Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz wyjazd do Chorwacji prosze o porady

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jolanta123456
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.10.2007
Pierwszy raz wyjazd do Chorwacji prosze o porady

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolanta123456 » 12.04.2008 19:12

Witam!
W tym roku wybieram sie pierwszy raz do Cro jestem zielona
Prosze o wskazowki dotyczace wyjazdu jak rowiez o trase przejazdu wyjezdzam z Poznania do okolic Zadaru
Co ze soba mam zabrac?
Czy nocowac po drodze? (1 kierowca) jak tak to prosze o namiary na sprawdzone noclegi
Czy zabrac mam Euro,czy placic karta (jaka jest potrzebna?mam Visa)
Pozdrawiam :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.04.2008 19:13

80 % odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w dziale FAQ, pozostałe 20 % znadziesz w wyszukiwarce bo te tematy każdego roku były wałkowane do znudzenia (w tym roku też) :wink:
Jacynty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 578
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 12.04.2008 20:24

Piotrek_B napisał(a):80 % odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w dziale FAQ, pozostałe 20 % znadziesz w wyszukiwarce bo te tematy każdego roku były wałkowane do znudzenia (w tym roku też) :wink:

Piotrek, zaraz dostaniesz mnóstwo odpowiedzi, że po to jest forum aby pytać. A ja uważam podobnie jak ty-trochę szmodzielności. :D
Jaco.
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 12.04.2008 20:41

Ja kiedys napisałem taki tekst o tym jak zaczac przygotowania do pierwszego razu więc zacytuję (dotyczyło to wyjazdu w czerwcu przez Plitvice) To na początek z dobrego serca. Po szczegóły szoruj do FAQ

z tego adresu
www.croatia.hr/English/Multimedija/Brosure.aspx
możesz sobie pościągać broszury z kwaterami prywatnymi (nazywa sie Private
accommodation , hotelami (Hotels, Small and familiy run-hotels ), są też
kempingi itd. Możesz też zamowić te broszury, przyslą ci do domu.

Czy coś zarezerwujesz czy nie to twój wybór. Mozesz zarezerwować na pierwszy tydzień a drugi wynająć na miejscu np w innej miejscowości.

Tu poczytaj o wynajmowaniu:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=201&w=77042064&v=2&s=0
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=201&w=77398809&v=2&s=0

Tam sie jeździ do apartamentów. W całej Chorwacji wbrzeże usiane jest osiedlami domów a w kązdym jest kilka apartamentów do wynajęcia z tym że zazwyczaj wynajmuje się je na tydzień od soboty do soboty lub od srody do soboty czy od soboty do środy.

szukanie jest proste tyle że najlepiej zacząc je w dzień tak koło 10
rano - ludzie stoja z kartkami na wjeżdzie do miasta albo w centrum, albo można pojśc do najbliższej agencji turystycznej, czasem w centrum jest ich kilka i oni szybko cos znajdą, nalezy po otrzymaniu adresu sprawdzić czy warunki nam odpowiadają, cena jest zazwyczaj ustalona pomiędzy agencja a wynajmującym. Najtańsza wersja to iść do pierwszego lepszego domu gdzie nam odpowiada z napisem apartman albo sobe i zapytac. jak nie będzie wolnych miejsc to usłużni gospodarze wykonaja te kilka telefonów lub odeślą do sasiada

Aby wyjechać musisz teraz zadbac o dokumenty: mozesz pojechac na dowód tylko jeżeli z dziećmi to one tez musza mieć dowód. Inaczej wyrób paszporty lub sprawdz datę ich wazności. Jeżeli paszport to nie problem to polecam jednak paszport

Na około 6 tygodni przed wyjazdem zadbaj o samochód - czyli zrób w nim wszystko żeby być pewnym że dojedzie. Każda naprawa w drodze to duży koszt i kłopot. Samochód ma co najmniej 1 miesiąc przed trasą pojeździć żeby wszystkie potencjalne problemy sie ujawniły.

Kup mapy i przewodniki.
Czytaj np ten dział www.cro.pl/forum/viewforum.php?f=27
tam znajdziesz wiele informacji, np o opłatach za autostrady.

Wybierz i zarezerwuj noclegi w trasie - chyba że to kamping albo przekimacie na parkingu (przy jednym kierowcy nie radzę).

Na około 2-4 tygodnie przed załatw sobie ubezpieczenie dla osób od kosztów leczenia i samochodowe (np na przejazd przez Bośnie potrzebujesz zielonej karty, Chorwacja wpuszcza bez zielonje karty ale lepiej ją mieć zwłaszcza że niektórzy ubezpieczyciele dają ja za darmo.

Potem trzeba zrobić zakupy: w Chorwacji jest drogo a do tego w czerwcu wiele owoców i warzyw jest importowanych więc będą drogie. Kazdy bierze ze sobą jakąś żywność i jeżeli nie jesteś zamożnym człowiekiem nie nastawiaj się na to że całe jedzenie będziesz załatwiał knajpami. Każdy bierze co lubi : trochę konserw makaron słodycze

Na 2 tygodnie przed wyjazdem zacznij gromadzić rzeczy które chcesz zabrać, leki - w internecie są listy wyjazdowe różnych ludzi - bardzo pomocne. Np ta
http://pilak.republika.pl/podnamiot.htm

Na tydzień przed wyjazdem zadbaj o pieniądze: euro na drogę (opłaty za
autostrady, paliwo), karty do bankomatów. W zasadzie możesz pojechać z kartami i wypłacać pieniądze z bankomatu. W zależności od prowizji twojego banku może sie opłacać wyłacznie wypłacanie dużych kwot.

Co do drogi: jedziesz pierwszy raz, wybierz autostrady. Czyli z Warszawy
gierkówką na Śląsk, potem Cieszyn, autostradą do Słoweni, potem Zagrzeb itd. Są bardziej fascynujące drogi ale zostaw je sobie na kolejny raz albo na powrót. No i nie śpiesz się. Co prawda policja na autostradzie łapie od 160 w zwyż ale nie warto przekraczać 110-120 bo nie wiesz jeszcze jak Twój organizm znosi długa jazdę i temperaturę.

Z tego samego powodu nawet jak masz 2 kierowców na samochód to warto zrobić sobie porządny nocleg, choć wiele osób zatrzymuje się na krótki postój w nocy np na stacjach benzynowych czy parkingach. To jest jednak ponad 2 dni w drodze.

Tej trasy nie da się robić w jeden dzień. Licz się z tym ze jednego dnia
dotrzesz gdzieś na granicę Czechy-Austria np znane miejsce noclegów Znojmo. Z tamtąd bez trudu pojedziesz do Zagrzebia na kilka godzin (ładne i zadbane miasto ale czy warto zatrzymywać się na bardzo długo??? chyba nie) po czym wsiądziesz w
samochód i pojedziesz w kierunku Plitvic (autostrada do Karlovacza, potem tzw "stara droga"), zanocujesz i wcześnie rano ruszysz na zwiedzanie parku.
Wyjdziesz z Parku ok 16:00 i pojedzisz na wybrzeże gdzie będziesz wieczorem.

W Plitwicach też jest wiele apartamentów i wszystkie w podobnych cenach wiec nie trzeba ich rezerwować, ważne żeby szukać noclegu nie przed bramą parku ale już 20-30km a nawet 40km przed parkiem

W czerwcu tłok w Hr jest jeszcze znośny w zasadzie wszędzie. Zwiedzenie całej Dalmacji z jednego miejsca sensu nie ma, lepiej zatrzymać się gdzieś w północnej Dalmacji na tydzień i zwiedzić np Zadar, Szibenik (ciekawszy niż Zadar),
Primostem, PN Krka, może Pag i Nin, moze Trogir, potem pojechać na tydzień na południe (np okolice Makarskiej) i zwiedzić Trogir Split Omnis Dubrovnik, może jak bedziecie mieli paszporty Mostar, wodospady Kravica itd.

To naprawdę nie jest trudne choć za pierwszym razem moze wygladać nieco skomplikowanie ale jak człowiek sam sobie biedy nie napyta to zazwyczaj problemy kończą się w raz z dziurami w drogach na polskiej granicy

I ostatnia rada z dobrego serca: poczytaj o jeżdzeniu po chorwackich drogach. Nie ścigaj się z miejscowymi, jak ci wsiądą na ogon nie uciekaj, daj się wyprzedzić. A w górach i na jardance jak zaczyna padac, nawet jak masz najlepszy samochód, z kontrolą trakcji i abs to i tak radzę zwolnić do 30km/h. zjechać na najbliższy parking i poczekać 20 minut aż deszcz zmyje kurz z drogi a potem bardzo pomału do w dalszą drogę. Kiedyś w przepaściach można byo oglądać sporo samochodów tych którzy jednak starali sie jechac dalej i tak samo szybko
fimada
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): 19.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fimada » 12.04.2008 22:31

WOW! Super informacje dla "pierwszaków". To nie ja rzopoczęłam ten wątek ale z przyjemnością przeczytałam Twoje rady i wezmę je sobie do serca. Wielkie dzięki!
dorasoft
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 212
Dołączył(a): 05.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorasoft » 13.04.2008 00:10

Kir twoja wypowiedź, a raczej skondensowana odpowiedx na pytanie powinna być przyklejona w Faq-u, gdybay tak wszyscy chcieli bez zbytniej zgryźliwości w sposób prosty odpowiadać na pytania nowicjuszy byłoby ekstra. Gratulacje.

pozdrawiam
jolanta123456
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolanta123456 » 13.04.2008 17:19

Kir dziekuje ci za odpowiedz twoje rady sa mi bardzo pomocne napewno sie do nich dostosuje jak bede wyjezdzala z rodzina pozdrawiam :D
jolanta123456
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolanta123456 » 27.04.2008 20:03

Mam pytanie był ktos w Sukosanie?jeżeli tak to prosze o przeslanie zdjec i informacje o tej miejscowosci
Jest tam duzo restauracji i sklepow?
Pozdrawiam :D
Haweł
Cromaniak
Posty: 1721
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 27.04.2008 20:07

Kir nic dadac nic ujac,same brawa !!!
bonawi
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 13.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bonawi » 27.04.2008 22:59

Z przyjemnością i ja poczytałam (jadę pierwszy raz), dobrych rad nigdy dosyć. :D Dzięki.
chomik
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) chomik » 28.04.2008 10:04

Witam,
mi też miło było to przeczytać pomimo że forum śledzę od października zeszłego roku. Do Chorwacji wybieramy się po raz pierwszy. Jedziemy do miejscowości Zivogosce razem z naszymi przyjaciółmi, oni też nigdy wczesniej nie byli w Chorwacji. Juz się nie mogę doczekać tego wyjazdu pobyt na miejscu mamy zarezerwowany od 23 sierpnia. Może jest ktoś na forum, kto był w Zivogosce i może podzielić się swoimi doświadczeniami.

Pozdrawiam

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pierwszy raz wyjazd do Chorwacji prosze o porady
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone