Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz w HR - Gradac

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dawid_gliwice
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.05.2010
Pierwszy raz w HR - Gradac

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawid_gliwice » 09.05.2010 19:53

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

W tym roku zamierzam wybrać się po raz pierwszy do Chorwacji. Kwaterujemy się w Gradac w Vili Radka.

Mam kilka pytań do stałych bywalców. Być może na forum są już odpowiedzi na poniższe pytania, ale jakoś nie potrafię wyszukać konkretów:

1. Czy wszędzie idzie zapłacić w Euro, czy lepiej płacić wszędzie w kunach? Nie chodzi mi o kursy walut, ale po prostu o "akceptowalność". A może zdecydować się na plastikowy pieniądz (karta) ?

2. Czy są jeżowce na plażach i w wodzie?

3. Gdzie smacznie i tanio zjeść?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość dla laika i wyczerpujące odpowiedzi.
A może macie jakieś wskazówki i dobre rady odnośnie pobytu w Gradacu?
ven
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 05.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ven » 09.05.2010 20:13

witam,

ja jade drugi raz do bristu obok gradaca, w gradacu w tamtym roku bywalem niemal codziennie w czasie pobytu,

mysle ze lepiej miec kuny i zaopatrzyc sie w karte do placenia w marketach (jest konzum i studenac)(lidl w ploce) i wyplaty kun z bankomatu ( w pko jest dobry przelicznik )


jezowce sa w wodzie ale glebiej wiec nie ma obaw no i buty dla dzieciakow i spokoj

w gradacu jest full restauracji - mozesz jesc pizze ktore widzialem w lokalach w promocjach typu dwie pizze w cenie jednej, warto pojesc owocow morza - ja uwielbiam kalmary

to takk na poczatek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.05.2010 08:12

Nie byłem w Gradac ale wszystkie wszelkie info o płatnościach znajdziesz/cie tu
http://cro.pl/forum/viewforum.php?f=12

Na forum działa wyszukiwarka - w ten sposób uniknieszcie niepotrzebnych napięć... :lol: :wink:
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 10.05.2010 08:35

dawid_gliwice napisał(a):
1. Czy wszędzie idzie zapłacić w Euro, czy lepiej płacić wszędzie w kunach? Nie chodzi mi o kursy walut, ale po prostu o "akceptowalność". A może zdecydować się na plastikowy pieniądz (karta) ?


Na upartego prawie wszędzie zapłacisz w euro, tylko czy się to opłaca ??



dawid_gliwice napisał(a):2. Czy są jeżowce na plażach i w wodzie?


Na plażach nie, w wodzie owszem



dawid_gliwice napisał(a):3. Gdzie smacznie i tanio zjeść?


Na nabrzeżnej promenadzie znajdziesz i fast foody i konoby - do wyboru, do koloru.
szary779
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3135
Dołączył(a): 24.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) szary779 » 10.05.2010 12:21

Euro zabierz tylko do płacenia za pokój(apartament) ew. 100 dodatkowo w razie czego, resztę wypłacaj ze ściany(na lody piwo itp w barach) a najlepiej płać kartą gdzie się da :D Miłego urlopu. Miałem w tym roku jechać do Bristu jednak po raz drugi Primosten
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 10.05.2010 12:46

Byłem swego czasu w pobliskim domu -
http://www.apartments-vesna.com

na moje oko w promieniu 100-150m masz piekarnie ( w uliczce w drodze nad morze) , sklep konzum ( nieduży samoobsługowy ) , oraz Bank Splitska Banka gdzie m.in wymieniałem Euro na kuny i kurs był normalny :D ( czyli korzystny )

Wiele razy wspominano na tym forum najlepiej płacić kunami bądż kartą ( nie zawsze się da w knajpie ) , przy wydawaniu reszty z Euro dostaniesz kuny i to po odpowiednim ( gorszym ) przeliczniku - zreszta jak myślisz jak jest , jak ktoś płaci w Polsce Euro ?

Euro na kuny wymieniać tylko w bankach ( nie pobierają z reguły prowizji tak jak w kantorach ) lub bezpośrednio z bankomatu .

Od siebie dodam , plaża w Gradacu długa ale wąska i tłoczna , warto wybrać się czasem na plaże do Bristu , albo plaże przy drogach - jedziesz drogą przez Makarska Riwierę , widzisz pare aut przy szosie lub zatoczke parkingową - to znaczy że tam w dole jest kawałek plaży :D

Knajpek w Gradacu do wyboru i koloru przy plaży , menu podobne wszędzie :wink:

Dla smakoszy - jest wywintna i uznana restauracja Nicolo Polo w hotelu Marco Polo :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 10.05.2010 13:15

Z jeżowcami to jest tak, że tam, gdzie kąpia się tłumy, to ich nie ma; mimo wszystko polecam poszukać miejsc, gdzie kąpie się niewiele ludzi... bo na tłumy rady nie ma, natomiast z jeżowcami łatwo sobie poradzić, kupując obuwie; poza tym wchodząc do wody (i z niej wycohdząc) , póki masz dno pod nogami, po prostu patrz, gdzie stąpasz...a że woda jest bardzo przejrzysta, to mało prawodpodobne, by patrząc pod nogi na jeżowca nadepnąć.
Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.05.2010 13:57

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Z jeżowcami to jest tak, że tam, gdzie kąpia się tłumy, to ich nie ma; mimo wszystko polecam poszukać miejsc, gdzie kąpie się niewiele ludzi...

A dlaczego?
Może chcą je łapać w celach np. konsumpcyjnych...przecież później pytają o jedzenie.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 10.05.2010 14:27

JacYamaha napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Z jeżowcami to jest tak, że tam, gdzie kąpia się tłumy, to ich nie ma; mimo wszystko polecam poszukać miejsc, gdzie kąpie się niewiele ludzi...

A dlaczego?
Może chcą je łapać w celach np. konsumpcyjnych...przecież później pytają o jedzenie.

Dobra, o konsumpcji nie pomyślałam... przyznaję.. odniosłam wrażnie, że autor pytał o jeżowce raczej dlatego, że nie ma na ochoty na spotkanie z nimi. Ale naturalnie mogłam się pomylić i błędnie odczytać intencje. Moja porada miała uspokoić (że nie taki diabeł starszny, jak go malują) i że lepiej kąpać się w towarzystwie jeżowców (bo one mniej przeszkadzają) niż w dzikim tłumie turystów (Ci z kolei potrafią dopiec i umęczyć).
Pozdrawiam
dawid_gliwice
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawid_gliwice » 10.05.2010 15:50

Dziękuję wszystkim za pomoc ;)

Mam nadzieje, że wszystko będzie ok i będzie co wspominać ;)

A co do jeżowców, to pytałem z obawy przed nimi a nie z konsumpcyjnego punktu widzenia ;)
kaltam
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaltam » 10.05.2010 16:46

W zeszłym roku najlepiej było wymieniać złotówki w kantorze lub banku.
filip122 vel Darek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 743
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) filip122 vel Darek » 10.05.2010 18:34

kaltam napisał(a):W zeszłym roku najlepiej było wymieniać złotówki w kantorze lub banku.


Raczej w banku ... był lepszy kurs.
Co więcej korzystne również było wymienianie złotówek ( 100 zł ) w banku .


1 euro za 7.28 kuny oraz
złotówki za 100zl dostaliśmy 158 kun.

Gdzie w Polsce w tamtym czasie kolega kupował kuny w Warszawie po kursie 0.71zl za 1 kunę
Bosm@n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 384
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 21.07.2010 22:40

A jak sądzicie - gdzie zaczynać szukanie apartamentów (w połowie sierpnia) jadąc w ciemno do Gradaca?
izunia23
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 30
Dołączył(a): 19.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) izunia23 » 31.07.2010 16:30

Bosm@n napisał(a):A jak sądzicie - gdzie zaczynać szukanie apartamentów (w połowie sierpnia) jadąc w ciemno do Gradaca?


Ja byłam w Gradac w zeszłym roku ok 15 sierpnia. W związku z tym, że byliśmy tylko we dwójkę, mieliśmy duży problem ze znalezieniem pokoju. Po jakiś 3 godzinach udał nam się. Do morza mieliśmy ok 400 metrów, ale za to brak klimatyzacji w pokoju co dawało się we znaki ponieważ mieliśmy pokój od zachodu więc jak tylko słonko przeszło na drugą stronę robiła się sauna. Na taras nie mogliśmy wyjść bo wszystko parzyło a w nocy było strasznie gorąco.

Ogólnie bardzo fajne miasteczko. Wzdłuż morza ciągnie się promenada (tak ją można nazwać) przy której jest wiele restauracji, sklepików, lodziarni :) itd.
cracodar
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 17.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) cracodar » 07.08.2010 12:42

Izunia napisz co było przyczyną tego kłopotu to że tylko we dwie osoby czy ogólnie ciężko z miejscem w tym czasie .W Chorwacji już byłem pięć razy i za każdym razem gdzie indziej i w innym teminie w zeszłym roku byliśmy w Vodicach od 1 sierpnia i z powodu najazdu niemców w tym czasie brak miejsc i wylądowaliśmy obok w miejcowości Tribunj teraz wybór padł na Gradac po 15 siernia więc nie wiem czy nie poszukać większej miejscowośći a i jeszcze napisz proszę ile was kosztowało to lokum bez klimy dzięki i pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pierwszy raz w HR - Gradac
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone