środa, 22.05.2019 c.d - Sanktuarium Asklepiosa - zwiedzamyI dochodzimy do najważniejszego punktu sanktuarium -
świątyni Asklepiosa. Wzniesiono ją około 375 roku p.n.e., a w jej środku ustawiona była 7 metrowa statua boga Asklepiosa siedzącego na tronie, z jedną ręką wspartą na lasce, a drugą spoczywającą na głowie węża i z psem leżącym u stóp. To tutaj modlono się o wyzdrowienie i składano dary po wyleczeniu (np. tabliczki kamienne z opisem choroby i sposobu leczenia). To była główna część świątyni …
… tak, te kamyki na pierwszym planie i z prawej strony…wiele nie zostało
…
Druga część świątyni to marmurowa rotunda (
tols, zaprojektowane przez Polikleta Młodszego, tego od teatru) o średnicy niecałych 21,5 m i kiedyś stożkowatm dachem – widoczna też na powyższym zdjęciu...
Podtrzymywały ją dwa kręgi kolumn - wewnętrzna kolumnada posiadała 14 kolumn korynckich, a zewnętrzna składała się z 26 wapiennych kolumn doryckich. Pod tolosem odkryto podziemny labirynt, jedna z wersji mówi, że mieszkały tam węże, a chorzy musieli przez labirynt… Jakie było rzeczywiste przeznaczenie tolosa tego do dziś nie udało się ustalić.
Tolos jest zastawiony rusztowaniami, ale to ta budowla, którą najłatwiej sobie wyobrazić: widać podest, kręgi, kolumny… Inskrypcje w świątyni dotyczące kosztu budowy nazywają budynek Tymele, co może wskazywać, na ołtarz, a także grób właśnie Asklepiosa..…
Fragmenty kolumn przygotowane do umieszczenia na rotundzie…
Trzecia część świątyni to
abaton. Była to długa na około 70 m stoa w stylu jońskim z kolumnadą wykorzystywana jako sypialnia dla pacjentów w trakcie inkubacji. To tu chorzy „przechodzili” spotkanie z bogiem i mieli swoje halucynogenne sny… Na najbliższym planie widać ruiny głównego budynku świątyni Asklepiosa, a widoczne kolumny to właśnie kolumnada stoi-abatonu…
Stojąc przed świątynią i abatonem powinniśmy iść główną ścieżką jeszcze 200 metrów w kierunku północnym, aby dojść do Propylei i fontanny do obmyć, czyli do dawnego wejścia. Dalej jest jeszcze wczesnochrześcijańska świątynia oraz antyczna cysterna... My tam nie dotarliśmy, nie wiedzieliśmy, że dalej coś jest, a nie przypominam sobie, aby na terenie były kierunkowskazy w tamtym kierunku.... Szkoda…