Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

paszport czy dowód?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
HubertBiad
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) HubertBiad » 05.05.2009 22:47

Czyli w bośni potrzebna zielona karta tak?

Czy można ją kupić na granicy? W jakiej cenie?

Czy w bośni nasze prawo jazdy jest ok czy musi być międzynarodowe?

Rozumiem że w chorwacji i prawo jazdy jest ok, zielona nie potrzebna i na dowod wjeżdżam.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.05.2009 07:37

HubertBiad napisał(a):Czyli w bośni potrzebna zielona karta tak?

Czy można ją kupić na granicy? W jakiej cenie?

Czy w bośni nasze prawo jazdy jest ok czy musi być międzynarodowe?

Rozumiem że w chorwacji i prawo jazdy jest ok, zielona nie potrzebna i na dowod wjeżdżam.

Tak - Możesz ją dostać/kupić w swojej ubezpieczalni.
Nasze tak, międzynarodowe tym bardziej.
W HR nasze PJ ok, zielona nie potrzebna, na dowód Wjedziesz.
HubertBiad
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) HubertBiad » 06.05.2009 19:33

JacYamaha napisał(a):
HubertBiad napisał(a):Czyli w bośni potrzebna zielona karta tak?

Czy można ją kupić na granicy? W jakiej cenie?

Czy w bośni nasze prawo jazdy jest ok czy musi być międzynarodowe?

Rozumiem że w chorwacji i prawo jazdy jest ok, zielona nie potrzebna i na dowod wjeżdżam.

Tak - Możesz ją dostać/kupić w swojej ubezpieczalni.
Nasze tak, międzynarodowe tym bardziej.
W HR nasze PJ ok, zielona nie potrzebna, na dowód Wjedziesz.


Ale ja przejeżdżam przez teren bośni bo jadę w okolice Dubrownika i stąd moje pytania.
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 07.05.2009 11:31

Ile razy można odpowiadać na takie same pytania.
W Bośni wymagana jest zielona karta. Dostaniesz ją za darmo od swojego ubezpieczyciela - zieolna karta to nie jakieś odrębne ubezpieczenie, tylko miedzynarodowe potwierdzenie OC.
Poza tym wszystko tak, jak w Chorwacji, czyli do wjazdu wystarcza dowód osobisty i polskie prawo jazdy.
Inna sprawa, że jadąc do Dubrownika przez Neum (BiH), wybierasz na granicy pas "Tranzit" i nawet się nie zatrzymujesz do kontroli.
Wystarczy, czy trzeba jaśniej?
Pozdrawiam
HubertBiad
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) HubertBiad » 07.05.2009 14:08

Dr Seselj napisał(a):Ile razy można odpowiadać na takie same pytania.
W Bośni wymagana jest zielona karta. Dostaniesz ją za darmo od swojego ubezpieczyciela - zieolna karta to nie jakieś odrębne ubezpieczenie, tylko miedzynarodowe potwierdzenie OC.
Poza tym wszystko tak, jak w Chorwacji, czyli do wjazdu wystarcza dowód osobisty i polskie prawo jazdy.
Inna sprawa, że jadąc do Dubrownika przez Neum (BiH), wybierasz na granicy pas "Tranzit" i nawet się nie zatrzymujesz do kontroli.
Wystarczy, czy trzeba jaśniej?
Pozdrawiam


I tu sie kolego w jednym mylisz. Niestety nie dostanę zielonej karty od swojego ubezpieczyciela. JAk macie ubezpieczone samochodu w MTU to nie dostaniecie zielonej karty podczas trwania polisy chyba że wykupicie nową.
jurek-mik
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 28.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jurek-mik » 07.05.2009 14:14

Mam złe wspomnienia związane z MTU.Nie polecam ich nikomu! :x
dg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 07.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) dg » 07.05.2009 15:16

ja też, bo nie zaznaczyłem dopłaty za zieloną kartę przy zakupie polisy, a potem nie mogłem jej dokupić - i jechałem przez BiH bez zielonej karty 8) i zyje i mam sie dobrze :P

tylko prosze mi nie moralizowac tu ;) :)
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 07.05.2009 17:14

OK, przepraszam, nie przewidziałem, że mogą jeszcze działać na rynku firmy ubezp. nie oferujące zielonej karty.
Pozostaje zatem wykupić bośniackie ubezpieczenie OC na granicy albo też w drodze do Dubrownika ominąć BiH, płynąc promem Ploce - Trpanj i dalej jadąc przez Płw. Peljesac, a za Stonem z powrotem wpadając na Jadrankę.
HubertBiad
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) HubertBiad » 07.05.2009 19:29

dg napisał(a):ja też, bo nie zaznaczyłem dopłaty za zieloną kartę przy zakupie polisy, a potem nie mogłem jej dokupić - i jechałem przez BiH bez zielonej karty 8) i zyje i mam sie dobrze :P

tylko prosze mi nie moralizowac tu ;) :)


Czyli przez bośnie można przejechać bez zielonej karty :)

A tak serio to ile może kosztować OC na granicy? Z promem dam sobie spokój bo ponoć kolejki są spore a i cena nie taka mała.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.05.2009 19:37

...może trzeba zacząć czytać o początku?
Agbi
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 5
Dołączył(a): 14.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Agbi » 14.05.2009 23:36

Wiem, że się powtarzam, bo temat jest maglowany od dawna, ale mam tylko jedno małe pytanko. Czy dzieci w wieku 5 i 8 lat też wjadą do Chorwacji na "nowe" dowody ?
Bo skoro można wjechać na dowody, to po co wydawać około 450 zł na paszporty ( cena łącznie z nowymi fotkami).
Proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.05.2009 06:50

Agbi napisał(a):.... Czy dzieci w wieku 5 i 8 lat też wjadą do Chorwacji na "nowe" dowody ?.....

Skroro "stary" na D.O. wjedzie to dlaczego dziecko ma nie wjechać ?
Czym wg Ciebie oprócz daty ważności rózni się dowód dla dziecka ?
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 15.05.2009 08:29

Agbi napisał(a):Wiem, że się powtarzam, bo temat jest maglowany od dawna, ale mam tylko jedno małe pytanko. Czy dzieci w wieku 5 i 8 lat też wjadą do Chorwacji na "nowe" dowody ?
Bo skoro można wjechać na dowody, to po co wydawać około 450 zł na paszporty ( cena łącznie z nowymi fotkami).
Proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.

Sprawdź dobrze ile kosztują paszporty dla dzieci w wieku 5 i 8 lat. 450 zł skąd Ty masz?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.05.2009 08:45

pablo2222 napisał(a):
Agbi napisał(a):...... Czy dzieci w wieku 5 i 8 lat też wjadą do Chorwacji na "nowe" dowody ?
Bo skoro można wjechać na dowody, to po co wydawać około 450 zł na paszporty ( cena łącznie z nowymi fotkami).
Proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.

Sprawdź dobrze ile kosztują paszporty dla dzieci w wieku 5 i 8 lat. 450 zł skąd Ty masz?

2 miesiące temu wyrabiałem paszporty dla moich dzieciaków - 60 PLN za 2 sztuki

OPŁATY PASZPORTOWE:

I. Wysokość opłaty paszportowej
- za wydanie paszportu - 140 zł.,
- za wydanie paszportu osobom małoletnim, która nie ukończyły 7 roku życia -30 zł.,
- za wydanie paszportu osobom małoletnim, które ukończyły 7 rok życia a nie ukończyły 13 lat - 60zł.,
- za wydanie paszportu tymczasowego osobom małoletnim - 30 zł.,
-za wydanie paszportu tymczasowego (wydawany jest tylko w sprawach losowych) - 45 zł.

II. Ulga w opłacie za wydanie paszportu przysługuje:
1) emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz współmałżonkom tych osób pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu,
2) osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
3) kombatantom,
4) uczniom i studentom (połowa kwoty podstawowej określonej w pkt I.)
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 15.05.2009 09:28

Czyli skąd te 450 zł?
Jeżeli chcemy oszczędzać to dorośli jadą na do a dzieci wyrabiają paszporty w sumie za około 100 zł ze zdjęciami.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone