadkładanie drogi i wysokie koszta autostradowe.
D. Koszty - autostrady na Węgrzech płatne winietą nie są drogie. Autostrada do Sarajeva w BiH jest krótka i tania. Więcej opłat nie miałem co bez wątpienia jest dużym plusem tej trasy w odróżnieniu od przelotówki przez Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację gdzie koszty autostrad zjadają dodatkowe setki złotych. Ja osobiście wolę je wydać na atrakcje w miejscu docelowym.
E. Problemów z policją nie miałem na całej długości trasy ani w samej Czarnogórze (dojechaliśmy do Ulcinj przy granicy z Albanią).
F. Na całej trasie najtańsze jest paliwo w BiH - warto tankować do pełna przy każdorazowym opuszczeniu granicy tego kraju. Na baku z Bośni w drodze powrotnej dojechałem aż do Przemyśla.
sils2305
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sils2305 » 05.07.2015 01:30

Ja wyjeżdżam w poniedziałek na noc.
Trasa ze stolicy na Gorlice (tankowanie). Na Słowacji bezpłatnymi drogami. Węgry przejeżdżam z winieta - trasa na Budapeszt. Dalej na Osijek i Dakovo (tankowanie). Dalej oczywiście na Sarajewo i do przejścia Scepan Polje =). W góry zamierzam wjeżdżać koło 04:00.
Wyjeżdżając o 22:00 - 6.07 mam 36 godzin na dojechanie do Becici żeby się zameldować. Będzie więc sporo czasu n a postoje i odpoczynek. Na samą rope nie powinno wyjść więcej niż 500zl w jedna stronę (jeżdżę spokojnie - zeszłoroczny wyjazd do Chorwacji - średnie spalanie 4.9l) a za miesięczną winiete na Węgry zapłaciłem kartą 66zl. Autko Volvo S40 2003 1.9 75kw.

Może ktoś ma aktualne informacje o stanie dróg za przejściem Scepan Polje? Stamtąd będę kierować sie nad Zatoke Kotorska.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11293
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 05.07.2015 08:39

dobry przegląd trasy...
Puuniek napisał(a):Witam
W zeszłym roku jechałem z Polski do Czarnogóry (zatoka kotorska) trasą:
Nie dojechaliśmy tam ze względu na objazd spowodowany osuwiskami skalnymi, które zmiotły sporą część drogi do rzeki. Objazd prowadził coraz wyżej cieniutkim asfaltem przez góry do momentu aż skończył się asfalt i pozostały tylko wąskie, błotniste i wyboiste szutry. Przejechaliśmy tak 20km szczytami gór i leśnymi duktami. Innej drogi nie było, napotkani po drodze Polacy łapali się za głowę mówiąc co jeszcze przed nami. Ostatecznie wydostaliśmy się na jakiś asfalt i krętymi dróżkami wśród gór ostatecznie przejechaliśmy granicę i zjechaliśmy do Herceg Novi.

nie wiem kiedy jechaliście, ale domyślam się, że na pewno przed końcem sierpnia, gdyż wtedy ten objazd już był nie potrzebny i jechało się głównymi drogami
Puuniek napisał(a):BIH to niezapomniane widoki, doliny rzek i kręte drogi pokonywane na drugim i trzecim biegu.

dotyczy to raczej bocznych dróg o mniejszym znaczeniu oraz np część odcinka Foca-Scepan Polje
affectpct
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 05.07.2015
Katowice - Czarnogóra -> Przej zielonego kierowcyazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) affectpct » 05.07.2015 21:18

Witam od tygodnia już bije się z przeliczaniem trasy...

Myślę o trasie:
Czechy Austria Słowenia Chorwacja Czarnogóra
Tutaj wychodzi trochę drogo za przejazdy, najgorzej ta słowenia...

Bardziej mnie interesuje trasa:
Czechy - Bratysława - Budapeszt - Przejście Udvar -Osijek - Dakovo - Sarajewo - Czarnogóra
W tym przypadku winietki kupuje tylko na:
Słowacja, Węgry

Ile płacę za przejazd przez Chorwację?
Jaka cena za przejazd przez Bośnię?

Czy w drugiej opcji będę miał dużo autostrad?


(Są to obie trasy sugerowane przez google) Niestety nie mogę dać linka.
Zmierzamy do:
Ulcinj, Czarnogóra
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13475
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 05.07.2015 21:44

Dojazd podzieliłem na 2 etapy i zamierzam pojechać tak:

- etap I 1128 km
"Szczęśliwa Dolina" -> Gniezno -> Boboszów -> Svitavy -> Brno -> Mikulov -> Wiedeń -> Feldbach ->
(objazd M-L-P) -> Lučko -> Karlovac -> Rastoke

etap II 650 km
Rastoke -> Gornja Ploča (A1) -> Ploče -> Dubrovnik -> Herzeg Novi -> Kotor -> Dobra Voda
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13475
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Katowice - Czarnogóra -> Przej zielonego kierowcyazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 05.07.2015 21:59

Nie wypowiem się na temat drugiej opcji, bo nie biorę jej pod uwagę. Ja wybrałem taką trasę.

Koszty przejazdu możesz zminimalizować, omijając słoweńską autostradę.

Za przejazd autostradami chorwackimi A2 + A1 zapłacisz 270 kun (w jedną stronę).
affectpct
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 05.07.2015
Re: Katowice - Czarnogóra -> Przej zielonego kierowcyazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) affectpct » 05.07.2015 22:33

No wlasnie ale czy sobie poradze z ominoeciem platnego odcinka w sloweni? Bede sie stresowal ze cos pomyle a przeciez jade wypoczac. Chyba ze udalby mi soe wgrac te obejscie do tom toma no to moze.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13475
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Katowice - Czarnogóra -> Przej zielonego kierowcyazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 05.07.2015 22:37

Objazd Mureck - Lenart - Ptuj jest naprawdę prosty. Jeśli masz nawigację, to już w ogóle nie będzie problemu.

Poczytaj w tym wątku :wink:
wojkoch
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 23.07.2012
Re: Katowice - Czarnogóra -> Przej zielonego kierowcyazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojkoch » 05.07.2015 22:47

affectpct napisał(a):
Bardziej mnie interesuje trasa:
Czechy - Bratysława - Budapeszt - Przejście Udvar -Osijek - Dakovo - Sarajewo - Czarnogóra
W tym przypadku winietki kupuje tylko na:
Słowacja, Węgry

Ile płacę za przejazd przez Chorwację?
Jaka cena za przejazd przez Bośnię?



koledzy zapewne dość słusznie sugerują ci przejazd przez SLO ale skoro zapytałeś to ja odniosę się do opłat przy jeździe przez BIH

Chorwacja - A5 - od węzła Osijek - początek A5 (lub koniec :) ) - do węzła Velika Kopanica - 28 kun

Bośnia i Hercegowina - A1 - Zenica - Sarajewo - ok. 5 - 6 marek bośniackich (lub coś koło tego)

ja za 6 dni będę tak jechał :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11293
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Katowice - Czarnogóra -> Przej zielonego kierowcyazd

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.07.2015 10:06

affectpct napisał(a):Bardziej mnie interesuje trasa:
Czechy - Bratysława - Budapeszt - Przejście Udvar -Osijek - Dakovo - Sarajewo - Czarnogóra
W tym przypadku winietki kupuje tylko na:
Słowacja, Węgry

Ile płacę za przejazd przez Chorwację?
Jaka cena za przejazd przez Bośnię?

Czy w drugiej opcji będę miał dużo autostrad?


(Są to obie trasy sugerowane przez google) Niestety nie mogę dać linka.
Zmierzamy do:
Ulcinj, Czarnogóra

tak w tej opcji również jest większość autostrad;
krótką autostradę w chorwackiej Slavonii możesz ominąć DK 7, ale nie są to duże oszczędności;
Ceny w HR i BiH jak podał Ci wojkoch...

tutaj link do mojego przejazdu w podobnym kierunku
affectpct
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 05.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) affectpct » 07.07.2015 09:28

Koledzy pobyt już zamówiłem, teraz będę kupował winietki przez stronkę która jest na forum, czy datę ważności mogę Tam podać? Ponieważ jedziemy na 10 noclegów potrzebujemy winietki miesięczne lub dwa razy po tygodniu.

Chciałbym jechać trasą polska - czechy - austira - slowenia (tutaj objazdem) - chorwacja

I moje pytanie, wyjazd zaplanowalem na sobote rano, czy dobrze zrobilem? Jedziemy w przyszlym miesiacu. Bedzie to przejezdne?
affectpct
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 05.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) affectpct » 07.07.2015 09:36

Jadąc w ten sposób to ile w chorwacji na autostarde musze przeznaczyc pieniazkow?

Niestety nie moge wtsawiac linkow z mapa :(
Na autobane wjezdzam w zageb i ajde przez cala chorwacje
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13475
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.07.2015 09:46

affectpct napisał(a):Jadąc w ten sposób to ile w chorwacji na autostarde musze przeznaczyc pieniazkow?

Jedziesz od strony Słowenii, więc najpierw masz A2 za 48 kun. Następnie całą A1 za 222 kuny.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Polska [W-wa] - Czarnogóra [Kotor] - którą trasą? - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone