Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 22.10.2008 20:19

Inwestycje 10/08

Województwo Szybenicko-Knińskie

Coraz bogatsza oferta turystyki rekreacyjnej, kulturowej i agroturystyki

W tym roku województwo szybenicko-knińskie współfinansuje, kwotą 300 tysięcy kun, około 30 projektów turystycznych, które znacznie wzbogacą ofertę turystyki rekreacyjnej, kulturowej i agroturystyki tego regionu.

Wiele tras rowerowych i spacerowych, polepszenie jakości licznych wydarzeń kulturalnych oraz inwestycje w agroturystykę przyczynią się do zwiększenia ilości zadowolonych turystów różnego typu, odwiedzających województwo szybenicko-knińskie.

Województwo szybenicko-knińskie wspomaga projekty, których celem jest urządzenie tras rowerowych w miastach: Vodice, Knin i w gminie Tisno, a w gminie Tribunj sieci tras rowerowych. Województwo przygotowuje także trasy rowerowe i piesze w miejscowości Pirovac oraz wspiera finansowo miejscowe wydarzenie "Korakom do Lipota Pirovačkih".

Przyszła turystyczna oferta rekreacyjna wzbogacona zostanie trasami pieszymi i rowerowymi, które powstaną w gminach Primošten i Kistanje. Z kolei wzrost jakości oferty kulturalnej nastąpi przez wydarzenie kulturalne w miejscowości Pirovac, współfinansowanie wieczorów "klap" (tradycyjnych zespołów wokalnych) w Szybeniku oraz innych wydarzeń, festiwali i festynów, odbywających się przede wszystkim latem.

Województwo przyznało mniejsze kwoty także licznym gospodarstwom wiejskim, które zajmują się agroturystyką, w celu urządzenia i poszerzenia aktualnej ilości miejsc noclegowych. W ten sposób, turyści będą mogli wypoczywać nie tylko w najbardziej popularnych destynacjach: Jurlinove Dvore w przysiółku Drage, niedaleko miasta Primošten oraz gospodarstwach wiejskich w Kalpići i Dubrava, w pobliżu miejscowości Tisno, ale także w licznych innych, położonych w tym regionie, gdzie oferta turystyczna jest równie wysokiej jakości.

W ten właśnie sposób gospodarstwo rodzinne z miejscowości Skradin przygotuje pomieszczenie, w którym będzie można skosztować słodkie delicje, przygotowane z migdałów, jujuby, fig, chleba świętojańskiego i innych rodzajów owoców i warzyw.

W gospodarstwie w Miljevci Bogatički znajduje się suszarnia mięsa, wokół której zostanie zagospodarowana okolica. W ten sposób turyści będą mogli degustować wyroby gastronomiczne w przyjemnym otoczeniu. Z kolei na wiosce Ružić rusza budowa basenu i węzłów sanitarnych.

Wspólnota Turystyczna Województwa Szybenicko-Knińskiego
www.sibenikregion.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 22.10.2008 20:29

My na świecie 10/08

Nagrody dla chorwackich win

Przyznano dwa złote medale winom z rejonu Chorwackiego Zagorja

Jakość chorwackich win po raz kolejny została potwierdzona na międzynarodowych zawodach. Producent win z Chorwackiego Zagorja (kontynentalna, północno-zachodnia część kraju) Boris Drenški za swoje dwa wina - Chardonnay i Rajnski rizling otrzymał dwa złote medale. Nagroda jest tym większa, że medale zostały przyznane w wyjątkowo silnej konkurencji aż 9 400 win z całego świata.

Wręczenie wyróżnień dla tego producenta win, pochodzącego z miejscowości Hum na Sutli, poprzedzone było wielomiesięczną procedurą oceniania, w której sumowano noty specjalistów różnych profili - enologów, hotelarzy, gastronomów, handlowców oraz samych klientów. Nagrody i wyróżnienia dla win przyznaje międzynarodowy magazyn o winach Dekanter.

Dzięki tym wyjątkowym wyróżnieniom wina deserowe z Chorwackiego Zagorja znalazły się wśród wąskiego kręgu 12 najlepszych na świecie.

Winnice Borisa Drenška przeciętnie położone są na wysokości 300 metrów n.p.m., przez co dochodzi do nich więcej światła, dzięki czemu tutejsze winogrona zawierają wysoki procent cukru. Roczna produkcja wynosi 8 000 litrów doskonałego wina (sivi pinot, chardonnay i rajnski rizling).

Dobrze wiedzieć, że Chorwacja słynąca z win wysokiej jakości, jest podzielona na dwa regiony winne - kontynentalny i nadmorski, w ramach których znajduje się 12 podregionów. W części kontynentalnej jest prawie 300 producentów wina o kontrolowanym pochodzeniu, a na wybrzeżu około 130. Znane ze swojej jakości wina, turyści mogą degustować w obiektach gastronomicznych, piwnicach winnych oraz na urządzonych szlakach winnych, które swoim pięknem, odpowiednio przygotowanymi piwnicami oraz wysoką jakością wina przyciągają coraz więcej turystów. Szlaki winne, znajdujące się na wybrzeżu oraz w kontynentalnej części kraju, stanowią całoroczną atrakcję turystyczną.

Oczywiście najbardziej dynamicznym okresem jest jesień - czas zbiorów oraz dzień 11 listopada, tzw. Martinje, kiedy przypada ostatnie w ciągu roku i najważniejsze święto producentów wina. Wtedy właśnie uroczyście chrzczony jest młody moszcz i świętuje się jego przemiana w wino. Obchody Martinje łączą się z licznymi, lokalnymi obyczajami. Również w tym roku wesołe festyny miłośników wina są idealnym powodem przyjazdu wielu turystów, którym gospodarze zapewnią przyjemną atmosferę i smaczne jedzenie. Gwarantujemy, że nikt nie będzie ani głodny, ani spragniony!

Stowarzyszenie "Vino Zagorje" Województwa Krapińsko-Zagorskiego
www.vino-zagorje.hr

Wspólnota Turystyczna Województwa Krapińsko-Zagorskiego
www.tz-zagorje.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 22.10.2008 20:44

Ciekawe informacje 10/08

Istryjskie szlaki winne

Enologiczne połączenie przyjemności i zachowania
tradycji


Wino na Półwyspie Istria jest nieodzowną częścią jego tożsamości, a szlaki winne organiczną częścią jego oferty turystycznej. Szlaki są pierwszym projektem turystycznym o charakterze czysto selektywnym i pierwszym, który nie był bezpośrednio związany z morzem i plażą. Rocznie odwiedzane są przez ponad 130 tysięcy gości i przedstawiają proces o charakterze tradycyjnym, kulturowym, gospodarczym, który dynamicznie się rozwija.

Dzisiaj w regionie istryjskim jest sześć szlaków winnych na obszarze miast: Buje, Poreč, Buzet, Pazin, Rovinj, Vodnjan i Labin z 88 punktami, tzw. itinerer.

Do szlaków winnych włączeni są renomowani producenci win, którzy chcą w odpowiedni sposób zaprezentować swoje wino. Odwiedzający najpierw zwiedzają winnice a następnie piwnice, gdzie wyjaśniany jest sposób przerobu winogrona i przechowywania wina, a na końcu następuje degustacja. Dopiero na końcu mogą degustować napoje. Liczni producenci wina sami uprawiają oliwki, produkują suszoną szynkę wieprzową, tzw. "pršut", grzyby kiszone i inne produkty, które włączają do swojej oferty. Liczni odwiedzający decydują się na zakup wina, ponieważ te same wina w piwnicach kosztują znacznie mniej niż w restauracjach czy sklepach.

Wszyscy producenci win i ich goście zgodnie potwierdzają, że wizyta w jednym z punktów winnych może być równie interesująca i ekscytująca jak wizyta w muzeum, bazylice lub uczestnictwo w ważnym wydarzeniu sportowym.

W głębi Półwyspu Istria szlaki winne poprzedzały agroturystykę. Obecnie województwo i wojewódzka wspólnota turystyczna wspiera je i wspomaga ich promocję. Szlaki winne angażują człowieka w ochronę i odnowę autochtonicznej atmosfery i tradycji oraz wzbogacają produkt turystyczny. Oprócz tego, na Istrii zrozumiano, że to właśnie one przyciągają wiernych gości, którzy wracają nie tylko w sezonie, ale także przed i po nim, dzięki czemu każdy z producentów wina ma możliwość promowania swojego wina i innych produktów.

Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego
www.istra.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 17.11.2008 21:01

PRZEDSTAWIAMY 11/08

Zadar

Pomnik ku czci Słońca i Organy Morskie - całoroczne atrakcje

Organy Morskie i nieco młodsza instalacja, znajdująca się w mieście - Pomnik ku czci Słońca, autorstwa architekta Nikoli Bašicia, to dwie wspaniałe atrakcje w dalmatyńskim mieście Zadar, które swoją oryginalnością przyciągają uwagę szerokiej grupy ludzi oraz są współczesnym dodatkiem do kulturowo-historycznych atrakcji i klimatu miasta.

Na zadarskiej promenadzie, w pobliżu przystani dla statków-hoteli, obok słynnych Organów Morskich, swój blask roztacza Pomnik ku czci Słońca, praca wyżej wspomnianego architekta.
Instalacja składa się z około trzystu, wielowarstwowych płyt szklanych, ułożonych w kształcie kręgu o średnicy 22 metrów, zamontowanych na tym samym poziomie co wyłożona kamieniem promenada. Pod szklanymi płytami przewodzącymi znajdują się moduły solarne, przez które odbywa się symboliczna komunikacja z przyrodą.
Jej celem jest, tak jak w przypadku Organów Morskich, komunikacja - tam z dźwiękiem, tutaj ze światłem. Równocześnie z "najpiękniejszym zachodem słońca na świecie" włączają się elementy świetlne, wmontowane w krąg, które zgodnie ze specjalnie zaprogramowanym scenariuszem, tworzą przepiękną, wyjątkową grę światła, mieniącego się w rytm fal i dźwięków organów morskich.
W ciągu dnia fotoelektryczne moduły solarne absorbują energię słoneczną, którą następnie przetwarzają w elektryczną i przekazują do sieci dystrybucyjnej. Na monitorze informacyjnym odczytywany jest aktualny stan produkcji energii elektrycznej, przy czym oczekuje się, że cały system wyprodukuje rocznie około 46 500 kWh. Instalacja jest w rzeczywistości małą elektrownią, z której energia wykorzystywana będzie nie tylko na potrzeby Pomnika ku czci Słońca, ale również do oświetlenia całego nadbrzeża. Uzyskana w ten sposób energia będzie do trzech razy tańsza od pozyskiwanej w klasyczny sposób, a sam projekt jest wyjątkowym przykładem połączenia zastosowania odnawialnych źródeł energii, energetycznej skuteczności i zagospodarowania powierzchni miejskiej.

We współpracy z profesorem Maksimem Klarin z zadarskiej Szkoły Morskiej, w pierścień wokół Pomnika ku czci Słońca wpisani zostali zadarscy święci, wszyscy patroni współczesnych i dawnych kościołów, znajdujących się na Półwyspie. Obok imienia każdego z nich znajduje się data ich święta, a także informacje o położeniu Słońca oraz długości dnia w tym miejscu, na tym nadbrzeżu, w dniu ich święta.
W ten sposób został podkreślony związek miasta Zadar z Kalendarzem św. Krševana, który miał znaczny wkład w sposób oznaczania czasu i rozwój nawigacji astronomicznej, już na jej samym początku.

Pomnik ku czci Słońca, jako model układu słonecznego wraz z przynależnymi planetami, połączony jest z Organami Morskimi.
Mowa o specjalnie uformowanym nadbrzeżu, z kilkoma rzędami schodów schodzących do morza, o długości około 70 metrów. Pod nimi, w samo nadbrzeże, pod różnym kątem nachylenia, wmontowanych jest 35 rur o różnych długościach i średnicach. Na rurach znajdują się gwizdki, wydające siedem akordów i pięć tonów, na których gra powietrze wpychane przez morze.

Obie instalacje, znajdujące się na zadarskiej promenadzie, przyciągają wielką uwagę odwiedzających, ale także specjalistów. Co więcej, stanowią dodatkowy motyw przyjazdu do miasta z bogatym dziedzictwem historycznym, w którym znajduje się m.in. Kościół św. Donata z IX wieku, najbardziej znana, średniowieczna bazylika i znak rozpoznawczy Zadaru.

Wspólnota Turystyczna Województwa Zadarskiego
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Zadar
www.visitzadar.net


***


Statystyka

Chorwacja - uznana destynacja kempingowa

Pod koniec września, w miejscowości Umag, odbyło się Zgromadzenie Europejskiego Związku Organizacji Kempingowych i Parków Wypoczynkowych (EFCO&HPA), założonego w 1979 roku i skupiającego około 25 tysięcy europejskich kempingów i ośrodków kempingowych. Fakt, że organizację tego ważnego zgromadzenia przyznano Chorwacji, dokładnie Istrii i destynacji turystycznej Umag, jest niewątpliwym wyróżnieniem tutejszej oferty kempingowej, proponującej gościom wypoczynek w pięknym i zachowanym środowisku, która jednocześnie dotrzymuje kroku rosnącym standardom usług kempingowych.

Na terenie Chorwacji działa łącznie około 226 kempingów oraz 278 kempingów na terenie gospodarstw domowych, dla 224 000 osób, z czego 10 000 miejsc znajduje się na kempingach w gospodarstwach domowych.

Oferta kempingów - według danych Chorwackiego Stowarzyszenia Kempingów - to 23,7 procent miejsc noclegowych w całym kraju; podobny udział ma w ilości noclegów turystycznych.

Piętnaście kempingów, dysponujących łącznie 22 500 miejscami, posiada kategorię czterech, a 57 trzech gwiazdek i oferuje miejsca dla nieco ponad 88 000 osób.

Najwięcej kempingów o wysokim standardzie (4 i 3 gwiazdki) działa na Półwyspie Istria, gdzie znajduje się największa ilość miejsc kempingowych. Na drugim miejscu jest województwo primorsko gorańskie a na trzecim zadarskie. Biorąc pod uwagę liczbę kempingów, na drugim miejscu, od razu po Istrii, znajduje się skrajnie południowa część Chorwacji, czyli województwo dubrownicko- neretwiańskie.

W Chorwackim Stowarzyszeniu Kempingów oceniają tegoroczny sezon jako udany. Według ich oceny, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy, liczba noclegów na chorwackich kempingach wynosiła 12,624 mln, czyli 3,2 procent więcej niż w 2007 roku. W Istrii, najlepiej rozwiniętej, chorwackiej destynacji kempingowej, było 6,825 mln noclegów, czyli 3,4 procent więcej niż w roku ubiegłym. W ciągu całego roku kempingi były przeciętnie zajęte 59,1 dni, a najwięcej czyli 67,1 dni w województwie primorsko-gorańskim.
Oczywiście goście najdłużej wypoczywają na kempingach o standardzie czterech gwiazdek - nawet 87 dni. Przeciętna długość pobytu gości kempingowych wynosi 6,7 dni, a najdłużej wypoczywają na Półwyspie Istria - 8 dni.

Według oficjalnych informacji Głównego Urzędu Statystycznego Republiki Chorwacji, wśród gości kempingowych, w okresie pierwszych siedmiu miesięcy, w dalszym ciągu najliczniejsi są Niemcy, następnie Słoweńcy, Holendrzy, Austriacy, Czesi .... . Co roku, do tradycyjnych już rynków, dołączają nowe, na których Chorwackie Stowarzyszenie Kempingów planuje intensywniejszą prezentację skierowaną do tamtych właśnie gości.

Chorwackie Stowarzyszenie Kempingów
www.camping.hr


***


Stara Kapela

Wieś-hotel z miejscem dla osiemdziesięciu osób

U stóp góry Dilj Gora, na granicy pomiędzy województwem brodsko-posavskim i požeško-slavońskim, znajduje się eko-etno wieś Stara Kapela. Wyjątkowa ze względu na swoją tradycyjną architekturę i spokojną atmosferę starego, wiejskiego sposobu życia, wywiera niezapomniane wrażenie na każdym odwiedzającym, któremu wydaje się, że przeniósł się w czasy sprzed stu laty.

Bez samochodów i sygnału telefonii komórkowej Stara Kapela oferuje coś zupełnie innego... . Tutaj nie ma miejsca na pośpiech i stres, tylko na życie w zgodzie z przyrodą i tradycyjnymi wartościami.

Wieś została w całości odnowiona w tradycyjnym stylu, przy wykorzystaniu surowców z tutejszego regionu, przy czym dużą uwagę poświęcono każdemu szczegółowi. Każdy dom wygląda dokładnie tak samo jak kiedyś, a całą główną ulicę oświetlają latarnie na drewnianych słupach, na których wiszą drewniane tabliczki ze słowami największych chorwackich poetów. Dzięki Stowarzyszeniu Eko-Etno Wieś, które rozpoczęło renowację wsi Stara Kapela, odkupiono wielką część starych mebli, narzędzi oraz różnych aparatów domowych, dzięki czemu każdy może sobie łatwo wyobrazić jak się kiedyś żyło.

Na terenie wioski stworzono także 13 kilometrów tras spacerowych i rowerowych z sześcioma punktami odpoczynku, przy czym w czterech miejscach zostały wybudowane repliki starych, drewnianych domków, tzw. "čardak".

Ponieważ w tym rejonie występuje 120 gatunków roślin i ponad 80 gatunków ptaków, wzdłuż całej trasy postawiono tablice z ich odpowiednimi nazwami w języku chorwackim i łacińskim.

Obecnie w wiosce mieszka zaledwie 19 osób, ale bardzo szybko dołączą do nich nowi mieszkańcy, ponieważ określoną liczbę zapuszczonych gospodarstw kupili artyści, którzy planują część swoich prac wystawiać w Starej Kapeli.

Plany dalszego rozwoju związane są z otwarciem parku dawnego rzemiosła i tradycyjnego ogrodu wiejskiego z roślinnością autochtoniczną. Do roku 2009 mieszkańcy Starej Kapeli maja ambicję stać się przykładem wsi-hotelu z miejscem dla około osiemdziesięciu osób.

Obecnie wieś oferuje gościom 14 miejsc noclegowych, a do końca roku będzie ich około 40. Niedawno otwarto punkt z pamiątkami, a niedługo rozpocznie się montaż drewnianych ogrodzeń wokół domów. Głównym celem jest przywrócenie wsi wyglądu sprzed stu laty, ale tego typu rekonstrukcja wymaga wiele czasu i trudu. Jednak dzięki temu Stara Kapela to prawdziwa turystyczna perła, oddalona od Zagrzebia tylko o około 170 kilometrów.

Wspólnota Turystyczna Województwa Brodsko-Posavskiego
www.tzbpz.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Nova Gradiška
www.tzgng.hr

Eko-Etno Wieś Stara Kapela
www.stara-kapela.hr


***


Nowa atrakcja

Serce Natury - posiadłość w pobliżu miasta Karlovac

Gospodarstwo Serce Natury w miejscowości Gorica Lipnička, położone jest w odległości około dwudziestu kilometrów od miasta Karlovac.
Ta rodzinna posiadłość rozpościera się na powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych a znajdują się na niej trzy odnowione, autochtoniczne domy.
W gospodarstwie jest dziewięć pokojów (18 miejsc noclegowych) a do dyspozycji gości pozostaje również restauracja z 80 miejscami, miejsce degustacji win, altana, tzw. "sjenica" oraz "konoba" z 50 miejscami.

Na terenie tej posiadłości rodzinnej można kupić ekologiczne produkty żywnościowe: różnego rodzaju miody, soki, wina, wędliny itd.
Potrawy w restauracji przygotowywane są według starych przepisów.
Z kolei, dwie sale spotkań wyposażone są w nowoczesną technologię.

Oprócz tego na terenie posiadłości można brać udział w: paintballu, olimpiadzie wiejskiej, warsztatach kulinarnych i wyprawie speleologicznej; można grać w piłkę nożną, siatkówkę, badminton, w kule tzw. "boćanje", uprawiać strzelectwo lub zbierać owoce leśne.

W oddalonym od Zagrzebia o około 50 kilometrów, historycznym i interesującym pod względem turystycznym, mieście Karlovac, którego symbolem jest zabytkowe centrum, nazywane Dubovac, właściciel posiadłości prowadzi również hotel rodzinny Korana o standardzie czterech gwiazdek.
Hotel, który położony jest nad rzeką Korana - jedną z czterech rzek przepływających przez Karlovac - dysponuje 15 dwuosobowymi pokojami, 3 apartamentami biznesowymi, a także proponuje bogatą ofertę gastronomiczną, rekreacyjną itp.

Wspólnota Turystyczna Województwa Karlovackiego
www.tzkz.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Karlovac
www.karlovac-touristinfo.hr

Posiadłość Serce Natury i Hotel Korana
www.hotelkorana.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 17.11.2008 22:54

MY NA ŚWIECIE 11/08

Tučepi

Wysokie wyróżnienie dla hotelu BlueSun Afrodita

Hotel BlueSun Afrodita w miejscowości Tučepi ogłoszony został najlepszym hotelem na świecie. Zdecydowali o tym goście, biorący udział w ankiecie niemieckiego touroperatora TUI, wybierając spośród 5 800 hoteli z całego świata.

Głównym kryterium wyboru było hasło "najlepszy wypoczynek w ciągu roku" spędzony w hotelu. Największa liczba gości za taki właśnie uznała pobyt w hotelu, położonym w środkowodalmatyńskim miasteczku Tučepi, na Riwierze Makarskiej.

Hotel BluSun - otwarty przed czterema laty, na miejscu byłego ośrodka apartamentowego Afrodita - dysponuje 153 pokojami oraz dwoma apartamentami.

Tak wysoka ocena przyznana została nie tylko ze względu na jego komfort i jakość usług, ale także bogatą ofertę tego ekskluzywnego obiektu o standardzie czterech gwiazdek.

Hotel zajmuje powierzchnię 30 000 m2, a należą do niego domy, usytuowane w trzech rzędach, przeznaczone przede wszystkim na potrzeby turystyki rodzinnej. Domy położone są w autentycznym, śródziemnomorskim otoczeniu, a na terenie samego ośrodka jest wiele możliwości zabawy, rekreacji itp.

Przed hotelem znajduje się przepiękna plaża żwirowa, której czystość i odpowiednie zagospodarowanie potwierdza i gwarantuje międzynarodowa Błękitna Flaga.

W hotelu przywiązuje się szczególną wagę do edukacji kadr, dzięki czemu Afrodita jest laureatem licznych wyróżnień, ale także kreatorem fakultatywnych atrakcji turystycznych, organizowanych w samym mieście.
Dzięki temu oferta turystyczna niedługo zostanie poszerzona o nowe programy kulturalne, związane z okolicą, stwarzając tym samym gościom możliwość poznania bogatego dziedzictwa kultury i tradycji, obyczajów małych osad oraz obowiązującego w nich, dawnego sposobu życia.

We wrześniu, wyróżnienie niemieckiego touroperatora TUI - Holly 2008, w Berlinie odebrał Mišo Divić, dyrektor hotelu BlueSun Afrodita.

Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Tučepi
www.tucepi.com/hr

BlueSun hotel Afrodita
www.bluesunhotels.com


***


Złoty Kwiat Europy

Novi Vinodolski i Split zdobywcami Srebrnego Kwiatu Europy 2008

W konkurencji prawie sześciu tysięcy kandydatów z dwunastu krajów na świecie, Split zdobył nagrodę "Srebrny Kwiat Europy 2008" w kategorii miast, a Novi Vinodolski w kategorii miejscowość.

Uroczyste wręczenie nagród i zakończenie akcji "Złoty Kwiat Europy", którą co roku organizuje Europejskie Stowarzyszenie ds. Kwiatów i Krajobrazu, odbyło się w Splicie, przez co powodów do zadowolenia było jeszcze więcej.

W uzasadnieniu wyróżnienia Przewodnicząca Międzynarodowego Jury Monika Hetsch podkreśliła, że Split jest przepięknym, biznesowo - akademickim ośrodkiem w Chorwacji, któremu dodatkowego uroku dodaje park leśny Marjan.

Pozytywne oceny członków jury dotyczyły miejscowego krajobrazu, a szczególne wrażenie wywarło na nich zagospodarowanie cmentarzy Sustipan i Lovrinac.

W ostatnim etapie akcji uczestniczyło 24 kandydatów; z możliwych stu punktów Split uzyskał 87,6. Novi Vinodolski - zdobywca Srebrnego Kwiatu Europy w kategorii miejscowość, otrzymał to wysokie wyróżnienie, o czym mowa w uzasadnieniu, ze względu na przepiękne powierzchnie zielone, poszanowanie tradycji oraz odnoszącą sukcesy szkołę ekologiczną. Novi Vinodolski szczyci się 130-letnią tradycją turystyczną i jest centrum słynnej Riwiery Vinodolskiej, dysponującej liczbą około 8 000 miejsc noclegowych. Miasteczko znane jest z charakterystycznej i rozpoznawalnej nadmorskiej architektury oraz zabytkowego centrum. W tym roku, na zagospodarowanie powierzchni zielonych wydano około 2 milionów HRK.

Naprzeciwko historycznej części miasta znajdują się atrakcje turystyczne: hotele, kempingi, liczne obiekty gastronomiczne oraz centra sportowo-rekreacyjne, co roku przyciągające wielką liczbę turystów.

Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Split
www.visitsplit.com

Wspólnota Turystyczna Województwa Primorsko-Gorańskiego
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Novi Vinodolski
www.tz-novi-vinodolski.hr


***


ĐurĐevac

Miasto "Picoków" - europejska destynacja doskonałości

Położone w nizinie podravskiej miasto Đurđevac i jego legenda o "Picokach" zostało włączone do sieci turystycznej 20 europejskich destynacji doskonałości, pielęgnujących niematerialne dziedzictwo kulturowe, za co na Europejskim Forum Turystyki delegacja miasta Đurđevac przyjęła wyróżnienie oraz kryształową statuetkę Eden.Wyróżnienie to, co zostało powiedziane podczas okolicznościowej uroczystości, wręczane jest wiodącej destynacji w turystyce, której przykład będzie dobrym tematem do wspólnej wymiany dobrych doświadczeń.

Đurđevac, znajdujący się w północno-zachodniej części Chorwacji, w regionie Podravina, jest krajowym zwycięzcą Europejskiej Destynacji Doskonałości Turystycznej. W tej, położonej w województwie koprivničko- križevačkim, miejscowości odbywa się cały szereg atrakcji turystycznych oraz organizowane są liczne wydarzenia, z których najbardziej atrakcyjną jest "Picokijada", która po raz 40. odbyła się w czerwcu tego roku.

W ramach tego wydarzenia odbywa się wiele imprez kulturalno-rozrywkowych, gastronomicznych i innych. Wszystkie nawiązują do "Legendy o Picokach", mówiącej o odwadze i pomysłowości tutejszych mieszkańców, którzy wpadli na pomysł w jaki sposób, po długotrwałym oblężeniu, przechytrzyć wojska tureckie. Stojący na czele wojsk tureckich Ulama-beg nie potrafił siłą zdobyć twierdzy miejskiej i dlatego zdecydował się otoczyć miasto, aby głodem zmusić jego mieszkańców do poddania się. Kiedy przywódcy tureckiemu wydawało się, że jest zaledwie krok od zwycięstwa, został zaskoczony. Za radą staruszki mieszkańcy wystrzelili z armaty w stronę wojska tureckiego koguta - "picoka", ostatniego jaki im został. Wojska beja uznały, że taka "rozrzutność" jest dowodem na to, że mieszkańcy obleganego miasta mają wystarczającą ilość pożywienia i wycofali się, przeklinając mieszkańców i nazywając ich "Picokami".

Legenda, pielęgnowana przez samych mieszkańców miejscowości Đurđevac, żyje do dziś...

Wspólnota Turystyczna Województwa Koprivnicko-Križevackiego
www.tz-koprivnicko-krizevacka.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Đurđevac
www.tz-djurdjevac.hr


***


Kulinarny pojedynek

Chorwaccy kucharze zdobyli sympatię widzów telewizji RAI

Jakość chorwackiej gastronomii, szczególnie kuchni śródziemnomorskiej, ale także sztuka i profesjonalizm chorwackich kucharzy zostały niedawno udowodnione przez dwóch prawdziwych artystów kulinarnych z miasteczka Kastav, położonego w regionie Kvarner. Nenad Kukurin - właściciel słynnej restauracji "Kukuriku" z miejscowości Kastav oraz Robert Kličković - kucharz pracujący w tej samej restauracji, w słynnej emisji "La prova del cuoco" w telewizji włoskiej RAI 1, w trakcie pojedynku kulinarnego zdobyli sympatię widzów i uznani zostali za najlepszych w przedstawianiu kuchni śródziemnomorskiej.

W połowie września zakończyły się zawody, w których pokonali przedstawicieli Syrii, dzięki czemu ta słynna para z miasteczka Kastav kontynuuje zawody. Nie trzeba nawet wspominać o tym, że ich sukces jest wkładem w przedstawianie Chorwacji jako destynacji z bogatą ofertą gastronomiczną oraz afirmacji kuchni śródziemnomorskiej, którą przypomnijmy, fachowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia, rekomendują
jako najzdrowszą.

Nenad Kukurin i jego restauracja "Kukuriku" w miasteczku Kastav, jest piątym z kolei pokoleniem w 117-letniej tradycji rodzinnej. Restauracja działająca w miasteczku Kastav, otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi i położonym na wzgórzu o wysokości 365 metrów, niedaleko od miast Rijeka i Opatija - stał się miejscem zbierania się miłośników kuchni o wysokich walorach zdrowotnych, kreatywnie przygotowanych i serwowanych potraw oraz ich długiego celebrowania.

Wspólnota Turystyczna Województwa Primorsko-Gorańskiego
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Kastav
www.tz-kastav.hr


***


Inni o Chorwacji

W listopadzie seria reportaży w telewizji japońskiej

W listopadzie, w najchętniej oglądanym kanale telewizji komercyjnej Tokyo TV, emitowana będzie seria reportaży o Chorwacji.

We wrześniu i październiku, ekipa telewizyjna w ciągu 22 dni zwiedziła całą Chorwację, wybrzeże adriatyckie od Półwyspu Istria do Dubrownika oraz kontynentalną część kraju, aż do położonego na wschodzie miasta Vukovar.

Ostatnimi laty japońscy turyści odkrywają Chorwację i liczba gości z tego kraju ciągle rośnie. Potwierdzają to oficjalne dane statystyczne, według których liczba turystów z Japonii, w okresie pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, zwiększyła się prawie dwukrotnie (wzrost o 96,7 procent) w stosunku do ubiegłego roku.

Do tej pory turyści japońscy wykazali szczególne zainteresowanie Dubrownikiem, ale wspomniane reportaże powinny być mocnym narzędziem marketingowym także innych, pod względem turystycznym równie interesujących, części kraju. Działania prowadzone przez przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Japonii są coraz częściej skierowane na promocję, dzięki czemu oczekiwany jest dalszy wzrost liczby gości z tego państwa.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.croatia.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 17.11.2008 23:14

OFERTY 11/08

Informacje

Przewodnik turystyczny na ekranie komórki

Pomimo faktu, że przewodniki w wydaniu drukowanym, wraz ze wzrostem liczby podróżnych i coraz większą dywersyfikacją ich interesów, w tym właśnie okresie przeżywają wzrost sprzedaży, nowoczesne technologie i tutaj wnoszą zmiany.

Jedną z nich jest przewodnik na ekranie telefonu komórkowego - praktyczne rozwiązanie stosowane w Splicie, poza tym oferuje prezentację jeszcze 157 destynacji w Chorwacji.

Wszyscy turyści, którzy w trakcie zwiedzania miasta cesarza Dioklecjana zechcą dowiedzieć się, gdzie mogą pójść na dobry obiad lub gdzie na nich czeka szalona, nocna zabawa, mogą takie informacje otrzymać na swój telefon komórkowy. Wystarczy tylko, że znajdują się na placu Peristil i przy pomocy Bluetooth ściągną przewodnik turystyczny mobiEXPLORE, w którym uzyskają potrzebne informacje.

Cała operacja trwa zaledwie kilka minut, a sam przewodnik jest całkowicie bezpłatny. Zawiera wyjątkowo dużo korzystnych informacji i jest produktem zespołu pracującego w miejscowej firmie Gideon Multimedia, która we współpracy ze Wspólnotą Turystyczną Miasta Split rozpoczęła realizację tego projektu.

Oprócz informacji o obiektach historycznych i kulturowych, lokalnych atrakcjach i obyczajach, ofercie hoteli, restauracji i "konob", turyści mogą dowiedzieć się co Split oferuje w godzinach wieczornych.

Poza tym mogą uzyskać wszystkie informacje o żeglarstwie i sporcie, centrach Spa, jak również o prognozie pogody...

W ofercie znajduje się także interaktywna mapa z listą wszystkich ulic, możliwość słuchania audioprzewodników, a nawet poznania pojedynczych chorwackich fraz i wyrażeń.

Przewodnik mobiEXPLORE oferuje informacje nie tylko o Splicie, ale także o 157 destynacjach w Chorwacji. Na razie dostępny jest w języku chorwackim i angielskim, a niedługo we włoskim i najprawdopodobniej w kilku innych. Mowa o wyjątkowo obszernym i bezpłatnym serwisie, którym zainteresowanie wykazały nie tylko inne miasta chorwackie, ale także liczne kraje europejskie; w niektórych z nich program jest przed
jego realizacją.

Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego
www.dalamtia.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Split
www.visitsplit.com


***


Oferta kongresowa

Nadchodzą goście biznesowi

Chorwacja jest znaną destynacją kongresową, w której co roku organizowane jest wiele mniejszych i większych spotkań tego typu, przede wszystkim w miastach: Opatija, Dubrownik i Zagrzeb, ale także: Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Brijuni, Rijeka, Split, Hvar, Brač, Osijek... .

Te wszystkie, ważne destynacje kongresowe swoją infrastrukturą kongresową, jakością usług oraz podejmowanymi przedsięwzięciami w samych miejscowościach, przyciągają międzynarodowe i chorwackie kongresy, konferencje, zgromadzenia i spotkania sportowe.

Na samym początku kongresowej jesieni, jak zwykle najdynamiczniejszego okresu w ciągu całego roku, oficjalna statystyka mówi o 3 625 spotkań biznesowych, jakie odbyły się w okresie od stycznia do końca lipca bieżącego roku. We wszystkich zgromadzeniach łącznie, do końca lipca uczestniczyło 289 125 osób, przy czym największa część z nich, aż 88 procent, pochodziło z Chorwacji, a 35 643 z zagranicy.

W ubiegłym roku, w Chorwacji odbyło się 5 639 spotkań biznesowych, które łącznie trwały 10 561 dni. Wzięło w nich udział 415 822 osób.

Mając na uwadze fakt, że chorwackie możliwości kongresowe ciągle rosną, a sam kraj ma opinię atrakcyjnej destynacji kongresowej o wysokiej jakości, oczekuje się, że do końca bieżącego roku ubiegłoroczne rezultaty zostaną przekroczone. Na terenie Chorwacji działa 16 hoteli o standardzie pięciu i 122 o standardzie czterech gwiazdek. Znaczna część z nich posiada infrastrukturę kongresową, a niektóre wielkie sale kongresowe oraz, co jest równie ważne, profesjonalne kadry przeszkolone w celu sprostania potrzebom nawet najbardziej wymagających kongresów.

Chorwackie Biuro Kongresowe
www.croatia.hr


***


Croatia Airlines

"Check-in" we własnym domu

Chorwackie przedsiębiorstwo lotnicze Croatia Airlines niedawno wprowadziło usługę internetową o nazwie "Web Check-in", umożliwiającą podróżnym prostą odprawę lotu przez komputer osobisty, znajdujący się w ich własnym domu lub biurze.

To nowa IT usługa dostępna jest na stornie internetowej croatiaairlines.com - Planiranje putovanja - Web check in.

Podróżni z biletami elektronicznymi od teraz mogą, w czterech prostych krokach, zgłosić się na lot z każdego komputera podłączonego do Internetu, najwcześniej 23 godziny i najpóźniej 60 minut przed odlotem.

Z usługi mogą skorzystać podróżni z bagażem podręcznym oraz ci, którzy planują nadać bagaż na lotnisku początkowym, co należy zgłosić w trakcie odprawy na lot.

Nowością jest to, że podróżni mogą wybrać miejsce w samolocie oraz wydrukować kartę pokładową (boarding pass), z którą bezpośrednio wchodzą na jego pokład.

Wprowadzając nową usługę internetową, Croatia Airlines umożliwiła podróżnym jeszcze bardziej elastyczne warunki podróży, co umożliwi przede wszystkim uniknięcie tłoku na lotnisku i pozwoli wykorzystać czas przed samym lotem.

Usługa została rozszerzona - co podkreśla Croatia Airlines - we współpracy
z Lufthansa Systems i przedstawia dalszy etap rozwoju projektu E-commerce.

Korzystanie z "Web Check-in" możliwe jest w większości europejskich portów lotniczych: Amsterdam, Bruksela, Paryż, Frankfurt, Rzym, Londyn (Heathrow), Lizbona, Monachium i Zagrzeb. Z tej nowej usługi mogą korzystać podróżni, którzy z europejskich destynacji lecą do Chorwacji przez Zagrzeb (na przykład Frankfurt - Zagrzeb - Split) oraz ci, których wylot i powrót nastąpi w ciągu 23 godzin (na przykład Frankfurt - Zagrzeb - Frankfurt).

Croatia Airlines
www.croatiaairlines.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 17.11.2008 23:31

CIEKAWE INFORMACJE 11/08

Vrbnik

Vrbnička Žlahtina - produkt oryginalnie chorwacki

Chorwacja słynie z doskonałych win i ciężko jest wybrać najlepsze z nich. Według opinii wielu ekspertów i tzw. "praktycznych miłośników wina", chociaż mowa jedynie o ich subiektywnym smaku, to jednym z najlepszych win jest Vrbnička Žlahtina.

Produkowana z autochtonicznego szczepu winogron Latina, rosnącego w winnicach Vrbničko Polje - chronionego obszaru geograficznego. W zależności od zbiorów, w ciągu roku produkuje się od 700 do 900 tysięcy butelek tego autochtonicznego, wytrawnego wina białego, którego pochodzenie geograficzne jest kontrolowane.

Znawcy opisują to wino jako "eleganckie, o wysokiej jakości, wyjątkowym aromacie, świeżości, owocowym zapachu i zachowanych harmonijnych właściwościach gatunku". Właśnie dlatego Chorwacka Izba Gospodarcza przyznała winu Vrbnička Žlahtina znak Produkt Oryginalnie Chorwacki. W uzasadnieniu wyjaśnia, że "zachowuje ono tradycyjną, chorwacką kulturę uprawy winorośli, produkcji wina i sposobu życia na terenach rolniczych, na wyspach w rejonie Hrvatsko Primorje, gdzie egzystencja i rozwój uzależnione są od pracochłonnej uprawy winogron i ich przerobu w produkty o większej wartości handlowej".

Wino należy pić schłodzone do temperatury 8 - 12 stopni Celsjusza, a najlepiej pasuje do potraw kuchni śródziemnomorskiej. Pobyt na wyspie Krk, szczególnie w samej miejscowości Vrbnik - malowniczym miasteczku, zbudowanym na wysokiej, stromej skale o wysokości 48 metrów - jest idealną okazją do degustacji autochtonicznych potraw. Mowa o rybach i owocach morza przygotowanych z wykorzystaniem tutejszej oliwy z oliwek, potrawach z domowym makaronem oraz szczególnie cenionej jagnięcinie z wyspy Krk, serze owczym oraz suszonej szynce wieprzowej, tzw. "pršut".

Wspólnota Turystyczna Województwa Primorsko-Gorańskiego
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Wyspy Krk
www.krk.hr


***


Supetar

"Varenik" - kulinarna przeszłość w służbie przyszłości

W połowie października, w miejscowości turystycznej Supetar na wyspie Brač odbył się Festiwal Winogron i Wina pod znakiem tradycyjnego dodatku do potraw, tzw. "varenik". Był to znak, że mieszkańcy tego regionu zdecydowali się powrócić do starych przepisów, w których winogrona odgrywały dużo ważniejszą rolę niż w czasach współczesnych.

Pod wpływem dietetyka Olji Martinić - autorki projektu, dąży się do uchronienia przed zapomnieniem, między innymi dawnego, tradycyjnego dodatku do potraw, tzw. "varenik" lub wyciąg z moszczu. Mowa o najstarszym w historii kuchni śródziemnomorskiej, dodatku do potraw, wykorzystywanym do słodzenia, którego zaledwie kilka kropli nadawało szczególny aromat, jakiego nie można było uzyskać w żaden inny sposób.

"Varenik" dodaje się do potrawy "šalša", do dalmatyńskich specjałów: "brudet" i "pašticada", dań z dziczyzny, itd.

"Varenik" uzyskuje się z najsłodszych i bardzo dojrzałych winogron, z których wytłacza się moszcz, a następnie oddziela się pestki i skórki. Na pierwszy rzut oka sposób jego przygotowania wydaje się być prosty, ale wymaga cierpliwości. Odcedzony, gęsty moszcz należy gotować w niskiej temperaturze tak długo aż nie wyparuje połowa, zawartego w nim płynu. "Varenik" trzeba uważnie gotować 20 - 30 godzin i ochłodzony zamknąć w pojemnikach.

Mieszkańcy wysp Brač i Korčula w dalszym ciągu przygotowują "varenik" według przepisu, który nie zmieniał się od tysięcy lat. W "vareniku" konserwowali oni półsuche owoce. Jedyna różnica w przygotowywaniu przyprawy na wspomnianych wyspach jest ta, że na Braču robiło się go z czerwonych winogron, a na Korčuli z białych.

"Varenik" chwilowo nie jest dostępny w wolnej sprzedaży, ale już na początku przyszłego roku, sądząc po reakcjach lokalnych producentów wina, goście na wyspie Brač będą mogli skosztować potrawy z tym, jedynym w swoim rodzaju, dodatkiem o specyficznym smaku.

Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego
www.dalmatia.hr
Wspólnota Turystyczna Miasta Supetar
www.supetar.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 22.11.2008 21:37

INWESTYCJE 11/08

Arenaturist Pula

Renowacja w zgodzie z wytycznymi współwłaściciela grupy hotelowej Park Plaza

Przedsiębiorstwo hotelowo-usługowe Arenaturist z Puli, w ciągu kolejnych trzech lat, zainwestuje znaczne środki finansowe w renowację i modernizację swoich obiektów. W ten sposób wszystkie obiekty hotelowe będą miały standard czterech, a hotel Brioni pięciu gwiazdek. Łączną wartość inwestycji ocenia się na 150 - 200 milionów EUR a prace odbywać się będą etapami i trwały będą przez cały okres zimowy, aby już w sezonie turystycznym mogły działać wszystkie obiekty.
Nowy cykl rozwojowy firmy Arenaturist powiązany jest z jedną nowością: przed kilkoma miesiącami Park Plaza został współwłaścicielem przedsiębiorstwa Arenaturist i podpisana została umowa mówiący o tym, że przez kolejnych 20 lat, ta globalna firma hotelowa zarządzać będzie kompanią z Puli.
Procesem renowacji objęte zostaną wszystkie obiekty - hotele, apartamenty, wille, restauracje i kempingi. Planowana jest równocześnie znaczna inwestycja środków finansowych w kształcenie kadr.
Arenaturist jest firmą hotelowo-usługową z trzydziestoletnią tradycją, właścicielem kilku hoteli, kempingów i obiektów usługowych działających w Puli oraz pobliskiej destynacji turystycznej Medulin.

Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego
www.istra.hr

Arenaturist
www.arenaturist.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 22.11.2008 22:06

Wpadło dziś z Noitrch'a:

Światowiec - wyspy Lošinj i Cres


TVP INFO - niedziela, 23.11.2008, godz. 9.00

Powtórka - TVP Kraków, środa, 26.11.2008, godz. 19.10



W najbliższym wydaniu "Światowca" Elżbieta i Andrzej Lisowscy zapraszają do Chorwacji - na wyspy północnego Adriatyku: Cres i Lošinj.

Niegdyś obie te wyspy znano pod wspólną grecką nazwą Apsirtides. Właśnie z nią wiąże się legenda o wyprawie argonautów po złote runo. Argonauci zdobyli je dzięki córce króla Ajetesa - Medei. Aby uniknąć pościgu dziewczyna zabiła i poćwiartowała swego brata Apsyrtosa. To z jego szczątków miał powstać lošinjsko-creski archipelag.

W programie także wypad na Półwysep Istria, praktyczne rady dla turystów planujących wyjazd do Chorwacji oraz "Smaki świata" (świeże owoce morza w tradycyjnej chorwackiej konobie nad samym Adriatykiem).

Gościem "Światowca" (z którym rozmawiamy na statku, na Adriatyku) będzie kochająca podróże, Chorwację i koty KATARZYNA WIERZBA - dziennikarz i fotograf.
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 22.11.2008 22:55

Świetny temat :D Dziękuję Ci za zamieszczenie tych wszystkich informacji.Dla mnie bomba :D :D :D
Szczególne podziękowania za informacje o organach i instalacji w Zadarze.
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 22.11.2008 22:59

No a teraz lecę już spać :D Trzeba być w formie bo jutro o 9.00 świetny programik się zapowiada w TVP INFO :D
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.12.2008 23:31

INWESTYCJE 12/08

Dubrovnik

W lipcu 2009 r. zostaną otwarte Ogrody Słońca w Dubrowniku

Na początku lipca 2009 roku, w miejscowości Orašac niedaleko od Dubrownika, otwarty zostanie elitarny obiekt o standardzie pięciu gwiazdek - Ogrody Słońca w Dubrowniku. Inwestorem projektu, o wartości 170 milionów EUR, jest firma Hidrocommerce, której partnerem jest Jupiter Adria. Mowa o inwestycji od której oczekuje się, że dodatkowo wzbogaci ofertę regionu dubrownickiego i przyczyni się do rozwoju turystyki całorocznej.

W pierwszym etapie otwarty zostanie Radisson SAS hotel, w którym będzie 201 pokojów, 207 apartamentów, centrum kongresowe z dziesięcioma salami i miejscem dla tysiąca osób, centrum wellness, centrum sportowe o powierzchni 7000 m2 oraz trzy baseny odkryte. Kierownictwo sieci Radisson SAS nadzoruje już obecną fazę budowy i przygotowań rynkowych obiektu, w celu osiągnięcia funkcjonowania, które odpowiada jej wysokim standardom. W procesie projektowania i realizacji wszystkich obiektów szczególna uwaga poświęcona jest wewnętrznemu wystrojowi hotelu, rezydencji i lounge barów, wykonanych przez znaną firmę specjalizującą się w urządzeniu kompleksów hotelowych - Hirsch Bedner Associates. W drugim etapie, trwającym do roku 2010, przewidziana jest budowa i otwarcie hotelu Regent ze 130 pokojami.

Według słów inwestora, obiekty gastronomiczne w Ogrodach Słońca w Dubrowniku będą inspirowane typowo chorwackim klimatem. Goście, którym zaproponowana zostanie tzw. turystyka doświadczeń, będą mogli uczestniczyć w pracach sezonowych: zbieranie oliwek lub winogron albo łowienie ryb. Na terenie obiektu organizowane będą liczne wydarzenia, a goście, dzięki stałym połączeniom promowym, będą mogli zobaczyć liczne atrakcje Dubrownika - miasta o światowej sławie.

Do wyboru kierownictwa całego resortu zaangażowana została Rezidor Grupa - światowej sławy kompania hotelowo-managerska, której zadaniem jest zapewnienie doskonałego funkcjonowania hotelu od samego momentu jego otwarcia. Oznacza to, że już w tzw. fazie "pre opening" muszą zostać przeprowadzone kilkumiesięczne przygotowania we wszystkich segmentach.

Warto również zwrócić uwagę, że w tym elitarnym kompleksie turystycznym zatrudnionych zostanie 800 - 900 osób, przy czym pierwszeństwo będzie miała ludność miejscowa, ale oczekuje się, że część kadr rekrutowana będzie także z innych regionów Chorwacji.

Wspólnota Turystyczna Województwa Dubrownicko-Neretwiańskiego
www.visitdubrovnik.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.12.2008 23:39

INFRASTRUKTURA 12/08

Ruch drogowy

Adriatyk jeszcze nigdy nie był tak bliski dla turystów z Węgier

O Chorwacji, w której sieć autostrad jest coraz większa, można dzisiaj powiedzieć, że jest krajem z jedną z najbardziej rozwiniętych infrastruktur drogowych w Europie, do czego niewątpliwie przyczyniło się ukończenie wszystkich odcinków Autostrady Zagrzeb-Rijeka, o długości 14,5 km. Dzięki temu w październiku oddano do użytku cały profil autostrady, łączący stolicę Chorwacji z miastem Rijeka.

Tym samy droga turystów, którzy z państw europejskich przyjeżdżają nad północny Adriatyk, jest przyjemniejsza i szybsza niż kiedykolwiek.

Z kolei jeszcze bliższe dla turystów wypoczywających nad północnym Adriatykiem są coraz bardziej interesujące pod względem turystycznym: zalesiony Gorski Kotar, stolica Chorwacji - Zagrzeb oraz inne destynacje kontynentalne, w których goście mogą wybierać z szerokiej palety oferty wycieczkowych.

Długość autostrady Zagrzeb - Rijeka wynosi 146,5 km, a jazda pomiędzy wspomnianymi miastami trwa zaledwie 1 godzinę i piętnaście minut. Na autostradzie znajduje się 13 tuneli o łącznej długości 10,3 km oraz sześć mostów o łącznej długości 1,7 km.

Autostrada Zagrzeb - Rijeka stanowi część europejskiego kierunku E65 i paneuropejskiego korytarza 5b, który od miasta Rijeka, przez Zagrzeb, prowadzi w kierunku przejścia granicznego z Węgrami (Goričan) i dalej w stronę Budapesztu.
Równocześnie z otwarciem ostatniej części autostrady Zagrzeb - Rijeka otwarto odcinek pomiędzy przejściem granicznym Goričan - ze strony chorwackiej i Letenye - ze strony węgierskiej oraz most na rzece Mura, dzięki czemu Rijeka jest połączona z Budapesztem autostradą o pełnym profilu.

Długość autostrady, biegnącej przez terytorium Chorwacji, wynosi 263,7 km. Dla porównania na Węgrzech, gdzie również intensywnie pracowano nad jej budową, autostrada ma długość 232,5 km. Dzięki temu od teraz turyści z Budapesztu mogą samochodem przyjechać nad chorwacki Adriatyk w ciągu niecałych pięciu godzin, co dla tradycyjnie już licznych turystów z Europy Środkowej i Wschodniej, będzie jeszcze jednym powodem, przemawiającym za przyjazdem do Chorwacji.

Autostrada Rijeka-Zagrzeb
www.arz.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.12.2008 23:50

MY NA ŚWIECIE 12/08

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej

Sport "pod rękę" z turystyką

W okresie od 16 stycznia do 1 lutego 2009 roku, Chorwacja będzie gospodarzem XXI Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które odbywać się będą w miastach: Zagrzeb, Zadar, Split, Osijek, Varaždin, Poreč i Pula. Z tej okazji zbudowano wielofunkcyjne hale sportowe, których otwarcie nastąpi w grudniu i które w całej gotowości będą czekać na piłkarzy ręcznych z całego świata.

Ponieważ tak wielkie wydarzenia sportowe zawsze mają wymiar turystyczny, jest zupełnie jasne, że Chorwacja również na tym poziomie zaprezentuje się jako bardzo dobry gospodarz. Wstępem do tego były Chorwackie Dni Piłki Ręcznej i Turystyki, jakie odbyły się w listopadzie, w 13 stolicach państw, których reprezentacje uczestniczą w mistrzostwach: Budapeszt, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Bukareszt, Moskwa, Warszawa, Belgrad, Madryt, Skopje, Paryż, Frankfurt i Seul.

W trakcie prezentacji odbyły się konferencje prasowe, a zaproszonym gościom oraz partnerom biznesowym przedstawiona została chorwacka oferta turystyczna, przy czym akcent położono na miasta, w których rozegrają się mecze.

Równocześnie odbywała się degustacja chorwackich specjałów enologicznych i gastronomicznych, a w samych wydarzeniach uczestniczyli znani artyści chorwaccy. Prezentacje były szczególną formą zaproszenia partnerów biznesowych i gości oraz przybliżały chorwacką gościnność, której sportowcy i goście doświadczą w miastach gospodarzach oraz w całym kraju.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.croatia.hr

Chorwacki Związek Piłki Ręcznej
www.hrs.hr
www.croatia2009.com


***


Guardian & Observer Travel Awards 2008

Chorwacja trzecią, najbardziej pożądaną, europejską destynacją turystyczną

Chorwacja zajęła trzecie miejsce w wyborze najlepszych destynacji turystycznych w Europie. Oceny dokonało ponad 17 000 czytelników gazet codziennych Guardian i Observer, którzy wzięli udział w przeprowadzanej od 22 lat ankiecie.

Sukces turystyki chorwackiej jest tym większy, że w ciągu zaledwie jednego roku Chorwacja skoczyła z 10 na 3 miejsce i znalazła się zaraz za Szwajcarią i Szwecją, zostawiając za sobą Austrię i Włochy.

Wręczenie nagród Guardian & Observer Travel Awards 2008 odbyło się w połowie października, w Maroku. W uroczystości udział wzięło ponad 120 przedstawicieli przemysłu turystycznego, reklamodawców i zespołów dziennikarskich. Gazety Guardian i Observer wspólnie mają około 1,3 mln czytelników.

Guardian
www.guardian.co.uk

Chorwacka Wspólnota Turystyczna
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
www.croatia.hr


***


Wyspa Cres

Kemping Slatina zdobywcą cennego wyróżnienia

Kemping Slatina, działający w ramach firmy Jadranka Kampovi, z siedzibą w miejscowości Mali Lošinj, otrzymał na wyspecjalizowanych targach w Lyonie wysokie wyróżnienie za innowacyjne pomysły w dziedzinie ochrony środowiska.

Kemping znajduje się w miasteczku Martinšćica na wyspie Cres. W chorwackich i międzynarodowych kręgach słynie z wyjątkowych rozwiązań, z których najbardziej interesującym jest niewątpliwie projekt Camping Cum Cane. Jego celem jest propagowanie wspólnej egzystencji gości, którzy na kempingu wypoczywają wraz ze swoimi psami oraz tych, którzy przyjechali tu bez zwierząt domowych. Wzajemna tolerancja stanowi fundament tworzenia warunków dla czworonożnych przyjaciół, którym umożliwia się pobyt na kempingu, a przy tym w niczym nie ogranicza innych gości. Jest to możliwe dzięki obowiązującemu regulaminowi, zgodnie z którym wszystkie zgłoszone psy muszą nosić identyfikacyjny breloczek. Co więcej, na terenie kempingu jest wydzielone miejsce, w którym zwierzęta mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, a ich właściciele muszą stosować się do przepisu regulaminu dotyczącego utrzymania odpowiedniej czystości miejsca kempingowego. Oprócz tego urządzone zostały miejsca do mycia psów i spacerów.

Na kempingu Slatina wprowadzano także inne, innowacyjne rozwiązania ochrony środowiska, a bardzo ważną rolę w przyznaniu nagrody odegrało wprowadzenie standardu ISO 9001, określającego i gwarantującego odpowiednie standardy jakości oraz ISO 14001 - standardu zarządzania środowiskiem.

Dodatkową wartość temu wyróżnieniu dodaje fakt, że przyznane zostało przez francuski rynek turystyczny. Ostatnio kemping wzbogacił swoją, i tak bogatą, ofertę o sanitariaty dla dzieci, miejsce do przewijania niemowląt, łazienki rodzinne do wynajęcia, pomieszczenie do prasowania i inne.

Wspólnota Turystyczna Województwa Primorsko-Gorańskiego
www.kvarner.hr

Jadranka kampovi
www.jadranka.hr


***

Olimpiada kulinarna

Brąz dla chorwackich kucharzy

Już pierwszy występ reprezentacji chorwackiej na Olimpiadzie Kulinarnej, w niemieckim mieście Erfurt, zakończył się zdobyciem brązowego medalu w kategorii "Menu Restauracyjne".

Uzasadnienie nagrody, zdobytej w konkurencji 1600 kucharzy z 57 krajów,
brzmiało: doskonała organizacja, oryginalne potrawy oraz naturalny smak.

Selekcjonerem chorwackiej ekipy był Branko Ognjenović, szef kuchni w restauracji Bon Apetit z Zagrzebia. Pozostałymi członkami ekipy byli: Marija Kuzminski z hotelu Turist w mieście Varaždin, Miroslav Dolovčak z restauracji Plato w Zagrzebiu, Hrvoje Zirojević z restauracji Nevera w Splicie, Davor Capan z hotelu Novi w miejscowości Novi Vinodolski, Berislav Lacković z restauracji Bon Apetit w Zagrzebiu oraz Jakša Džaja z hotelu Adriana na Hvarze.

W ramach "Menu Restauracyjnego" należało przygotować 110 potraw w trzech kategoriach: przekąski, danie główne i deser, z tym że ocenie podlegał nie tylko produkt finalny, ale także cały proces jego przygotowywania.

Podstawą chorwackiego menu były dania z tradycyjnych produktów autochtonicznych, a swoim występem, ekipa kulinarna, udowodniła, że zalicza się do najlepszych na świecie w dziedzinie gastronomii.

Chorwacki Związek Kucharzy
www.kuhar.hr


***


Split

Hotel le Meridien Lav zdobywcą nagród w trzech kategoriach

Hotel Le Meridien Lav, położony w odległości ośmiu kilometrów na południe od Splitu, zdobył trzy wyróżnienia: nagrodę World Travel Resort jako wiodący europejski hotel konferencyjny, wiodący hotel chorwacki oraz wiodący chorwacki hotel SPA. Wyróżnienia mają tym większe znaczenie, że hotel Le Meridien Lav zwyciężył w wyjątkowo silnej, światowej konkurencji i to we wszystkich kategoriach, w których został nominowany.

Kompleks hotelowy Lav z hotelem Le Meridien Lav (standard 5 gwiazdek) otwarty został pod koniec 2006 roku i składa się z 381 kwater. Powierzchnia obiektów w tym kompleksie wynosi około 60 000 m², a powierzchnie zielone, miejsca spacerowe, plaże oraz wielka, luksusowa przystań jachtowa zajmują 40 000 m2.

Kompleks hotelowy ma bogatą ofertę kongresową, centrum rozrywki z kasynem oraz przystań jachtową z 80 miejscami; proponuje usługi zdrowotne, rekreacyjne, itd.

W ramach hotelu działa wellness Diokletian SPA o powierzchni 3000 m2 z szeroką paletą usług. Kierownictwo hotelu Le Meridien Lav odebrało nagrody World Travel Award na uroczystej gali w słowackim resorcie Poprad Aquacity Resort.

Wspólnota Turystyczna Województwa Splicko-Dalmatyńskiego
www.dalmatia.hr

Le Meridien Lav
www.lemeridien.com/split
Ostatnio edytowano 06.12.2008 19:07 przez a to ja, łącznie edytowano 2 razy
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.12.2008 23:38

PRZEDSTAWIAMY 12/08

Nagrody

Rovinj - champion Chorwacji w turystyce

Istryjskie miasto Rovinj, jedna z najbardziej romantycznych destynacji w Chorwacji, słynące z infrastruktury turystycznej na najwyższym poziomie oraz licznych atrakcji, w tym roku uznane zostało za championa Chorwacji w turystyce. Na ten pochlebny tytuł Rovinj zasłużył zwyciężając w dwóch konkursach oceniających jakość - Błękitny Kwiat ze Złotym Znakiem za najlepiej urządzone miasto nadmorskie, w akcji Chorwacki Kwiat Turystyki, organizowanym przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną oraz wielką statuetkę Kwiat Turystyki - jakość dla Chorwacji 2008 (w kategorii ponad 10 000 miejsc noclegowych), w konkursie organizowanym przez Chorwacką Izbę Gospodarczą oraz Chorwackie Radio i Telewizję.

W ubiegłych latach zainwestowano znaczące środki finansowe w odnowę starych obiektów, budowę nowych oraz podniesienie jakości całej oferty miasta, przy czym wielką uwagę poświęcono jego zagospodarowaniu oraz podniesieniu jakości tutejszej infrastruktury.

W jednym dniu Rovinj może, w różnego typu kwaterach, przyjąć około 30 tysięcy turystów, a usługi hotelowe przystosowane są do potrzeb współczesnego rynku turystycznego. Wielką uwagę poświęca się ofercie wypoczynkowej oraz kongresowej, którą dopełniają bogate i "zabarwione" śródziemnomorską atmosferą atrakcje wellness.

Rovinj zachwyca gości swoją architekturą i atmosferą. Stare centrum tego prawdziwie romantycznego miasteczka, położone jest na wzgórzu, na którym dominuje Kościół św. Eufemii - przepiękna budowla barokowa - z dzwonnicą o wysokości 60 metrów, na której wierzchołku, od ponad dwóch i pół wieku stoi, wykonana z brązu, statua św. Eufemii. Wysoka na 4,70 m, kręci się wokół własnej osi i prawą ręką pokazuje kierunek wiatru. Z powodu legend i opowieści związanych ze świętą Eufemią, o każdej porze dnia i roku, można tutaj spotkać osoby modlące się do tej patronki miasta i proszące ją o szczęście, miłość, zdrowie... .

Oprócz tego w Rovinju znajdują się liczne pomniki kulturowo-historyczne oraz muzea, które co roku przyciągają wielu turystów. Spośród nich warto wyróżnić najnowsze - Kuća o Batani - pierwsze eko-muzeum poświęcone tradycyjnej łódce (tzw. "batana") miejscowych rybaków.

W ciągu roku, w Rovinju odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, które gwarantują gościom doznania artystyczne i rekreacyjne, ale także pozwalają poznać tradycję i obyczaje miasta oraz całego regionu.

Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Rovinj
www.tzgrovinj.hr


***


Sanktuarium Aljmaš

Żywa stajenka z okazji Świąt Bożego Narodzenia

W słynnym sanktuarium maryjnym Aljmaš, położonym we wschodniej części Chorwacji, drugi rok z rzędu przedstawiona zostanie żywa stajenka. Program zapowiedziany został na Wigilię - 24 grudnia br., drugi dzień świąt - 26 grudnia br. oraz Święto Trzech Króli - 6 stycznia 2009 roku.

Jedną z najczęstszych dekoracji świątecznych jest żłóbek - symbol tego, do jakiego zostało położone dzieciątko Jezus, które przyszło na świat w betlejemskiej stajence.

Tradycja zwyczaju przedstawiania żywej stajenki liczy około dwa tysiące lat; w niektórych krajach europejskich kilkaset, a w Chorwacji, ze względu na okoliczności historyczne jest dużo młodsza. Pierwsza żywa stajenka wystawiona została przed kilkoma laty, przed Katedrą w Zagrzebiu; następnie w mieście Osijek, a w ubiegłym roku w Sanktuarium NMP Ochraniającej (Gospa od Utočišta) w miejscowości Aljmaš.

Ponieważ tutejsza okolica znana jest przede wszystkim z sanktuarium maryjnego projekt żywej stajenki ma na celu zaakcentowanie wymiaru duchownego świąt.
W ubiegłym roku, około 50 wolontariuszy oraz fundatorów, przygotowało pierwsza żywą stajenkę, której motto brzmiało Śledźcie gwiazdę prowadzącą do miejscowości Aljmaš.
W tym roku, na Placu Braci Radić, oprócz samego żłóbka, przed sanktuarium odbędą się również inne wydarzenia: wydzielone zostanie miejsce z rękodziełami i słodkimi wyrobami świątecznymi, będą warsztaty ozdób adwentowych oraz miejsca, w których przedstawione zostaną dawne obyczaje. Całość dopełnią koncerty w kościele.

Celem, jaki przyświeca całemu wydarzeniu, jest zaakcentowanie duchowego wymiaru tych świąt oraz stworzenie takiej oferty, z powodu której turyści będą tutaj przyjeżdżać przez okrągły rok.

Nad przygotowaniami do całego wydarzenia wspólnie pracują: Agencja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Wspólnota Turystyczna Gminy Erdut oraz Urząd Parafialny w miejscowości Aljmaš.

Na przestrzeni wieków w miejscowości Aljmaš wybudowano trzy kościoły: pierwszy w 1697 r., drugi w 1708 r., a trzeci w 1846 roku. Od 1704 roku Aljmaš jest celem pielgrzymek. W tym właśnie roku jezuici ustanowili tu sanktuarium maryjne, przynosząc rzeźbę Maryi z miejscowości Lug (Laško), położonej w regionie Baranja. W 1807 r. Aljmaš został ogłoszony parafią, a w 1857 r. biskup Strossmayer podarował miejscowemu sanktuarium nową (obecną) rzeźbę Najświętszej Maryi Panny, wykonaną w Wiedniu.
W trakcie agresji Serbii na Chorwację rzeźba została przeniesiona do miasta Osijek. W 1998 roku z powrotem wróciła do miejscowości Aljmaš, a już w następnym roku rozpoczęły się przygotowania do budowy nowego kościoła, czwartego na przestrzeni trzech stuleci istnienia sanktuarium.

Obiekt sakralny został ukończony i poświęcony w 2004 r., dokładnie w roku okrągłej 300. rocznicy istnienia sanktuarium. W 2006 r., na wzgórzu nad miejscowością Aljmaš, na terenie Kalwarii, którą w 1726 r. wznieśli jezuici, a która na przestrzeni wieków była zburzona i zdewastowana - wybudowana została i poświęcona Droga Krzyżowa o długości 480 metrów, wyłożona kostką betonową. Postawionych zostało 14 wielkich krzyży dębowych i płyt marmurowych z adekwatnym tekstem przy każdej stacji.

Budowa sanktuarium w miejscowości Aljmaš została ukończona w 2007 r. równocześnie z budową plateau dla pielgrzymów, licznych konfesjonałów, pomieszczenia dla pielgrzymów, kapliczek, sal, sklepów z pamiątkami oraz pomieszczeń sanitarnych. Zagospodarowano również teren wokół sanktuarium, zasadzono krzewy ozdobne i kwiaty.

Aljmaš jest częstym celem pielgrzymów i jednym z najważniejszych, chorwackich sanktuariów, do którego w ciągu roku przyjeżdża około 100 000 wiernych, z czego najwięcej w dniu 15 sierpnia, z okazji święta Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny.

Dokumenty z pierwszej połowy XIV wieku zawierają pierwsze wzmianki o wiosce Aljmaš. Nazwa tej, słynącej z agroturystyki, turystyki myśliwskiej i wędkarskiej miejscowości wywodzi się z węgierskiego wyrazu alma, co znaczy jabłko.

Wspólnota Turystyczna Województwa Osječko-Barańskiego
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Erdut
www.erdut.hr


***


Województwo vukovarsko-srijemskie

Tradycja i nowe atrakcje turystyczne

Pod względem turystycznym rok 2009 będzie dla miasta Vinkovci znaczący z kilku powodów: otwarty zostanie pierwszy hostel i hotel wellness w województwie, ukończony zostanie projekt połączenia aż 240 km tras rowerowych, a w miejscowości Ilok i na rzece Spačva zatrzymywać się będą dwa nowe statki turystyczne.

Wszystko razem stanowi wielki wkład w dalszy rozwój turystyki, w położonym najbardziej na wschód i przyciągającym coraz więcej turystów z kraju i zagranicy, regionie Chorwacji.

Trasy rowerowe Dunaj, Srijem i Sava przeznaczone są do jazdy rowerami górskimi lub dobrej jakości rowerami turystycznymi, a sam ich wybór uzależniony jest od ilości czasu wolnego oraz fizycznego przygotowania rowerzysty, ponieważ nie wszystkie z tras mają ten sam stopień trudności. Tym niemniej, ich cechą wspólną jest to, że łączą liczne atrakcje turystyczne regionu, dzięki czemu interesujące dla zwiedzających jest to połączenie rekreacji i relaksu w przepięknym krajobrazie z bogatą ofertą turystyczną. W odnalezieniu i zrozumieniu atrakcji oferowanych w tym regionie pomogą mapy dostępne w biurach turystycznych.

Miasto Vinkovci słynie z odnalezionego na jego terenie naczynia z zapisem obrazkowym, przedstawiającym system rachuby czasu, uważany za najstarszy europejski kalendarz - Orion.

W procesie przywracania regionowi wartości turystycznej definitywnie pomoże zakup dwóch statków turystycznych, z których pierwszy stał będzie w centrum miasta Ilok, a drugi przed hotelem Spačva, na rzece o tej samej nazwie, w otoczeniu przepięknego lasu.

Wszystkie nowości przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności tego, położonego najbardziej na wschód, chorwackiego województwa, przyciągającego swoimi historycznymi lokacjami, wydarzeniami, obyczajami, przepiękną przyrodą oraz bogatą ofertą turystyczną, enologiczną i gastronomiczną.

Spośród licznych, ciekawych miejsc zwracamy uwagę, na największy powierzchniowo las dębu szypułkowego w tej części Europy oraz lokację archeologiczną Vučedol, niedaleko od miasta Vukovar - jedną z najważniejszych w Chorwacji.

Kolejną atrakcją województwa jest stara piwnica z XVII wieku - jedna z wielu w programie "Piwnice miasta Ilok". Mowa o wyjątkowym obiekcie, w którym w tradycyjny sposób odbywała się produkcja wina i jego leżakowanie, a który w ciągu roku odwiedza ponad 20 tysięcy osób. Wybudowany na trzech poziomach z powodu zapewnienia temperatury właściwej dla młodych win, jak i temperatury odpowiedniej dla leżakowania win dojrzałych oraz przechowywania win starych. Interesujący jest fakt, że na uroczystość koronacji Elżbiety II, z tej właśnie piwnicy wysłano 11 000 butelek wina.

W trakcie wydarzenia kulturalnego Jesień w Vinkovcach (organizowanym od 1943 roku), prezentowane są liczne obyczaje ludowe i inne bogactwa miejscowej "skarbnicy". Warto wspomnieć również o tym, że w dawnym 1880 roku, w pobliskim mieście Županja rozegrany został pierwszy mecz piłki nożnej oraz mecz tenisowy. Sporty "podarowali" tutejszym mieszkańcom Anglicy, którzy tutaj mieszkali i wybudowali fabrykę taniny, rozkochując w obu sportach ich chorwackich miłośników.

Wspólnota Turystyczna Województwa Vukovarsko-Srijemskiego
www.tzvsz.hr


***


Varaždin

Aquacity - varaždińskie morze

Barokowe miasto Varaždin, znane z bogatego życia kulturalnego i wyjątkowej atmosfery, do swoich licznych atutów może zaliczyć jeszcze jeden - "varaždińskie morze" czyli centrum sportowo-rekreacyjne.

Na jego terenie znajdują się dwa jeziora i plaża Aquacity, która w konkursie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej zdobyła tytuł najlepiej zagospodarowanej plaży kontynentalnej.

Na wielkim jeziorze, w centrum sportowo-rekreacyjnym Aquacity, dostępne są atrakcje dla nurków i żeglarzy. Z kolei nad małym jeziorem wypoczywają wędkarze. Na terenie centrum znajduje się sześć ośrodków tenisowych, a zimą w tenisa można grać na trzech kortach krytych.

Oprócz nich w centrum są także tereny do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę plażową, itd. O wysokim standardzie zagospodarowania plaży, przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, świadczy fakt, że już szósty rok z rzędu powiewa na niej międzynarodowa Błękitna Flaga.
Wydzielona część kąpieliska przeznaczona jest dla osób, które nie potrafią pływać, a dla dzieci urządzono place zabaw.

Ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną, przepiękną przyrodę oraz zagospodarowane otoczenie, Aquacity jest popularnym miejscem spędzania czasu wolnego mieszkańców miasta Varaždin, ich gości oraz wszystkich tych, którzy znaleźli się tutaj przejazdem.

Wspólnota Turystyczna Województwa Varaždińskiego
www.turizam-vzz.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Varaždin
www.tourism-varazdin.hr

SRC Aquacity
www.aquacity.hr



***


Hrvatsko Zagorje

Stuletnie lipy jako atrakcja turystyczna

Stara lipa w mieście Osredek, niedaleko od Desinića w regionie Hrvatsko Zagorje, najprawdopodobniej niedługo stanie się chronioną wartością przyrodniczą. Rozpoczęcie całej procedury będzie zaledwie dodatkowym argumentem poza istniejącym już zainteresowaniem mieszkańców regionu Hrvatsko Zagorje i ich gości kilkusetletnimi lipami.

Lipa w miejscowości Osredek, zasadzona najprawdopodobniej w 1863 roku, ma wysokość 21 metrów i obwód pnia 489 cm. Według oceny fachowców chorwackich i niemieckich, zaliczana jest do najpiękniejszych okazów lipy drobnolistnej. Oni również stwierdzili, że drzewo jest stabilne, a w zachowaniu jego obecnego zdrowia pomogą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

W regionie Hrvatsko Zagorje jest jeszcze kilka innych lip, wyróżniających się swoim pięknem. Wśród nich definitywnie znajduje się drzewo rosnące w pobliżu zamku Bežanec, niedaleko zamku Kulmer w miejscowości Velika Ves i kaplicy Trzech Króli oraz kilka lip w gminach Budinšćina, Tuhelj i innych. Jednak najbardziej znaną jest tzw. Gupčeva Lipa, która od 1957 roku znajduje się pod ochroną. Jej wysokość wynosi 9 metrów, obwód pnia 490 cm, a dzięki swoim walorom przyrodniczym uznana
ostała za pomnik o wartości historycznej. Według legendy jest to jedyny "żyjący" świadek początku Powstania Seljačka Buna z 1573 roku, kiedy podobno pod tym właśnie drzewem wódz ludowy Matija Gubec gromadził swoich popleczników.

Na terenie województwa krapińsko-zagorskiego, jednego z najmniejszych w Chorwacji północo-zachodniej, pod ochroną znajduje się 6211,5 hektarów ziemi, tj. 5,1% jej powierzchni, z czego 27% zajmuje Park Przyrody Medvednica, 2 krajobrazy o ważnym znaczeniu, 4 pomniki przyrody oraz kilka pomników architektury parkowej. Na tutejszych terenach chronionych występuje kilkadziesiąt rodzajów zagrożonej flory i fauny. Są one interesujące również ze względu na wielką koncentrację zamków, licznych pomników kulturowo-historycznych, szlaki winne, doskonałą gastronomię oraz wiele innych powodów do odwiedzenia tego rejonu i spędzenia w nim miłego wypoczynku.

Wspólnota Turystyczna Województwa Krapińsko-Zagorskiego
www.tz-zagorje.hr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone