.
Z Monastyru św. Barbary do monastyru Varlaam jest blisko.
Autem to naprawdę chwila.
To widok na św. Barbarę.
Udało nam się wypatrzyć fajne zacienione miejsce parkingowe i mogliśmy ruszyć do kolejnego monastyru.
Następny w kolejce monastyr o rzut kamieniem.
W okolicy są jeszcze wolne miejsca na kolejne.
Winda działa , ale my pójdziemy schodami.
Nawet szybko nam poszło.
Monastyr stoi na drugiej co do wysokości skale Meteorów (na najwyższej znajduje się Wielki Meteor), prowadzą do niego schody o około stu stopniach. Został założony w 1350 przez pustelnika Warłama (stąd nazwa), który wspiął się na wierzchołek i wybudował trzy kościółki, cele i cysternę na wodę. Po jego śmierci miejsce opustoszało na 200 lat.
Odbudowy świątyni i klasztoru podjęli się zamożni bracia-zakonnicy Teofanis i Nektarios Apsarades z Janiny w 1517. Transport materiałów trwał podobno dwadzieścia dwa lata, a sama budowa – dwadzieścia dni. W tym czasie stanął katolikon pod wezwaniem Wszystkich Świętych, kościółek Trzech Hierarchów i wieża.wikipedia
W końcu XVI i na początku XVII wieku na terenie klasztoru działały renomowane pracownie kopiowania manuskryptów oraz haftu sakralnego. W początkach XIX wieku zbudowano schody i drewniane mostki, które zastąpiły system drabin nad przepaściami.
Po długich latach opuszczenia i zaniedbania monastyr rozpoczął nową egzystencję w 1961, kiedy powtórnie zaludnili go mnisi, wśród których znajdowali się m.in. późniejsi hierarchowie Greckiego Kościoła Prawosławnego: metropolita Pireusu Kalinikos, metropolita Katerini Agathonikos, oraz arcybiskup Aten i Grecji Christodulos. W 2008 w monastyrze mieszkało siedmiu mnichów. Podczas gruntownego remontu na przełomie XX i XXI w. rozbudowano i unowocześniono zaplecze mieszkalne oraz pracownie, a także odnowiono zabytkowe budynki.wikipedia
Początkowo zamierzałem uszanować prośbę o nierobienie zdjęć.
Tym bardziej, że akurat świątynię zwiedzała kolejna, pielgrzymkowa grupa kobiet. Ale jak jakiś chłopaczek zaczął robić całe serie zdjęć z fleszem i nikt nie reagował to i ja trochę zdjęć wnętrz zrobiłem.
Główna świątynia klasztorna (Katolikon) pod wezwaniem Wszystkich Świętych została zbudowana w 1548. Ma formę trójkonchowej budowli z dwiema kopułami nad nawą i narteksem. Dwie boczne absydy po bokach nawy przeznaczone były dla kantorów.
We wnętrzu zwraca uwagę bogato rzeźbiony drewniany ikonostas, trony biskupa i opata oraz relikwiarz i pulpit, wszystkie ozdobione inkrustacjami z macicy perłowej i kości słoniowej.
Odrestaurowane malowidła na ścianach datowane są na 1548 (dzieła Franko Katelano; mają one wszystkie charakterystyczne cechy malarstwa tego artysty: szczegółową opisowość i analizę historycznych faktów, wraz z żywym realizmem) i 1566 (autorstwa Jerzego i Franka Kontari). Malowidła w nawie przedstawiają Madonnę z Dzieciątkiem, Pantokratora jako Sędziego Sprawiedliwego (w kopule głównej), ewangelistów (w pendentywach), uzbrojonych świętych (w absydach po obu stronach nawy) oraz wiele scen z życia Chrystusa wikipedia
Po zwiedzaniu katolikonu przyszła pora na zwiedzanie zakamarków.
Winda jest potężna.
Monastyr niewątpliwie cały czas jest w remoncie.
Mimo, że to dopiero czerwiec, klasztorny trawniczek trochę podsechł.
My również troszkę podeschliśmy, więc korzystając z zacienionych ławeczek w sąsiedztwie windy zrobimy sobie mały odpoczynek.
cdn