Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.12.2012 13:38

W Kruszwicy, przed Makowskiem, jabłecznego szampana wytwarzał
polski król, nijaki Popiołek, któren znowuż z foksdojczką Rykszą się ożenił. Baba była zakapior i taka „sama w
sobie”, że na te pamiątkie rowerowe derożki na dwie osoby rykszamy się nazywają.

- Zaraz, zaraz. Czy pan czasami czegoś nie pomylił, o ile pamiętam, Ryksa nie była żoną Popiela?
- Nic nie pomyliłem, dziadek nieboszczyk mnie o tem opowiadał, a przyznasz pan chyba, że starszy był troszkie od pana i lepiej mógł te rzeczy pamiętać.
- No, istotnie :oops: - odpowiedziała "ciemna masa" ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Otóż więc dziadek mówił, że ta owa Ryksza flądra była, że rzadko poszukać, sprzątać się cholerze nie chciało,
brudy niemożebne w całem domu zapuściła, od czego myszy się wkradli. Narzekał nieraz Popiołek,
kamaszamy za myszamy ciskał i sztorcował żonę, że pułapek nie zastawia, ale nie mógł nic zrobić, bo sam stale
i wciąż przy butelkowaniu „Złotej Renety” był zajęty.
I tak sobie myszy go pozbadli, że na koronie mu siadali, w „chowankie” mu się po kieszeniach bawili i w
„komórki do wynajęcia”. I wiesz pan, jak się skończyło?

- Wiem. Myszy Popiela zjadły.

- Właśnie. Tylko korona, berło i podkówkiod butów po niem się zostali. Na te pamiątkie urządza się teraz w
Warszawie raz na rok uroczystość odszczurzania. Tylko o to się rozchodzi, żeby się młodzież historii nauczyła,
bo szczurom to podobnież nic nie szkodzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Otóż więc jak myszy Popiela nam wtroili, nie posiadaliśmy chwilowo żadnego króla i bardzo się nasze przodki
z tego powodu truli, ale nikt na takie niebezpieczne posade nie lefrektował. Długo się to ciągło, aż koniec
końców Piast niechcący w ten interes wleciał jak śliwka w komput. A stało się to w następujący deseń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten ów Piast był podobnież z fachu kołodziej i nieduży warsztat niedaleko Poznania prowadził.
A miał, uważasz pan, syna, któren fatalnie fryzjera się bał i za żadne pieniądze do rezury nie dał się zaprowadzić,
chociaż siedem lat już skończył i włosy szczeniakowi takie urośli, że same warkoczyki mu się zaplatali.

„Dosyć mam tego, do wielkiej niespodziewanej grypy, muszę Zyzia ostrzyc” - bo jemu Ziemowit było na imię, ale w domu wołali go Zyziek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pożyczył gdzieś chłopina maszynkie, chłopaka za łeb, ręcznikiem szyję mu obwiązał i strzyże, a tu się drzwi
otwierają i wchodzi dwóch młodych facetów. Patrzy się Piast i myśli, co za cholera. Coś tak jak skrzydła pod
jesionkami mają. Anioły nie anioły, podróżne nie podróżne, ale oni, uważasz pan, mowe zawalają, że ten ów
strzyżony w tem trakcie dzieciak za króla się zostanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słuchał Piast tego bajeru jakiś czas, aż koniec końców się pyta:
„A panowie szanowne właściwie kto takie?”
„Jak to kto, to pan nie znasz Cyryla i Metodego?”
Spietrał się ten Piast na razie, przybladł troszkie i mówi:
„To panowie z Cyryla i Metodego?” - gwoli wyjaśnienia, na Cyryla i Metodego znajduje się słynna, praska, komenda milicji, a dziś policji obywatelskiej, o której przysłowie ludowe mówi Cyryl, jak Cyryl, ale te Metody :roll: ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na te pytanie goście odpowiedzieli:
„Nie, my same jesteśmy Cyryl i Metody, w charakterze świętych się zatrudniamy i raz jeszcze zaznaczamy, że
ten nie dostrzyżony małoletni chłopak w szkolnem wieku za króla się zostanie, i nie tylko on, ale i jego potomki.”
„Przepraszam, jak godność?” - pyta się jeden kołodzieja.
„Piast się nazywam.”
„Dobrze, otóż ten pierwszy król i wszyscy, co po niem nastąpią, przejdą do historii starożytnej jako Piastuszkiewicze.”

Po tych słowach znikli jak kamfora.

Obrazek

Mimo nalegań, pan Piecyk w tym miejscu przerwał wykład, obiecując mi ciąg dalszy w niedalekiej przyszłości,
gdyż musi sobie przypomnieć dalsze dzieje panowania w Polsce rodu „Piastuszkiewiczów”.

Opuściliśmy Łazienki, minęliśmy wzgórze Jazdowskie, Trójkę, która jakiś jubileusz obchodzi i skwer George'a Harrisona ...
Znaczy na dalsza opowieść o naszej historii trzeba będzie chwilę poczekać :)

Pozdrawiam

Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.12.2012 13:41

Sklep w języku rosyjskim, to krypta w polskim.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.12.2012 13:54

Dzięki Wojtku - teraz wszystko jasne.


Поздравляю
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.12.2012 14:03

Jacek S napisał(a):teraz wszystko jasne.

Przy okazji - sklep w czeskim, to piwnica w polskim.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.12.2012 14:13

A piwnica, po chorwacku, to nasz knajpa :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.12.2012 14:22

weldon napisał(a):A piwnica, po chorwacku, to nasz knajpa :lol:

To mają wspólne z Czechami. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 12.12.2012 19:03

Franz napisał(a):
Jacek S napisał(a):teraz wszystko jasne.

Przy okazji - sklep w czeskim, to piwnica w polskim.

Sklep w języku kaszubskim, to piwnica a na sklep mówią skład. :?

:mrgreen:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.12.2012 20:16

Coś by wypadało na ten koniec roku fajnego pokazać.

Padło na świętego Jana. Szczerze mówiąc, to mnie ... tez zaskoczyło :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby nie było, to nie był jedyny punkt naszego dzisiejszego spaceru, ale ten nam się chyba najbardziej spodobał.
Nie dość, że szopka, nie dość, że szopki różnych rodzin, to jeszcze ta niesamowita sceneria :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wbrew pozorom, mimo, że to koniec tygodnia i środek dnia, tłumy przewalały się przez Stare Miasto. Co ciekawe, to do Warszawy wjeżdżaliśmy 40 minut, stojąc w olbrzymim korku. 3 kilometry w 40 minut to, chyba, nasz rekord :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I mróz się zrobił. Niby nie było zimno, ale przejmujący wiatr wciskał się nam pod płaszcze. Dzięki temu wylądowaliśmy na kawie i, w końcu, na "zygmuntówce" :)
Swego czasu warszawiacy wybrali to za najbardziej warszawskie ciastko, a ja do tej pory nie miałem jeszcze okazji ... :oops:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale ... powiedzmy, że polecam jako ciekawostkę :)

Ja, tradycyjnie, pozostanę jednak przy wuzetce i o takie ciastko się pytajcie, jakby co :)

Obrazek

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.12.2012 20:50

Strasznie mnie zaciekawiła historia wg pana Piecyka :lol:

Kościoły piękne , ale ciekawość we mnie niespokojność o dalsze losy kraju naszego zwiększa :wink:

Piotrze , może idź Ty już spotkać się w Łazienkach z panem Piecykiem :?: :wink: :D :papa:
Z pewnością łatwiej będzie Ci wkroczyć w Nowy 2013 Rok pełen szczęśliwości ( której z serca życzę :papa: )
ze świadomością , że znasz dzieje panowania w Polsce rodu „Piastuszkiewiczów”.


Pozdrawiam
Piotr
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 29.12.2012 13:11

piotrf napisał(a):Piotrze , może idź Ty już spotkać się w Łazienkach z panem Piecykiem :?: :wink: :D :papa:

:mrgreen:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.12.2012 13:20

weldon napisał(a):Coś by wypadało na ten koniec roku fajnego pokazać.

Padło na świętego Jana. Szczerze mówiąc, to mnie ... tez zaskoczyło :D

Aa! Noc Świętojańska! :roll: :P

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.12.2012 13:34

weldon napisał(a):... o takie ciastko się pytajcie, jakby co :)


Szneka z glancem lepsza :!: :P

Tegorocznej fotograficznej formy w roku przyszłym życzę.

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.12.2012 13:41

longtom napisał(a):Szneka z glancem lepsza :!: :P

W Warszawie? :roll:

:D

Chyba w ramach kiosków regionalnych, jakie na rynku teraz stoją :D


Franz napisał(a):Aa! Noc Świętojańska! :roll: :P

Niemalże. Okazało się, że to przygotowania do koncertu jakiejś pani z ... Beninu :D
Już kilka razy przymierzałem się do katedry, ale tam strasznie ciemno jest :/
To chociaż takie niespotykane światło się udało pokazać :)


piotrf napisał(a):Piotrze , może idź Ty już spotkać się w Łazienkach z panem Piecykiem :?:

Nie wypada, na takie dictum, nie wygrzebać kilku fotek z Łazienek ...
Nie powiem, jeszcze mi kilka tegorocznych niepokazywanych się ostało ;)

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 31.12.2012 15:28

Zanim wrócimy do Łazienek, to jeszcze, ostatni w tym roku, spacer, który wypalił bo się piękna pogoda zrobiła ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedaleko, na Wydmy Łuże, do wspominanej kilkukrotnie AKD się wybrałem, raz, że to ładna okolica, dwa, że liczyłem na to, że dziś raczej na pewno nikt niepowołany za mną tam nie polezie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i się wszystko sprawdziło. Pusto, cicho, tyle, że jak przyszło co do czego, to w podziemiach kompleksu taka cisza zapadła, że każdy szmer na nerwy mocno działał :D

Chyba jednak muszę poszukać kogoś i następną wyprawę w towarzystwie odbyć, bo samotne zapuszczanie się w ciemności, poza zasięg komórki, nawet nie zostawiwszy informacji, gdzie się wybiera, to zakrawa na próbę samobójczą a nie na spacer.

A więc, podziemia sobie odpuściłem, ale to, co nad ziemią, okazało się tez godne uwagi.

Przynajmniej dla kogoś, kto, tak jak ja, lubi gruz i skrzęt tłuczonych butelek pod stopami :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... grudzień - końc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.12.2012 15:37

Pięknie wyglądają brzozy na tle błękitnego nieba.

A butelki... zamiast potłuczonych, zdecydowanie wolę całe i najlepiej jeszcze nie zupełnie puste. ;)
Jakieś pełne zamienię tej nocy na puste, ale wtedy przestaną być dla mnie interesujące. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 116
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone