Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
leswac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1016
Dołączył(a): 09.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) leswac » 25.06.2024 14:46

yarko2000 napisał(a):
leswac napisał(a):drogo jest i będzie. drogie winiety drogie paliwo a najdroższe ubezpieczenia po cholernie poszły w górę.
ja do finansowych krezusów nie należę ale dla mnie bez sensu szukać objazdów. 32 euro miesięczna winieta Słowenia to w Chorwacji 1 obiad i to średniej klasy. :la: :la: :la:


Ale jak byś poświęcił ok 30-40 minut na objazd, co przy takim przelocie daje tylko kilka % czasu, to byś miał już 2 obiady średniej klasy... jest różnica :)


masz oczywiście rację jest różnica, ale........te typy tak mają w moim wieku nie chce mi się i wolę lecieć po autostradzie mam te 32 euro albo nie........ale każdy oczywiście robi jak uważa :D
zyziozie
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 27.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zyziozie » 25.06.2024 15:15

Marsallah napisał(a):
dids76 napisał(a):Dzisiaj przejechałem przez Cvetlin. Na przejściu nikogo, nie ma też żadnych znaków czy informacji że przejscie zamknięte. Mijałem też po drodze auta na rejestracjach czeskich i austriackich.


Udało Ci się, ale - czytając informację o przedłużeniu kontroli na słoweńskich przejściach granicznych z Chorwacją i Węgrami, mam wątpliwości, czy przekroczyłeś granicę legalnie.

Zwłaszcza, że nasz MSZ ostrzega, żeby nie jeździć tą właśnie drogą:
Do Ambasady RP w Lublanie docierają liczne sygnały polskich obywateli o tym, że na granicy chorwacko-słoweńskiej istnieją przejezdne, często asfaltowe drogi, na których nie ma ani stałych przejść granicznych, ani odpowiednich ostrzeżeń o zakazie przekroczenia granicy. Proceder ten dotyczy przede wszystkim granicy zlokalizowanej na drodze publicznej nr 690 w pobliżu miejscowości Cvetlin. Kilkadziesiąt metrów za granicą słoweńska policja nakłada mandaty za nielegalne przekraczanie granicy nie tylko na kierowcę, ale na wszystkich podróżnych.


W życiu nie jechałem przez Cvetlin i w tym roku też nie pojadę, ale chciałem zwrócić uwagę forumowiczów na tę kwestię. Zapraszam do dyskusji.


Dzięki Marsallah za cenne info!
15 czerwca przekraczałem granicę w Cvetlin w drodze do Chorwacji. Na granicy pusto, znaków o zakazie przekraczania też nie było, choć przyznaję, że za bardzo się nie rozglądałem.
Co prawda już wcześniej założyłem, że wracam autostradą bo jednak ta jazda objazdami spowalnia o jakieś 40-50 minut ...plus suszenie głowy żony o niepotrzebną jazdę lokalną drogą:)
ps
Zwykle jeżdżę przez Słowację i Węgry, ale w tym roku akurat wyszło zwiedzanie Wiednia plus chęć zobaczenia Ptuja w drodze powrotnej.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8043
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 25.06.2024 15:52

Jechałem przez Cvetlin wiedząc o dodatkowych kontrolach na granicy Slo/Hr i specjalnie się rozglądałem za znakami które mówiły by ze przejechać tamtędy nie można. Nic takiego nie było, gdybym coś zauważył pojechałbym na Rogatec który jest na liście przejść. Jak już pisałem mijałem po drodze auta na rejestracjach czeskich i austriackich, więc nie tylko my tam jeździmy. Z drugiej strony gdyby Słoweńcy, pomimo braku jakichkolwiek znaków wlepiali by mandaty za przekroczenie granicy w tym miejscu (a także w innych co jest istotą strefy Schengen) to było by czyste chamstwo mówiąc łagodnie. Jechałem przez Słowenię tylko dlatego że miałem nocleg w Krapinie. Drogę powrotną mam zaplanowaną przez Węgry i Austrię, więc nie będę miał dylematu którędy jechać. :cfaniak:
alienacjaa
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 09.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) alienacjaa » 25.06.2024 17:19

Z info na stronie MSZ wynika że przez Cvetlin nie można WRACAĆ z Chorwacji, bo słoweńska policja, po przekroczeniu granicy, może nałożyć mandat. A jak wjadę tą drogą DO Chorwacji to słoweńska policja będzie w Chorwacji (czyli w nie swoim kraju) nakładała na mnie mandat ?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8043
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 25.06.2024 17:51

alienacjaa napisał(a):Z info na stronie MSZ wynika że przez Cvetlin nie można WRACAĆ z Chorwacji, bo słoweńska policja, po przekroczeniu granicy, może nałożyć mandat. A jak wjadę tą drogą DO Chorwacji to słoweńska policja będzie w Chorwacji (czyli w nie swoim kraju) nakładała na mnie mandat ?

Może dlatego w kierunku Chorwacji nie było żadnych znaków mówiących o zamknięciu granicy.
BartNS
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 29.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) BartNS » 25.06.2024 22:06

Chyba kluczem jest fakt że tylko Słowenia wprowadziła kontrole na granicy, ale wyjechac moze kazdy :)

Ale jak nie ma jakiejś barierki na drodze wjazdowej a policja stoi i łapie to zwykle chamstwo.
yarko2000
Cromaniak
Posty: 832
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 26.06.2024 09:12

Trochę to wygląda na nagonkę.
Tak samo było kilka lat temu, gdy nie było dokończonej autostrady i sporo osób omijało korki na granicy - jadąc właśnie przez Cvetlin.
Wszędzie trąbili że policja, że łapią i że nie ma przejścia.
Sam jechałem tamtędy 3 razy w dwie strony, okazywało sie że policji nie ma, że jest normalny punkt i budki graniczne, że można przejechać w spokoju i bez korków. Może spadły dochody z autostrad i wrócili do starej metody..?
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1560
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 26.06.2024 09:15

yarko2000 napisał(a):Trochę to wygląda na nagonkę.


To jest efekt kryzysu imigracyjnego i przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach strefy Schengen.

https://www.gov.si/en/registries/projec ... anji-meji/
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 161
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 26.06.2024 10:10

Marsallah napisał(a):Ja tam słoweńskiej autostrady tradycyjnie unikam jak ognia. Moje ulubione przejście jest wskazane na mapie, więc tamtędy pojadę. Ale myślałem, żeby kiedyś dla odmiany skoczyć na Cvetlin - cóż, chyba nie w tym roku :)


Hej.Jedziesz na Rogatec drogą 432 a dalej Dobovec czy drogą 689 na Dobovec ?Zastanawiam się ,którą trasę wybrać, zawsze jechaliśmy na Cvetlin ale w tej sytuacji musimy zmienić trasę.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 903
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 26.06.2024 14:26

Cvetlina na liście przejść nie było, a mimo to ludzie jeżdżą i jeździli - nawet gdy jeszcze były kontrole (ja też). Trochę przesadzacie moim zdaniem.
Dużo poważniejszą sprawą jest post, w którymś ktoś napisał, że po wejściu Chorwacji do Strefy Schengen można granicę przekraczać w dowolnym miejscu (np. dróżka techniczna tuż obok przejścia Zgornje Gruskovje). Moim zdaniem mimo braku kontroli nadal nie można przekraczać granicy poza oficjalnymi przejściami.
Pik71
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 02.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pik71 » 26.06.2024 14:31

Nie było na liście bo przed wprowadzeniem obostrzeń mogłeś przekraczać gdzie chcesz jak sam piszesz. Teraz jest oficjalny komunikat gdzie można.
BartNS
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 29.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) BartNS » 26.06.2024 14:37

Koenig napisał(a):Cvetlina na liście przejść nie było, a mimo to ludzie jeżdżą i jeździli

Nie była na liście, ale kontrola była, sprawdzali dokumenty i spokojnie się wjezdzało bez problemów.
Teraz jak jej nie ma na liście, a oni przywrócili kontrolę zawieszając swobodne przekraczanie granicy to już nie jest tak prosto.

https://www.strazgraniczna.pl/:
16. Co uprawnia obywateli RP do przemieszczania się po terytorium strefy Schengen?
Każdy obywatel państwa strefy Schengen ma prawo do swobodnego wjazdu na terytorium innego państwa strefy. Nie są z tym związane żadne szczególne formalności. Co oznacza, że można przekroczyć granicę w każdym miejscu (o ile przepisy dla danego terenu nie stanowią inaczej np. parki narodowe, rezerwaty przyrody) i o dowolnej porze. O istnieniu granicy danego państwa informują tablice, które znajdą się w widocznych miejscach. Na granicach pomiędzy państwami strefy Schengen nie jest prowadzona kontrola graniczna. Podczas pobytu na terytorium innego państwa strefy Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo - paszport lub dowód osobisty. Ta zasada dotyczy również dzieci.

Można w dowolnym pod warunkiem ze kraj nie wznawi kontrol jak zrobiła Słowenia na niektórych granicach.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1560
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 26.06.2024 15:55

Koenig napisał(a):Dużo poważniejszą sprawą jest post, w którymś ktoś napisał, że po wejściu Chorwacji do Strefy Schengen można granicę przekraczać w dowolnym miejscu (np. dróżka techniczna tuż obok przejścia Zgornje Gruskovje).



Ta dróżka?
https://maps.app.goo.gl/tEaHusovgMM4hrKE6

Desperaci :rotfl:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2294
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 27.06.2024 07:08

Dorothea1 napisał(a):
Marsallah napisał(a):Ja tam słoweńskiej autostrady tradycyjnie unikam jak ognia. Moje ulubione przejście jest wskazane na mapie, więc tamtędy pojadę. Ale myślałem, żeby kiedyś dla odmiany skoczyć na Cvetlin - cóż, chyba nie w tym roku :)


Hej.Jedziesz na Rogatec drogą 432 a dalej Dobovec czy drogą 689 na Dobovec ?Zastanawiam się ,którą trasę wybrać, zawsze jechaliśmy na Cvetlin ale w tej sytuacji musimy zmienić trasę.


432. Mimo tego, że jest tam parę ciasnych miejsc, to jest to lepsza droga. 689 też się da przejechać, raz tak jechałem, ale wolę 432. Zresztą od jakiegoś czasu jeżdżę przez Maribor, nie Ptuj, więc siłą rzeczy...
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 161
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 27.06.2024 15:59

Poniżej info jakie dziś otrzymałam .


Spoštovani,

prejeli smo vaše vprašanje glede prestopa meje s Hrvaško na nekdanjem mejnem prehodu Zg. Leskovec- Cvetlin.

Republika Slovenija je s 21. 10. 2023 začasno ponovno uvedla nadzor notranje meje z Republiko Hrvaško in Madžarsko. V okviru tega se izvaja mejna kontrola na vstopu iz obeh držav, prehajanje meje pa je dovoljeno na mejnih prehodih določenih z odredbo Ministra za notranje zadeve Slovenije.

Z določili odredbe se lahko seznanite na

https://www.gov.si/en/news/2023-10-20-c ... countries/ (ENG)

https://www.gov.si/novice/2023-10-20-pr ... i/#content (SLO)

V skladu s to odredbo državljani Evropske unije ne smejo vprehajati mejo na nekdanjem mejnem prehodu Zg. Leskovec. Lahko pa uporabite mejne prehode za mednarodni promet ali za osebe, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu Evropske unije navedene v odredbi.

Lep pozdrav


-

Sektor mejne policije / Border Police Division
Uprava uniformirane policije / Uniformed Police Directorate
Generalna policijska uprava / General Police Directorate
POLICIJA / POLICE
SLOVENIJA / REPUBLIC OF SLOVENIA

Štefanova 2, 1501 Ljubljana, Slovenija
T: +386 1 428 45 32
E: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
https://www.policija.si
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Objazdy autostrady w SŁOWENII - dyskusja - strona 406
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone