Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... sierpień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.09.2013 13:50

Obrazek
Obrazek
Obrazek

To tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja, cała dekoracja Sali w odwecie za Powstanie Listopadowe została zrabowana lub zniszczona.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dekorację tronu zrekonstruowano według projektu Andrzeja Grzybowskiego, a dekorację malarską sali wykonał Andrzej Bertrandt. Układ foteli i krzeseł dla senatorów i ministrów odtworzono ściśle według obowiązującego ceremoniału obrad sejmu polskiego.

Obrazek
Obrazek

Oryginalny jest fotel królewski oraz fragmenty dekoracji zaplecka i baldachimu tronowego.

Obrazek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... sierpień

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 13.09.2013 14:02

weldon napisał(a):Obrazek


Też dostałeś taki czerwony szaliczek :?: :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... sierpień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.09.2013 14:06

Nie :)

My mieliśmy słuchawki i musieliśmy się strasznie pilnować, bo bywało tak, że grupa poszła, a przewodnika nadal było słychać, tylko nie wiadomo było skąd, a pelengatora nie wziąłem :D
Marek48
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 10.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... sierpień

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek48 » 13.09.2013 14:57

Dzięki niezawodny weldonie za Mazowsze - sierpień. Szczególne podziękowanie za Powązki. Będąc tam 1 sierpnia, pomyślałem że jednym z tych fotografujących jesteś na pewno Ty. Szkoda że nie trafiłeś 29.08 na Plac Zamkowy na wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych. Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.09.2013 16:14

Marek48 napisał(a):Szkoda że nie trafiłeś 29.08 na Plac Zamkowy na wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych.


Wierz mi, że to raczej był powód do zadowolenia dla zgromadzonych tam osób :D

Pozdrawiam
Marek48
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 10.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek48 » 13.09.2013 16:52

weldon napisał(a):
Marek48 napisał(a):Szkoda że nie trafiłeś 29.08 na Plac Zamkowy na wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych.


Wierz mi, że to raczej był powód do zadowolenia dla zgromadzonych tam osób :D

Pozdrawiam


Jakie mam wyjście? Wierzę. :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.09.2013 18:59

Teraz nie pamiętam, ale byłem wtedy na Lao Che i miałem zaproszenie na Kamienne niebo i to drugie śpiewanie, ale komuś oddaliśmy bilety.
Zrobiliśmy sobie wtedy wycieczkę śladami powstania po Ochocie, a jutro, jak pogoda pozwoli, idziemy też po Ochocie śladami września.

Czasami też muszę w domu posiedzieć :D
Marek48
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 10.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... sierpień

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek48 » 13.09.2013 20:28

[color=#800000]Piękny. W sumie łatwo uwierzyć w tego Aignera, bo i fasada św. Anny jest udana.
I dobrze, że niedawno odnowiony.

Ciekawostka -w okuniewskim kościele i okolicach kręcono serial Plebania. Domyślam się że dzięki temu zarobiono na odnowienie świątyni.
W przeszłości Okuniew w tamtejszej okolicy był bardzo znaczącą miejscowością. Był siedzibą pałacu, którego resztek ruin można chyba jeszcze się doszukac. Okuniew zaczął podupadać, po tym jak ówcześni jego włodarze nie zgodzili się na poprowadzenie linii kolejowej z Warszawy do Petersburga.(tej tyczonej przy linijce). Kolej pobiegła przez Sulejówek który dzięki temu przekształcił się w modne letnisko.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.09.2013 20:43

Sulejówek w letnisko, a, zdaje się, Drewniak, spełniał rolę stacji towarowej?
Rosjanie w ogóle mieli zamiłowanie do linijek. Trakt Puławski ma jeden, czy dwa zakręty na całej swojej długości.

O Okuniewie nie wiedziałem. Bielany pokamedulskie grały do ostatniego odcinka, to zauważyłem.

Niestety, po małej dyskusji chyba muszę skorygować tego Aignera na Jakuba Kubickiego.
Kościół powstał już po wyjeździe tego pierwszego do Włoch, a podobno nadzorował wszystkie swoje projekty nie pozostawiając nic przypadkowi, więc to możliwe.

Kubicki był uczniem Merliniego, więc też godny architekt.

Zwłaszcza, jak na taką dziurę :)

Inna sprawa, że koło mnie kościół projektował dla odmiany Marconi, którego dzieło można było teraz podziwiać przy okazji protestów przed Ministerstwem Zdrowia :D

Marek48
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 10.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek48 » 13.09.2013 23:03

Z Drewniakiem , dzięki za przypomnienie.
Okuniew i okolice gwiazdorzyły rzeczywiście w pierwszej fazie serialu.
Pogubiłem się trochę z Marconim na Miodowej. Podpowiedz, bo Kapucyni to chyba Tyleman od pałacu Krasińskich, cerkiew to Merlini. A Ty który kościół miałeś na myśli ?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 14.09.2013 06:51

Pałac Paca.
Ta charakterystyczna, półokragła brama z płaskorzeźbami Kaufmanna to właśnie Marconi.
Pokazywali ją teraz często przy okazji protestów pod Ministerstwem Zdrowia.

A z kapucynami to chyba Tylman się wycofał i jednak zrealizowali projekt Locciego, ale to jest moje osobiste przemyślenie.

Franciszkanie za bardzo marudzili żeby Tylman sobie nimi de... zawracał tyle czasu, a był mocno zajętą osobą i Sobieski pewnie przeforsował w końcu projekt Locciego, ewentualnie Locci zajął się dopasowaniem projektu Gamereńczyka do postaci akceptowalnej przez zakonników.

Lubię ten kościół, bo raz, że: "... ciemną, burzową nocą ktoś zastukał do furt klasztornych i braciszkom, którzy otworzyli furtę ukazał się widok trumny, w której, po otworzeniu, ukazała się nadal piękna mimo odciskającego się na jej twarzy widma śmierci - Marysieńka."
A dwa, że Kriżanic - zresztą nie jedyny Chorwat związany z Miodową :)

O bebechach Augusta II nie wspominając :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.09.2013 15:22

Militaria z Poznania. :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.09.2013 15:39

Staram się być na bieżąco :)

https://www.facebook.com/MBP.CSWL

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze z tym i z tym :)

R-17 wam zabrali i w Warszawie będzie remontowany, ale też obserwowałem.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 23.09.2013 22:50

Obrazek

http://krakow.gazeta.pl/krakow/51,44425,14655811.html?i=7

Zrób aktualne zdjęcie, jak się będziesz tam przechadzał. Choć nie wiem czy Cię na parking wpuszczą :roll:

Edit. Ups, to trochę z dalsza. Te pawilony jeszcze stoją. 8O
A mówisz, że w Krakowie się nic nie zmienia. :D

Kebab zamiast kwiaciarni :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... kwiecień

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.09.2013 07:45

Kiepura napisał(a):Te pawilony jeszcze stoją. 8O

Tak dokładnie, to kilka z nich jeszcze stoi :)

Obrazek
Obrazek

Tak mniej więcej:
Obrazek
tu:
Obrazek
Albo tu:
Obrazek

A to też mniej więcej:
Obrazek
Obrazek

Może mi się uda jeszcze jedno:
Obrazek
ale to trochę potrwa :)

A co do identyfikacji, to znajomi (mistrzowie, ale oni to robią od lat :D) w jeden dzień rozpoznali te zdjęcia.
Taka ciekawostka: te budynki przetrwały wojnę, ale nie przetrwały komunizmu :(


Kiepura napisał(a):A mówisz, że w Krakowie się nic nie zmienia. :D

Kebab zamiast kwiaciarni :roll:

No i moda się troszkę zmieniła ;)

EDIT: to ostatnie zrobione było tutaj.
Nie mam takiego zdjęcia, ale to jest Wydział Architektury PW, a mam go na wprost :)
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 142
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone