Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.07.2012 13:16

weldon napisał(a):Ale i ja, w te wakacje, dwie góry zaliczyłem.

Z tym, że jedna autobusem ;)

Najważniejsze, że było miło. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 31.07.2012 08:39

Było miło, tylko tak gorąco, że zapomniałem fruwające mi nad głowa wagoniki sfotografować :)















*******************************************

Dziś będzie, uprzedzam, cmentarz.

A więc jak kto ma z tym problem, to ... to jest jego problem :D

68 lat temu zapadła decyzja o tym, że Warszawa przyłączy się do trwającej od stycznia Akcji Burza.

Można by rzec, to była Cisza Przed Burzą :D

"... ktoś obcy uznał Miasto to za swoją własność,
a oni tego miejsca nie oddadzą za nic ..."


Niedługo się tu zaroi od ludzi, wiec chciałem skorzystać z ostatniej okazji i sprawdzić, czy nie trzeba jeszcze czegoś poprawić ...

Nie trzeba było. Dużo ludzi dba o to, dużo ludzi sprawdza ... Chociaż teraz ich tak dużo nie było.

No to poszedłem sprawdzić co innego ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zawsze mnie ciekawiło, skąd przywędrowali ci, którzy "przykład dali".

Skąd się tu wzięli?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz już nie dojdę, czy to warszawiacy, którzy zawędrowali swego czasu w tamte rejony, czy Ślązacy i Wielkopolanie, którzy znaleźli swoje miejsce na ziemi tu, gdzieś koło mnie.

Nieważne.

Obrazek

Obrazek

Warszawa, pamięta.

Obrazek

Pamiętaj ...
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 31.07.2012 09:33

Pamiętamy !
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.08.2012 08:46

Lubie chodzić po Marymoncie.

To tutaj, rękami tatarskich jeńców, potomków chanów tatarskich, Jan Sobieski postawił swojej Marysieńce pałac, od którego nazwę przejęła cała dzielnica - Marie Mont.

Dziś po pałacu pozostały tylko fundamenty na których potomkowie tatarskich jeńców odbudowali zniszczony kościół.

Obrazek

Po ruinach łazi ciągnięty nieznaną mu siłą stary murarz Mamaj - ostatni Mohikanin rodu chanów krymskich. Szuka śladów swych przodków ... Mongolskie, lekko skośne oczy z bólem i bezradnością patrzą na niszczejące ruiny. Nocą, by nikt nie widział i nie śmiał się z niego, przychodzi, podlepia wyrwane z zagrożonego winkla cegły i czeka, sam nie wie na co czeka.

To miał być Dom Kultury, ale ci, co przeżyli, nie zgodzili się.

Powstał kościół.

Obrazek

Lubię tu przychodzić, idąc śladami zgrupowania Żywiciela, zgrupowania utworzonego i, w czasie powstania, kontynuującego tradycje 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy, śladami Zgrupowań tworzących ten Obwód - Żaglowiec, Żmija, Żubr, Żyrafa, Żniwiarz, Żbik dowodzonych przez płka Żywiciela ... taka tradycja, żeby wszyscy na żet byli ...

Obrazek

Kilkudziesięciotysięczna armia powstańcza dysponowała w chwili wystąpienia do walki zaledwie około tysiącem karabinów, 7 ckm, około 20 karabinów ppancernych, 500 pistoletów maszynowych (w tym około 30% własnego wyrobu), 3700 pistoletów.
Ponadto było 15 "piatów" (angielskich granatników przeciwpancernych) oraz niespełna 25 000 granatów, w 95% wytworzonych w podziemnych zakładach amunicyjnych. Własna bieżąca produkcja broni i amunicji stanowić miała w czasie powstania poważne źródło uzupełniania zasobów.
Zapas amunicji znajdującej się w posiadaniu oddziałów powstańczych w dniu 1 sierpnia wystarczał na 2 -3 dni walki.


Szaleństwo?

Obrazek

Obrazek

Jak się miało takich ludzi, to nie ma co mówić o szaleństwie.

Gorzej, jeżeli ich zabrakło.

Wówczas "bohaterskie" oddziały niemieckie nie widziały już żadnych problemów, żeby "walczyć":

W dniu 1 sierpnia siły niemieckie w Warszawie liczyły około 20 000 uzbrojonych ludzi, w tym połowę regularnego wojska, niezależnie od pancernych jednostek frontowych, skoncentrowanych po obu stronach Wisły na dalekich przedmieściach.

Obrazek

Jest tu też jeszcze jedno miejsce, gdzie lubię przychodzić:

Obrazek

Obrazek

Kawałek muru, obrośnięty brzozami.
Aż trudno uwierzyć, że siedemdziesiąt lat temu stał tu dom, toczyło się zwykłe życie. Na murze napis, wymalowany czarną farbą olejną, odnawiany co parę lat, gdy staje się nieczytelny:
"W miejscu tym została zamordowana rozstrzelana gdy błagała o litość dla pozostających w schronie OLGA PRZYŁĘCKA, "bo to była Polka".

Poniżej państwowa, standardowa tablica z białego wapnia, informująca, że jest to "Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za Ojczyznę. W tym miejscu 14 września 1944 r. hitlerowcy rozstrzelali 40 osób cywilnych".


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niedawno dopiero dowiedziałem się więcej na temat Olgi -

Olga mieszkała z mężem w dużym pięknym domu u wylotu Kolektorskiej. Należeli do dzielnicowej elity, siostry wspominały pobliskie korty i gry w tenisa młodzieży z dobrych domów w okolicy. Państwo Przyłęccy mieli syna. Gdy wybuchło Powstanie, mąż i około dwudziesto-, może dwudziestodwuletni syn, poszli walczyć. Olga pozostała w domu. Ponieważ znała doskonale niemiecki, gdy rozeszła się wiadomość o mordach na ludności cywilnej, została na Marymoncie, nie szukała gdzie indziej schronienia. Miała nadzieję, że w języku Goethego i Schillera przekona ludobójców żeby odstąpili od swojego zbrodniczego procederu. Ta nadzieja okazała się, jak wiadomo płonna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Olga w swoim domu urządziła punkt sanitarny, w którym pracowała jako sanitariuszka.
Po wtargnięciu hitlerowców na teren posesji, nie chcąc opuszczać rannych, którymi się opiekowała, została przez Niemców zamordowana wraz z grupą innych osób.

Ale to wiedziałem. Nie wiedziałem, że Olga była ... Rumunką.

Rumunka, kobieta w sile wieku, musiała mieć ponad czterdzieści lat. Wykształcona. Mąż i syn przeżyli Powstanie.

Wszystko udało mi się dowiedzieć z bloga Aliny Petrowej-Wasilewicz, która poświeciła dużo czasu na to, żeby "dowiedzieć (się) o bohaterskiej kobiecie i zapisać jej historię."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak pisał poeta Powstania? - "Zostanie po nas złom żelazny"? A co zostanie po Oldze? Napis na kawałku muru?

Dlatego tu przychodzę i dlatego grzebię, żeby to nie był pusty napis.

Na Wojskowych Powązkach (notabene położonych też na Żoliborzu) - pusto.

Obrazek

Obrazek

Zatoczyłem koło i z Marymontu przywędrowałem pod pomnik Żywiciela.

Obrazek

Dziś też tu będę, ale chyba raczej nie sam.

Ale wcześniej zajrzę do porucznika Langnera, poległego w ataku na Młocińskie lotnisko.

A później pewnie do Parku Żołnierzy Żywiciela, a później ...

Śpiewający Ci ptaszkowie w rajskim sadzie
Lechickimi melodiami tak zaćwirzą,
Że zadumasz się Wojteczku, oj zadumasz,
Czy w Warszawie świętoć większa czy w Asyżu
~M.Ubysz

Obrazek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 01.08.2012 09:53

Dzisiejszy dzień zasługuje na zadumę i zatrzymanie. Chciałam wczoraj oglądnąć "Powstanie zwykłych ludzi" (pr tvp info 23.45) Niestety pora emisji nie jest dla zwykłych ludzi (wstających o 6.00 każdego poranka do pracy).
Pomyślałam, że może tu u Ciebie znajdę coś do zadumy i nie zawiodłam się.
Byłam wielokrotnie w Warszawie. Ale tylko jeden raz na wycieczce z przewodnikiem. To było w czasach PRL i w okresie mojej podstawówki. Po tamtej wycieczce pamiętałam chodzenie od tablicy do tablicy pamiątkowej, od pomnika do pomnika. Ziemia w Warszawie jest nasiąknięta krwią i na szczęście pamięcią o tym co się wydarzyło. Czy dzięki społecznemu zaangażowaniu (Twojemu i innych ludzi) pojawiają się nowe tablice w jakiś nowych miejscach upamiętniające te 63 dni? Ta którą pokazałeś wygląda jak nowa.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 01.08.2012 10:06

W TVN24 co chwilę pokazują "klip" z zatrzymanym miastem.


Mocne.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 01.08.2012 10:07

Lidia K napisał(a): Niestety pora emisji nie jest dla zwykłych ludzi (wstających o 6.00 każdego poranka do pracy).


U mnie było dokładnie tak samo.
Czekając padłam...

Dobrze, że są spacery z celem ;)
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 01.08.2012 10:08

Roxi napisał(a):U mnie było dokładnie tak samo.
Czekając padłam...

Dobrze, że są


Dobrze, że są nagrywarki. :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 01.08.2012 10:13

kaszubskiexpress napisał(a):
Roxi napisał(a):U mnie było dokładnie tak samo.
Czekając padłam...

Dobrze, że są


Dobrze, że są nagrywarki. :wink:


Mogłabym nagrać gdyby w Brzegu były programy tvp na cyfrowej platformie. Ale jeszcze nie są.

Znalazłam na stronie itvp oglądnę po południu :)
Ostatnio edytowano 01.08.2012 10:19 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.08.2012 10:14

Nowe, zwłaszcza takie "niewygodne" swego czasu, pojawiają się, ale też sporo znika.

Czasami jest to "odkłamywanie historii", czasami ... remont :)

Jest wiele miejsc, które zostają odgrzebane w pamięci, ale też jest wiele śladów "komercjalizacji" powstania.

A co do zadumy ... Dziś jest radosny dzień. Na zadumę przyjdzie czas później.

Dziś świętujemy to, że Warszawa przystąpiła do Akcji Burza.
Akcji, dzięki której:

Po wylądowaniu członków PKWN w Chełmie 27 lipca okazało się, że na ulicach miasta spotkać można już patrole Armii Krajowej oraz Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa z charakterystycznymi biało-czerwonymi opaskami, a w magistracie urzędują władze podporządkowane rządowi londyńskiemu.

Sytuacja podobnie wyglądała na kolejnych terenach wyzwalanych przez Armię Czerwoną: m.in. w Lublinie, Białymstoku, Rzeszowie, Przemyślu. Przez kilka dni na oswobodzonych terenach panowała specyficzna dwuwładza - przedstawicielom Armii Krajowej i delegatom rządu RP w Londynie nawet szybciej udawało się administracyjnie zorganizować niż przybywającym w towarzystwie NKWD polskim komunistom. Niestety wobec AK realizowano zawsze podobny scenariusz - represjom wymierzonym w przedstawicieli podziemnego państwa, a co za tym idzie ich rozbrojeniu i eliminacji, towarzyszyło systematyczne budowanie aparatu nowej władzy związanej z PKWN.

Docelową siedzibą PKWN miała być Warszawa, a Lublin tylko przystankiem pośrednim. Wybuch Powstania Warszawskiego pokrzyżował te plany, co więcej podważył zasadność powołania PKWN, skoro Warszawa wystąpiła zbrojnie z inicjatywy konkurencyjnej Armii Krajowej.


Powstanie Warszawskie nie było tylko walką o Warszawę.

Było walką przeciwko postanowieniom, które zapadły bez nas.
1 sierpnia odnieśliśmy moralne zwycięstwo nad sprzedawczykami :)

Na Wierzyńskiego - A więc stało się! Gruzy już tylko i klęska
I skowyt nieczłowieczy z pod ziemi dalekiej,
Zamknijcie jej kamienne na czole powieki,
Umiera pokona, umiera zwycięska.
- przyjdzie czas później :)


Na razie, zapraszam: Powstanie zwykłych ludzi.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.08.2012 14:13

Przerwa na reklamę :)

A chodzi o to, że ...

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.08.2012 14:29

weldon napisał(a):Dziś będzie, uprzedzam, cmentarz.

Chętnie zaglądam na cmentarze, tyle że... na nieco starsze.
Ale na ten - moment wybrałeś odpowiedni.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 01.08.2012 14:34

weldon napisał(a):
Pamiętaj ...


Wiem :!:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.08.2012 14:51

Franz napisał(a):Ale na ten - moment wybrałeś odpowiedni.

Spotkałem się niedawno z opinią, że robienie powstania w samym środku wakacji to był kretynizm,
więc cieszy mnie, że tym razem moment wybrałem odpowiedni :D

A z cmentarzy to najbardziej mi się podoba, też nie za stary, ten w Joachimowie-Mogiłach.

Chodzę, bo ... bo pół wieku trzeba było czekać, aż będzie można głośno o Tych ludziach mówić.
To kawał czasu o nie wszystkim udało się dotrwać.

Ale jeszcze wielu pozostało.
Mam nadzieje, że takich też dziś jeszcze spotkam.

Oczywiście na ... cmentarzu :lol:
Ale też pod pomnikiem - jak mi się uda tam dotrzeć, bo i obchody rocznicy dziś i koncert i coś mi się o uszy obiło, ze jacyś górnicy czy hutnicy maja zamiar swoje dołożyć.


Cóż, wakacje :D

longtom napisał(a):
weldon napisał(a):
Pamiętaj ...


Wiem :!:


Znalazłem dziś, na Wawrzyszewie, a więc całkiem blisko mnie - to jest dawny cmentarz mojej byłej parafii - również powstańców wielkopolskich.

Zaczyna mnie ten temat intrygować :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 01.08.2012 15:02

weldon napisał(a):
Znalazłem dziś, na Wawrzyszewie, a więc całkiem blisko mnie - to jest dawny cmentarz mojej byłej parafii - również powstańców wielkopolskich.

Zaczyna mnie ten temat intrygować :D


Ja z kolei znam powstańców warszawskich mieszkających w Poznaniu i Gdyni. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 84
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone