... następnie miejscowość
S.Cassiano by w końcu za miasteczkiem La Villa zatrzymać sięjeszcze na chwilkę by podziwiać i zrobić fotkę mijanych ...
Lavarella(3055m n.p.m.) i
Sasso della Croce (Kreuzkofel). Najwyższy szczyt grupy to Sasso delle Dieci (3026 m n.p.m.).
Doliną Val Badia wracamy do domu.
Jeszcze tylko Brunico i zakupy ... w celu uzupełnienia lodówki w lokalne specjały , takie jak knedle, szpinakowe gnocchi, sery, kiełbaski, wędzoną i suszoną szynkę, apfelstrudel , wino ... i dzień powoli dobiegł końca.
Lokalne specjały ! ... to może parę słów na ten temat.
Odwiedzając różne strony staramy się zawsze przynajmniej próbować miejscowych wyrobów i dań. Nie tylko urozmaica to posiłki ale także sprawia, że ma wiele elementów poznawczych. Dowiadujemy się często w jaki sposób produkty te się wytwarza, jakie stosuje technologie, przyprawy etc.
Region Alto Adige jest także i pod tym względem charakterystyczny by nie napisać wyjątkowy. Związane jest to oczywiście z wcześniej wspomnianym połączenia dwóch kultur a nawet trzech ... włoskiej, austriackiej i ladyńskiej.
Dlatego też można tu znaleźć wszystkie mocne strony włoskiej kuchni takie jak spaghetti czy lasagne a nawet "owoce morza" ale głównie królują tu wszelkiego rodzaju pierożki, np. tortellini z ricottą, szpinakiem, ziołami, lub zielonymi szparagami (te najlepsze!).
Z austriackiej tradycji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju knedle i kluseczki (z włoska gnocchi), jedne i drugie często faszerowane szpinakiem, ziołami, speckiem ... po prostu "pycha".
Produkuje się tu wyśmienite aromatycznie przyprawione kiełbaski ... z rozróżnieniem na specjalne do pieczenia, grillowania lub gotowania.
Ale przebojem Południowego Tyrolu jest oczywiście speck - wyśmienita szynka.
Surowe, chude udźce wieprzowe ... są najpierw nacierane solą, jałowcem, pieprzem, zielem angielskim, rozmarynem, liśćmi laurowymi.
Tajemnica każdego producenta to ilość i dobór przypraw ... nie jest to normowane żadnymi przepisami, dzięki czemu różnią się w smaku. Zakazane jest jakiekolwiek peklowanie mięsa w celu przyśpieszenia dojrzewania.
Następnie wędzone w zimnym dymie i suszone przez 22 tygodnie.
Najlepszy speck, to taki z oznaczeniem
"Speck Alto Adige - IGP Südtiroler Speck". Produkuje go tylko 27 autoryzowanych producentów.
... oznaczony taką etykietą
Oczywiście ... istnieje tu także niezliczona ilość wyśmienitych serów, od typu ricotta do twardych ...lokalnie produkowanych w niewielkich tradycyjnych wytwórniach.
Sery wytwarzane na miejscu z lokalnego mleka są po prostu znakomite ... szczególnie do wina lub piwa.
Do grupy serów "kąpanych"należą
Gewürztraminer i Pustertaler Freiheit (ten ostatni kąpany w piwie)
Val Badia i Lagrein San Cassiano - sery z naturalną skórką. Pierwszy kwaskowaty, łagodny, drugi ostrzejszy, pikantny.
Fanes, Pre da Costa - sery z mytą skórką - pierwszy miękki, łagodny, drugi pełniejszy, o elastycznym miąższu.
San Lüca - kremowy, lekko pikantny
Grupa serów dojrzewających to :
Dolasilla - pełna, łagodna, dojrzewa 6 miesięcy
Conturines- pikantny (dojrzewa 6-8 miesięcy)
Setsas - orzechowy, pikantny (dojrzewa 6-8 miesięcy)
Gran Brancun - ostry (dojrzewa 10-14 miesięcy)
Z uwagi na to, że dobry posiłek nie może się odbyć bez dobrego wina ... a na wakacjach szczególnie ... to i o nim słówko.
Typowe wino Południowego Tyrolu to
Lagrein, które powstaje z winorośli rosnących na czerwonych, wulkanicznych skałach, zwanych porfirem bolzańskim.
Również popularne, produkowane od stuleci (pierwsze wzmianki w XVI w.) to
Vernatsch . Przez Włochów zwane
Schiava(niewolnik) ... przeważnie jasno-czerwone, stołowe, lekkie(mała zawartość tanin i alkoholu) o aromatycznym owocowo-migdałowym smaku.
Dzisiaj ... w czasach gdy ciężkie, czerwone wina stają się mniej "modne", wino to przeżywa drugą młodość. Szczególnie doskonale pasuje do tyrolskiej deski serów i mięs, ale także dobrze komponuje się i z innymi daniami, nawet z owocami morza.
Ciekawostką jest to , że na bazie a właściwie przy pomocy wina
Lagreinprodukuje się tutaj wyżej wymieniony, specjalny "kąpany" ser
Lagrein z San Cassiano.
Ser posiada tę samą nazwę co wino, gdyż na pewnym etapie produkcji w legreinie leżakuje. Jasnokremowa masa serowa jest prasowana i formowana w koła o wadze 2-3 kg, potem zanurzana w winie, następnie nacierana kilka razy mieszaniną ziół i przypraw, wreszcie formowana w koła o wadze 2-3 kg.
Ser pachnie przyprawami i winem ... ma posmak czosnkowo-korzenny.
Szalenie popularnym deserem jest natomiast
apfelstrudel - którego geneza sięga czasów Bizancjum. To warstwy ciasta listkowego przekładane jabłkami z rodzynkami i orzechami (także piniowymi).
Świeżo wypieczone i podawane na ciepło ... rozpływają się w ustach, a zapach wydobywający się z lokalnych cukierni-piekarni nie zezwala na obojętne przejście obok nawet mnie ... normalnie "odpornego" na słodycze.
Naprawdę ... to nie jest zwykła szarlotka !
Pewnie trochę "przynudzam" ... ale będąc w Dolomitach ... obowiązkowo musieliśmy poznać jak najwięcej tutejszych "smaczków" ... i to nie tylko tych związanych z widokami !
... tym bardziej, że połączenie trzech kultur daje takie wspaniałe efekty !
Pozdrawiam