Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Olimp/Mitikas...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005
Olimp/Mitikas...

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 27.05.2009 13:40

Wielu z Was zna ten szczyt :) :

Obrazek

Może ktoś zna również szlak na Mitikasa, ale nie chodzi mi o drogę przez Skalę, a o wejście przez Żleb Louki :?: :!: Szukam wszelkich informacji o tej trasie, do tej pory w sieci znalazłem tylko jeden skromny opis zejścia i jakieś szczątkowe info (kurcze może źle szukam...). I nie jestem pewien czy szlak nie jest np. jednokierunkowy... :?: Nauczony doświadczeniem moich poprzednich prób, tym razem chcę się dobrze przygotować :!:
Pomożecie :?: :wink:

pozdr
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 27.05.2009 15:28

Janusz...za pierwszym razem podchodząc pod Mytikas, chcieliśmy wejść przez Louki, moja grecka znajoma "wysiadła", dla niej było za hard-corowo. Tam raczej nie ma typowego szlaku, po prostu jest ściana kamienna i każdy idzie jak mu się podoba - choć są czerwone kółeczka, które tylko nieco ułatwiają orientację...sądzę, że dasz sobie radę, choć nie wiem, jak jest dalej, my odpuściliśmy...pewnie gdybym był wtedy sam, dałbym sobie radę :).

aaa, z tego, co piszą, to spadają kamienie...

Nie mam żadnego info, że szlak jest jednokierunkowy...

PS Janusz znasz to?
albo
to
i krótki filmik i drugi filmik i jak widzę i słyszę, to schodzą przez Louki...i ten chyba będzie najlepszy...mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrav svima planinarom...
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 27.05.2009 19:42

No i to są konkretne informacje :!: :D
A na filmie, to zdecydowanie Louki.
Wiesz, ja też nie będę szedł sam, więc muszę brać pod uwagę możliwości reszty ekipy... O spadających kamieniach ciągle gdzieś czytam :? i już nawet zastanawiam się nad zabraniem kasku rowerowego... :roll:
Tak czy inaczej mam jeszcze ponad miesiąc na wszelkie decyzje.
Dzięki serdeczne :!:

pozdr
paweł_ko
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 28.03.2011
Olimp - Mitikas

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł_ko » 02.08.2011 14:54

Może spóźnione - ale podrzucę kilka informacji o Olimpie i samym Mitikasie.

W zeszłym roku popełniłem wyjście na dwa piki na Olimpie: Mitikasa i Skale 2911m, a więc niedużo niższy niż Mitikas. A moim zdaniem ładniejsze widoki są ze Skaly. Oba piki są od siebie oddzielone przełęczą. Skalę (bez trudności 0+) polecam wszystkim, Mitikasa (łatwo 1+!) bardziej doświadczonym. Prawdą jest, że na Mitikasie jest krucho i wymagany jest kask. W kask najlepiej się zaopatrzyć w kraju, i dla własnego bezpieczeństwa nie polecam rowerowych, budowlanych i innych. Kaski alpinistyczne mają atesty na takie przygody jak spadające kamienie i ochronę kręgosłupa przed udarem wydzielonym podczas uderzenia!!!

Wracając do tematu:
Pojechałem autem z Lichoro do parkingu PRONIA. Auto można bezpiecznie zostawić na parkingu, ale lepiej być tam rano bo później jest tłoczno. Parking jest bezpłatny. Podejście do schroniska "REF A" (ok. 2100) zajmuje ok 3 godzin, 900m podejścia. Jeśli ktoś nie ma kondycji alpejczyka to polecam nocleg i odpoczynek (salę wieloosobowe, ale raczej brak tłoku. Czysto i schludnie). Ceny umiarkowane 15e/noc, ale nie wolno gotować. Trzeba stołować się u nich. Cena obiadu waha się w okolicach 10-20 e. (Jak ktoś gotuje, jeżeli jest dyskretny to nie zwracają uwagi). Można się rozbić namiotem. Jest pole koło schronu.
Drugi dzień to wejście na pik. Około 3 godziny i 800m podejścia. Lepiej wyjść rano, ponieważ popołudniu często zbierają się burze. Od idziemy chaty wyznaczonym szlakiem. Szlak prowadzi pięknym widokowo ramieniem do dolinki, tam są rozejścia szlaków. W lewo na płaskowyż Muz, w prawo na żeberko prowadzące na Agios Antonios. My idziemy prosto na zwornik Skolio (2866). Tam otwierają się widoki na Mitikasa i Skale. Na Mitikasa dalej krucho (1+!). Dla miej zaawansowanych polecam skręcenie skalistą granią w lewo na Skale (0+). Oba szczyty można "zaliczyć" za jednym podejściem, ponieważ są od siebie oddalone o około 1/1,5 godz. Ze Skali można zejść na drugą strone i zejść dolinką przez łatę śniegu (szlak ją omija) do wspomnianego już wcześniej rozgałęzienia szlaków. Z stamtąd do schronu "A" już ok. 1 godziny w dół.

UWAGA!
Zarówno na podejściu do schr "Ref A" jak i w partii szczytowej Olimpu nie ma wody. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć, w co najmniej 2 l " na głowę". Szczególnie wysoko gdzie promieniowanie słoneczne jest silne brak wody jest dokuczliwy.
Skala trudności podana przy przejściach na szczyty jest skalą UIIA i jest stosowana w Tatrach. Długości podejść podałem z pamięci i tylko orientacyjnie.
Życzę udanego zdobycia Olimpu - WARTO!!!
Ostatnio edytowano 03.08.2011 07:37 przez paweł_ko, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59426
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Olimp - Mitikas

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.08.2011 15:07

paweł_ko napisał(a):Podejście do schroniska "REF A" (ok. 2100) zajmuje ok 3 godzin 900m podejścia. Jeśli ktoś nie ma kondycji alpejczyka to polecam nocleg i odpoczynek

Z uwagi na to, że oba odcinki zajmują po ok. 3h, to nie jest potrzebna kondycja alpejczyka. ;)
Wchodziłem z moimi dzieciakami, a nocleg w zejściu wzięliśmy tylko z powodu startu z parkingu dopiero o dwunastej w południe.

Ale Janusz i tak pytał o inną trasę.

Pozdrawiam,
Wojtek

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone