Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 27.11.2012 12:40

weldon napisał(a): fmix tak robi z fotkami. Tak samo Google. Nie wiem dlaczego i ... nie walczę :D


Znaczy, samo się naprawiło :?: :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 12:49

Nowe pawilony, oświetlenie parku i iluminację dworku zaprojektował Bolesław Stelmach, architekt z Nałęczowa, którego dziełem jest również Centrum Chopinowskie naprzeciwko Pałacu Ostrogskich w Warszawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótka przerwa na posiłek ... ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dobra, teraz można kontynuować ;)

A więc pan Stelmach kierował rewitalizacją parku w Żelazowej Woli, którego modernistyczny kształt został zachowany. Postanowił także dokończyć to, czego nie zdołał zrealizować prof. Franciszek Krzywda-Polkowski.
Na Utracie powstał drugi most, a nad stawem została wyremontowana estrada, która wcześniej ani razu nie spełniła swojej roli, ponieważ zarosła dzikimi krzewami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W parku wykarczowano wszystkie chore drzewa i uschnięte krzewy. Na ich miejsce zasadzono nowe. W sumie posadzono kilkaset tysięcy nowych roślin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drugim pawilonie, tym, przez który wchodzi się do parku znajdują się: kasa biletowa, wypożyczalnia audioguidów, sklep z pamiątkami, kawiarenka i sala, gdzie non stop jest wyświetlany krótki film o historii Żelazowej Woli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 13:03

longtom napisał(a):
weldon napisał(a): fmix tak robi z fotkami. Tak samo Google. Nie wiem dlaczego i ... nie walczę :D


Znaczy, samo się naprawiło :?: :D


Cały czas się samo naprawia :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Popularny ostatnio motyw drzewa rosnącego niemal w budynku zawitał również tu :)

Obrazek

Z pawilonu wejściowego, jak się domyślacie, najbliżej do ... wyjścia :)
Więc wychodzimy ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę mało tego Szopena w Szopenie tu było, ale nie zapominajmy, że i on sam za długo tu nie przebywał, tylko się zaraz w zacniejsze okolice przeniósł ;)

Warto więc jeszcze, może, wspomnieć o drugim biegunie jego życia zanim pojedziemy dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mianowicie, przed śmiercią, uprosił on najbliższych, aby jego imieniem nazwano jeden z kraterów na Merkurym i jakąś planetoidę.
Dorzucił jeszcze prośby, aby jego imieniem nazwano żaglowiec i drobnicowiec oraz Akademię Muzyczną oraz konkurs pianistyczny w Warszawie.

No i port lotniczy na Okęciu.

A jeszcze festiwale muzyki w Valldemossie, Genewie, Dusznikach, Paryżu, a jak się da, to także w Gandawie.
I pomnik w Łazienkach.
I pomniki w Dusznikach, Wrocławiu, Singapurze, Szanghaju, Paryżu, Poznaniu, a jak się da, to także w Nowym Tomyślu oraz Tiranie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na końcu zażartował, że chciałby aby rok 2010 był jego rokiem, czczonym na całej planecie oraz, że chciałby usłyszeć piosenkę "I like Chopin" w wykonaniu Gazebo.
Chciał coś jeszcze powiedzieć o banknocie pięciotysiączłotowym, ale zbrakło sił.

W każdym razie umarł jako szczęśliwy człowiek i spełniony artysta - wiedząc, że wszystkie te życzenia kiedyś się spełnią :)

Fajna bryka ;)

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2012 13:12

weldon napisał(a):W sumie to dziwne, że ludzi ciągnie nawet w takie miejsca, tak mało związane z ludźmi wielkimi, jaką jest Żelazowa Wola.

Wszak fakt, że Fryderyk urodził się tu, ale nawet nie w dworku, a na pewno nie w tym dworku, tylko w dawno już nie istniejącej oficynie, że nie wiadomo dokładnie, kiedy się urodził, że pomieszkał tu tylko kilka miesięcy i już nigdy więcej nie wrócił.

Wielu ludzi potrzebuje symboli.
Większości z nich te symbole w zupełności wystarczają.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 13:38

Franz napisał(a):Wielu ludzi potrzebuje symboli.
Większości z nich te symbole w zupełności wystarczają.

Dlatego tego Volviaka dorzuciłem na koniec :mrgreen:

Co do symboli, to Rok Chopinowski dał nam, w Warszawie, całą masę symboli.
Chyba najbardziej popularne z nich to tzw. Ławeczki Chopina.
Trochę ludzie margali, że w czasie wielkich mrozów nie działają, ale to tylko świadczyło o tym,
że były potrzebne i że ludzie chcą ich posłuchać.

Taka rada dla ewentualnych słuchaczy - bo już zdarzało mi się powstrzymać przed dewastacją ławeczki przez zirytowanego, niedoszłego, słuchacza - żeby posłuchać nie wystarczy jej dotknąć, ale jeszcze trzeba ... na niej usiąść :D

W sumie słusznie - muzyka wymaga odpowiedniej oprawy i nie da się jej skontemplować w biegu :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2012 13:51

weldon napisał(a):Chyba najbardziej popularne z nich to tzw. Ławeczki Chopina.

To jest więcej niż symbol i podoba mi się taka pamięć. Praktyczne podejście.

W Tychach od niedawna stoi na chodniku Rysiek Riedel. Nachylony do przodu, jakby szedł pod wiatr.
Szkoda, że nie śpiewa, gdy się przy nim stanie... ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 13:54

A to u nas takich "śpiewających" pomników trochę stoi :)

Wydaje mi się, że kiedyś pokazywałem Kapelę Praską? Jak nie, to na pewno pokażę :D

Zdaje się, że Smok Wawelski też ryczy jak mu się sms'a wyśle, ale nie jestem pewien.

W Szczytnie, koło Klenczona, ćwierka woda na takiej fontannie przypominającej nutki na pięciolinii :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2012 14:02

weldon napisał(a):Wydaje mi się, że kiedyś pokazywałem Kapelę Praską? Jak nie, to na pewno pokażę :D

Tychy widocznie mało muzykalne.
Ale stawało się miastem portowym na czas festiwalu szanty. ;)

weldon napisał(a):Zdaje się, że Smok Wawelski też ryczy jak mu się sms'a wyśle, ale nie jestem pewien.

Nie testowałem, ale ponoć przy tym zieje równiez ogniem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2012 14:05

weldon napisał(a):Obrazek

Otwarło mi się akurat na tym zdjęciu.
Nie wierzę w żadne znaki, ale... idę zrobić sobie kawę. :mrgreen:

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 14:10

Franz napisał(a):Nie testowałem, ale ponoć przy tym zieje równiez ogniem.


To podobno dlatego, że się wody z Wisły napił :D

Franz napisał(a):Nie wierzę w żadne znaki, ale... idę zrobić sobie kawę. :mrgreen:


Bezę też polecam :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2012 14:14

weldon napisał(a):Bezę też polecam :)

Za bezami nie przepadam. Mam lody czekoladowe i wafle. Czekoladowe. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 14:20

Dobra beza nie jest zła, aczkolwiek trudno na taką trafić,
a ponieważ jakoś za słodyczami specjalnie nie szaleję, to i nie szukam za specjalnie :)

Z tego też powodu czekolady nie doceniam, zwłaszcza gorzkiej.
No, chyba, że takie z likierem to i owszem i owszem ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2012 15:50

weldon napisał(a):Z tego też powodu czekolady nie doceniam, zwłaszcza gorzkiej.

Ja uwielbiam wszystko, co czekoladowe za wyjątkiem samej czekolady. ;)
A im mniej słodkie słodycze, tym bardziej mi smakują.

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.11.2012 16:02

Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Z tego też powodu czekolady nie doceniam, zwłaszcza gorzkiej.

Ja uwielbiam wszystko, co czekoladowe za wyjątkiem samej czekolady. ;)
A im mniej słodkie słodycze, tym bardziej mi smakują.

Mam tak samo :D Ale ze słodyczy najbardziej lubię czekoladę, z tym, że... gorzką :D

Piotrek, znowu pięknie pokazujesz miejsce zupełnie mi nieznane. I chociaż Chopin niewiele miał wspólnego z Żelazową Wolą, to teraz ona mu dużo wspólnego z nim ;) Dopisane do listy :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.11.2012 16:27

Następny odcinek będzie o pobliskim Brochowie, gdzie rodzice Chopina brali ślub
(zresztą jego siostra też), gdzie sam Fryderyk był chrzczony. Oprócz tego to w ogóle ciekawy i piękny kościół.

A, swoją drogą, to faktycznie, że większość osób spytanych o Chopina prędzej wymieni Żelazową Wolę niż Warszawę, gdzie nie tylko, że spędził, zdaje się, najwięcej ze swego życia, ale jeszcze właśnie tu nauczył się grać u Żywnego i tu też występował przed miłościwie nam wówczas panującym Alkiem Romanowem :)

Jeszcze nawiązując do Żelazowej Woli, to, podobno, szanowny tatuś Fredka, kiedy ten przychodził na świat, to mu na skrzypeczkach pogrywał ...

Ciekawe, co szanowna mamusia na to zareagowała, bo jak znam moją, to by mi te skrzypce, w najlepszym przypadku, na głowie rozbiła ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 105
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone