Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 05.12.2012 15:58

Franz napisał(a):Mogą być nawet te metalowe krzyże kłódkami upstrzone. :lol:

Nie uwierzę, póki nie zobaczę :D

Jacek S napisał(a):Dokumentacja Sejmu i Senatu...za chwilę panowie zapukają do drzwi z pytaniem czy znasz Brunona K.


... i znajdą u mnie, w tym samym miejscu, jeszcze zdjecia kilku ambasad :mrgreen:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.12.2012 16:14

...no i niezłą kolekcję z mostami.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 05.12.2012 16:24

... i na manifestacje chodzę ... 8O


Ale z chemii tróję miałem i oprócz polewania siebie kwasem hydrohydroksylowym
oraz daty bitwy pod Grunwaldem, żeby zrobić C2H5OH to nic nie pamiętam :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2012 12:08

Ponieważ zima jakoś się nie spieszy, to wygrzebałem poprzedniozimowe zdjęcia tego miejsca :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, chwile trwało, zanim się zdecydowałem wkroczyć na teren sejmu :)

Cóż, nieśmiały jestem ... :oops:

:D

Ale, jak widzicie, przygotowywałem się do tego od dawna :)

Nawet sobie rzucik przygotowałem:

Obrazek

weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2012 12:32

Z Wiejskiej jest bardzo blisko do Alej.

Alej Ujazdowskich. Polecam spacer w tamtym kierunku, bo jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie widać świetność dawnej Warszawy.
Widać, aczkolwiek w sposób przerzedzony ...

Kiedyś przy Alejach stały dwory i pałace najznamienitszej szlachty i magnatów z całej Rzeczypospolitej.

Sytuacja zmieniła się po rewolucji, kiedy to bolszewicy zagarnęli wiele majątków leżących na wschodnich rubieżach, co sprawiło, że utrzymywanie kosztownych warszawskich rezydencji było niekiedy problematyczne, dlatego w okresie dwudziestolecia międzywojennego niektóre domy zostały wynajęte lub sprzedane placówkom dyplomatycznym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielkomiejskie rezydencje-pałace, które przed 1939 r. należały m.in. do Radziwiłłów, Zamoyskich, Branickich, Kossakowskich, Potockich, Belina-Brzozowskich, de Bourbon, Czetwertyńskich, zostały, dodatkowo, w mniejszym, czy większym stopniu uszkodzone lub zniszczone w czasie wojny.

Gdzieniegdzie widać jeszcze ślady tej świetności, ale komuniści niechętnie zgadzali się na odbudowę tych pałacyków.
W pewnym sensie, razem z ich usunięciem chcieli usunąć, złamać, prawdziwy kręgosłup tego miasta.
Ludzi, którzy o wielkości Warszawy niegdyś świadczyli i którzy tę wielkość tworzyli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu mieszkali i żyli ludzie, którzy przez stulecia kształtowali obraz tego miasta, budowali swoje rezydencje, gromadzili i udostępniali zbiory sztuki i księgozbiory, którzy trwali z tym miastem aż do końca w 1944 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przykładem arystokratki, która przedwojennej stolicy i jej mieszkańcom służyła do końca, była Maria z Czetwertyńskich Adamowa Tarnowska.
Z ramienia Polskiego Czerwonego Krzyża (już w czasie wojny polsko-bolszewickiej była komendantem czołówki Czerwonego Krzyża) negocjowała ona z Niemcami warunki wyjścia ludności cywilnej po klęsce Powstania Warszawskiego.

Wcześniej siedziała na Pawiaku (dokładnie na Serbii, bo Pawiak to część męska tego więzienia, natomiast żeńska nazywana była Serbią).
Za działalność w konspiracji dowództwo AK awansowało ją do stopnia majora, komuniści zaś aresztowali i, pod zarzutem kolaboracji z Niemcami, przetrzymywało przez miesiąc w areszcie w Olkuszu.

ObrazekObrazek

Zmarła w Warszawie, w 1965 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coś tu, w okolicach, zostało z dawnej świetności. Czasami spaceruję po alei Róż, Mokotowskiej, Chopina, Szucha czy Litewskiej.
Kiedyś będę musiał zebrać to do kupy i coś napisać o tym zakątku Warszawy.
DSH zrobił kiedyś wystawę: Nie mamy tu miasta trwającego ... Opowieść o Pałacach Traktu Królewskiego. Ech ...:/

Ale dziś pójdziemy tam:

Obrazek

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2012 12:55

Przy wejściu, głównym wejściu, bo są jeszcze dwa boczne, wita nas Mistrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Michała Kamieńskiego ma losy burzliwe jak Warszawa.
Odlany w 1939 roku, miał być odsłonięty we wrześniu tamtego roku, ale wojna nie pozwoliła na to.

Przed przetopieniem uratowała go bohaterska postawa właścicieli Odlewni Metali Półszlachetnych przy ulicy Solec 83, gdzie pomnik powstał, którzy podzielili go na części i zakopali je na terenie przedsiębiorstwa. W 1942 r. na wozie z sianem, przetransportowano rzeźbę na Cmentarz Bródnowski, gdzie najpierw w szopie, a później w garażu przetrwała do końca wojny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wojnie pomnikiem zajął się jeden z inicjatorów jego powstania, dyrektor cmentarza bródnowskiego Władysław Gajkowski (drugim był Jan Wedel).
Najpierw przeniósł go na posesję swojego zięcia, później do podziemi Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, aby w 1956 roku oddać z powrotem w ręce ludzi, którzy go stworzyli w celu połączenia i odświeżenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo wszystko nadal to były złe czasy dla pomnika, który w zapomnieniu przestał aż do 1977 roku, kiedy władza zdecydowała się na, tymczasowe, postawienie pomnika na dziedzińcu Muzeum Narodowego.

Tymczasowe, bo wkrótce wybrano nowe miejsce dla niego i 16 września 1978 pomnik został (w końcu) odsłonięty w okolicach Pałacu Ostrogskich, szerzej znanego jako Muzeum Chopina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do Parku Ujazdowskiego, ostatecznie, pomnik trafił w 1985 roku.
Na cokole jest tablica upamiętniająca, m.in., woźniców cmentarnych ojca i syna Piecyków.
Prostych warszawiaków, którzy dla kawałka brązu nie zawahali się zaryzykować życia.

Obrazek

cdn.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2012 13:04

weldon napisał(a):Ponieważ zima jakoś się nie spieszy

Może u Ciebie.
U mnie biało od kilku dni.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2012 13:10

Park Ujazdowski, zaprojektowany został przez Franciszka Szaniora w 1893 r. jako park miejski. Realizację zakończono w 1896 r., ale aż do września 1939 r. wprowadzano drobne korekty w układzie dróg parkowych i doborze roślinności.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczny na zdjęciu mostek, to konstrukcja Lindleya, tego samego, który stworzył w Warszawie sieć kanalizacyjno-wodociągową.
Mostek, zaprojektowany w 1898 roku charakteryzuje się unikalna jak na tamte czasy konstrukcją żelbetową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lindley zaprojektował również znajdujący się na terenie parku staw, którego zasilenie stanowiła kaskada i system zasilający, zaprojektowany przez Grotowskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz wymienionych elementów, na terenie parku znajdują się jeszcze Gladiator Piusa Wielońskiego, kopia rzeźby Ewa Edwarda Wittiga, kopia rzeźby Perseusz Theodora Charlesa Gruyere’a, natomiast ciekawostką jest to, że istnieje tu nadal, powstały w roku 1926 po raz pierwszy stały plac zabaw dla dzieci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy wejściu od strony ulicy Pięknej stoi od 1912 roku waga osobowa produkcji Lubelskiej Fabryki Wag.

Obrazek

Obrazek

Mała zagadka - na jakiej ulicy się znalazłem po opuszczeniu parku? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2012 13:12

Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Ponieważ zima jakoś się nie spieszy

Może u Ciebie.
U mnie biało od kilku dni.

Ciągle mam blisko zera, ale raczej powyżej, niż poniżej :D

Wczoraj mi woda z dachu płynęła :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2012 13:20

weldon napisał(a):Wczoraj mi woda z dachu płynęła :)

Mój dach po północnej stronie biały...

Pozdrawiam,
Wojtek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 06.12.2012 13:20

weldon napisał(a):Obrazek

Nie wiem dlaczego, ale ta scenka skojarzyła mi się z pierwszymi scenami z filmu "Wróg publiczny". :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.12.2012 13:24

weldon napisał(a):
Mała zagadka - na jakiej ulicy się znalazłem po opuszczeniu parku? :)

Na al. Ujazdowskich, blisko Chopina. :D
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 06.12.2012 13:28

Kurczę, jak zrobić zdjęcie sobie samemu ? 8O :oczko_usmiech:
Obrazek
weldon napisał(a):Obrazek

:hut:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2012 13:31

kaszubskiexpress napisał(a):Kurczę, jak zrobić zdjęcie sobie samemu ?


:mrgreen:

longtom napisał(a):
weldon napisał(a):
Mała zagadka - na jakiej ulicy się znalazłem po opuszczeniu parku? :)

Na al. Ujazdowskich, blisko Chopina. :D


Pudło - podążaj za cycatem, tfu, cytatem :D
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 06.12.2012 13:36

Johna Lenona ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 112
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone