Sanktuarium Maryjne w LlucW dniu wycieczki po wyspie, punktualnie o godzinie 9-tej pod hotel Sarah podjechał autobus, który potem zatrzymywał się przy hotelach w innych nadmorskich miasteczkach i zabierał kolejnych pasażerów.
Pierwszy etap wycieczki to trasa Ca’n Picafort-Inca-Lluc.
W mieście Inca zaplanowany był 40 minutowy postój przed sklepem z galanterią skórzaną z racji tego, że to miasto jest centrum szewstwa i produkcji wyrobów ze skóry.
Następnie krętą i wąską drogą pojechaliśmy do Lluc.
Sanktuarium Maryjne w Lluc (Santuari de la Mare de Déu. Lluc) to położone w górach centrum duchowe Majorki, do którego przybywają tysiące pielgrzymów, by pomodlić się przed figurą Czarnej Madonny (La Moreneta) – Matki Boskiej z Lluc, opiekunki i patronki całej wyspy.
zdjęcie z netuLegenda głosi, że figura Czarnej Madonny została znaleziona przez pasterza o imieniu Lluc (Łukasz) w tutejszym lesie, na brzegu strumienia, pośród skał. Zaniósł on figurę do kaplicy kościoła w Escorca. Figura jednak trzy razy znikała z kościoła i pojawiała się na brzegu strumienia w tym samym miejscu, w którym znalazł ją pasterz.
Był to znak, by nad strumieniem zbudować małą kaplicę, schronienie dla Czarnej Madonny
I tak się też stało, pierwszy kościółek został wybudowany już w roku 1230.
W roku 1260 z nakazu króla Jaume I, kaplica została przekształcona w siedzibę zakonu Augustynów, Mare de Déu de Lluc.
Kult Matki Boskiej z Lluc rozprzestrzenił się na całą wyspę, a wokół kaplicy powstawały pierwsze zalążki dużego sanktuarium, miejsca odpoczynku dla pielgrzymów.
W czasie swego istnienia, klasztor był wielokrotnie wzburzany. Dzisiejsze budynki pochodzą głównie z XVII i XVIII wieku.
W czasie dyktatury generała Franco, klasztor stał się symbolem majorkańskiego ruchu oporu..
Pierwszy dokument historyczny wzmiankujący o kaplicy pochodzi z 1268 r.
Do kościoła dostaniemy się, przechodząc przez budynki dawnego klasztoru (dzisiaj jest tu m.in. hotel i muzeum) i dziedziniec Pati de Fundador z pomnikiem duchownego Joaquima Rosello i Ferra (założyciela Zgromadzenia Duchowego Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego na Majorce), który w 1891 r. zajął się odbudową klasztoru i odnową duchową miejsca.
Nad fundatorem rośnie i kwitnie piękna magnolia
Budowę kościoła w stylu barokowym rozpoczęto w 1622 i ukończono w 1691. Architektura została wykonana wg planu krzyża łacińskiego, składa się z jednej nawy głównej oraz 3 kaplic po każdej stronie, oraz sklepieniem kolebkowym i kopułą w środku krzyża. Łuki i gzymsy wykonane są z miejscowego kamienia.
Ołtarz główny jest dziełem Maestro Jaume Blanquer
Figura Maryi jest umieszczona w ruchomej niszy ołtarza i po zakończonej mszy jest ukrywana.
Zdjęcia figury wykonane w pomieszczeni za główny ołtarzem.
Na początku 20 wieku cały Kościół został urządzony w tym samym stylu barokowym jako prezbiterium, według projektu katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Gdy prace zostały zakończone, poświęcenie kościoła nastąpiło 17 lipca 1914 roku podczas mszy odprawionej przez biskupa Pere-Joan Campins.
Na dziedzińcu sanktuarium przed głównym wejściem do kościoła znajduje się pomnik tego biskupa, jednego z wielkich patronów klasztoru, który został wzniesiony w 1920 roku.
Po wizycie w kościele i przy figurze Czarnej Madonny przed odjazdem autobusu w dalszą drogę był jeszcze czas na kilka zdjęć na zewnątrz Sanktuarium.
Ciekawostka. W Sanktuarium działa szkoła i chór dziecięcy
Blavets de LlucZ informacji przewodniczki wycieczki czesne w tej szkole uczącej śpiewu jest dość wysokie, jeśli dobrze pamiętam to chyba ok. 400 euro miesięcznie.
Suplement.
Monasterio de LlucPo wizycie w Sanktuarium pojechaliśmy serpentynami do drugiego celu wycieczki - Sa Calobra.
CD niewątpliwie nastąpi.