Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11275
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 02.01.2014 20:53

weldon napisał(a):No to tradycyjny, zimowy, spacer ... ;)


bardzo, bardzo zacne, typowo malarskie foty
sztaluga, płótno, pędzel, olej, ...obraz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 02.01.2014 21:45

Franz napisał(a):A u Ciebie taki spokój...

Wszyscy byli nad Rusałką :D
te kiero napisał(a):malarskie foty

Mgła była. Wszędzie już opadła i wyszło słońce, a tu jest pełno wody i się mglisto zrobiło :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.01.2014 19:34

Most Trzeci, a lat sto :)

Obrazek

Równo sto lat temu, 6 stycznia 1914 roku oddano do użytku Most Poniatowskiego. Od otwarcia Kierbedzia minęło wówczas pięćdziesiąt lat, kiedy doczekaliśmy się tego drugiego, drogowego mostu.

Obrazek

Skąd nazwa Trzeci? Ano stąd, że władze, jak zwykle, narzuciły nam nazwę, która się kompletnie nie przyjęła, a mianowicie nadały mu za patrona jakiegoś tam cara Mikołaja II, a my, raz, że niespecjalnie za carami przepadaliśmy (na to trzeba będzie poczekać do czasów, kiedy zacznie się masowa emigracja do Hameryki, gdzie cary będą na porządku dziennym ;)), a dwa, że to taka już się tradycja zrobiła, że nazwy sami wybieramy.

Obrazek

No i Trzeci dlatego, że po Kierbedziu był jeszcze Kolejowy.

Obrazek

Most rozpoczęto budować w 1905 roku, a więc, jak widać, za bardzo się z nim nie śpieszyli. Inna sprawa, że również wybór projektu trochę zajął naszym przodkom, bo nad tym, który z dziesięciu projektów wybrać, radzili równie długo, bo między 1897, a 1903 rokiem.

Obrazek

Inna sprawa, że most, wraz z wiaduktem, to naprawdę kawał dobrej i długiej, roboty :)

Obrazek

Projekt mostu wykonał jego gorący orędownik, inż. Mieczysław Marszewski. Stefan Szyller przewodził zespołowi zajmującemu się projektowaniem ponad siedmiuset metrowemu (most liczy 506, a cała trasa mostowa ponad trzy i pół kilometra), wiaduktowi.

Również Stefan Szyller zajął się zaprojektowaniem efektownych wieżyczek i pawilonów na trasie mostowej, zaś znajdujące się na moście ławeczki oraz herby to już efekt pracy pana Zygmunta Otto.

Obrazek

Oprócz nazwy Trzeci, z racji tego, iż w 1913 mineła 100 rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, zamiast nazwy Most Mikołajewski, warszawiacy używali również nazwy Most Poniatowskiego, która później została uznana za oficjalną.

Obrazek

W sumie pech chciał, że tak naprawdę, to dziś mamy do czynienia z prawdziwym Trzecim mostem Poniatowskiego.
Pierwszy został wysadzony przez wycofujących się Rosjan niespełna w rok po oddaniu, 5 sierpnia 1915 roku. Odbudowa trwała siedem lat i zakończyła się w 1927, a międzyczasie, na jeszcze nieukończonym moście, znów załapał się na historyczną chwile, ponieważ to właśnie tu 12 maja 1926 roku doszło do spotkania Józefa Piłsudskiego i Stanisława Wojciechowskiego, czym zapoczątkowany został zamach majowy.

Obrazek

Drugi most dotrwał do 1944 roku.
W związku ze zbliżaniem się Rosjan w kierunku Pragi Niemcy wysadzili go 13 września 1944. W powietrze wyleciały wówczas cztery przęsła mostu i jedno przęsło wiaduktu.

Obrazek

Odbudowa poszła szybciej, niż poprzednie, bo trwała od 1945 do (a jakże ;)) 22 lipca 1946, ale tez zrezygnowano wówczas z wielu detali. Zresztą później demolka trwała dalej: w latach 50-tych zeszłego stulecia rozebrano wieżyczki od strony praskiej, a w 1962 roku północny pawilon wjazdowy na wiadukt od strony Śródmieścia.

Obrazek

W latach sześćdziesiątych most również poszerzono z 20 do 24 metrów - znów kosztem pozbycia się niektórych detali. Do niedawna, po praskiej stronie, w wodzie, znajdowały się nieźle zachowane pozostałości mostu zniszczonego w 1944, ale w pewnym momencie pojawiły się ekipy, które brutalnie rozprawiły się z tymi pozostałościami. Czy coś z nimi zrobiono? Nie wiem.

Obrazek

Obrazek

Niedawno staruszek doczekał się kolejnego remontu - to w związku z mistrzostwami piłki kopanej, które odbywały się na stadionie opodal mostu. Ostatnio zakończono remont najbardziej zniszczonej wieżyczki ... Nie na długo :/

Obrazek

Nic, może jednak wytrzyma drugie Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje ... ;)

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.01.2014 19:40

weldon napisał(a):Skąd nazwa Trzeci?

A w mojej rodzinie "Trzeci" oznacza mojego bratanka. ;)
Imię Witold przechodzi z ojca na syna, począwszy od mojego taty.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.01.2014 20:42

To w sumie podobnie, bo tak, jak most łączy dwa brzegi, tak u ciebie jest coś, co spina pokolenia :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 22.05.2014 10:59

Doszłam do wniosku, że zaniedbałeś ten wątek. :( Czyżbyś nie spacerował po ukochanej Warszawie, nie wybrał się nad Wisłę gdy jej wielkość urosła ostatnio do rozmiaru XXXXL, nie odwiedziłeś wystawy. :(
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.05.2014 11:06

Lidia K napisał(a):..., nie odwiedziłeś wystawy. :(


W Poznaniu też będzie ciekawa wystawa.

Właśnie wyczytałem, że na PeWuCe w 1929 roku otwarto pierwszy w Polsce peep show. :D
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 22.05.2014 16:38

Lidia K napisał(a):Doszłam do wniosku, że zaniedbałeś ten wątek. :( Czyżbyś nie spacerował po ukochanej Warszawie, nie wybrał się nad Wisłę gdy jej wielkość urosła ostatnio do rozmiaru XXXXL, nie odwiedziłeś wystawy. :(


Spaceruje po Warszawie :wink: , ale wątek zaniedbał ... totalnie :?
Na temat wystawy nic nie zdradził...albo coś przeoczyłam :roll:

:wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.05.2014 18:26

Piszu, piszu, ale więcej ostatnio mówiu ;)

Viszona nie widziałem, aczkolwiek wczoraj tam przechodziłem, natomiast van dem Poola oglądałem ostatnio.

Ja teraz jak nie cmentarz, to koszary, jak nie koszary, to ulewa, jak nie ulewa, to do podziemi schodzę, a ostatnio łaziłem pół nocy - nic nie było widać, bo ciemno :D


longtom napisał(a):Właśnie wyczytałem, że na PeWuCe w 1929 roku otwarto pierwszy w Polsce peep show. :D

No nie wiem ... Fotoplastikon od początku zeszłego stulecia oferował seanse dla panów, natomiast wcześniej, począwszy od czasów bezpośrednio przed powstaniem styczniowym do reform Starynkiewicza Warszawa była miastem typowo koszarowym, ze wszelkimi rodzajami "usług" potrzebnych żołnierzom, więc i burdele i hoteliki na godziny i wszelkiej maści przybytki nie były niczym nadzwyczajnym.
Chmielna na przykład ... śmaić się chce, jak ludzie mówią na to "salon" :mrgreen:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.02.2015 21:33

Wiecie, że Warszawa jest pięć razy większa, od Barcelony albo Paryża?

No to już wiecie :)

ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 24.02.2015 21:37

Gdybyś jeszcze trochę zaczekał...rocznica by była :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.03.2015 22:51

weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.07.2015 07:58

To jest reklama, ale może będzie mi wybaczone.

Robimy nadprogramową wycieczkę do Modlina - trochę przez przypadek udało nam się załatwić wstęp do klasztoru kapucynów w Zakroczymiu oraz rejs katamaranem po Narwi, możliwe, że połączony z oglądaniem słynnego Spichlerza. Trzeba było się szybko decydować :)

Całość wieńczy wspólne ognisko.

Ze względu na specyfikę wyjazdu ilość miejsc jest ograniczona, ale jeszcze trochę zostało.
Jeśli ktoś z warszawiaków lub przebywających akurat w Warszawie miałby ochotę zobaczyć poniżej pokazane miejsca, to zapraszam.

Zapewniamy dojazd i dwóch przewodników, żeby nie było tłoku przy zwiedzaniu i foceniu - jak zwykle ciekawe plenery do focenia gwarantowane :)

Szczegóły na maila: weldon(at)wp.pl

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

http://fmix.pl/slideshow/53835/122540/2 ... 6093113817
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.07.2015 12:42

weldon napisał(a):To jest reklama, ale może będzie mi wybaczone.


Coś tam skrobniesz po powrocie, to wybaczymy. :)

pzdr :wink:
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 10.07.2015 12:58

Już sobie myślałam...a nuż :wink:
Niestety, nie da się :roll:
Jednak efekty końcowe, mam nadzieję zobaczyć :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 146
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone