Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nie ma biby na Majorce ;)

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2476
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 07.06.2024 12:46

Pięknie :hearts: Szkoda tej zatoczki, bo jestem pewien, że tam to byłyby zdjęcia :cfaniak:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.06.2024 22:09

majkik75 napisał(a): Szkoda tej zatoczki,

Szkoda, ale jeszcze bardziej żałuję paru innych, na które zwyczajnie zabrakło nam czasu.
Nie obraziłabym się, gdyby jeszcze kiedyś udało się to wszystko nadrobić :hut: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.06.2024 22:17

Powitanie z Cala Sant Vicenç

Ponieważ trochę nam z sobotniego planu wypadło to do Cala Sant Vicenç dojeżdżamy dość wczesnym jeszcze popołudniem.
Na cztery dni zatrzymamy się w Hostal Los Pinos, przysłowiowy rzut beretem od całkiem ładniej plaży w zatoczce Cala Molins.

Obrazek

Obrazek


Przed budynkiem dość ciasny parking, poza tym na pierwszy rzut oka bez zastrzeżeń.
Odświeżona fasada, ładny basen i przyjemny widok na całą miejscowość.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Miny zrzedły nam po wejściu do pokoju, bo tu zdaje się nie zrobiono nic od czasów otwarcia hotelu :roll: . Jakoś od wczesnych 80tych :lol: .
W szafie zapach tak zatęchły, że ubrania pozostały w walizkach. W łazience stara wanna z zasłonką i nieszczęsna angielska bateria przy umywalce.
Nie ma tv i nie ma internetu. Mini lodówki też nie ma. Nie ma nawet szklanek. O wodzie, czajniku i herbacie nie wspominam.
Nie przypominam sobie, żebyśmy trafili gdzieś na równie skromne warunki i tak mocno podstawowe wyposażenie.
Szat jednak nie rozdzierałam. Plan zwiedzania mieliśmy tak napięty, że i tak nie było nas od rana do wieczora.


No to sie pożaliłam ;). Czas na kilka kadrów z naszego Sant Vicenç.
Najbliżej mamy nad zatoczkę Cala Molins.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalej Cala Barques i Cala Clara.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest w Cala Sant Vicenç gdzie popływać i gdzie pospacerować :spoko: .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.06.2024 07:31

marze_na napisał(a):Powitanie z Cala Sant Vicenç
Odświeżona fasada, ładny basen i przyjemny widok na całą miejscowość.

Rzeczywiście z zewnątrz nawet zachęcająco jest; czasem się trafi na taki zonk, my podobnie w styczniu, ale teraz na 6 miejsc noclegowych trafialiśmy naprawdę super, a tego się obawiałem.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 19.06.2024 22:51

Pollença

Calę Sant Vicenç opuszczamy wcześnie rano, jeszcze przed śniadaniem, z którego wykupienia w Los Pinos zrezygnowaliśmy. Przy takim wyborze hiszpańskich serów i wędlin w sklepach, grzechem byłoby konsumować to co oferował hotel :roll: .
Jedziemy parę kilometrów do miejscowości Pollença (czytamy pojensa :)).
Najpierw do marketu. Tu może słówko o zakupach. Generalnie na Majorce najlepiej robiło nam się zakupy w sieci Eroski, a po warzywa i owoce wstępowaliśmy najczęściej do sklepów Agromart. Wizyty na działach z serami i wędlinami na Majorce przynosiły mi tyle samo radości co zakupy we włoskich marketach. Wybór, że można oszaleć ze szczęścia 8) .

Śniadanko konsumujemy na ławce w parku :).

Obrazek


Potem ruszamy sprawdzić co w Pollence słychać :hut: .
Jest niedziela, więc w centrum rozłożył się tradycyjny targ. Okazuje się, że każde z majorkańskich miast ma wybrany jeden albo dwa stałe dni, w które co tydzień odbywa się targ. W Soller była to sobota, Pollenca postawiła na niedzielę.

Najpierw coś słodkiego na drugie śniadanie :D .
Na Majorce w każdej cukierni, kawiarni, sklepie, a nawet punkcie z pamiątkami znajdziecie ensaïmadę - tradycyjny smakołyk lokalnej kuchni.

Obrazek

Obrazek

Ciasto składa się z drożdży, wody, mąki, cukru i jajek. Zagniecione i wyrośnięte jest rozwałkowywane na cienkie jak papier arkusze, a następnie smarowane smalcem. Każdy taki arkusz ciasta jest zwijany w wałek i formowany w kształt ślimaka. Próbowaliśmy tych najbardziej klasycznych z samym cukrem pudrem, a także różnych wariacji z owocami, czekoladą czy różnymi kremami.


Dalej idziemy wzdłuż stoisk. Trudno przejść obojętnie obok takiego wyboru oliwek :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na targu można kupić nie tylko artykuły spożywcze, ale też odzież, galanterię, wyroby rzemieślnicze, dużo rękodzieła ...


Stoiska zajmują dużą część centrum miasteczka łącznie z jego głównym placem Plaça Major.

Obrazek

Obrazek



Nad placem góruje kościół Matki Bożej Anielskiej.

Obrazek


Historia świątyni sięga XIII wieku, jednak bryła kościoła, którą możemy podziwiać współcześnie, pochodzi z XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Słońce wpadające przez witraż funduje nam piękną grę świteł.

Obrazek


Selfie :)

Obrazek


Najpopularniejszy chyba kadr z Pollency to szerokie schody z cyprysami prowadzące do kaplicy El Calvari z XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górze kusi mirador, ale w tym upale i pod słońce nie chce nam się wdrapywać na samą górę :? .
Idziemy poszukać cienia między kamienną zabudowy miasteczka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do Pollency jeszcze wrócimy wieczorem. Na kolację.
Teraz ciągnie nas już na plażę.

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.06.2024 22:45

Playa del Muro

Główny punkt tego dnia to plaża. Tak, nam też się czasem zdarza :oczko_usmiech: .
Wybieramy plażę w miejscowości Muro, znajdującej się pomiędzy dwoma bardzo popularnymi kurortami Majorki – Port d'Alcúdia i Can Picafort.
Playa del Muro regularnie pojawia się na listach majorkańskich "naj" i często towarzyszy jej przy tym przymiotnik rajska.
Sprawdźmy więc ten raj :hut: .

Na początek mapki dla orientacji w terenie.

playa del Muro.png


playa del Muro 2.png



Parkujemy (o dziwo za free) przy ostatnich hotelach jadąc od strony Port d'Alcúdia.
Interesuje nas część plaży przy chronionym fragmencie wybrzeża, gdzie do wejścia trzeba dojść kawałek przez las. A jak trzeba dojść, to wiadomo, że tłoku nie będzie, bo mało komu chce się spacerować kilkaset metrów na plażę skoro wejście ma też pod nosem.

Rzeczony las ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



I zejście na plaże poprowadzone drewnianym pomostem nad wydmami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest nieźle ;) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Miejsca do założenia obozowiska sporo :).

Obrazek

Obrazek


Nic i nikt (na razie :twisted: ) nie zasłania widoku na morze .

Obrazek

Obrazek


Zoom w kierunku Port d'Alcúdia. Tam takich luksusów nie ma :lol: .

Obrazek



Korzystamy do oporu z krystalicznie czystej wody :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Sielanka trwa do momentu, aż po którymś z kolei wyjściu z wody zastajemy rozłożonych dosłownie kilka metrów od nas plażowiczów w osobach rozebranej pani i pana. Nie żebym miała coś przeciwko opalaniu się toples. Jak ktoś lubi proszę bardzo, ale z poszanowaniem mojej strefy komfortu. Wsadzanie komuś swojego gołego tyłka przed nos, kiedy wokół jest tyle wolnego miejsca to prostactwo, żeby nie powiedzieć gorzej.
Zamiast morza mam więc przed oczami mało atrakcyjną męską doopę :ciska: .
Do tego właściciel doopy i jego towarzyszka głośno rozmawiają w moim ulubionym języku.
Moglibyśmy się przesunąć, ale jak już mamy ruszać ten majdan, to postanawiamy się zbierać.


Do auta wracamy brzegiem, bo chcemy jeszcze zobaczyć pomost. Koniecznie, bo piszą, że instagramowy :mg: .

Obrazek

Obrazek


Można przysiąść, pomachać nogami i pogapić się na lazury :).

Obrazek

Obrazek


Plażować tu jednak nie polecam :oczko: .

Obrazek


Zanim ruszymy z Muro do kolejnej atrakcji puszczamy jeszcze drona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.06.2024 07:33

marze_na napisał(a):Słońce wpadające przez witraż funduje nam piękną grę świteł.

Idealny timing. Choć nie przepadam za zwiedzaniem kościołów, to super to musiało wyglądać na żywo. Ładnie oddane.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2476
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 25.06.2024 08:35

marze_na napisał(a):Playa del Muro

(...) głośno rozmawiają w moim ulubionym języku.


rosyjski?

Plaża super :serduszka:

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.06.2024 08:51

marze_na napisał(a):Nie ma tv i nie ma internetu. Mini lodówki też nie ma. Nie ma nawet szklanek. O wodzie, czajniku i herbacie nie wspominam.
Nie przypominam sobie, żebyśmy trafili gdzieś na równie skromne warunki i tak mocno podstawowe wyposażenie.
Różnie trafiałam, ale tak nigdy. Co było w opisie to było, w różnym stanie, ale było. A wyposażenie było zgodne z opisem?
W ciepłe dni bez lodówki to mega ciężko....przynajmniej dla mnie...

marze_na napisał(a):Nie ma nawet szklanek. O wodzie, czajniku i herbacie nie wspominam.
Jak to dobrze, że ja zawsze kubki choć plastikowe mam, i herbatę z cukrem :D


marze_na napisał(a):Obrazek
Ta część targów zawsze mi się najbardziej podoba :D


marze_na napisał(a):Interesuje nas część plaży przy chronionym fragmencie wybrzeża, gdzie do wejścia trzeba dojść kawałek przez las. A jak trzeba dojść, to wiadomo, że tłoku nie będzie, bo mało komu chce się spacerować kilkaset metrów na plażę skoro wejście ma też pod nosem.
Też bym się na tą cześć plaży zdecydowała :mg: Choć myślałam, że będzie bardziej pusto...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.06.2024 20:52

te kiero napisał(a):
marze_na napisał(a):Słońce wpadające przez witraż funduje nam piękną grę świteł.

Idealny timing.

Trafiło się :)


te kiero napisał(a):Choć nie przepadam za zwiedzaniem kościołów, to super to musiało wyglądać na żywo. Ładnie oddane.

A ja do kościołów chętnie zaglądam, jeśli tylko wnętrze kryje coś ciekawego.
Zdarza się jednak nierzadko, że taka wizyta ogranicza się tylko do wsadzenia głowy do środka :D .


majkik75 napisał(a):
marze_na napisał(a):Playa del Muro
(...) głośno rozmawiają w moim ulubionym języku.

rosyjski?

Nie, niemiecki :mg: .
Rosyjskojęzycznych turystów nie spotkaliśmy, za to toples Niemców na plażach jak mrówków.


piekara114 napisał(a):Różnie trafiałam, ale tak nigdy. Co było w opisie to było, w różnym stanie, ale było. A wyposażenie było zgodne z opisem?

Nasza największa wtopa w historii korzystania z bookingu.
Wifi na pewno obiecywali w opisie. Na lodówkę i szklanki nawet nie zwróciłam uwagi, bo nie zdarzyło mi się chyba nigdy, żeby nie było :roll: .
Włochy rozpuściły. I uśpiły czujność :mg: .


piekara114 napisał(a):Też bym się na tą cześć plaży zdecydowała Choć myślałam, że będzie bardziej pusto...

Ja na pustki nie liczyłam. Te liczby turystów lądujących w Palmie skutecznie działają na wyobraźnie.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 1015
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 25.06.2024 21:30

Playa del Muro piękna. Majorka pozostaje w sferze naszych zainteresowań, podobnie jak kilka innych wysp i regionów Hiszpanii.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2476
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 25.06.2024 21:51

marze_na napisał(a):
majkik75 napisał(a):
marze_na napisał(a):Playa del Muro
(...) głośno rozmawiają w moim ulubionym języku.

rosyjski?

Nie, niemiecki :mg: .


A, to mój ulubiony :faja:
Piękny język, weiss ich nicht o co kaman :?: :verryhappy: :piwo:

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.06.2024 09:51

_Piotrek_ napisał(a):Majorka pozostaje w sferze naszych zainteresowań, podobnie jak kilka innych wysp i regionów Hiszpanii.

Na bliższe spotkanie z Hiszpanią od jakiegoś czasu mam ogromną ochotę. Mam nadzieję, że ta Majorka to taki solidny pierwszy krok w tym kierunku 8) .


majkik75 napisał(a):A, to mój ulubiony :faja:

Jak to szło? Jeden lubi ... :nice:
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 27.06.2024 18:21

marze_na napisał(a):Playa del Muro

Główny punkt tego dnia to plaża. Tak, nam też się czasem zdarza :oczko_usmiech: .
Czasem trzeba zwolnić.
Plaża piękna, ale piękne jest także wybrane przez Was dojście do niej. Świetny klimacik czuć na pokazanych zdjęciach z tego dojścia.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.06.2024 19:58

marze_na napisał(a):Włochy rozpuściły. I uśpiły czujność :mg:
A to ja właśnie po włoskich rezerwacjach jestem bardziej czujna (pościele, ręczniki, dopłaty za final cleaning...).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España

cron
Nie ma biby na Majorce ;) - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone