Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.11.2012 09:27

AWF ... + bonus :)

I pomyśleć, że minęło raptem kilka dni ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... żeby słoneczna jesień w taka pochmurną się zamieniła :)

Na szczęście udało mi się jeszcze zrobić słoneczny spacer, a że akurat miałem po drodze, to wybrałem CIWF, czyli dzisiejsza Akademię Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie ... uffff :roll:

:D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lubię tu przychodzić. Nie dość, że spotykamy się z kawałkiem historii polskiego sportu, to i same tereny Akademii i przylegający do niej las Bielański to świetne miejsca do spacerów i, mimo, że nie miałem za dużo czasu, dotarłem dość daleko, do boiska rugby, gdzie, jak często to tutaj bywa, odbywały się jakieś zabawy dla dzieci.

Ale, tym razem, bardziej interesowały mnie pomnik Janusza Kusocińskiego oraz aleja zasłużonych, gdzie każdy, kolejny rocznik CIWF, a potem AWF ma posadzone swoje drzewko:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomników na terenie uczelni jest sporo. Sam Piłsudski dłuta Alfonsa Karnego, "Złoty Krąg" z nazwiskami wybitnych polskich sportowców, tablice poświęcone polskim olimpijczykom poległym i pomordowanym w czasie okupacji, tablica upamiętniająca moment, kiedy to 23 czerwca 1928 roku położono kamień węgielny pod budowę Instytutu, który miał uczcić dziesięciolecie odzyskania niepodległości - pierwszy rocznik rozpoczął tu naukę w 1929 roku.

Przy wejściu witają nas chłopiec z piłką i dziewczynka ze skakanką.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzisiejszy spacer musiałem zakończyć dość szybko, bo siostrzenicę z pobliskiego szpitala mi właśnie wypisali, ale okazało się, że mam jeszcze kilka zdjęć zrobionych ... rok temu, więc do historii powstania i dziejów Akademii jeszcze wrócę.

Na koniec jeszcze tylko tyle, że żegnająca nas (i witająca) dziewczynka ze skakanką, stanęła tu już w 1930 i jest to dzieło Alfonsa Karnego. Później, żeby nie było jej smutno, dostawiono jej po drugiej stronie alejki Chłopca z Piłką. Dziewczynka zresztą była statuetką, nagrodą przechodnią, przyznawaną co roku laureatom Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej, a fundowaną przez generała Olszynę-Wilczyńskiego. Prawdę rzekłszy, jest to kopia pierwotnej rzeźby, ustawiono ją tu z powrotem w 1978 - po prostu pan Karny powiększył wcześniejszą rzeźbę. Karnemu pozowała uczennica gimnazjum żeńskiego im. Konopnickiej, Wiktoria Czerwińska (po mężu Nawrocka), późniejsza wykładowczyni na AWFie. Naturalnie nie pozowała nago - miała na sobie cienki, obcisły różowy kostium kąpielowy.

Obrazek

A wcześniej, gdzies tutaj, stało jeszcze popiersie tego "co się kulom nie kłaniał " (w pijanym widzie ;)), ale po 1989 popiersie wylądowało na tyłach AWF-u, na prowizorycznym śmietniku :)

Obrazek

cdn.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 06.11.2012 10:25

weldon napisał(a):Lubię tu przychodzić. Nie dość, że spotykamy się z kawałkiem historii polskiego sportu, to i same tereny Akademii i przylegający do niej las Bielański to świetne miejsca do spacerów

... nie dziwota ... bo ładnie tam ! 8)


pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.11.2012 11:44

weldon napisał(a):AWF ... + bonus :)

gdzie każdy, kolejny rocznik CIWF, a potem AWF ma posadzone swoje drzewko:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zdyscyplinowane te drzewka w stolycy. :D

Stare, czy młode wszystkie równo rosną. :D

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.11.2012 12:13

mariusz-w napisał(a): ... bo ładnie tam ! 8)

Przywozili nas tu, jeszcze w pierwszych klasach podstawówki, na basen, to było niesamowite przeżycie, obcować z przyszłymi mistrzami :D

longtom napisał(a):Zdyscyplinowane te drzewka w stolycy. :D

Stare, czy młode wszystkie równo rosną. :D

Przypuszczam, że aleja powstała razem z pomnikiem, zdaje się koło '79 roku.

AWF w czasie wojny był trochę zniszczony i mocno atakowany przez powstańców, bo tu stacjonowała jednostka Luftwaffe.
Na jednym z drzew, którego nie znalazłem jeszcze ;), wysoko, nad głowami, jest wrośnięta gąsienica z czołgu, lub samochodu pancernego.

Nie uwierzycie, ale jeszcze 50 lat temu to tu była bardziej pustynia, niż las :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.11.2012 13:57

weldon napisał(a):I pomyśleć, że minęło raptem kilka dni ...

Gdzieś mnie ominęły te słoneczne chwile w listopadzie.
Ale... właśnie za oknem pięknie zaświeciło. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.11.2012 12:59

Franz napisał(a):Gdzieś mnie ominęły te słoneczne chwile w listopadzie.

Nas, w zasadzie, też :lol:
Ale jeszcze nic straconego, mimo, że zapowiadają deszczowy weekend.


Znaczy, na relacje z zadymy ... tfu, manifestacji patriotycznej to nie liczcie za bardzo ;)

Ten czas tak leci, że dopiero teraz doszedłem do zdjęć robionych ponad rok temu (stąd te słońce ;)).

CIWF czyli Centralny Instytut Wychowania Fizycznego powstał w latach 1928-37 wg proj. Edgara Norwartha.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2 grudnia 1928 r. nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego oraz tablicy upamiętniającej 10-lecie Polski Niepodległej, na której umieszczono tak znaczące słowa:

"W 10-tą rocznicę Niepodległości za Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego, Prezesa Rady Ministrów prof. Kazimierza Bartla, stanęły mury Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego powołanego do życia wolą i decyzją Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, aby niezmożony był duch i siła fizyczna Narodu".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niespełna rok po tym wydarzeniu, 5 listopada 1929 roku, rozpoczęła swą działalność dydaktyczną warszawska uczelnia. Pierwszym dyrektorem został płk dr Władysław Osmólski.
CIWF był wojskową szkołą zawodową z programem dwuletnich studiów nauczycielskich dla mężczyzn i kobiet oraz rocznym kursie oficerskim.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dwudziestoleciu międzywojennym CIWF dwukrotnie zmieniał swoją nazwę. Po raz pierwszy nastąpiło to w 1935 roku, po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wnioskodawcą byli pracownicy uczelni oraz Rada Naukowa Wychowania Fizycznego. Wówczas Instytut dla uczczenia pamięci Józefa Piłsudskiego przyjął nazwę: Centralny Instytut Wychowania Fizycznego im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. 23 sierpnia 1938 r. na mocy Ustawy Sejmowej CIWF został przekształcony w wojskową szkołę akademicką pod nazwą Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Uczelnia otrzymała statut a w kwietniu 1939 roku przyznano jej prawa nadawania stopni magisterskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W czasie II wojny światowej działalność AWF została przerwana. Na terenie akademii stacjonowały wojska niemieckiej Luftwaffe. Okupant zlikwidował wyposażenie laboratoriów, księgozbiory oraz urządzenia sportowe. Pracownicy i studenci zasłużyli się swoją odwagą i zaangażowaniem w walce z wrogiem. Wielu z nich poniosło śmierć na wojennych frontach, w radzieckich łagrach, niemieckich obozach koncentracyjnych, w Gettcie Warszawskim, w Powstaniu Warszawskim; niektórych z nich rozstrzelano w Katyniu i Starobielsku. Byli to często ludzie zasłużeni dla polskiego sportu: olimpijczycy - Leszek Lubicz-Nycz, Józef Baran-Bilewski, Janusz Kusociński, Bronisław Czech, Eugeniusz Lokajski.
Profesorowie udzielali tajnych kompletów w czasie wojny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego o CIWF walczyło Zgrupowanie kpt. Włodzimierza „Serba” Nowakowskiego, musiało ono jednak wycofać się na pozycje wyjściowe.
Zniszczenia budynków siegnęły30%, choć wyposażenie zostało zniszczone lub rozkradzione całkowicie. Niemcy wysadzili wieżę ciśnień, która uszkodziła pływalnię i spalili sale gimnastyczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wojnie szybko przystąpiono do odbudowy uczelni.
Już 2 grudnia 1946 r. rozpoczęto zajęcia dydaktyczne ze studentami rocznika 1946/47 w liczbie 108 osób.
Początek lat pięćdziesiątych przyniósł poważne zmiany w strukturze uczelni.
Na mocy Dekretu Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1949 r. została przekształcona w cywilną szkołę akademicką pod nazwą: Akademia Wychowania Fizycznego im. gen. broni Karola Świerczewskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W swych dotychczasowych dziejach AWF jeszcze raz zmieniła swoją nazwę. Nastąpiło to 8 czerwca 1990 r. Sejm RP przywrócił Uczelni nazwę z 1938 r.- Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Daty 1949 - 1990 widniejące na pomniku patrona Uczelni oznaczają powrót do przedwojennej nazwy po okresie, kiedy nie mogła nosić imienia swojego Fundatora.

A studenciaki, jak wszędzie - jajcarze ;)

Obrazek

Gdzieś mam jeszcze AWF pod śniegiem. Też ładne. Jak znajdę, to pokażę :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.11.2012 13:10

weldon napisał(a):Ten czas tak leci, że dopiero teraz doszedłem do zdjęć robionych ponad rok temu (stąd <...> słońce ;)).

Aaa... stąd to słońce... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2012 20:47

Niewiadomego nazwiska żołnierz ...

1863
Obrazek

1918, 1919, 1929, 1921 Śląsk, Wielkopolska
Obrazek

1920 Radzymin
Obrazek

1920 Warszawa
Obrazek

1939
Obrazek

1940
Obrazek

1942
Obrazek

1943
Obrazek

1940-1944
Obrazek

1944 Obrona Warszawy
Obrazek

1944 Żoliborz
Obrazek

1944-1945
Obrazek

1945-1956
Obrazek

A to było tak: mieliśmy dziś porządkować powstańcze mogiły, ale trochę się spóźniłem i nie spotkałem się z grupą.
Poszedłem ich szukać, a że po drodze okazało się, że w sumie nie jest tak źle i że raczej panuje porządek (poza tym sprzątanie jakoś mi nie idzie - mogę przedstawić zaświadczenie od żony ;)), to wyjąłem aparat, który, przypadkiem, zaplątał mi się w torbie z klamotami do sprzątania i, pomimo braku światła i słońca, chciałem jakoś udokumentować ten spacer.

Wiem, nie wyszło to najlepiej, ale przynajmniej się starałem :)

W przeddzień ich święta - należy się im:

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.11.2012 15:20

weldon napisał(a):sprzątanie jakoś mi nie idzie - mogę przedstawić zaświadczenie od żony ;))

a gdyby zaświadczenie miało nie pomóc, to

weldon napisał(a):trochę się spóźniłem i nie spotkałem się z grupą.


:)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.11.2012 20:53

Spóźniłem się, bo dziewczyny stwierdziły, że muszę je podrzucić na zakupy,
więc musiałem na nie czekać, więc też jestem usprawiedliwiony :D


Jak wiadomo, dziś dzień odpowiedni na świąteczny spacer - spacer był długi, więc na razie mała zajawka :):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można? Można ;)

Pozdrawiam :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.11.2012 21:04

weldon napisał(a):Można? Można ;)

Gdynia się chwali, że u nich tylko na spokojnie.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.11.2012 21:23

Ja, w sumie, też :)

W Bydgoszczy jeździł "śpiewający autobus", w Poznaniu świętomarcińskie rogale były ( u mnie też, ale się spóźniłem i wszystkie poszły :D Tylko kartka na szybie została - mam na którejś fotce :)) - dziś się dowiedziałem, że to jest Święty Marcin, a nie Świętego Marcina i już wiem dlaczego :D
Gdzie indziej jeszcze nie wiem, ale pewnie się dowiemy :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.11.2012 21:29

weldon napisał(a): ... dziś się dowiedziałem, że to jest Święty Marcin, a nie Świętego Marcina i już wiem dlaczego :D

... a wystarczyło mnie albo Tomka spytać ! :)

Rogale pycha ! :) (zadbano o mnie) ;)
Uwielbiam je od dziecka ... ale koniecznie muszą być oryginalne poznańskie, te z białym makiem! :)


pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.11.2012 21:37

Na tej szybie było napisane, że były oryginalne :D

A dziś widziałem, jak się je robi.
Jakieś straszne ilości w dziesiątkach ton :roll:

Ja pewnie to wiedziałem, bo, jak pamiętam, Viola mnie kiedyś edukowała w tym względzie, tylko zapomniałem :oops:

:)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: ... po roztańczonej Mazowsza krainie ... listopad

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 11.11.2012 21:47

Też widziałam na szybie w piątek, że będą w sklepie - oczywiście jak zawsze dla pracujących nic nie zostało :(
Znam rogale z telewizyjnego przekazu i nie mam pojęcia czego się po białym maku spodziewać. Co to jest biały mak. :?: Ja znam tylko niebieski mak - ten z makowca. :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 101
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone