Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.04.2012 10:36

weldon napisał(a):To tak, jak sporo osób ...

Ja na szczęście zdążyłem wstać, a z panienką umówiłem się na później. :P
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.04.2012 09:41

Wiosna.

Bociany pojawiły się na Żoliborzu ...

Obrazek

Wpadliśmy na ten odpust wczoraj, przypadkiem. Późno było, ale nie mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kulki na gumce, drewniane pajacyki, żyrafy, składające się po naciśnięciu sekretnego przycisku w dnie podstawy, korkowe pistolety, pukawki, drewniane kwiatki ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pamiętacie kapiszony, korkowce, kalichlorek , nieodłączny atrybut Wielkiej Nocy?

Bawiliśmy się jak dzieci ...

Obrazek

Obrazek

Z początku lekko zdegustowane dziecko też dało się wciągnąć w zabawę tymi "prymitywnymi" zabawkami.

Oczywiście, że kupiliśmy kilka z nich, więc sprzedawca też nam nie miał za złe, że mu zawracaliśmy tyle czasu ... głowę :)

Obrazek

Taaaa. Teraz czuć już wiosnę w powietrzu ... I Wielkanoc też ...

Obrazek

Pozdrawiam :)
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 04.04.2012 09:47

weldon napisał(a):Pamiętacie kapiszony, korkowce, kalichlorek , nieodłączny atrybut Wielkiej Nocy?


Pamiętamy, i obwarzanki, obwarzanki jeszcze ! :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.04.2012 09:53

A ja mam przepis na pańską skórkę :D

Chce ktoś spróbować zrobić?
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 04.04.2012 09:55

Dawaj, lubię eksperymenty :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2012 10:01

weldon napisał(a):Pamiętacie kapiszony, korkowce, kalichlorek , nieodłączny atrybut Wielkiej Nocy?

U mnie były platzpatrony zamiast kapiszonów. ;)

Dzisiejsza widzialność odrobinę lepsza, ale do ideału jeszcze daleko...

Pozdrawiam,
Wojtek
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 04.04.2012 10:03

weldon napisał(a):A ja mam przepis na pańską skórkę :D

Chce ktoś spróbować zrobić?


Jak najbardziej. Dla mnie to taka nowość, bo u nas na południu nie bywało takiego smakołyku :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.04.2012 10:12

Detalycznie, w kwesti skórki pańskiej, to pozwole sobie zacytować wypowiedź pewnej flancowanej bródnowianki, która w wieku piętnastu lat, z Ochoty na Bródno przesiedlona, w rozwiązanie tajemnicy tegoż warszawskiego specjału się wdała ...

A mianowicie, jako że widok na cmentarz jej się z okien rozciągał, to ...:

Z folkloru cmentarnego wiele rzeczy możnaby wymieniać i wymieniać, ale dziś należy się zająć jedną ... mianowicie Pańską Skórką.
Odkąd pamiętam, to różne baby, babuszki, dzieci i dziaduszki sprzedają toto pod cmentrzem.
Dziwnie brzmi sama nazwa, dziwnie wygląda sprzedająca ją baba i dziwni są kupujący ludzie, a już najdziwniejsza jest rzecz sama ...
Oczywiście nie jest tak, że Pańska Skórka to produkt ogolnodostępny, rzec by można wolnorynkowy.
O pańską Skórkę raczej trudno, generalnie wysyp towaru można zaobserwować na listopad pod cmentarzem i na Wielkanoc pod kościołem.
Przez resztę roku Pańska Skórka śpi przyczajona w ukryciu i tylko raz na jakiś czas i niespodziewanie zza winkla wyskoczy baba z koszem i atakuje klientelę Pańską Skórką, ale na drugi dzień baby już nie ma ślad po niej przepada, a klienci odchodzą rozczarowani ... pochlipując ...


Wtręt tu poczynię, ze aktualnie pańską skórkę coraz częściej, zwłaszcza pod cmentarzami, można otrzymać, a najlepszą ma baba na Rynku Staromiejskim koło poczty stojąca.

Jakby kto w Warszawie był, to niech kupi koniecznie, bo jeszcze trochę, a folklor warszawski cały do biedronek i innych lidlów zamkną ... Niedoczekanie :twisted:

W każden bądź razie, baba w dalszej części przyznaje się, że pańskiej skórki przez pierwsze ćwierćwiecze żywota nie jadła, czem straszliwie się skompromitowawszy, próbowała rekompensate i zadośćuczynienie niejakie zrobić, poszukując przepisu na ten specjał.

Celem ustalenia rodowodu Pańskiej Skórki odpaliłam internet w przekoaniu, że pewnie i tak nic nie będzie. Otóż błąd...Fora wrzą, kipią i gotują się, od intelektualnych poszukiwań, teorii spiskowych dotyczacych skórki. Ustalenia w telegraficznym skrócie:

1. Jest to produkt Warszawski, nigdzie indziej nie znany, słabo kojarzony. Precyzując jest to produkt prażański, znany i popularny po "tej gorszej" stronie Wisły, niektórzy z "tej lepszej strony" nigdy o nim nie słyszeli. Krótko mówiąc był to przysmak dzieciaków biedoty na pradze....

2. W najtrudniejszych nawet i najcieższych czasach Pańska Skórka była sprzedwana, zatem, wnioskując Łotsonie, jej składniki tudzież ingrediencje nia mogą być zbyt drogie i wysukane.

3.Tylko dwie firmy toto produkują, nikt nie wie gdzie się mieszczą, czy przestrzegają norm, jak do nich dotrzeć, ani nawet czy istnieją....

4. Przepis na skórkę to pilnie strzeżona tajemnica, której owi monopoliści nie chcą zdradzić, bo wiadomo chcą sobie nieźle zarobić na całym skórkowym, tajemniczym, podejrzanym interesie....

5. Istnieją fanatycy przerózni, którzy daliby się pokroić za przepis...

6. Kiedyś krążyły po internecie dwa przepisy, zawierające żelatynę, ale nic z nich dobrego nie wychodziło ... Znawcy temetu krzyczeli "nie dawajcie żelatyny, te przepisy sa do d...." oraz "Katastrofa kulinarna".

7. Na jednym forum znalazłam bezżelatynowy przepis, który przeszedł w zasadzie bez echa, a który wydaje mi sie zbliżać do ideału.....

1. Cukier /i miód lub melasa/ ok. 1 kg;
2. ocet /sok z cytryny/ 1-2 łyzki;
3. woda i jakiś sok np.: malinowy 1/2-1 szklanki + ew. mąka ziemniaczana 3-4 łyżki;
4. białka z 6-8 jaj.

Robi sie po połowie, jedna biała a druga różowa [sok]. To tak w
telegraficznym skrócie.

Słodkie łaczy sie ze sobą [i ew. z maką] +2 +3 do uzyskania syropu "do
piórka" i wlewa na ubite na sztywną pianę białka. Naczynie z pianą ma
być ustawione na parze, ubijać aż masa zgęstnieje, potem zdjąć z pary i
jeszcze ubijać do ostudzenia. Wykładać na pergamin.
Wszystko wymaga duzej wprawy. Proporcje? Hmmm, któż to wie czy
prawdziwe. Trzeba przetrenować.


Jako żem kulinarny specjalista inaczej, znaczy zjeść, zjem, ale co to było i z czego, to ni cholery nie rozpoznaje, w związku z tem cytuje w całości, żeby czego nie pominął i zamiast Pańskiej Skórki jakiego kalichlorku nie wyprodukował.

Podobna autorka przepis wypróbowała i wykonała eksperymentalne porcje, po czem dokonała wpisu:

8. Jeśli w niedługim czasie zginę w tajemniczych okolicznościach, to znaczy że przepis powyższy jest na 100% prawdziwy ...

Zniknęła w odmętach interneta.

Za jej przewodem pozwalam sobie z neta zdjęcie potpitolić, bo ja gdzieś mam własnoręcznie przez się robione, ale teraz nie znajdę:

Obrazek

I powodzenia życzę i, jakby co, to na konsumpcje się pisze, bo Pańskie Skórkie to zawsze i wszędzie ... :D

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.04.2012 12:08

Pokazywałem kiedyś Poniatowskiego ...

Ostatni gwizdek, jak się okazało, ponieważ zaczęli go wydobywać.

W sumie, nie wiem, ale to trochę tak, jakby ekshumację robili :?
Człowiek się już przyzwyczaił, a tu ...

Ech, nie pierwsza, nieostatnia. Jeszcze tylu leży pod gruzami ... :/

Ciągle znajdują :(
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.04.2012 12:24

Zapraszam do Wilanowa.

W ramach Google Art Project można obejrzeć część wilanowskich zbiorów.

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.04.2012 15:07

Takie tam ... kolorowe ;)

Warszawa w kolorze - 1939.

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.04.2012 15:13

Znów mi się horyzonty poszerzyły i zrobiło się naprawdę kolorowo-odpustowo. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.04.2012 10:21

Odpustowo ... :?

Czasami tak się zastanawiam, czy mi ten cały "postęp" do szczęścia w ogóle jest potrzebny ... :/

No dobra, nie skręcające się linki są dobre, ale cała ta reszta ... :roll:

:wink:



*************************************

Może się komu przyda:

Terminarz bezpłatnych spacerów po Warszawie z przewodnikiem (1 MB).

Pozdrawiam
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 13.04.2012 13:31

weldon napisał(a):
Może się komu przyda:

Terminarz bezpłatnych spacerów po Warszawie z przewodnikiem (1 MB).

Pozdrawiam


Pewnie się przyda, tylko jeszcze nie wiem, w którą niedzielę. :D
Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.04.2012 11:03

Dla tych, co do Częstochowy nie dotarli ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda nie dopisała, czekanie na siostrę z rodziną spowodowało, że dotarliśmy na samo zakończeniu święcenia maszyn, które u nas bez zakłócenia przebiegło, w każdym razie, wylądowaliśmy na corocznym rozpoczęciu sezonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Motory, motocykle, motorynki, skuterki ... jak zwał, tak zwał. Fajne były :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fajne, tylko szkoda, że pogoda nie dopisała. Niemniej zabawa była przednia, dodatkowe atrakcje tez się zdarzały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale, mimo wszystko, głównym bohaterem dzisiejszego dnia, były te wspaniałe maszyny ...

Obrazek

Dobra, nie te ;) Te:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli przedzieramy się razem z tłumem pomiędzy rozstawionymi motocyklami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pan zapowiada występy ... No to chodźmy popatrzeć.

cdn.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 77
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone