Tymona napisał(a):"mamuś - w tej stolicy to po polsku mówią"
Podobno mamy przekrój całego kraju, więc się naumieliśmy w końcu
***************************************************************
Nie zajrzałem do kawiarni.
A szkoda.
Kawiarnia muzealna wzorowana jest na działającej podczas okupacji kawiarence "Pół Czarnej" - miejscu spotkań artystów, czynnym od grudnia 1939 roku przy ulicy Kredytowej 6.
Z fotografii zdobiących ściany spoglądają gwiazdy warszawskich scen, uwiecznione niekiedy w nieteatralnych zgoła sytuacjach, do lektury zaprasza prasa czasu okupacji i Powstania.
Za to przyjrzałem się Niemcom ...
Dziennik, prowadzony w czasie Powstania przez ośmioletniego Jerzego Arcta z Sadyby, dar Haliny Arctowej. Karty dziennika oddają w pełni codzienne życie dziecka w ogniu walk. Ostatnie słowa:
napisane tuż po wojnie, stanowią poruszające memento dla kolejnych pokoleń...
Kawałek ekspozycji poświęcony działaniom wojsk w kampanii wrześniowej oraz Grupy Kampinos czyli działającemu na terenie Niepodległej Republiki Kampinoskiej pułku Palmiry-Młociny jest dość skromny.
Brak informacji o zgrupowaniu stołpecko-nalibockim por. "Góry"-"Doliny" oraz o ważnych dla powstania działaniach w organizowaniu pomocy dla powstania oraz działań wiążących spore siły niemieckie, o działaniach odwetowych na mordercach z oddziałów RONA, mało o Jerzykach ...
Może, po prostu, nie znalazłem, bo czasu było mało. Ale, jakby co, to zapraszam do
zabarbakan'a, gdzie staram się odtworzyć i opisać wydarzenia z tego rejonu.
Piętro bogate jest w działy tematyczne. Jest tu wspomnienie o cudzoziemskich oddziałach biorących udział w powstaniu
Już od pierwszych godzin walki, w myśl hasła "za wolność waszą i naszą", włączają się w polskie szeregi. Są wśród nich obcokrajowcy, mieszkający w Warszawie przed wojną, żołnierze zbiegli z obozów jenieckich, uciekinierzy z robót przymusowych na terenie Rzeszy, a także dezerterzy z armii niemieckiej i żołnierze Armii Czerwonej. Najliczniejsi wśród obcokrajowców walczących po polskiej stronie są Słowacy oraz Węgrzy i Francuzi. Towarzyszami broni Powstańców jest również kilku Belgów, po kilku Holendrów, Greków, Brytyjczyków i Włochów; w powstańczych szeregach są też Rumun i Australijczyk.
Jest również jeden murzyn, na którego to ślad trafiono całkiem niedawno.
August Agbola - Brown ps. "Ali". walczył w batalionie "Iwo"
na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej.
Ale o tym kiedyś wspomnę przy okazji opisu poszukiwań śladów Afryki w Warszawie.
Na razie możemy zobaczyć dział poświęcony udziałowi księży w powstaniu
Możemy posłuchać głosów przeszłości dochodzących nas z kanałów ...
Następny dział, musimy przez niego przejść, jeżeli chcemy odpocząć w kawiarence, najlepiej zilustruje ostatni wiersz Józefa Szczepańskiego, poety powstania warszawskiego, napisany 29 sierpnia 1944 w obliczu upadku Starego Miasta, w wykonaniu dePress:
Czerwona zaraza.
Bardzo przejmujący jest dział poświęcony ...
Liczba przesyłek waha się dziennie od 3 do 6 tysięcy. Każdego dnia młodzi listonosze, narażając życie, przenoszą dziesiątki listów. Choć przełożeni za wszelką cenę starają się uchronić ich od najgorszego, niejednokrotnie giną.
Idziemy na antresolę.
Odpowiednia aranżacja dźwięku i scenografii sprawia, że korytarz, którym idziemy, przypomina kanał.
Przed następnym odcinkiem:
Armia