Polskie pamiątki w Wiedniu.
W kościele Kapucynów przy Neuer Markt (Nowy Rynek) znajduje się sarkofag Eleonory Marii (1653-1697), arcyksiężniczki austriackiej, córki Ferdynanda II, ale również Królowej Polski żony Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Grobowiec ten jest ozdobiony m. in. polskimi herbami.
W I Dzielnicy przy Annagasse (przecznicy Kärntner Strasse) znajduje się kościół św. Anny w którym w pierwszym ołtarzu po prawej stronie jest obraz naszego Świętego Stanisława Kostki. Dokładnie naprzeciw tego ołtarza w kaplicy jest rzeźba z 1510r. przypisywana Witowi Stwoszowi przedstawiająca św. Annę Samotrzeć.
Przy ulicy Kurrentgasse 2 jest kaplica św. Stanisława Kostki, niestety zwykle niedostępna dla zwiedzających. W 1564 roku rodzice wysłali syna Stanisława wraz ze starszym bratem na studia do Wiednia. Niestety, w roku 1567 Stanisław Kostka uciekł z Wiednia do Rzymu, gdzie wstąpił do zakonu Jezuitów.
Kościół Augustianów znajduje się przy Augustinerstrasse 9 sierpnia 1637 roku był świadkiem ślubu per prokura Władysława IV z Cecylią Renatą - niezbyt ładną córką cesarza Ferdynanda III - potwierdzenie tegoż ślubu nastąpiło 12 września tego samego roku w Warszawie. Nazajutrz w kościele św. Jana w Warszawie odbyła się pierwsza koronacja. To w tym kościele Augustianów w Wiedniu po zwycięskiej bitwie Jan III Sobieski zaintonował Te Deum. Na ścianie tego kościoła jest tablica z podobizną króla z napisem w języku niemieckim: "Jan III Sobieski Król Polski, główny dowodzący zjednoczonych armii wziął udział we mszy Świętej 13 września 1683 roku po wyzwoleniu Wiednia od oblężenia".
O płycie Fryderyka Chopina wspominałem wcześniej.
W prawej nawie kościoła Frańciszkanów w Austrii zwanych minorytami od nazwy Braci Mniejszych, na Minoritenplatz w 1 Dzielnicy, znajduje się obraz przedstawiający O. Kolbe na tle Oświęcimia, pędzla włoskiego malarza Mario Bulfona w 1973, roku beatyfikacji O. Kolbe. W innym kościele minorytów przy Alster Strasse w ołtarzu po lewej stronie, znajduje się portret O. Kolbe. Obok tego kościoła w klasztorze znajduje się kaplica św. Maksymiliana Kolbe.
O Kulczyckim wcześniej wspominaliśmy.
Na ścianie domu przy ulicy Florianigasse w 8 Dzielnicy gdzie dwukrotnie mieszkał Ludwik Zamenhof, znajduje się tablica poświęcona twórcy języka esperanto.
Polski Kościół przy pod wezwaniem św. Krzyża przy Renweg 5a w 3 Dzielnicy w 300-lecie Osieczy Wiedeńskiej, nawiedził papież Jan Paweł II, na pamiątkę na zewnątrz kościoła umieszczono pamiątkową tablicę i postawiono pomnik Ojca Świętego JP II. Wewnątrz kościoła znajdują się dwie tablice z 1898 roku głoszące podziękowanie dla cesarza Franciszka Józefa za przekazanie kościoła w polskie ręce.
W Schwechat dawniej wsi, dzisiaj osiedle pod Wiedniem, znajduje się kamienny obelisk stojący na czterech kulach armatnich zwieńczony metalowym krzyżem (Kugelkreuz-Sobieskikreuz), upamiętniający w trzy dni po bitwie, spotkanie cesarza Leopolda I z królem Janem III Sobieskim 15 września 1683 roku.
Na temat Kahlenbergu trzeba poświęcić więcej czasu i cierpliwości w opisywaniu.
Powyższe wiadomości streściłem z książki "Spacer po polskim Wiedniu", wydanej przez moją córkę