Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz do Chorwacji - prośba o pomoc

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
maciejm
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.08.2011
Pierwszy raz do Chorwacji - prośba o pomoc

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciejm » 11.08.2011 13:36

Drodzy,

Od kilku dni przeglądam Wasze forum. Ilość informacji jest trochę przytłaczająca i nie sposób człowiekowi nie dysponującemu dużą ilością wolnego czasu to wszystko ogarnąć. Postanowiłem więc zarejestrować się i zapytać wprost.

Wraz z dziewczyną i jeszcze jedną parą jedziemy samochodem pierwszy raz do Chorwacji. Naszym celem jest:
1. Odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
2. Zobaczyć - Plitvička Jezera, Split, Hvar, Dubrovnik.
3. 6-7 dni z pośród 10, które przeznaczamy na tę wycieczkę, spędzić w apartamencie położonym nad morzem w jakiejś urokliwej, ba, nawet romantycznej zatoczce, gdzie z rana można wyjść na piaszczystą (wiem, trudno o piasek więc nie jest to konieczne) plażę i wykąpać się wśród malowniczych krajobrazów.

Moje pytanie dotyczy punktu 3. W jakiej miejscowości szukać takiego apartamentu?

Zaznaczę, że z uwagi na duże odległości jakie mamy do pokonania pomiędzy Plitvička Jezera a Dubrovnikiem, najlepiej byłoby mieszkać gdzieś w połowie drogi czyli gdzieś pomiędzy Sibernikiem a Splitem. Stąd mielibyśmy również blisko do Hvar i Bol.

W żadnym wypadku nie chcemy mieszkać w centrum miasta. Może być gdzieś na uboczu miasteczka lub w jakiejś spokojnej dzielnicy, położonej nad samym morzem, zdala od zgiełku i turystów.

Czy w Waszych podróżach spotkaliście takie miejsce? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Może moglibyście jeszcze polecić coś w niedalekiej odległości od trasy, którą chcemy przejechać?
Link do naszej trasy w google maps

Czy gdy odwiedza się Plitvička Jezera to można już odpuścić KRK? Taką opinię słyszałem od jednego z moich znajomych, który był w obu miejscach.

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.08.2011 14:15

maciejm napisał(a):Czy gdy odwiedza się Plitvička Jezera to można już odpuścić KRK? Taką opinię słyszałem od jednego z moich znajomych, który był w obu miejscach.


Witam Pomorzaka.

Odpowiem tylko na to ostatnie.
To zależy od zwiedzającego - jak widział tylko pełny mostek ludzi i wodospad to faktycznie może się wydawać, że NP Krka to wielka lipa.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 11.08.2011 14:25

maciejm napisał(a):Zaznaczę, że z uwagi na duże odległości jakie mamy do pokonania pomiędzy Plitvička Jezera a Dubrovnikiem, najlepiej byłoby mieszkać gdzieś w połowie drogi czyli gdzieś pomiędzy Sibernikiem a Splitem. Stąd mielibyśmy również blisko do Hvar i Bol.

W żadnym wypadku nie chcemy mieszkać w centrum miasta. Może być gdzieś na uboczu miasteczka lub w jakiejś spokojnej dzielnicy, położonej nad samym morzem, zdala od zgiełku i turystów.


Wg mnie powinniście mieszkać gdzieś na Riwierze Makarskiej a Plitwice zaliczyć jadąc do Chorwacji lub z niej wracając - to najpopularniejsza forma zwiedzania ich - bez straty kilku godzin na dojazdy.
Na Riwierze Makarskiej jest mnówstwo malutkich urokliwych mieścinek z przysłowiowym jednym sklepem i 2 knajpami np Pisak, Mimice, lub trochę większych Tucepi, Brela, Baska Woda, Podgora.
Krajobrazy na Riwierze Makarskiej są bardzo malownicze - połączenie gór i morza zachwyca :D

Piasku oczywiście tam nie uświadczysz - ale przekonasz sie ze małe otoczaki są świetne, ba lepsze od piachu nawet ;)
Krzysztof i Lidia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3307
Dołączył(a): 23.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof i Lidia » 11.08.2011 14:30

CinnamonGirl napisał(a):Wg mnie powinniście mieszkać gdzieś na Riwierze Makarskiej a Plitwice zaliczyć jadąc do Chorwacji lub z niej wracając



CinnamonGirl napisał(a):przekonasz sie ze małe otoczaki są świetne, ba lepsze od piachu nawet



Święte słowa :D
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 11.08.2011 14:41

maciejm napisał(a):Czy gdy odwiedza się Plitvička Jezera to można już odpuścić KRK?

Zdecydowanie NIE! Mało tego - jeśli masz okazję, to i Plitvice można odwiedzić kolejny raz i jeszcze kolejny...
To po prostu trzeba zobaczyć jeśli tylko czas pozwala.
Ostatecznie jedziemy przecież na wypoczynek, a nie po zaliczenie czegoś, by wyrabiać sobie potem opinię na tej podstawie, jak np. wyglądają wodospady na Tahiti (a konkretnie półwysep Taiarapu), czy plaże na Bora-Bora ;-)

Co do lokalizacji kwatery, to przy takim planie faktycznie najlepiej usytuować się gdzieś w połowie drogi pomiędzy Plitvicami, a Dubrownikiem.

Każdy zapewne poleci Ci miejsce, w którym sam był, więc chyba po prostu musisz przejrzeć dokładniej forum i samemu wybrać.
Ja byłem w tym roku na Ciovo, czyli geograficznie mniej więcej w interesującym Cię rejonie i nawet przetestowałem trasę do Plitvic (autostradą w trymiga dojedziesz do Gornej Ploci, gdzie odbijasz na Plitvice jadąc jakieś 60km dalej). Potwierdzam więc, że to dobra lokalizacja. Jednakże przy tak napiętym planie, jak Twój Ciovo najlepsze nie będzie ze względu na mocno spowalniające i wydłużające czasowo podróż korki wyjazdowe z wyspy, a dokładnie przy moście w Trogirze.
Na Ciovo miałem spokój, ciszę i luz na plaży (skalnej), ale od strony zatoki Mavarstica. Od strony Trogiru (tzw. Copacabana) jest dokładnie zaprzeczenie tego, ale plaża tam przypomina to, czego szukasz - żwirek i łagodne zejście do wody...
leoligot

Nieprzeczytany postnapisał(a) leoligot » 12.08.2011 12:45

Bardzo trudno doradzać innym.Zależy też,czy jedziecie w sierpniu,czy we wrześniu.Bo we wrześniu nawet we większych miejscow.jest spokojnie. Jeżelimogę doradzić,to mniej planu,a więcej improwizacji-myślę,że jesteście młodzi,to tym bardziej.Są oczywiście w CRO,miescz.które "trzeba"zobaczyć-Plitvice,Dubrownik,Trogiritd... Niekoniecznie wszystkie podczas jednego wyjazdu.CinnamonGirl ma rację zacząć op Plitvic po drodze,a potem trochę improw.Poczytaj dokładnie relacje,tam jest prawie wszystko
relaks5
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 25.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) relaks5 » 17.08.2011 18:31

Wróciłem z wyspy Korcula gorąco polecam bardzo mało ludzi, widoki przepiękne. Po drodze zobaczyłem Plitvice. Jadąc z Polski nocowałem w Karlovacu byłem pierwszy raz i wszystko wyszło super. Na wyspie w miejscu gdzie pływaliśmy było w porywach do 4 osób. Piwo w knajpce 14 kun. Miejscowe danie 50 żyć nie umierać jedzenie w większości przywiozłem z powrotem. Pozdrawiam.
bakrzych
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 18.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) bakrzych » 18.08.2011 12:28

relaks5 napisał(a):Wróciłem z wyspy Korcula gorąco polecam bardzo mało ludzi, widoki przepiękne. Po drodze zobaczyłem Plitvice. Jadąc z Polski nocowałem w Karlovacu byłem pierwszy raz i wszystko wyszło super. Na wyspie w miejscu gdzie pływaliśmy było w porywach do 4 osób. Piwo w knajpce 14 kun. Miejscowe danie 50 żyć nie umierać jedzenie w większości przywiozłem z powrotem. Pozdrawiam.


witam, możesz polecić gdzie warto zakwaterować się na tej wyspie Korcula i jaki był koszt apartamentu?
W sobotę wyjeżdżam do Chorwacji i również będzie to mój pierwszy raz :D
Oczywiście jak ktoś zna inne wspaniałe i niezatłoczone miejsca proszę o wzmiankę.
pozdr!
relaks5
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 25.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) relaks5 » 19.08.2011 09:45

Z zakwaterowaniem problemu żadnego miec nie będziesz. Co do kwater to cen nie znam bo mieliśmy wynajęty dom. Cała wyspa jest piękna winnice miasteczka, wino i rakija. Jak chcesz całkowitego spokoju to polecam Prizbę lub Brnę jak lubisz trochę toważystwa to Korculę miniaturke Dubrownika.
maciejm
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 11.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciejm » 26.08.2011 10:24

Dziękuje Wszystkim za odpowiedzi! Bardzo się przydały.
Koniec końców znaleźliśmy ciekawy apartament z basenem na Korculi.
Mam jedno dodatkowe pytanie - czy brak klimatyzatora w sypialni w połowie września może być uciążliwy dla osób mających problemy ze spaniem w upale? Sprawdzam właśnie temperatury w nocy we wrześniu ale miło by było usłyszeć opinie praktyków :)

Pozdrawiam,

Maciej
relaks5
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 25.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) relaks5 » 26.08.2011 12:26

Jak najbardziej brak klimatyzacji nie będzie bardzo uciążliwy ja spałem w domu bez. W dzień było bardzo gorąco i duszno ale wtedy pływaliśmy w morzu. W nocy czasami spaliśmy pod kocem bo bywało zimnawo. Gratuluje pobytu w pięknej Korculi zazdroszczę.

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pierwszy raz do Chorwacji - prośba o pomoc
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone