napisał(a) dangol » 23.09.2021 11:57
W zachodniej części cmentarza, niedaleko domu przedpogrzebowego, znajduje się pomnik Pamięci Ofiar Polskiej Golgoty Wschodu, składający się z Krzyża Pamięci i głazów z tablicami. Pomnik powstał w 2008 r., upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z Sanoka i Ziemi Sanockiej.
W 2009 wokół Krzyża Pamięci posadzono 21 Dębów Pamięci, honorujących ofiary zbrodni katyńskiej, urodzone w Sanoku bądź związane z miastem. Łącznie imiennie upamiętniono 26 oficerów i funkcjonariuszy. W pobliżu Dębów Pamięci postawiono tablicę na której widnieją informacje o osobach dla których posadzono drzewa.
Przy głównej alei prowadzącej do starej kaplicy cmentarnej znajduje się Mauzoleum Ofiar II Wojny Światowej. W 1947 r. w podziemiach monumentalnego grobowca umieszczono urnę z ziemią spod Ściany Śmierci w Auschwitz-Birkenau oraz innych miejsc kaźni. W urnie znalazły się prochy kilkuset mieszkańców Sanoka i okolic poległych na frontach II wojny światowej, członków ruchu oporu, zamordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, więzieniach i innych miejscach kaźni. Forma mauzoleum przypomina obozowy piec krematoryjny – posiada otwór frontowy oraz obelisk imitujący komin. Główna inskrypcja na tablicy brzmi: O
fiarę z krwi, cierpień i życia złożyli za Ojczyznę w II-giej wojnie światowej. Cześć ich pamięci. W sierpniu 1962 na bocznych ścianach pomnika umieszczono dwanaście tablic z brązu z imionami i nazwiskami ofiar (pierwotnie było umieszczonych 560 tożsamości , obecnie łącznie 577 osób).
W pobliżu Mauzoleum Ofiar II Wojny Światowej usytuowana jest zbiorowa mogiła 112 Polaków rozstrzelanych przez gestapo w lesie na górze Gruszka ponad Tarnawą Górną. W 2012 r. mogiła została odremontowana, a rzeźba sokoła odmalowana. W połowie 2013 r. po bokach pomnika umieszczono dwie tablice zawierające listę ofiar zamordowanych na górze Gruszka.