napisał(a) dangol » 21.09.2021 12:31
Ochłodzone i pokrzepione, wróciłyśmy na Plac św. Michała, aby zaglądnąć do farnego kościoła – gdy wcześniej przechodziłyśmy obok, akurat trwała tam msza, więc odłożyłyśmy zwiedzanie na później.
Plac św. Michała dawniej zwany był Placem Mansjonarskim (albowiem w budynku przylegającym od zachodu mieszkali księża mansjonarze), w okresie PRL-u nosił nazwę Placu Pokoju, a potocznie zwano go Małym Rynkiem. Obecna nazwa została nadana w 1989 r. Plac został wtórnie ukształtowany w 1784 r. po z niwelowaniu znajdującego się dawniej w tym miejscu cmentarza należącego do kościoła św. Michała Archanioła. Rewitalizację placu przeprowadzono w latach 2012-2013, działania te poprzedziły prace archeologiczne, podczas których natrafiono m.in. na ludzkie szkielety oraz wyposażenie grobów (monety, paciorki i inne obiekty archeologiczne). Po zakończeniu badań archeologicznych i rewitalizacji placu, odzwierciedlono dokładny kształt i lokalizację kościoła św. Michała Archanioła, który stał w centrum starego cmentarza. W 2013 na Cmentarzu Południowym w Sanoku dokonano zbiorowego pochówku szczątków ludzkich wydobytych w czasie wykopalisk.
Stojący przy placu Młodzieżowy Dom Kultury to dawny Dom Mansjonarzy zbudowany w XVIII w., przebudowany i rozbudowany w XIX w. W latach 1966-1989 prowadzono prace konserwacyjne i remontowe budynku.
Na placu św.Michała oczywiście nie może zabraknąć pomnika św. Michała Archanioła – patrona Sanoka. Pomnik został odsłonięty w 2018 r. , odlana z brązu rzeźba liczy łącznie z cokołem 5 m. Zgodnie z atrybutem świętego, na tarczy Archanioła Michała widnieje napis w języku łacińskim: „Quis ut Deus” ( „Któż jak Bóg”).