Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Po obejrzeniu parku i krótkiej wizycie w dzielnicy portowej znowu wsiadamy do metra i po krótkiej podróży wysiadamy na Placa d' Espanya usytuowanego u podnóża wzgórza Montjuic.
Przy wejściu na plac stoją dwie wieże, zbudowane na styl wenecki
Zaraz za nimi rozpościera się teren, przy którym znajdują się hale targowe i wystawiennicze. Mijamy je i kierujemy się w górę - na szczęście tu też są schody ruchome
Wzgórze Montjuic w przeszłości ze względu na usytuowanie oraz na świetny widok na port znajdujący się u jego podnóża wykorzystywane było w celach obronnych - znajdowały się tam fortyfikacje, twierdze obronne a także więzienia. Miejsce było świadkiem wielu egzekucji - głównie więźniów politycznych.
Od strony portu na wzgórze można się dostać kolejką linową.
Zbocza Montjuic były polami uprawnymi aż do 1929 roku, kiedy to wzgórze zostało wybrane jako teren dla Wystawy Światowej.
Wtedy to na szczycie stanął Palau Nacional - obecnie muzeum sztuki katalońskiej. Udajemy się w jego kierunku.
Muzeum sztuki katalońskiej posiada bardzo bogatą kolekcję malarstwa. Malowidła zostały sprowadzone tutaj z całej Katalonii ( niektóre z nich zostały przywiezione ponoć na osiołkach) Są tu płótna m.in. braci Serra, Luisa Borrassa i Ramóna de Mura, Joana Miro, Pabla Picasso i oczywiście Salvadora Dali. Na pewno warto zobaczyć zbiory muzeum - a sam budynek jest imponujący.
U podnóża pałacu znajduje się jeszcze inny słynny w Barcelonie obiekt - którego nie mogę pominąć w mojej relacji - Magiczna Fontanna.
La Font Magica została zaprojektowana przez inżyniera Carlesa Buigas, który wynalazł nowy typ fontanny, zmieniającej formę i kształt strumienia wody. To dało pole do popisu projektantom przeróżnych tego typu kaskad na świecie oraz natchnęło do tworzenia spektakli z udziałem muzyki i świateł.
Spektakl magicznej fontanny oglądają co roku miliony turystów - nam nie było dane go obejrzeć - w ogóle fontanna była nieczynna, ale Ci co widzieli są zwykle zachwyceni.
Ostatnio oglądaliśmy tego typu pokaz w Pradze przy muzyce zespołu Scorpions i bardzo nam się podobał - ciekawa jestem jak się mają Fontanny Krzyżykowe do fontanny z Barcelony - może ktoś widział oba pokazy to się wypowie ?
Magiczna fontanna zawiera ponad 3000 dysz wyrzucających wodę oraz blisko 5000 kolorowych lampek. Oprócz głównej fontanny, wzdłuż schodów i ulicy piętrzą się boczne zbiorniki i kaskady .
Wysokość słupa wody wyrzucanego podczas spektaklu wynosi ponoć w kulminacyjnych momentach ponad 50 metrów.
Liczyłam ze zobaczymy chociaż wodę tryskającą za dnia ale niestety - kolejny powód żeby tam jeszcze wrócić
Dla tych co jak ja nie widzieli, lub dla tych którzy chcieliby sobie przypomnieć fragment spektaklu:
Ostatnio edytowano 17.07.2010 21:08 przez masmedia, łącznie edytowano 1 raz
Po obejrzeniu panoramy Barcelony rozpościerających się wokół pałacu
postanawiamy wejść wyżej - w stronę obiektów sportowych, które były sercem igrzysk i areną zmagań sportowych w 1992 roku.
I tu część ekipy kapituluje ( ta słabsza płeć ) więc idziemy we dwie z kuzynką
Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku były wydarzeniem , które na zawsze wpłynęło na miasto i jego wygląd.
Ówczesny przewodniczący MKOL Juan Antonio Samaranch marzył, by igrzyska przeprowadzone w jego ojczyźnie były "wzorcowe". I to życzenie w znacznym stopniu się spełniło.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich cała Barcelona zmieniła się nie do poznania. Za gospodarza igrzysk uznawano całe miasto - nie tylko tereny bezpośrednio związane z zawodami - toteż cała Barcelona przeszła istną metamorfozę.
Przede wszystkim rozbudowano sieć dróg, przebudowano zaniedbane dotąd dzielnice portowe, oczyszczono kilometry plaż, wybudowano wioskę olimpijską , a także odnowiono fasady domów, otwarto kilkanaście nowych parków, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew, rozbudowano metro oraz wybudowano obwodnicę miasta która znacznie usprawniła komunikację oraz połączyła kluczowe miejsca związane z igrzyskami.
Koszty metamorfozy miasta szacowano w miliardach dolarów. Przy okazji igrzysk w mieście powstały również nowe wspaniałe obiekty - nie tylko sportowe, do których budowy zaangażowano najbardziej znanych architektów.
Wspinamy się do góry ( dzięki Ci Panie za schody ruchome )
Palau Nacional z tyłu
Nieodłączny symbol olimpiady - znicz
Dzwon olimpijski ( tak mi się wydaje )
Na początek Estadi Olimpic, który dla mnie wygląda trochę jak dworzec kolejowy
Tu rozegrano większość konkurencji lekkoatletycznych i tu odbyły się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk , które obserwowało 65 tysięcy widzów oraz blisko 3 miliardy telewidzów na całym świecie.
Reprezentacje na Olimpiadę w Barcelonie wystawiło 169 narodowych komitetów olimpijskich, w tym po raz pierwszy zjednoczone Niemcy, byłe kraje ZSRR pod nazwą Wspólnota Niepodległych Państw i mieszana rasowo reprezentacja RPA.
Rozegrano 286 konkurencji w 32 dyscyplinach.
W igrzyskach udział wzięło około 9900 sportowców - różne źródła podają różne dane - wśród zawodników było ponad 7000 mężczyzn i ponad 2800 kobiet.
Program igrzysk poszerzony został o trzy nowe dyscypliny: judo, badminton i baseball.
Najwięcej medali zdobyli zawodnicy reprezentujący Wspólnotę Niepodległych Państw - 112 w tym 45 złotych, niewiele ustępowali im Amerykanie, którzy zdobyli 108 medali.
Polacy zdobyli medali 19 - w tym 3 złote 6 srebrnych i 10 brązowych
Igrzyska zasłynęły jeszcze z innego powodu - jako jedne z nielicznych odbyły się w fantastycznej atmosferze, nie zakłóconej przez większe skandale, bojkoty, afery, akty przemocy itp. plagi towarzyszące tego typu imprezom.
Do dziś wielu uważa że igrzyska w Barcelonie były jak na razie najlepiej zorganizowanymi i przeprowadzonymi w historii.
Stolica Katalonii ponoć będzie walczyła o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Jeśli uda się rywalizację tę wygrać, Barcelona ma szansę być pierwszym miastem w historii, które zorganizowało zarówno letnie jak i zimowe igrzyska.
No i Hiszpania mistrzem świata !!!
Ciekawa jestem jak to uczcili tam na miejscu - może się czegoś dowiem od kuzynki.
Myślę że w takim dniu podziały nie były już tak istotne i Katalonia też świętowała sukces reprezentacji
Mariusz Gąsiorowski napisał(a):Przypomnę tylko że ów wierza w czasie igrzysk była zniczem olimpijskim.
Tego nie wiem - przeczytałam tylko, że znicz został zapalony przez Antonio Rebollo, niepełnosprawnego sportowca, który wzniecił olimpijski ogień strzelając z łuku zapaloną strzałą.
ale sądząc po odległości od stadionu do wieży - mam pewne wątpliwości ..