Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

paszport czy dowód?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Agbi
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 5
Dołączył(a): 14.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agbi » 15.05.2009 12:28

[quote="pablo2222"]Czyli skąd te 450 zł?

2 x 140 zł ( rodzice) + 30 zł ( dziecko 5 lat ) + 60 zł ( dziecko 8 lat ) + 4x zdjęcia = około 450 zł
trochę szkoda mi forsy, bo jeszcze tyle wydatków przed mani, a wszyscy dysponujemy ważnymi D.O.
A gdzieś tu wyczytałam, że jak część osób ma paszport, a część D.O., to celnicy wyciągają łapę po paszporty od wszystkich.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.05.2009 13:06

To wpisz dzieci do paszportu i masz kłopot z głowy.
I druga uwaga - każdy pokazuje to co ma.
nilo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 05.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) nilo » 25.05.2009 14:07

Być może do samej Chorwacji uda sie na samym dowodzie osobistym, ale ja mialem przypadek w zeslzym roku, kiedy udalem sie na wycieczke do Mostaru (BiH) i pan celnik przed nami nie puscil auta na dowodzie osobistym. Generalnie uwazam ze warto miec paszport, szkoda ryzykowac, puszcza nie puszcza.
kagro
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 18.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kagro » 25.05.2009 18:26

Dziś telefonowałam do ambasady chorwackiej w Warszawie w sprawie ważności paszportu tymczasowego dla malucha. W czasie przekazywania informacji Pani powiedziała, że do Chorwacji można wjeżdżać na dowód osobisty. Weszłam też na stronę ambasady polskiej w Zagrzebiu, tam też jest to potwierdzone w Informacjach konsularnych - Informacje dla osób przyjeżdżających do Chorwacji : "Od 1 sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązuje rozporządzenie rządu RCh w sprawie systemu wizowego, które m.in. zezwala obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Jednak brak paszportu może spowodować kłopoty na terenie Chorwacji (np. poprzez trudności w skorzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z niektórych usług banków, poczty lub "Western Union")"- cytat z www.zagrzeb.polemb.net Jest tam też dużo innych cennych informacji. Ja w swojej sprawie napisałam mail do Zagrzebia i czekam na odpowiedź.
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 25.05.2009 18:42

Aktualnie z dowodem osobistym poza UE możemy wjechać do Albanii, Bośni, Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii.
W zeszłym roku byłem na wakacjach w Bośni, Chorwacji i Czarnogórze i ani razu nie wyjąłem paszportu.
Bośniaków interesowała tylko zielona karta, a w Czarnogórze wbijali stempel na karteczce, którą odbierali przy wyjeździe.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.05.2009 18:55

Przekraczanie granicy to jedno a korzystanie z przysługujących na paszport przywilejów jako cudzoziemiec to drugie...no chyba, że komuś to kalafior...
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 25.05.2009 19:56

HubertBiad napisał(a):
dg napisał(a):ja też, bo nie zaznaczyłem dopłaty za zieloną kartę przy zakupie polisy, a potem nie mogłem jej dokupić - i jechałem przez BiH bez zielonej karty 8) i zyje i mam sie dobrze :P

tylko prosze mi nie moralizowac tu ;) :)


Czyli przez bośnie można przejechać bez zielonej karty :)

A tak serio to ile może kosztować OC na granicy? Z promem dam sobie spokój bo ponoć kolejki są spore a i cena nie taka mała.

Jeżeli chodzi o ten kawałek tranzytowy, to jest spora szansa.
Przynajmniej do momentu ewentualnej stłuczki itd.
Przy normalnym przekraczaniu granicy raczej bez zielonej karty nie wjedziesz.
ADAMO_16
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMO_16 » 25.05.2009 21:50

JacYamaha napisał(a):Przekraczanie granicy to jedno a korzystanie z przysługujących na paszport przywilejów jako cudzoziemiec to drugie...no chyba, że komuś to kalafior...


Można troche bliżej o tych przywilejach :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 26.05.2009 07:46

Na przykład dostęp do bezpłatnej służby zdrowia na terenie obcego kraju.
nilo
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 05.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) nilo » 26.05.2009 08:17

co do "Zielonej karty" to przerabialem w zeszlym roku temat, nie mialem opcji u krajowego ubezpieczyciela, i w wycieczce do MOstaru celnik nas skeirowal do "zaprzyjaznionego" Pana, ktory wystawil "zielona karteczke" za tylko ojro :-)
kagro
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 18.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kagro » 28.05.2009 08:46

Chcę podzielić się informacją dotyczącą paszportu tymczasowego, bo może Kogoś zainteresuje.
Dostałam odpowiedź z ambasady polskiej w Zagrzebiu na pytanie , czy mogę w dn. 7-23.07.09 przebywać z maluchem w Chorwacji, jeśli mamy dla niego paszport tymczasowy z terminem ważności 1.08.09. Rada jest taka, że należy wyrobić nowy paszport tymczasowy, bo ten też powinien mieć ważność 3 miesięcy przy wjeździe. Pozdrawiam. 8O
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 28.05.2009 09:34

Stopień utrudniania sobie życia przez niektórych jest zadziwiający. Jak masz 2 miesiące do wyjazdu to możesz wyrobić paszport - procedura trwa około miesiąca. Dla malca (w zależności ile ma lat) może to kosztować 30 zł plus zdjęcia. Dokument ważny 5 lat.
kagro
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 18.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kagro » 28.05.2009 10:24

Tu chodzi raczej o ułatwienie sobie życia, bo w urzędzie paszportowym poinformowano nas, że nie ma potrzeby wyrabiania nowego paszportu, ponieważ jest ważny do ostatniego dnia i bez przeszkód możemy podróżować po Chorwacji z wyrobionym niecały rok temu paszportem tymczasowym, a mogłoby się okazać na granicy, że coś jest nie tak. Nie mamy problemu z wyrobieniem nowego paszportu, bo właśnie wzięliśmy się za to wcześniej, a informacja w biurze paszportowym nie bardzo nas przekonała. Stąd potrzeba potwierdzenia, jak się okazało mylnych informacji. I może Innym taka wiadomość też się przyda. :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.05.2009 17:40

Zawsze można wyrobić nieletniemu D.O. i na 5 lat spokój.
kagro
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 18.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kagro » 28.05.2009 18:01

Jeśli ma się czas dłuższy niż 30 dni do wyjazdu, to także rocznemu dziecku na życzenie rodziców można wyrobić paszport na 5 lat ( a nie tymczasowy na rok) za 30 zł. Potrzebne są m.in. dwa zdjęcia, takie jak do biometrycznego paszportu. No i zgodnie z obecnymi przepisami wskazane jest, aby ten tymczasowy i ten biometryczny przy wjeździe
do Chorwacji miał ważność min. 3 miesiące. 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone