Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.03.2012 11:56

weldon napisał(a):Śnieg może i nie pomaga, ale za to pomaga zobaczyć, czy ktoś nie wszedł przed tobą i pokrywa różne nieczystości,...


...oraz pułapki.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 13:03

Oraz pułapki ...

Z tego powodu zrezygnowałem z odwiedzin w Lunecie Frontu św. Jerzego,
bo mi się kilka razy noga w jakąś dziurę dostała.

Tak samo ominęła mnie "przyjemność" zjechania i (pewnie) późniejszej wspinaczki torem saneczkowym z rawelinu :)

Natomiast nie odpuściłem sobie spaceru mocno ośnieżonymi schodkami, które znalazłem zaraz za pomnikiem.

Później okazało się, ze zaraz obok jest całkiem wygodna ścieżka po pochylni wzdłuż nasypu, ale o tym dowiedziałem się dopiero jak wracałem.

Na razie zjechałem sobie po schodkach ... ;)

Obrazek

To się chyba kazamaty nazywa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O tyle sympatyczne, że można się przemieścić czymś w stylu korytarza wiodącego przez wszystkie pomieszczenia, a nie po śniegu, drogą wzdłuż umocnień.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z tego, co się zorientowałem, to szukanie tu jakichkolwiek starszych napisów nie miało sensu.
Pomieszczenia wyglądały na wielokrotnie malowane, a jeżeli już coś było na ścianach, to raczej wspomnienia o WKU lub współczesne graffiti - nie zawsze nadające się do pokazania.

Obrazek

Obrazek

W kilku miejscach znalazłem informację, że jest to galeria ...
W każdym razie ominąć tego nie sposób, ani przegapić, jeżeli już się wlezie do tego wąwozu, a wejść tu trzeba, koniecznie, ponieważ jest to droga wiodąca do jednej z ciekawszych bram twierdzy - Bramy Dąbrowskiego, gdzie zachowały się filary dawnego mostu biegnącego do bramy.

Potem wszystko zarasta, nie widać już tak dużo, więc, faktycznie warto przejść się tędy wiosną, taką cieplejszą, żeby zdążyło wyschnąć, ale żeby jeszcze za dużo liści nie było.

A o bramie w kolejnym odcinku będzie ...

Obrazek

cdn.
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 15.03.2012 13:19

Ponoć cała twierdza ma być odbudowana i odrestaurowana.
Trzeba na to jednak kuuuupę kasy.
Byłby to zapewne jeden z ciekawszych zabytków w regionie.
A jeszcze jak ruszy lotnisko w Modlinie.
PZDR.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 13:25

Brama Dąbrowskiego.

W 1837 roku, w celu łatwego wydostania się wielotysięcznej załogi z koszar wybudowano dwie bramy.

Do obydwu prowadził drewniany most, położony na kamiennych filarach.

O ile filary mostu prowadzące do Bramy Poniatowskiego zostały rozebrane (aby umożliwić dojazd samochodów do piekarni fortecznej), o tyle filary prowadzące do drugiej bramy: Bramy Dąbrowskiego, zachowały się do dziś.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Most prowadzony był łukiem, ponad suchą, forteczną fosą, co było podyktowane względami obrony przed skutkami ognia artyleryjskiego przeciwnika.

W ogóle, jeżeli będziecie w twierdzy, zwróćcie uwagę na fakt, że tutaj przemieszczanie się w kierunku koszar nigdy nie jest na wprost.
Zawsze, po minięciu którejś z bram, następuje odcinek drogi prowadzący pod okiem jakiegoś rawelinu, umocnień czy okien koszar ... Ale to już chyba wspominałem :/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, zewnętrzny próg bramy znajdował się wysoko nad rowem fortecznym, na skraju stoku wałów.
Widok od strony koszar pokażę przy okazji kolejnego spaceru, ponieważ, jak się zorientowałem, pojawiła się ostatnio możliwość zejścia przez pomieszczenia bramy od strony koszar.

Nie miałem jak tego poprzednio sprawdzić, ale wszystko wskazuje na to, że wchodząc na górze wyjdziemy tutaj:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiosną znów wszystko zarośnie i nie będzie już takie widoczne, a więc warto wybrać się w to miejsce teraz, kiedy nie ma jeszcze liści na krzewach.

Dojście jest całkiem wygodne, drogą wzdłuż poprzednio opisanych umocnień.

Zresztą tą samą droga wracam, w kierunku kolejnej, ciekawej, bramy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przyjechac do twierdzy Modlin i wrócic z niej czystym? Nie ma mowy! Zawsze jak wracamy z Modlina, jestesmy ubloceni, umorusani i podrapani. oto miejsce, gdzie i Ty mozesz sie porzadnie ubrudzic.
(Pisownia oryginalna) - kiedyś wyczytałem takie zdanie o twierdzy.

Na to umorusanie, czy, jak niektórzy wspominali, wspinanie się po załomkach ścian i resztkach schodów to, przynajmniej na razie, nie liczcie ;), ale podaję ten przykład, żeby zwrócić uwagę, na jakie tajemnice można się natknąć, jeżeli ktoś chce się "zanurzyć" w czeluściach twierdzy.

Bramy, ta, Dąbrowskiego, oraz druga - Księcia Poniatowskiego, są kilkukondygnacyjne.
Mimo, że po II WŚ zamurowano je, oraz przejścia, jakie można w nich znaleźć, to można odkryć jakieś szczeliny, schody, czy tunele, które prowadzą w różne, dziwne miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak się okazuje, niektórzy charakteryzują się większą niż ja śmiałością i przekraczają ogrodzenia lub drzwi z tabliczkami "Wstęp wzbroniony", docierając do miejsc, do których docieram najwyżej za pomocą długiej ogniskowej w aparacie.

Tak się zastanawiam, kiedy zmienię aparat ... ;)

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 13:28

franko napisał(a):Ponoć cała twierdza ma być odbudowana i odrestaurowana.
Trzeba na to jednak kuuuupę kasy.
Byłby to zapewne jeden z ciekawszych zabytków w regionie.
A jeszcze jak ruszy lotnisko w Modlinie.
PZDR.

Budują hotel "Modlin" i, podobno, są jacyś inwestorzy z Bliskiego Wschodu.
Kiedyś był pomysł, żeby tu Monar przenieść, ale umarł razem z Kotańskim.

W zasadzie przetargi dotyczą przede wszystkim budynku koszar, a nie całej twierdzy i to jest problem, bo inwestycje są niesamowicie wielkie potrzebne, a wszystko powinno się pod okiem konserwatora odbyć.

Niemniej jest to jedyny taki obiekt na świecie i choćby ze względu na historię tego, co tu się w dwudziestoleciu międzywojennym działo, co się działo w '39 roku, winni jesteśmy się tym zająć.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2012 13:35

weldon napisał(a):Oraz pułapki ...
<...>
Na razie zjechałem sobie po schodkach ... ;)

Nie zabrałeś podstawowego sprzętu - raki, rakiety śnieżne. Śruby lodowe ew. można sobie było darować... ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
franko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2360
Dołączył(a): 14.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) franko » 15.03.2012 13:43

weldon napisał(a):
franko napisał(a):Ponoć cała twierdza ma być odbudowana i odrestaurowana.
Trzeba na to jednak kuuuupę kasy.
Byłby to zapewne jeden z ciekawszych zabytków w regionie.
A jeszcze jak ruszy lotnisko w Modlinie.
PZDR.

Budują hotel "Modlin" i, podobno, są jacyś inwestorzy z Bliskiego Wschodu.
Kiedyś był pomysł, żeby tu Monar przenieść, ale umarł razem z Kotańskim.

W zasadzie przetargi dotyczą przede wszystkim budynku koszar, a nie całej twierdzy i to jest problem, bo inwestycje są niesamowicie wielkie potrzebne, a wszystko powinno się pod okiem konserwatora odbyć.

Niemniej jest to jedyny taki obiekt na świecie i choćby ze względu na historię tego, co tu się w dwudziestoleciu międzywojennym działo, co się działo w '39 roku, winni jesteśmy się tym zająć.


Wszystko prawda. Kasa potrzebna, potrzebny inwestor.
Ale aktrakcja byłaby przednia.
W kwestii zabytków jesteśmy wiele winni poprzednim pokoleniom.
PZDR.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 13:46

Wspominałem, że różne miejsca przypominające wartownie znajduję na tym terenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nic specjalnego. Nawet nie właziłem do środka, ale po pierwsze zachowały się napisy, świadczące o tym, że tu był kiedyś odwach, po drugie prawdopodobnie w ten sposób były wykończone te mijane po drodze galerie kiedyś.

W ogóle, sporo jest tu na murach takich ozdóbek, których wykonania dziś nikomu by do głowy nie przyszło :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej :D

Obrazek

Obrazek

Wysokie skarpy, które mijam, to rawelin - ziemne fortyfikacje.
Co jakiś czas znajduję w nich jakieś dziwne konstrukcje.
Nowsze, starsze ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaglądać za specjalnie nie zaglądam, ponieważ na horyzoncie majaczy już kolejny cel mojego spaceru ...

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 13:50

Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Oraz pułapki ...
<...>
Na razie zjechałem sobie po schodkach ... ;)

Nie zabrałeś podstawowego sprzętu - raki, rakiety śnieżne. Śruby lodowe ew. można sobie było darować... ;)



:lol:

Szczerze mówiąc, to nic nie zabrałem, nawet czapki i rękawiczek, więc i podeprzeć się nie miałem jak :D



franko napisał(a):W kwestii zabytków jesteśmy wiele winni poprzednim pokoleniom.


Znam kilku, którzy nam są winni tak samo, a może i bardziej ;)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 14:11

Brama Północy

Na szczycie rawelinu widzę kilku zapaleńców z sankami.
Szkoda, że jest tak zasypane śniegiem. Bliżej nie podejdę. Może wiosną?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brama Północy, to zupełnie co innego niż odwiedzona wcześniej Brama Północna.
Zwana też Bramą Płocką lub Bramą Księstwa Warszawskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest to pierwsza brama Twierdzy Modlin wybudowana w latach 1809-1811 podczas budowy twierdzy na polecenie Napoleona. A więc jest to jeden z najstarszych obiektów w Twierdzy Modlin.
Na jej szczycie znajduje się oryginalny, zachowany, pomimo tak wielu lat, herb Księstwa Warszawskiego.

Przed bramą, jako jej dodatkową obronę, wybudowano rawelin na który się wspinam.
Z drugiej strony, jak się okazuje, zejście jest dość karkołomne, a więc wycofuje się w kierunku, z którego przybyłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W czasie budowy brama została zlokalizowana między drugim, a trzecim bastionem wału (obecnie jest to wał wewnętrzny twierdzy, ale wtedy jeszcze nie było wału zewnętrznego), a prowadził do niej drewniany most - kompletnie nie zachowany, tym bardziej, że później, w latach 1832-1841, podczas rozbudowy twierdzy, kiedy Rosjanie wybudowali wspominane już bramy obecnie zwane Dąbrowskiego i Poniatowskiego, ta jedyna swego czasu brama twierdzy została zamurowana i zamieniona w działobitnię.

Znajduję wygodne wejście na ziemne wały i wracam pod pomnik.

Obrazek

Skoro zobaczyłem najstarsza bramę twierdzy, to powinienem jeszcze wygospodarować trochę czasu, żeby zobaczyć drugi, równie stary i słynny obiekt który się tu znajduje?

Powinienem ... :)

zdn.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.03.2012 14:30

weldon napisał(a):Z drugiej strony, jak się okazuje, zejście jest dość karkołomne,


Grzbiet taktyczny.

weldon napisał(a):... a więc wycofuje się w kierunku, z którego przybyłem.


Z góry upatrzone pozycje.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 14:32

Kiedyś, jak napisał Piotr Oleńczak w swej książce Twierdza Modlin w latach 1830-1915:

"Podczas wizyty w Twierdzy Modlin w 1835 r. car Mikołaj I położył kamień węgielny pod budowę soboru św. Jerzego Zwycięzcy - patrona twierdzy. Była to pierwsza z prawdziwego zdarzenia świątynia w twierdzy modlińskiej.

Rosjanie zbudowali swą świątynię w jako wierną kopię cerkwi św. Aleksandra Newskiego z Cytadeli Warszawskiej. Wzniesiona została według "ogólnego modelu dla cerkwi w twierdzach" według projektu architekta Andrzeja Gołońskiego."

W dwudziestoleciu międzywojennym świątynia prawosławna przemieniona została na garnizonowy kościół katolicki, a po II wojnie światowej w latach pięćdziesiątych została rozebrana.

Po zlikwidowaniu koszar mieszkańcy barak przy ulicy Szpitalnej 21 zaadoptowali na kaplicę. W dniu 29 czerwca 2007 roku została erygowana dekretem księdza biskupa Piotra Libery parafia św. Barbary.

I oto kościółek ...

Obrazek

Obrazek

Wycofuję się, ponieważ zaczyna się jakiś ruch, wyglądający jakby miał się tu odbyć ślub.

Znaczy się, nie wejdę tam, bo nanoszę, a pewnie świeżo zamiecione :)

Nie, to nie, w takim razie, wsparty wiedzą zaczerpniętą ze strzałki ;)

Obrazek

... ruszam w kierunku kazamat, uważając na samosrzały obronne :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z jednej strony kazamaty są wykorzystane przez miejscowych, zabezpieczone drzwiami, kłódkami ...

Obrazek

Z drugiej strony ... są niechronione.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brak ochrony samosrzałów spowodował, jak widać, że wyglądają jak mój kominek :)

Obrazek

Obrazek

Coś mnie tknęło, żeby nie wycofać się, ale jednak obejrzeć kolejną wartownię, wcześniej niezbyt dobrze widoczną, ale która wyłania się po dojściu do końca kazamat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wartownia.

Jedna z wielu. Zresztą, czy to jest wartownia? Tak sobie wymyśliłem, ale pewne fakty potwierdzają, że mogli tu pełnić nudną służbę żołnierze.
A jak nudną, to pewnie wartowniczą. Normalne. Stoi człowiek na warcie, nudzi się, to i zaczyna bagnetem drapać po cegłach ...

Obrazek

Obrazek

Daty, nazwiska ... Jeszcze nie wiedzieli, że za kilka lat ich tu nie będzie, że będą spylać przed Prusakami ...
Jak to mówią, nie mury tworzą twierdzę ...

Obrazek

Obrazek

Kończę zwiedzanie (?) kazamat.

Przede mną dwa, spore i znane obiekty twierdzy.


Zwłaszcza ten drugi tłumaczy, dlaczego warto tu również zimą zajrzeć. Żeby tylko słońce było :/

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 15:09

Jacek S napisał(a):Z góry upatrzone pozycje.

W przypadku twierdzy akurat o to nietrudno :)

Okrzeia.

A takie luxne skojarzenie.

Jeżeli oglądaliście Przeprowadzki, to twierdza kilkukrotnie przewija się w planie.

Postój w odcinku Rondel kuchmistrza Sokołka, scena egzekucji Okrzei w Serwantce generałowej ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zresztą nie tylko tam twierdza wystąpiła.

W CK Dezerterach, w Kilerze, w Panu Tadeuszu, w Oficerach, w 1920 Bitwa Warszawska, w takim filmie z Segalem, który dość kiepski był, więc nawet nie pamiętam tytułu ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale miałem o Okrzei :?

Jest w Warszawie ulica Stefana Okrzei, tylko, tak w zasadzie, to nikt nie wie ... którego :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwszy, młody działacz PPS, właśnie ten, którego egzekucję pokazali w Przeprowadzkach, urodził się w 1886 roku, a stracony w 1905, po głośnym zamachu na znienawidzonego przez ludność Warszawy oberpolicmajstra płk. barona Karla Nolkena.

Zamach się nie powiódł i Okrzeje, ciężko rannego, pobitego, stracili na stokach Cytadeli.

W dwa lata później urodził mu się brat: Stefan Stanisław - poprzedni był Aleksander ...

Pilot.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pilot 112 Eskadry Myśliwskiej, która we wrześniu '39 roku włączona została do Brygady Pościgowej, która broniła Warszawę przed nalotami niemieckimi.

W pierwszym locie bojowym 1 września Okrzeja zestrzelił Do 17.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3 września, w czasie tzw. bitwy rembertowskiej z udziałem Okrzei zestrzelono Bf 110.

5 września, lecąc samolotem PZL P.11c (można go obejrzeć w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie), poległ w potyczce z 9 Do-17.

W miejscu gdzie zginął, we wsi Kregi, wystawiono mu pomnik w kształcie złamanego śmigła ...

No tak, rozgadałem się, a cały czas prowadzę was po Reducie Napoleona.

Obrazek

Obrazek

Budowla ta pamieta jeszcze czasy napoleońskie - rozpoczęto jej budowę w 1811 roku, a mimo, że ukończono w latach 1813-14, już po kapitulacji oblężonych tu połączonych wojsk polskich, litewskich francuskich i saskich (Armia Napoleona) projekt tej budowli przypisuje się Napoleonowi.

Budynek, w rzeczywistości trzypiętrowy, był działobitnia o dużej sile rażenia - w jej uzbrojeniu planowano umieścić 19 armat, zaś załogę miało stanowić 300 osób. Tyle, że, tak naprawdę, nigdy nie odegrała żadnej roli w czasie oblężeń twierdzy.

W 1813 roku była jeszcze nieukończona (skończył ją już wg własnej adaptacji projektu Napoleona płk. Mallet - dowódca inżynierii wojsk Księstwa Warszawskiego), a więc nie zdążyła jeszcze "wejść do służby".

Obrazek

W 1831 roku również nie była wykorzystana, w czasie 13 dniowego oblężenia, zaś w 1832 została otoczona Korona Utracka, co całkowicie pozbawiło ją zdolności do walki.

O tym, jak była wykorzystywana w czasie kiedy rządzili tu Rosjanie nie ma żadnych wzmianek.
Po odzyskaniu niepodległości i zajęciu twierdzy przez Wojsko Polskie, nakryto ją czterospadowym dachem, zaś ze względu na to, że w pobliżu utworzono wielski szpital wojskowy, w reducie utworzono skład apteczny.
Z powodu można spotkać się z tym, że mieszkańcy Modlina nie nazywają tego obiektu "redutą", lecz, po prostu, "apteką".

Do reduty urządzono wówczas wejście po kładce nad fosą, poprzez wybity w miejscu okna spory otwór widoczny w lewej cześć jednej ze ścian reduty.

Obrazek

W końcu lat dwudziestych w pobliżu budynku rozmieszczony został 1 Pułk artylerii lekkiej i wówczas to reduta stała się stajnią dla koni będących na wyposażeniu pułku. Był to ostatni etap wykorzystania budynku.

Obrazek

Oprócz tego, że redutę projektował Napoleon, słychać czasami głosy, że jest to "jedyny na świecie budynek zaprojektowany przez Cesarza".

Nawet, jeżeli jest to legenda ... to niech tak zostanie ;)





A co do Okrzei, to chyba jednak wolałbym, żeby to była ulica ... Stefana :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.03.2012 15:10

...a na punkt widokowy ? ... to tylko 600 metrów ! ;)
Może słonce już wyjdzie ! 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.03.2012 15:30

Zaraz będzie i punkt widokowy ...

Słońce nie wyszło, za to ...


*********************************

Korona Utracka

Zaraz za Redutą Napoleona znajdujemy schodki prowadzące na wał ziemny osłaniający twierdzę od strony Zakroczymia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dobrze widać stąd i redutę i kazamaty, ale, fakt, że może jak leży śnieg to nie jest to najlepszy moment, niemniej warto wspiąć się tutaj w okresie, kiedy nie ma jeszcze liści na drzewach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wał ziemny otaczający redutę Napoleona wybudowano w ramach pierwszej modernizacji twierdzy około 1810 roku.

Powstały wówczas fortyfikacje w kształcie koron (korona Utracka, Środkowa i Modlińska) położone po okręgu w drugim pasie umocnień twierdzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po Powstaniu Listopadowym Rosjanie przeprowadzili gruntowną modernizację Korony.
Podwyższyli ją, zdaje się, że wówczas po zamurowaniu Bramy Napoleońskiej, przekształcono ją na działobitnię podwałową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Korony Utrackiej roztacza się przepiękny widok zarówno na zewnętrzny pas umocnień twierdzy, jak i na Wisłę oraz spory teren otaczający twierdzę.

Widać nie tylko nowy most w Zakroczymiu, ale nawet duży szmat Puszczy Kampinoskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ścieżka, biegnąc krawędzią wału, nakazuje wzmóc czujność. Leżący śnieg nie ułatwia zadania, ale, jak się okazuje, nie jestem jedynym spacerującym po Koronie.

Obrazek

Obrazek

Spotykam pana z psem, który oferuje się przeprowadzić mnie dookoła umocnień i pokazać ścieżkę przez mury.

Cóż było zrobić? Idę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez otwór w murze przechodzimy na druga stronę murów i schodzimy do punktu pomiarowego nad Wisłą.
Na murze widać ślady ścianki wspinaczkowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po Wiśle pływają łabędzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mijamy wodowskaz, nieczynną oczyszczalnie i, wzdłuż murów Carnota kierujemy się do działobitni.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 72
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone