Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13112
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.03.2023 08:24

Problem może się pojawić, jeśli w pobliżu jest jakiś camping :wink:, który dbając o nieuciekanie pieniążków z swoje usługi, donosi na dzikich kamperowiczów. Spotkaliśmy się z takim donosem na pn.zach. Peloponezie przed laty, ale to był jedyny taki przypadek.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.03.2023 08:44

dangol napisał(a):Problem może się pojawić, jeśli w pobliżu jest jakiś camping :wink:, który dbając o nieuciekanie pieniążków z swoje usługi, donosi na dzikich kamperowiczów. Spotkaliśmy się z takim donosem na pn.zach. Peloponezie przed laty, ale to był jedyny taki przypadek.

Zgadza się :idea: . Często te zakazy są tylko pro forma ale gdy się znajdzie ktoś - nie tylko właściciel kempingu - komu kampery ewidentnie przeszkadzają, wtedy będzie próbował je egzekwować donosząc i stąd niespodziewane "naloty" policji. Spotkałem się z taką sytuacją na Eubei gdzie kamperowcy (wg opowieści jednego z nich) przeszkadzali mieszkańcom - właścicielom kwater w okolicy... Ale i tak w okolicy stało ich z 10 :lol: .
piekara114 napisał(a):na Rodos

Tam faktycznie aż tak wielkiego wyboru nie było :roll: ale na pewno można by do takich miejsc zaliczyć całą południowo-zachodnią część wyspy - począwszy od Fourni poniżej Monilithos, skończywszy na przybrzeżnych "bezdrożach" przed Kattavią i Prasonisi... :)
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1467
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 30.03.2023 17:46

kulka53 napisał(a):
Dawigs napisał(a):Grecja to chyba mało przyjazny kraj dla kamperów. W wielu miejscach były zakazy kempingowania, przynajmniej tam gdzie byliśmy.

Wręcz przeciwnie :) , to bardzo przyjazny kamperom i nie tylko kraj, może nie dorównuje infrastrukturą np Skandynawii czy Zachodowi Europy ale z europejskiego Śródziemnomorza nigdzie nie ma takiego luzu w tym względzie, zwłaszcza poza sezonem.
Ten rejon (i ta akurat plaża) jest bardzo popularny więc trudno się dziwić że postawiono zakazy. Faktycznie można je spotkać tu i ówdzie ale z moich wieloletnich obserwacji wynika że niektórzy się nimi nie przejmują, a ci którzy się przejmują po prostu jadą gdzie indziej. Jeśli chce się spędzić czas bez stresu :cool: , warto się przed wyjazdem trochę przygotować i poszukać sobie kilka ewentualnych miejscówek, np. TAKIEJ


Pewne znaki z zakazem kempingowania stawiają w topowych miejscach czyli tam gdzie bywaliśmy a że nie mieliśmy potrzeby szukania miejsc kempingowych to stąd pewnie odnieśliśmy wrażenie że to powszechna praktyka :oops: .

Plaża niczego sobie :lol: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16385
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.03.2023 19:28

środa, 22.05.2019 c.d - jeszcze trochę zwiedzania

Po posileniu się w mieszkanku idziemy jeszcze w kierunku Tolo, a dokładnie na półwysep Kastraki, który jest między zatoką Tolo a plażą Plaka w Derpano. Przed nami stroma skała o długości 350 m i szerokości 140 m. Prowadzono tu badania archeologiczne i odkryto ślady osadnictwa z różnych okresów, najstarsze z III tysiąclecia p.n.e. Znaleziska mają charakter obrony, domowy, rytualny i pogrzebowy. Na szczycie wzgórza są pozostałości po akropolu. W epoce mykeńskiej Assini było wielkim miastem, ponieważ było wielkim portem Myken. Ok. 700 roku p.n.e. Assini zostało zaatakowane przez sąsiednie Argos, co skłoniło mieszkańców do ucieczki i osiedlenia się na terenie dzisiejszego Koroni. Od tego czasu Assini podupadło, by ponownie rozkwitnąć pod koniec IV w. p.n.e. W tym czasie zbudowano imponujące mury otaczające wzgórze – dzieło, jak wielu twierdzi, Dimitriosa Poliorketesa. Zalety położenia, naturalne mechanizmy obronne, bliskość morza i fakt, że było osłonięte od wiatru, były motywacją do osadnictwa na wzgórzu również w okresie późnego chrześcijaństwa. W okresie osmańskim wieś została nazwana „Tzeferaga” przez komendanta regionu Tzeffers Aga. W 1902 roku przemianowano ją na Assini, od starożytnej nazwy Assini, której ruiny zachowały się na plaży Kastraki (lub Paliokastro, położonej tuż przed Tolo).
Mury miejskie wzmacniano i naprawiano za każdym razem, gdy jego tymczasowi właściciele — ci, którzy chcieli przejąć Morze Egejskie — decydowali, że jest to konieczne. Niedawnym przykładem były wojska włoskie stacjonujące na wzgórzu podczas II wojny światowej. Podczas okupacji włoskiej prowadzono intensywną budowę umocnień, które zniszczyły starożytne pozostałości, które szwedzcy archeolodzy odkryli w latach dwudziestych XX wieku.
Tyle opisu :D


Przed wejściem jest szlaban, ale otwarty. Jest też budka biletowa, ale w maju 2019 r. wejście nie jest pilnowane, nikogo nie ma, w pełni darmowe. Grzesiek (Dawigs) donosi, że w 2022 r. są już płatne wejściówki. Wejście i podejście na szczyt jest przygotowane pod turystów...
Obrazek

...a dalej poruszamy się po metalowych kładkach, ale też w dużej mierze po zarośniętych ścieżkach. Są tabliczki kamienne opisujące dane miejsce, kilka większych tablic informacyjnych, ale nie ma co ukrywać, są tu same kamienie, które mało co pokazują. Tu nawet ogromna wyobraźnia wiele nie zdziała :?

Plan sytuacyjny - mapka
Obrazek

I kilka zdjęć…

Bizantyjski kościółek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wschodnia wieża:
Obrazek

System dostarczania wody „wodociąg” – woda była dostarczana akweduktem, a część pochodziła z naturalnych źródeł wody, które występowały na półwyspie:
Obrazek

Obrazek

Cysterna – dużo widać :lol:
Obrazek

W okresie wojny i okupacji włoskiej wodociąg i cysterny wykorzystywane były jako schrony i oraz jako elementy umocnienia i ochronne.
Jaskinia, która w czasie wojny służyła jako schron w przypadku ataku z powietrza, obecnie miejsce mini wystawy.
Obrazek

Łaźnie rzymskie:
Obrazek

Widok na Tolo:
Obrazek

Widok na plaże u stóp Assini - Asini Small Beach:
Obrazek

Widok w drugą stronę na Drepano:
Obrazek


Pozostał nam cały wieczór.
Syn zaprasza na lody, więc jedziemy ponownie do Nauplion. Lody zaliczamy w pierwszej kolejności, potem kręcimy się po uliczkach, placach i kończymy dzień.
Obrazek

:papa:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1467
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 31.03.2023 23:27

piekara114 napisał(a):[Na szczycie wzgórza są pozostałości po akropolu. W epoce mykeńskiej Assini było wielkim miastem, ponieważ było wielkim portem Myken. Ok. 700 roku p.n.e. Assini zostało zaatakowane przez sąsiednie Argos, co skłoniło mieszkańców do ucieczki i osiedlenia się na terenie dzisiejszego Koroni. Od tego czasu Assini podupadło, by ponownie rozkwitnąć pod koniec IV w. p.n.e. W tym czasie zbudowano imponujące mury otaczające wzgórze – dzieło, jak wielu twierdzi, Dimitriosa Poliorketesa. Zalety położenia, naturalne mechanizmy obronne, bliskość morza i fakt, że było osłonięte od wiatru, były motywacją do osadnictwa na wzgórzu również w okresie późnego chrześcijaństwa. W okresie osmańskim wieś została nazwana „Tzeferaga” przez komendanta regionu Tzeffers Aga. W 1902 roku przemianowano ją na Assini, od starożytnej nazwy Assini, której ruiny zachowały się na plaży Kastraki (lub Paliokastro, położonej tuż przed Tolo).
Mury miejskie wzmacniano i naprawiano za każdym razem, gdy jego tymczasowi właściciele — ci, którzy chcieli przejąć Morze Egejskie — decydowali, że jest to konieczne. Niedawnym przykładem były wojska włoskie stacjonujące na wzgórzu podczas II wojny światowej. Podczas okupacji włoskiej prowadzono intensywną budowę umocnień, które zniszczyły starożytne pozostałości, które szwedzcy archeolodzy odkryli w latach dwudziestych XX wieku.
Tyle opisu :D


Asini niestety nie miało szczęścia. Wielokrotnie powstawało z ruin ale do dziś niewiele zostało. Film, który oglądaliśmy ukazywał m. in. odkryte tu fundamenty budynków z różnych epok po kolei nakładając je na siebie. Przed II Wojną Światową udało się nawet odrestaurować część murów (w filmie były zdjęcia). Niestety zostały chyba już bezpowrotnie zniszczone podczas włoskiej okupacji :( .


piekara114 napisał(a):Przed wejściem jest szlaban, ale otwarty. Jest też budka biletowa, ale w maju 2019 r. wejście nie jest pilnowane, nikogo nie ma, w pełni darmowe. Grzesiek (Dawigs) donosi, że w 2022 r. są już płatne wejściówki. Wejście i podejście na szczyt jest przygotowane pod turystów...

Potwierdzam :) można było wejść na bilecie łączonym lub kupić wejściówki tylko na tą atrakcję.

Ciekawostką jest to, że w starożytności linia brzegowa w kierunku Drepano dziś prosta jak nożem uciąć była mocno poszarpana. Zmieniła się wskutek naturalnych zjawisk ale pewnie nie tylko bo jak dla mnie jest nienaturalnie prosta :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16385
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.04.2023 12:30

Sprawdziłam na oficjalnej stronie i wejściówka tylko na ten teren to 3 eur, ulgowy 2.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16385
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.04.2023 15:00

czwartek, 23.05.2019 – dzień lenistwa

Upał od samego rana. I bardzo dobrze się składa, bo na dziś zaplanowane jest totalne lenistwo na plaży. Kto jak zamierza się lenić to już zależy wyłącznie od niego :D Leżymy, opalamy się, pływamy na materacu i w morzu. Temperatura morza bardzo przyjemna, termometr pokazuje 23 st.
Obrazek

Obrazek

Totalne lenistwo i nic więcej……zgodnie z planem, pierwsza część wyjazdu ma być nastawiona na odpoczynek, kilometry nabijemy w ostatnie dni pobytu na greckiej ziemi…..

Potem jakiś obiadek w apartamencie, a popołudniu ponownie jedziemy do Nauplion….
Parkujemy jak poprzednio w porcie, kręcimy się po uliczkach, nie odmawiamy sobie lodów z włoskiej lodziarni i greckiego pita-gyrosa (najdroższy jaki trafiliśmy na wyjeździe i jednocześnie najmniejszy i najsłabszy smakowo). Spacerujemy nabrzeżem…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak dochodzimy do Bastionu Pięciu Braci. To wystająca część muru Akronaflii, niezależnie ufortyfikowana dla obrony obronnej Nafplionu od strony Zatoki Argolidzkiej nad Morską Bramą. W Bacie umieszczono pięć ciężkich armat i stąd nazwa „Bastion Pięciu Braci”.
Obrazek

Basenik :D
Obrazek

Obrazek

Oczywiście na bastion weszliśmy :D, armaty są…
Obrazek

Obrazek

…widok z góry bardzo ładny…
Obrazek

Po dojściu do czubka cypla i flagi zawracamy…
Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy w uliczki….jest ładnie, miasteczko jest wymuskane, czyściutkie, mega uporządkowane…
Obrazek Obrazek

Obrazek

To nie jest Grecja, tu Grecji ja nie czuję, w moim odbiorze to miasteczko włoskie, choć od ponad 100 lat rządzą już tu Grecy, ale włoskość została…dla mnie mało greckości, a tego szukam w Grecji…

Wracamy na nabrzeże
Obrazek

Obrazek

Koniec dnia…

Opuszczając parking wspominam Panu M. o jeszcze jednym miejscu, które chciałabym zobaczyć, a jest blisko i nie zajmie to nam dużo czasu…. Miejsce jest lekko podświetlone, więc z drogi je widać, ale trzeba odbić w boczne uliczki w okolicy Lidla i już jesteśmy… Lew z Bawarii Przed nami mały skwer wciśnięty między cmentarz a kościółek, który zamknięty jest wysoką skałą, a w tej skale wyrzeźbiony jest Lew… Pomnik został wyrzeźbiony w XIX w. przez niemieckiego rzeźbiarza, Christian Siegel, który wzorował się na duńskiej rzeźbie Lwa z Lucerny… Lew ma zamknięte oczy i śpi..całkiem inny obraz lwa niż Lew wenecki, który pokazuje swoją siłę….
Pod lwem znajduje się biała kamienna tablica w języku niemieckim, która informuje, że pomnik ten powstał na zamówienie Ludwika Bawarskiego, ojca Ottona, pierwszego króla Grecji, ku pamięci żołnierzy bawarskich, którzy zginęli podczas epidemii tyfusu w Nauplionie, która spustoszyła obszar między 1833 a 1834 r.

Wracamy do Tolo.
:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15153
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.04.2023 16:51

Fajny ten Lew 8)
A miasteczko robi bardzo sympatyczne wrażenie :)
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5333
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.04.2023 20:06

piekara114 napisał(a):To nie jest Grecja, tu Grecji ja nie czuję, w moim odbiorze to miasteczko włoskie, choć od ponad 100 lat rządzą już tu Grecy, ale włoskość została…dla mnie mało greckości, a tego szukam w Grecji…

Klimatu za pomocą zdjęć nie czuć, ale wierzę Ci na słowo.
Ale miasteczko bardzo ładne.
A ta promenada z palmami jest super. Zachęca do spacerów.

Obrazek
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2827
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 01.04.2023 22:18

Miałam trochę wyrzuty sumienia, że nie poszliśmy zwiedzać Assini, tylko leniuchowaliśmy na plaży (u stóp Assini :mrgreen: ). Obejrzałam zdjęcia u Ciebie i mi wystarczy :oczko_usmiech: .
Za to Nauplion niezmiennie mi się podoba.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16385
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.04.2023 10:04

maslinka napisał(a):Fajny ten Lew 8)
Fajny :D

maslinka napisał(a):A miasteczko robi bardzo sympatyczne wrażenie :)
megidh napisał(a):A ta promenada z palmami jest super. Zachęca do spacerów.
wiola2012 napisał(a):Za to Nauplion niezmiennie mi się podoba.
Nauplion mi się podobał, ale nie zachwycił. Po wpisach na tym forum i na wielu innych miałam dość wysokie oczekiwania co do niego i jestem zawiedziona...

megidh napisał(a):A ta promenada z palmami jest super. Zachęca do spacerów.
Fakt. To jedna z ładniejszych promenad jaką spotkałam w Grecji. W sumie i nie tylko w Grecji :D

wiola2012 napisał(a):Miałam trochę wyrzuty sumienia, że nie poszliśmy zwiedzać Assini, tylko leniuchowaliśmy na plaży (u stóp Assini :mrgreen: ). Obejrzałam zdjęcia u Ciebie i mi wystarczy :oczko_usmiech:
Nie masz czego żałować :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16385
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.04.2023 12:21

piątek, 24.05.2019 – koniec lenistwa

Wstajemy jak na nas dość wcześnie, bo o 8 rano. Szybko się pakujemy (posiadanie tylko kabinówek znacznie tej proces przyśpiesza), śniadanie na balkonie z plątającym się kotem i półtorej godziny później już parkujemy przy plaży Tolo.
Obrazek

Myśleliśmy, aby podjechać na inną plażę, ale uznaliśmy, że w Tolo jest bardzo przyjemnie, a lepsze jest wrogiem dobre (zwłaszcza mając w głowie plażowanie koło Epidavrus) i nie będziemy kombinować…

Słońce grzeje dziś bardzo mocno, morze też jest cieplejsze, a i na plaży więcej osób. Widać też, że sezon tuż tuż, bo i coraz większa ilość leżaków pojawia się w naszej części plaży, pewnie po weekendzie nasz dziki skraj plaży będzie już maluuutki… Ale nas już tu nie będzie….
Obrazek

Obrazek

Korzystamy i z plaży, i słońca, i morza…ostatnie momenty lenistwa…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Około południa zbieramy się z plaży. Trochę krótko, ale jak chce się jeszcze coś zobaczyć to nie można wyjazdu przedłużać….
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13112
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.04.2023 12:57

A więc zbliżamy się do intensywnej części wyjazdu :D
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1467
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 02.04.2023 21:10

piekara114 napisał(a):To nie jest Grecja, tu Grecji ja nie czuję, w moim odbiorze to miasteczko włoskie, choć od ponad 100 lat rządzą już tu Grecy, ale włoskość została…dla mnie mało greckości, a tego szukam w Grecji…


Nam się stare miasto w Nafplio spodobało i lubiliśmy tam przyjeżdżać. Może dlatego, że przypomina chorwackie starówki, które też mają wenecki/ włoski rodowód :D .


piekara114 napisał(a):Opuszczając parking wspominam Panu M. o jeszcze jednym miejscu, które chciałabym zobaczyć, a jest blisko i nie zajmie to nam dużo czasu…. Miejsce jest lekko podświetlone, więc z drogi je widać, ale trzeba odbić w boczne uliczki w okolicy Lidla i już jesteśmy… Lew z Bawarii Przed nami mały skwer wciśnięty między cmentarz a kościółek, który zamknięty jest wysoką skałą, a w tej skale wyrzeźbiony jest Lew… Pomnik został wyrzeźbiony w XIX w. przez niemieckiego rzeźbiarza, Christian Siegel, który wzorował się na duńskiej rzeźbie Lwa z Lucerny… Lew ma zamknięte oczy i śpi..całkiem inny obraz lwa niż Lew wenecki, który pokazuje swoją siłę….
Pod lwem znajduje się biała kamienna tablica w języku niemieckim, która informuje, że pomnik ten powstał na zamówienie Ludwika Bawarskiego, ojca Ottona, pierwszego króla Grecji, ku pamięci żołnierzy bawarskich, którzy zginęli podczas epidemii tyfusu w Nauplionie, która spustoszyła obszar między 1833 a 1834 r.


Nie wpadłem na wzmiankę o tym lwie. Fajnie się prezentuje :lol: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16385
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2023 21:03

Dawigs napisał(a):Nam się stare miasto w Nafplio spodobało i lubiliśmy tam przyjeżdżać. Może dlatego, że przypomina chorwackie starówki, które też mają wenecki/ włoski rodowód :D .
No właśnie, mało greckie...

dangol napisał(a):A więc zbliżamy się do intensywnej części wyjazdu :D
Musiał przyjść ten moment :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone