Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 24.04.2012 11:50

Mam kilka fotek z niedzielnego pikniku EURO 2012 na Placu Defilad (tego pod hasłem "zrób sobie zdjęcie z pucharem" :) i "kopnij piłkę z maksymalną prędkością i wygraj bilet na EURO" ), ale to mi jakoś pod roztańczoną Mazowsza krainę nie pasuje ... :wink:

Pod Moje miasto ... też nie do końca :wink:

P.s. kiedy dmuchano olbrzymi balon w kształcie pucharu, przemknęło mi przez myśl: ciekawe, czy nie ma tu gdzieś w pobliżu weldona? :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.04.2012 11:55

Cześć Dorota.

Nie byłem.
Nie byłem też na driftingu i na kilku innych rzeczach,
za to podpatrywałem balon Orange'a i spacerowałem nad Wisłą.
Ładnie było :)

Zdjęcia z pucharem to może wrzuć pod "Do Euro pozostało ... "? :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 08:35

Modlin ... Nie skończyłem jeszcze pisać o poprzednim, zimowym spacerze i zostało mi kilka rzeczy, jak, na przykład, prochownia:

Obrazek

... czy budynki podoficerskie:

Obrazek

... czy Brama Ostrołecka

Obrazek

... ale ponieważ okazja się trafiła i miało być ciepło, to pojechałem połazić po Cytadeli teraz, licząc, że nie będzie już tak mokro, jak poprzednio.

Tym razem, licząc, że w środku tygodnia będzie pusto, ze względu na temperatury dzienne - sucho, zaś ze względu na nocne chłody nikt nie będzie jeszcze nocował w zakamarkach fortów, zaopatrzyłem się w latarkę oraz "lepszy" aparat, do robienia zdjęć w gorszych warunkach.

Niestety, w obydwu przypadkach dokonałem kiepskiego wyboru :/

Prochownia

Jest ich tu sporo. Wały ziemne, od strony koszar wyróżniające się ceglanymi murami, w których, miejscami zachowały się oryginalne, stalowe, elementy, a miejscami nawet drzwi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy ...

Obrazek

Latarka okazuje się gie... warta, w związku z czym darujemy sobie wejście do środka :)

Przyjrzymy się za to prochowni z zewnątrz ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... oraz z góry.

Skoro nie wchodzę do środka, to spróbuję wdrapać się na wierzch.

Obrazek

Nic specjalnego. Na górze sterczą dwa kominy. Nie wiem, może od wentylacji?
Nie wyglądają na stare. W każdym razie, nie na XIX-wieczne.

Obrazek

Za to budynek koszar z tej perspektywy fajnie się prezentuje.
Nawet widać kawałek Wieży Wodnej ...

Obrazek

Obrazek

Zejście okazuje się trudniejsze od wejścia, a to za sprawą śliskiej trawy i mokrej ścieżki, na której trudno o solidne oparcie dla stóp.
Zajęte ręce nie ułatwiają schodzenia, wiec pozostaje mi tylko modlić się, żeby mi się udało na końcu wybić jak Małyszowi, a nie dupnać jak Wawrzyniakowi w pojedynku z sąsiadem ...

Lądowanie miałem udane :)

W lewo?

Obrazek

W prawo?

Obrazek

Wszędzie daleko ...


Cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 09:34

Decyduję się pójść w lewo, ponieważ w prawo możliwości spaceru są ograniczone.

Koszary:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koszarach widać wiele pozostałości po ostatnim oblężeniu.
Tak samo sporo pozostałości po stacjonujących to po wojnie żołnierzach.

Wieża. Szczerze mówiąc, nie wiem, nie znalazłem nigdzie jej nazwy. Pewnie była tu kiedyś jedna z bram wiodących na dziedziniec koszar - teraz zamurowana.
Możliwe, że w czasach, kiedy funkcjonowała tu Brama Północna, tędy wiodła główna droga na dziedziniec koszar?

Brama Północna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie ma się co powtarzać, pisałem już o niej, wspominając, że to najstarsza z bram obwodu wewnętrznego, zlikwidowana swego czasu, a jej role przejęły dwie boczne bramy: Poniatowskiego i Dąbrowskiego, specjalnie postawione nie w osi wejść do koszar, ale tak, aby każdy musiał przejechać jakiś odcinek pod okiem żołnierzy w oknach koszar.

Obrazek

Obrazek

Tym razem "zdobywam" tę bramę od góry.

Przez okno widać rawelin, na który wdrapywałem się zimą. Zamiast śniegiem pokrywa się zielenią traw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciemno, ale latarka jest niepotrzebna. Z boku znajduje schodki prowadzące w dół, gdzie widać lekkie światełko.

Obrazek

Światełko okazuje się porządnym wyjściem.

Obrazek

Na szczycie bramy zachowany jest oryginalny Orzeł Księstwa Warszawskiego.

Obrazek

Korci mnie ścieżka, którą widać z boku bramy ...

Obrazek

Jakby co - są drzewka i gałęzie, więc pewnie spróbuję ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiosna pełna gębą :) Żeby tylko jeszcze słońce wyszło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładny widok na wieżę koszar, grzybki, kwiatki ... W ostatniej chwili unikam wpadnięcia w dziurę na szczycie bramy.

Obrazek

Wiosna wiosną, ale ostrożność nie zawadzi.

Obrazek

Takie budowle można znaleźć w wielu miejscach twierdzy.

Obrazek

Tu w formie tunelu, gdzie indziej ślepe ... Nie wiem, jakieś pozostałości po LWP.

Obrazek

Jeszcze rzut oka na koszary ...

Obrazek

Obrazek

Krótki spacer w poszukiwaniu wygodnego zejścia ...

Obrazek

Idziemy dalej.

Cdn.
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 27.04.2012 09:41

Żal patrzeć, jak te budynki niszczeją i powoli obracają się w ruinę :(
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8815
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.04.2012 09:48

Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Jakieś tanie loty do Warszawy zapowiadają niedługo ... :)

Samochód jednak wygodniejszy. Co z tego, ze mam szybki przelot między lotniskami, skoro trzeba się jakoś na to lotnisko dostać najpierw, odczekać procedurę przed wylotem i potem się z lotniska dostać do celu.

Pozdrawiam,
Wojtek


Już sobie można tanio polatać :lol: .
Samochód może i wygodny, ale sześć godzin na krajowej ósemce zazwyczaj skutecznie zniechęcało mnie do odwiedzania stolicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2012 09:55

weldon napisał(a):Zamiast śniegiem pokrywa się zielenią traw.

Modlin wiosenny. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 10:08

Arek napisał(a):Żal patrzeć, jak te budynki niszczeją i powoli obracają się w ruinę :(

Dużo rzeczy znika, niestety, przewala się, ale też, pamiętam, jak dach był strasznie dziurawy, a teraz, popatrz, miejscami nowa blacha, miejscami nowe rynny, sporo krzaków wycinają.

Ostatnio zaczęli zwracać uwagę na tych szalejących na motorach i quadach - co prawda w dość prymitywny sposób, ale starają się zabezpieczyć to, co zostało.

Ale o tym później ;)

marze_na napisał(a):.. sześć godzin na krajowej ósemce ...

Mi tam nie straszne nawet osiem, żeby pojechać kawałek dalej nawet, niż do Wrocławia ;)

Franz napisał(a):Modlin wiosenny. :)

Ostatni gwizdek, bo juz niektóre miejsca zarastają i przestają być widoczne :)

Dlatego warto tu cały rok przyjeżdżać, bo dopiero wtedy można ogarnąć, niewielka, bo niewielką, ale jakąś część tego kompleksu, dająca pojęcie o jego ogromie.

Wgrywam kolejne fotki.

Mam nadzieję, że się nic nie będzie blokowało :)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2012 10:16

weldon napisał(a):Dlatego warto tu cały rok przyjeżdżać, bo dopiero wtedy można ogarnąć, niewielka, bo niewielką, ale jakąś część tego kompleksu, dająca pojęcie o jego ogromie.

W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej niektóre skały ładnie widać tylko od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Pozdrawiam,
Wojtek
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8815
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.04.2012 10:18

weldon napisał(a):Mi tam nie straszne nawet osiem, żeby pojechać kawałek dalej nawet, niż do Wrocławia ;)


Jak nie ma alternatywy :wink:

Trochę przeraża mnie jednak brak samochodu na miejscu.
Sprawdzam na jakdojade. Godzinę komunikacją miejską z Pragi Pd na Wilanów, dwie przesiadki :roll: .
Ostatnio edytowano 27.04.2012 10:25 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 10:23

Franz napisał(a):W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej niektóre skały ładnie widać tylko od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Moim niespełnionym - i chyba już go nie spełnię :( - marzeniem jest podroż szlakiem Orlich Gniazd.

marze_na napisał(a):Jak nie ma alternatywy :wink:


Nie ma.
Chyba, że za takową byśmy przyjęli, żeby nie jechać, ale nawet mi to do głowy nie przyszło :D

Nie zmieniłem zdania nawet, jak się dowiedziałem, że nie możemy być do końca, bo dzieciak do szkoły musi, a żona do pracy.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18632
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.04.2012 10:54

weldon napisał(a):Moim niespełnionym - i chyba już go nie spełnię :( - marzeniem jest podroż szlakiem Orlich Gniazd.


A to szkoda by wielka była :?
Moim cichym planem jest powtórzenie tej trasy po . . . wielu latach :wink:
W połowie lat siedemdziesiątych pokonaliśmy ją w całości z rodzicami . To była prawdziwa wyprawa , pełna różnych atrakcji :D Wiele zakamarków było wtedy dostępnych ( zwiedzanie ich nie zawsze było bezpieczne ) ;)
Po tylu latach wiele rzeczy uległo zmianie . . . ale warto by ten szlak zebrać w całość i w Twoim stylu udokumentować 8)

Pozdrawiam
Piotr
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 11:05

Teraz pójdziemy sobie ... tam:

Obrazek

Rzucamy okiem na wieżę i zostawiamy ją za sobą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Któregoś dnia się tam dostanę, ale, niestety, nie dziś :?

Obrazek

Obrazek

Kominek koszarowy ;)

Obrazek

... i Brama Dąbrowskiego

Obrazek

Obrazek

Ta sama, którą odwiedziłem zimą z drugiej strony, a do której prowadzą potężne filary dawnego mostu.

Zdaje się, że tu jakieś garaże, czy warsztaty były jeszcze niedawno.
Nie cała brama jest dostępna, natomiast zachowały się na niej podobne ozdoby, jak na Cytadeli Warszawskiej. Nie wiem z jakiego okresu pochodzą.

Możliwe, że tak po środku, z międzywojnia jednak. Coś mi się kojarzy, że na starych zdjęciach Cytadeli, tych sprzed II WŚ, już je widziałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znów zlokalizowałem schody, podobne, jak w Bramie Północy, ale w dużo gorszym stanie.
Żałuje trochę że jestem sam, żałuję, że HS został w samochodzie - to znaczy teraz żałuje, kiedy okazało się, że zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach kompletnie mi nie wyszły :(

Zamiast schodzić na dół, postanawiam wdrapać się na górę.

Obrazek

Kolejna brama koszar.

Obrazek

Przez gałęzie ledwo przebijają się filary mostu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest trochę lepiej. Dobrze teraz widać jak był poprowadzony kiedyś most - po łuku, tak, aby nie można było atakować czy strzelać na wprost.

Obrazek

Wychylam się próbując jak najlepiej uchwycić to, co jeszcze jest widoczne i ślizgam się na jakimś błotku ukrytym pod trawą.

Na szczęście nie jest to jeszcze "mój dzień", więc odzyskuję równowagę i nawet nie gubię aparatu ani plecaka.

Będę musiał zweryfikować kolejne ścieżki, którymi powędruje dalej.

W koło żywej duszy nie widać - w sumie to dobrze z jednej strony, a drugiej ...

Obrazek

Obrazek

Takie stare lampy też mają swój urok.

Rawelin czy schodzimy?

Obrazek

Schodzimy ...

Cdn.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 27.04.2012 11:07

piotrf napisał(a):
weldon napisał(a):Moim niespełnionym - i chyba już go nie spełnię :( - marzeniem jest podroż szlakiem Orlich Gniazd.


A to szkoda by wielka była :?
Moim cichym planem jest powtórzenie tej trasy po . . . wielu latach :wink:


Ja mam tą trasę calutką zrobioną.
Ostatnimi zamkami jakie odwiedzałam były zamki w Bobolicach i Mirowie.
Ten w Bobolicach był wtedy świeżo po remoncie, trzeba przyznać, że odwalili kawał dobrej roboty.

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.04.2012 11:16

piotrf napisał(a):A to szkoda by wielka była :?

Wiem. Tez żałuję.

Kiedyś mnie ciągnęło w dwóch kierunkach: na północ, przez Warmię i Mazury do morza oraz przez Góry Świętokrzyskie w kierunku Bieszczad, Pienin, Tatr i Sudetów.

Jakoś omijałem tereny Jury.

Potem bardziej skoncentrowałem się na północy, a potem odkryłem urok tego, co najbliżej, a czego się nie doceniało :)

Tyle jest tych miejsc do odwiedzenia i tyle planów, że Jura jakoś na dalszy plan odpłynęła.

Roxi napisał(a):Ten w Bobolicach był wtedy świeżo po remoncie, trzeba przyznać, że odwalili kawał dobrej roboty.

Wydaje mi się, że znajomy tam bywa, bo kojarzę ten zamek z jego zdjęć.

W każdym razie nazwa mi nie obca.

Musze sobie sprawić jakiś przewodnik po tych okolicach, bo już mało, nie tylko o zamkach, ale w ogóle o historii tego rejonu pamiętam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 79
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone