napisał(a) arkona » 04.06.2009 10:43
Nie miałem czasu zabrać głosu w tym temacie, ale w końcu się zebrałem. Można tu wymienić światowej sławy kompozytora, dyrygenta, pisarza Michała Rogowskiego.Przyjechał do Dubrownika na rok z małą walizeczką, a zostało mu się na zawsze. Nigdy już Dubrownika nie opuścił. Inaugurujący koncert Dubrownickiej Filharmonii, który odbył się w 1925 roku poprowadził inny znany polski muzyk, dyrygent Tadeusz Sygietyński.
Od 1886 roku do II wojny światowej wystawiono w Zagrzebiu 54 polskie sztuki 36-ciu polskich autorów, wśród których dużą popularnością cieszył się Wyspiański. W 1910 roku wystawiono "Śmierć Ofelii" z Ireną Solską, w 1915 roku w czasie walk legionów polskich "Warszawiankę" . Wystawiano m. in. Złote runo Przybyszewskiego, Lillę Wenedę Słowackiego, Słońce majowe Perzyńskiego.
Należy tu wspomnieć Gundulicia i jego poemat Osman poświęcony polskiemu królowi Władysławowi IV Wazie, a przede wszystkim próby
czynione przez Zrinjskich i Frankopanów zawarcia przez Chorwację i Polskę unii personalnej, jednak przez Polaków odrzucone.
Mała dygresja na koniec nasza królowa Jadwiga wnuczka bana bośniackiego Stefana Kostromanića, lubująca się w słowiańskich pieśniach przywiodła na swój dwór krakowski gęślarzy chorwackich.