Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 27.04.2012 11:23

Jeszcze trochę a zostaniesz sierżantem honoris causa służb kwatermistrzowskich twierdzy Modlin :!:
Ogromniaste to wszystko.

pzdr :wink:

Jutro śmigasz prosto na zachód, czy do Poznania zajedziesz?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 11:36

longtom napisał(a):Jeszcze trochę a zostaniesz sierżantem honoris causa służb kwatermistrzowskich twierdzy Modlin :!:

E tam ... Jeszzce nie miałem, jak mnie przestrzegali, strzałów ostrzegawczych, więc nawet chrztu bojowego jeszcze nie przeszedłem, jak również jeszcze ani jednej skrzynki geocachingowej nie znalazłem, czyli nie zakosztowałem modlińskiego błota :D

longtom napisał(a):Ogromniaste to wszystko.

Ogromniaste.

Organizowana teraz jest wycieczka po twierdzy, więc na zaplanowany cały dzień ilość obiektów do odwiedzenia jest bardzo skromna.

Dodatkowo istnieje jeszcze coś takiego jak pierścienie zewnętrzne, czyli do zwiedzania, tak na prawdę, są:
- koszary z obwodem wewnętrznym
- obwód zewnętrzny
- pierścień fortów wokół twierdzy z przyczółkami mostowymi
- zewnętrzny pierścień fortów, obejmujący i Różan i Serock i Warszawę

a to wszystko jeszcze podzielone jest na okresy, bo warto zobaczyć zarówno kaponierę z początków XX wieku, warto zobaczyć XIX-wieczne forty i umocnienia, jak również istnieją bardzo ciekawe umocnienia z lat trzydziestych ub. wieku, z prototypowym bunkrem żelbetowym, zaprojektowanym przez polskich inżynierów - niestety, tylko prototypowym.

No i, w końcu, trochę wspomnień z ostatnich lat, ponieważ twierdza wielu osobom kojarzy się z mile sprzędzonymi dwoma latami życia :D

longtom napisał(a):Jutro śmigasz prosto na zachód, czy do Poznania zajedziesz?


Nie wiem. Jeszcze nie ustaliłem trasy.

Wydaje mi się, że jednak w tamtę stronę polecę na Poznań, z tym, że nie planuję żadnych skoków w bok.

Już na nas czekają. Wystosowano stosowne Ostrzeżenie fotograficzne na długi weekend ;)

Z powrotem, chyba, zajrzę na chwilę do Wrocławia, tak, żeby gdzieś na Starym Mieście obiad zjeść.

Ale wszystko się wyklaruje po drodze.

W razie czego, książeczkę do nabożeństwa wziąłem ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2012 13:06

weldon napisał(a):Moim niespełnionym - i chyba już go nie spełnię :( - marzeniem jest podroż szlakiem Orlich Gniazd.

Jakieś 30 do 35 lat temu jeździłem się tam wspinać. Teraz wyskakuję czasem tylko po to, by się bez jakiegoś konkretnego celu powłóczyć.

Żeby całość przejść ciągiem - to by mi się nie chciało. Już prędzej na rowerze.

Mam trochę fotek z różnych spacerów, ale jakoś wolę pokazywać odrobinę dalsze wypady. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 28.04.2012 09:17

Masz ewidentnie słabość do tej twierdzy, ale masz też bliziutko.
8)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.04.2012 11:48

Nazywam ten wątek Kronikami Weldonowskimi. :)
To, że ta twierdza jest trochę niesamowita widać na Twoich zdjęciach.

Uderzyła mnie natomiast jedna Twoja uwaga na pozór nie związana z tematem. :wink:

weldon napisał(a):Zejście okazuje się trudniejsze od wejścia...


Trochę pocieszająca, bo myślałem, że tylko ja tak mam. A to staje się niestety coraz większym problemem.

:roll: :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.05.2012 09:24

Twierdza? Blisko ... Pewnie, że blisko. Jeden z dziadków-wujków, czy wujecznych dziadków, czy jakoś tak, walczył tam ... Potem dziadkowie i ojciec w Zakroczymiu byli więzieni ...

Obrazek
Nowy Dwór Mazowiecki 1942

"Kroniki"?

No niech będzie ;)

W takim razie taka pierdółka. Nieduża, za to sympatyczna ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie to ja nie lubię pociągów.
To znaczy, źle mówię - pociągi, tory, dworce, to ja lubię, za to do tej pory jazda nimi i przebywanie tam kojarzyło mi się niezbyt przyjemnie.

Ostatnio, w dodatku, wpisali się w ciąg firm zaśmiecających miasto reklamą wielkoformatową, której już w ogóle nie cierpię ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale, tak jakby, coś się zmienia ... Nowe pociągi, odnowiony Centralny, a teraz ten: Dworzec Stadion.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dworzec to mocno powiedziane. Przystanek SKM-ki, ale pamiętam jak wyglądał przedtem ...
Czekam teraz na drugi, już normalny dworzec, jakim jest Wschodni.

Na Zachodni się nie doczekam w najbliższym czasie, ale niech tam ...

Jaki tu był syf :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak się zmieniło, że nawet kolejarzom zaczęło zależeć. Całość jest pilnie strzeżona, pokryta farbami nie przyjmującymi graffiti.

Kilka dni temu czytałem, jak się, niedaleko, warszawianki, przejęły tym, że na innej stacji, Powiśle, gdzie robotnicy jeszcze wykańczają, już, na świeżych ścianach, jakieś bydło wymazało swoje bazgroły.

Malarze obiecali, że zamalują ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Światło pięknie gra na szklanych panelach nawiązujących do elewacji stadionu. Zaraz obok będzie wyjście z Metra. Z drugiej strony - olbrzymi parking

Czuję się zaskoczony.

Kolej na 2012 ...

Obrazek

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.05.2012 09:28

weldon napisał(a):W takim razie taka pierdółka. Nieduża, za to sympatyczna ...

Super pokazane ! 8)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.05.2012 09:44

Tłoku na razie nie ma. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.05.2012 09:50

mariusz-w napisał(a):Super pokazane ! 8)

Dzięki :)

Franz napisał(a):Tłoku na razie nie ma. ;)

Przed i po przyjeździe pociągu się na trochę ludzie zbierali, ale zaraz rozchodzili lub odjeżdżali.

To taki przystanek, jeden z przystanków, pomiędzy dworcami, więc mało kto tu czeka dłużej.

Za to wycieczki się przewalały.
Ale dworzec ciekawszy, więc wycieczek nie fotografowałem :)
kozulka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1062
Dołączył(a): 16.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kozulka » 07.05.2012 10:12

Warszawa Stadion to nie to samo miejsce co kiedyś 8O

WOW :lol: :lol: :lol:

Super :lol:
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 07.05.2012 11:31

weldon napisał(a):Obrazek

Ta reklama Fotonu jest odnowiona ?? Pamiętam przed 25 laty była identyczna

weldon napisał(a):Obrazek


Przed laty wchodząc do tego przejścia można było przylepić się do ściany, a w nozdrza walił odór uryny. Ładnie odnowione.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.05.2012 11:36

Arek napisał(a):Ta reklama Fotonu jest odnowiona ?? Pamiętam przed 25 laty była identyczna


Chyba raczej zachowana, niż odnowiona.

Nie podchodziłem bliżej, a z tej odległości trudno było się jej przypatrzeć, w dodatku przez tę czerwoną szybkę.

Niedawno byłem na Powiślu, to będę mógł porównać, za to ze Wschodnim się spóźniłem - już go rozebrali, jak tam dojechałem i ciężko było dojść bliżej, ale podobno też się trochę różni od "oryginału" :)
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 07.05.2012 11:43

Nieźle to wszystko wygląda 8)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.05.2012 14:09

weldon napisał(a):Obrazek


Nawet pomnik postawili:
"Budowniczym - Naród".

Ładnie.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 07.05.2012 14:10

Jacek S napisał(a):Nawet pomnik postawili:
"Budowniczym - Naród".
Ładnie.


No coś Ty, to czeka na trenera, jeśli będziemy na drugim miejscu podium, lub niżej :P :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 80
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone