FAQ PP
********************************************
1. Podstawy prawne dotyczące niesienia pierwszej pomocy. Obowiązki i konsekwencje zaniechania."Obowiązek udzielania pomocy reguluje prawo. W Polsce, konsekwencje prawne za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 kk:
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej. Ważne jest to, żeby nie narażać siebie ani innych osób.
2. Procedury.Zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Lepiej nie ratować nikogo leżącego na środku drogi, bo i jego i nas może kolejny samochód rozjechać,
a wtedy już raczej nikomu nie pomożemy.
3. Telefony alarmowe - Polska- 997 - policja
- 998 - straż pożarna
- 999 - pogotowie ratunkowe
- 112 - numer alarmowy.
Z tego, co się zorientowałem, to na numer alarmowy zadzwonimy zawsze, nawet z zablokowanego telefonu, co jest jego zaletą (w dodatku za darmo, co może być ważne dla osób ewentualnie pomagających
), za to siedzą tam osoby po półrocznym przeszkoleniu.
W telefonie pogotowia - 999 - skontaktujemy się zawsze z kimś, o, co najmniej, 5-letnim stażu, więc możemy spodziewać się większego wsparcia.
4. Telefony alarmowe inne kraje.112 - Czechy, Węgry, Niemcy, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Słowacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina.
Dodatkowo:
- Czechy - 155 – pogotowie ratunkowe, 158 – policja i 150 – straż pożarna
- Słowacja - 155 – pogotowie ratunkowe, 158 – policja i 150 – straż pożarna
- Słowenia - 113 - policja
- Bułgaria - 150 – pogotowie ratunkowe, 166 – policja i 160 – straż pożarna
- Turcja - 112 - pogotowie ratunkowe
Telefony alarmowe Chorwacja.5. Apteczka: naprawdę potrzebne rzeczy.Apteczka najlepiej z elastycznych materiałów, nie w pudełku, leżąca na wierzchu i dobrze widoczna.
W razie czego nie zrobi nam krzywdy, a po co nam apteczka, której nie można znaleźć?
- gaza opatrunkowa - różne rodzaje, dużo
- bandaż dziany - elastyczny jest niekontrolowalny, więc można zrobić krzywdę zbyt mocnym bandażowaniem, aczkolwiek lepiej zrobić krzywdę, niż pozwolić się wykrwawić, więc może być i jeden i drugi
- chusta trójkątna - materiałowa. Nie z tworzyw sztucznych.
- folia NRC. Taka srebrno-złota (lub czerwonawa).
Srebrem do ciała, jeżeli chcemy poszkodowanego ogrzać, lub ciemną stroną do ciała, jeżeli, tak, jak w przypadku upałów w Chorwacji, schłodzić.
- nożyczki. Najlepiej ratownicze.
- agrafki
- maseczka do sztucznego oddychania.
- rękawiczki gumowe
- woda, lub sól fizjologiczna do przemycia.
6. Czego nie stosować, nie robić.
- nie podawać leków, nawet tych, znalezionych przy poszkodowanym.
7. Postępowanie w sytuacji gdy: ...8. Postępowanie z gapiami.Wybrać sobie z tłumu najbliższą lub wyglądająca na budzącą zaufanie, osobę i wydać jej konkretne polecenie wykonania jakichś działań.
Nie prosić, nie robić tego bezosobowo, zwracając się do ogółu.
****************************************
To luźne propozycje tematów do rozwinięcia.