Wspominków część pierwsza zaliczona
, pora więc na krótki spacer (ciut dłuższy zaplanowaliśmy na porę poobiednią
), już bez asfaltu. W tym celu wybraliśmy kawalątek ścieżki edukacyjnej „Źródełko św. Michała”. Dlaczego nie cały? Tak na wszelki wypadek, żeby nam się nie odechciało tego drugiego spaceru
.
Ścieżka oznakowana jest czarnym paskiem na białym kwadracie, przez większość naszej trasy towarzyszyły nam znaki czerwone i niebieskie szlaku spacerowego Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego w Czarnej (mapkę tras wkleiłam wcześniej) .
Doszliśmy na teren Kopalni Czarna.
Okolice Czarnej od dawna słyną z wydobycia „czarnego złota”, znajduje się tu jedna z najstarszych w Polsce, ciągle czynna kopalnia ropy naftowej. Poszukiwanie ropy na terenie wsi Czarna rozpoczęto w 1897 r. Złoże ropy i gazu o wyjątkowo dobrej jakości odkryto tu w 1936 r., eksploatację rozpoczęto w 1937 r. W latach 1937-1939 wydobyto około 4000 ton ropy naftowej. Prace wiertnicze geologiczno-poszukiwawcze i eksploatacyjne były prowadzone do 1964 r. W ciągu wielu lat poszukiwań - prowadzonych także za czasów zarządzania kopalnią przez Niemców (1941-1944) i ZSRR (1939-1941 oraz 1944-1951), -wywiercono tu 130 otworów, w 109 z nich uzyskano przypływ ropy.
Złoże ropy Czarna występuje w obrębie antykliny (wypiętrzenia warstw skalnych) w 11 poziomach piaskowcowych tzw. fliszu karpackiego, oraz w kilku podpoziomach w dolnych warstwach krośnieńskich, powstałych w środowisku morskim w okresie oligocenu około 38 mln lat temu. Złoże znajduje się na głębokości od 100 m do 1200 m. Skałą zbiornikową są silnie spękane piaskowce dolnokrośnieńskie. Systemem energetycznym złoża jest gaz rozpuszczony w ropie oraz mało aktywna woda okalająca. Miejscowa ropa cechuje się niską zawartością parafiny i stosunkowo dużą ilością twardych asfaltów, dzięki czemu należy do rop o najwyższej jakości, służących do wyrobu specjalistycznych olejów.
Gaz, który towarzyszy ropie jest gazem gazolinowym o zawartości węglowodorów ciężkich 220-495 g/Nm3. Charakterystyczną cechą tego gazu jest duża zawartość azotu: 12-65%.
Wody występujące w złożu są przeważnie wodami typu kwaśno-węglanowo-sodowymi, choć nieznaczna część wód należy do jodowo-chlorowych z dużą zawartością węglanów.
Obecnie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego w Czarnej są na wyczerpaniu,
kopalnia ropy naftowej na niewielką skalę nadal jednak pracuje
(kilka otworów daje jeszcze jakieś zasoby), o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas spaceru. Złoże w Czarnej należy obecnie do Kopalni Ropy Naftowej Łodyna – Brzegi.
Ten kiwon (my wolimy nazywać to urządzenie „pasikonikiem”
) do pompowania ropy naftowej na pewno już nie działa…
W zasadzie nie powinniśmy tu wchodzić, ale ciekawość wzięła górę nad tabliczką z zakazem
.
Zbiornik roboczy ropy…