W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Znajomy w pracy wybierał się na kilka dni do Warszawy... podesłałam mu Twojego linka i własnie mnie poprosił żebym Ci podziękowała... a więc dziękuję w imieniu Marcina
No, tak - wojny dawno u nas nie było, a potencjalnych nowych powstańców mamy trochę, więc dzisiejsza Polska Walcząca bije się na stadionach i w okolicach...
Każdy czas ma takich "bojowników", na jakich sobie zasłużył.
Franz napisał(a):Każdy czas ma takich "bojowników", na jakich sobie zasłużył.
Zawsze - w sumie to miłe, ale jednak zastanawiające - dziwło mnie mówienie o straconym "kwiecie młodzieży" przy okazji powstania. Trochę to brzmi tak, jak by tylko w Warszawie rodzili się ówcześni herosi i prawdziwa elita narodu, co jest kompletną nieprawdą. Nieprawdą choćby dlatego, że to wydarzenie objęło swym zasięgiem wszystkich i wszyscy, bez względu na pochodzenie, wykształcenie, zawód w jakimś stopniu wzięli w nim udział. Musieli wziąć bo inaczej nie udałoby się prowadzić tej walki przez 63 dni.
W końcu nie mogli tak naprawdę liczyć na nikogo innego, tylko na siebie ...
Wieś założona po bitwie pod Grunwaldem przez rycerza Okonia.Zadupie straszne, w dodatku położone tak troszkę z boku trasy łączącej Sulejówek z Ossowem, więc zazwyczaj mijana w pędzie, a szkoda.
Jest tu sympatyczny kościółek, którego autorstwo przypisuje się Chrystianowi Piotrowi Aignerowi. Nawet jeżeli jest to tylko legenda, to niewątpliwie istnieje duże podobieństwo tego kościoła do warszawskiej świętej Anny.
Kościół jest pod wezwaniem św, Stanisława Kostki, a więc w dwójnasób robi mi się bliski, mimo, że tak daleko położony, a w dwójnasób, bo te okolice również mógłbym nazwać rodzinnymi, bo i tu odłam mojej rodziny od wieków już niemal mieszka.
Kościół pochodzi z lat 1923-35, przy kościele od 1977 znajduje się murowana dzwonnica, która zajęła miejsce starej, drewnianej.
Na dzwonnicy wiszą dwa dzwony: Stanisław Kostka, staraniem okolicznych mieszkańców ufundowany w 1949 roku oraz Maryja i Maksymilian z 1977. Świątynia również niedawno była odnawiana.
W środku znajduje się pięć ołtarzy, ale, niestety, solidna krata zagrodziła mi wejście do środka.
Większość ciekawego wyposażenia kościoła pochodzi z XVIII w. W ołtarzu głównym obraz Trójcy Świętej, dzieło szkoły włoskiej z początków XVIII w.
W okolicy znajduje się też trochę ciekawych miejsc do odwiedzenia: ruiny pałacu Łubieńskich, cmentarz, kirkut, kaplica cmentarna, no , oczywiście, pomnik żołnierzy poległych w 1920 roku, bo takimi pomnikami akurat ta ziemia jest licznie obsiana.