PRZEDSTAWIAMY 12/08
Nagrody
Rovinj - champion Chorwacji w turystyce
Istryjskie miasto Rovinj, jedna z najbardziej romantycznych destynacji w Chorwacji, słynące z infrastruktury turystycznej na najwyższym poziomie oraz licznych atrakcji, w tym roku uznane zostało za championa Chorwacji w turystyce. Na ten pochlebny tytuł Rovinj zasłużył zwyciężając w dwóch konkursach oceniających jakość - Błękitny Kwiat ze Złotym Znakiem za najlepiej urządzone miasto nadmorskie, w akcji Chorwacki Kwiat Turystyki, organizowanym przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną oraz wielką statuetkę Kwiat Turystyki - jakość dla Chorwacji 2008 (w kategorii ponad 10 000 miejsc noclegowych), w konkursie organizowanym przez Chorwacką Izbę Gospodarczą oraz Chorwackie Radio i Telewizję.
W ubiegłych latach zainwestowano znaczące środki finansowe w odnowę starych obiektów, budowę nowych oraz podniesienie jakości całej oferty miasta, przy czym wielką uwagę poświęcono jego zagospodarowaniu oraz podniesieniu jakości tutejszej infrastruktury.
W jednym dniu Rovinj może, w różnego typu kwaterach, przyjąć około 30 tysięcy turystów, a usługi hotelowe przystosowane są do potrzeb współczesnego rynku turystycznego. Wielką uwagę poświęca się ofercie wypoczynkowej oraz kongresowej, którą dopełniają bogate i "zabarwione" śródziemnomorską atmosferą atrakcje wellness.
Rovinj zachwyca gości swoją architekturą i atmosferą. Stare centrum tego prawdziwie romantycznego miasteczka, położone jest na wzgórzu, na którym dominuje Kościół św. Eufemii - przepiękna budowla barokowa - z dzwonnicą o wysokości 60 metrów, na której wierzchołku, od ponad dwóch i pół wieku stoi, wykonana z brązu, statua św. Eufemii. Wysoka na 4,70 m, kręci się wokół własnej osi i prawą ręką pokazuje kierunek wiatru. Z powodu legend i opowieści związanych ze świętą Eufemią, o każdej porze dnia i roku, można tutaj spotkać osoby modlące się do tej patronki miasta i proszące ją o szczęście, miłość, zdrowie... .
Oprócz tego w Rovinju znajdują się liczne pomniki kulturowo-historyczne oraz muzea, które co roku przyciągają wielu turystów. Spośród nich warto wyróżnić najnowsze - Kuća o Batani - pierwsze eko-muzeum poświęcone tradycyjnej łódce (tzw. "batana") miejscowych rybaków.
W ciągu roku, w Rovinju odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe, które gwarantują gościom doznania artystyczne i rekreacyjne, ale także pozwalają poznać tradycję i obyczaje miasta oraz całego regionu.
Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego
www.istra.hr
Wspólnota Turystyczna Miasta Rovinj
www.tzgrovinj.hr
***
Sanktuarium Aljmaš
Żywa stajenka z okazji Świąt Bożego Narodzenia
W słynnym sanktuarium maryjnym Aljmaš, położonym we wschodniej części Chorwacji, drugi rok z rzędu przedstawiona zostanie żywa stajenka. Program zapowiedziany został na Wigilię - 24 grudnia br., drugi dzień świąt - 26 grudnia br. oraz Święto Trzech Króli - 6 stycznia 2009 roku.
Jedną z najczęstszych dekoracji świątecznych jest żłóbek - symbol tego, do jakiego zostało położone dzieciątko Jezus, które przyszło na świat w betlejemskiej stajence.
Tradycja zwyczaju przedstawiania żywej stajenki liczy około dwa tysiące lat; w niektórych krajach europejskich kilkaset, a w Chorwacji, ze względu na okoliczności historyczne jest dużo młodsza. Pierwsza żywa stajenka wystawiona została przed kilkoma laty, przed Katedrą w Zagrzebiu; następnie w mieście Osijek, a w ubiegłym roku w Sanktuarium NMP Ochraniającej (Gospa od Utočišta) w miejscowości Aljmaš.
Ponieważ tutejsza okolica znana jest przede wszystkim z sanktuarium maryjnego projekt żywej stajenki ma na celu zaakcentowanie wymiaru duchownego świąt.
W ubiegłym roku, około 50 wolontariuszy oraz fundatorów, przygotowało pierwsza żywą stajenkę, której motto brzmiało Śledźcie gwiazdę prowadzącą do miejscowości Aljmaš.
W tym roku, na Placu Braci Radić, oprócz samego żłóbka, przed sanktuarium odbędą się również inne wydarzenia: wydzielone zostanie miejsce z rękodziełami i słodkimi wyrobami świątecznymi, będą warsztaty ozdób adwentowych oraz miejsca, w których przedstawione zostaną dawne obyczaje. Całość dopełnią koncerty w kościele.
Celem, jaki przyświeca całemu wydarzeniu, jest zaakcentowanie duchowego wymiaru tych świąt oraz stworzenie takiej oferty, z powodu której turyści będą tutaj przyjeżdżać przez okrągły rok.
Nad przygotowaniami do całego wydarzenia wspólnie pracują: Agencja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Wspólnota Turystyczna Gminy Erdut oraz Urząd Parafialny w miejscowości Aljmaš.
Na przestrzeni wieków w miejscowości Aljmaš wybudowano trzy kościoły: pierwszy w 1697 r., drugi w 1708 r., a trzeci w 1846 roku. Od 1704 roku Aljmaš jest celem pielgrzymek. W tym właśnie roku jezuici ustanowili tu sanktuarium maryjne, przynosząc rzeźbę Maryi z miejscowości Lug (Laško), położonej w regionie Baranja. W 1807 r. Aljmaš został ogłoszony parafią, a w 1857 r. biskup Strossmayer podarował miejscowemu sanktuarium nową (obecną) rzeźbę Najświętszej Maryi Panny, wykonaną w Wiedniu.
W trakcie agresji Serbii na Chorwację rzeźba została przeniesiona do miasta Osijek. W 1998 roku z powrotem wróciła do miejscowości Aljmaš, a już w następnym roku rozpoczęły się przygotowania do budowy nowego kościoła, czwartego na przestrzeni trzech stuleci istnienia sanktuarium.
Obiekt sakralny został ukończony i poświęcony w 2004 r., dokładnie w roku okrągłej 300. rocznicy istnienia sanktuarium. W 2006 r., na wzgórzu nad miejscowością Aljmaš, na terenie Kalwarii, którą w 1726 r. wznieśli jezuici, a która na przestrzeni wieków była zburzona i zdewastowana - wybudowana została i poświęcona Droga Krzyżowa o długości 480 metrów, wyłożona kostką betonową. Postawionych zostało 14 wielkich krzyży dębowych i płyt marmurowych z adekwatnym tekstem przy każdej stacji.
Budowa sanktuarium w miejscowości Aljmaš została ukończona w 2007 r. równocześnie z budową plateau dla pielgrzymów, licznych konfesjonałów, pomieszczenia dla pielgrzymów, kapliczek, sal, sklepów z pamiątkami oraz pomieszczeń sanitarnych. Zagospodarowano również teren wokół sanktuarium, zasadzono krzewy ozdobne i kwiaty.
Aljmaš jest częstym celem pielgrzymów i jednym z najważniejszych, chorwackich sanktuariów, do którego w ciągu roku przyjeżdża około 100 000 wiernych, z czego najwięcej w dniu 15 sierpnia, z okazji święta Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny.
Dokumenty z pierwszej połowy XIV wieku zawierają pierwsze wzmianki o wiosce Aljmaš. Nazwa tej, słynącej z agroturystyki, turystyki myśliwskiej i wędkarskiej miejscowości wywodzi się z węgierskiego wyrazu alma, co znaczy jabłko.
Wspólnota Turystyczna Województwa Osječko-Barańskiego
www.tzosbarzup.hr
Wspólnota Turystyczna Gminy Erdut
www.erdut.hr
***
Województwo vukovarsko-srijemskie
Tradycja i nowe atrakcje turystyczne
Pod względem turystycznym rok 2009 będzie dla miasta Vinkovci znaczący z kilku powodów: otwarty zostanie pierwszy hostel i hotel wellness w województwie, ukończony zostanie projekt połączenia aż 240 km tras rowerowych, a w miejscowości Ilok i na rzece Spačva zatrzymywać się będą dwa nowe statki turystyczne.
Wszystko razem stanowi wielki wkład w dalszy rozwój turystyki, w położonym najbardziej na wschód i przyciągającym coraz więcej turystów z kraju i zagranicy, regionie Chorwacji.
Trasy rowerowe Dunaj, Srijem i Sava przeznaczone są do jazdy rowerami górskimi lub dobrej jakości rowerami turystycznymi, a sam ich wybór uzależniony jest od ilości czasu wolnego oraz fizycznego przygotowania rowerzysty, ponieważ nie wszystkie z tras mają ten sam stopień trudności. Tym niemniej, ich cechą wspólną jest to, że łączą liczne atrakcje turystyczne regionu, dzięki czemu interesujące dla zwiedzających jest to połączenie rekreacji i relaksu w przepięknym krajobrazie z bogatą ofertą turystyczną. W odnalezieniu i zrozumieniu atrakcji oferowanych w tym regionie pomogą mapy dostępne w biurach turystycznych.
Miasto Vinkovci słynie z odnalezionego na jego terenie naczynia z zapisem obrazkowym, przedstawiającym system rachuby czasu, uważany za najstarszy europejski kalendarz - Orion.
W procesie przywracania regionowi wartości turystycznej definitywnie pomoże zakup dwóch statków turystycznych, z których pierwszy stał będzie w centrum miasta Ilok, a drugi przed hotelem Spačva, na rzece o tej samej nazwie, w otoczeniu przepięknego lasu.
Wszystkie nowości przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności tego, położonego najbardziej na wschód, chorwackiego województwa, przyciągającego swoimi historycznymi lokacjami, wydarzeniami, obyczajami, przepiękną przyrodą oraz bogatą ofertą turystyczną, enologiczną i gastronomiczną.
Spośród licznych, ciekawych miejsc zwracamy uwagę, na największy powierzchniowo las dębu szypułkowego w tej części Europy oraz lokację archeologiczną Vučedol, niedaleko od miasta Vukovar - jedną z najważniejszych w Chorwacji.
Kolejną atrakcją województwa jest stara piwnica z XVII wieku - jedna z wielu w programie "Piwnice miasta Ilok". Mowa o wyjątkowym obiekcie, w którym w tradycyjny sposób odbywała się produkcja wina i jego leżakowanie, a który w ciągu roku odwiedza ponad 20 tysięcy osób. Wybudowany na trzech poziomach z powodu zapewnienia temperatury właściwej dla młodych win, jak i temperatury odpowiedniej dla leżakowania win dojrzałych oraz przechowywania win starych. Interesujący jest fakt, że na uroczystość koronacji Elżbiety II, z tej właśnie piwnicy wysłano 11 000 butelek wina.
W trakcie wydarzenia kulturalnego Jesień w Vinkovcach (organizowanym od 1943 roku), prezentowane są liczne obyczaje ludowe i inne bogactwa miejscowej "skarbnicy". Warto wspomnieć również o tym, że w dawnym 1880 roku, w pobliskim mieście Županja rozegrany został pierwszy mecz piłki nożnej oraz mecz tenisowy. Sporty "podarowali" tutejszym mieszkańcom Anglicy, którzy tutaj mieszkali i wybudowali fabrykę taniny, rozkochując w obu sportach ich chorwackich miłośników.
Wspólnota Turystyczna Województwa Vukovarsko-Srijemskiego
www.tzvsz.hr
***
Varaždin
Aquacity - varaždińskie morze
Barokowe miasto Varaždin, znane z bogatego życia kulturalnego i wyjątkowej atmosfery, do swoich licznych atutów może zaliczyć jeszcze jeden - "varaždińskie morze" czyli centrum sportowo-rekreacyjne.
Na jego terenie znajdują się dwa jeziora i plaża Aquacity, która w konkursie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej zdobyła tytuł najlepiej zagospodarowanej plaży kontynentalnej.
Na wielkim jeziorze, w centrum sportowo-rekreacyjnym Aquacity, dostępne są atrakcje dla nurków i żeglarzy. Z kolei nad małym jeziorem wypoczywają wędkarze. Na terenie centrum znajduje się sześć ośrodków tenisowych, a zimą w tenisa można grać na trzech kortach krytych.
Oprócz nich w centrum są także tereny do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę plażową, itd. O wysokim standardzie zagospodarowania plaży, przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, świadczy fakt, że już szósty rok z rzędu powiewa na niej międzynarodowa Błękitna Flaga.
Wydzielona część kąpieliska przeznaczona jest dla osób, które nie potrafią pływać, a dla dzieci urządzono place zabaw.
Ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną, przepiękną przyrodę oraz zagospodarowane otoczenie, Aquacity jest popularnym miejscem spędzania czasu wolnego mieszkańców miasta Varaždin, ich gości oraz wszystkich tych, którzy znaleźli się tutaj przejazdem.
Wspólnota Turystyczna Województwa Varaždińskiego
www.turizam-vzz.hr
Wspólnota Turystyczna Miasta Varaždin
www.tourism-varazdin.hr
SRC Aquacity
www.aquacity.hr
***
Hrvatsko Zagorje
Stuletnie lipy jako atrakcja turystyczna
Stara lipa w mieście Osredek, niedaleko od Desinića w regionie Hrvatsko Zagorje, najprawdopodobniej niedługo stanie się chronioną wartością przyrodniczą. Rozpoczęcie całej procedury będzie zaledwie dodatkowym argumentem poza istniejącym już zainteresowaniem mieszkańców regionu Hrvatsko Zagorje i ich gości kilkusetletnimi lipami.
Lipa w miejscowości Osredek, zasadzona najprawdopodobniej w 1863 roku, ma wysokość 21 metrów i obwód pnia 489 cm. Według oceny fachowców chorwackich i niemieckich, zaliczana jest do najpiękniejszych okazów lipy drobnolistnej. Oni również stwierdzili, że drzewo jest stabilne, a w zachowaniu jego obecnego zdrowia pomogą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
W regionie Hrvatsko Zagorje jest jeszcze kilka innych lip, wyróżniających się swoim pięknem. Wśród nich definitywnie znajduje się drzewo rosnące w pobliżu zamku Bežanec, niedaleko zamku Kulmer w miejscowości Velika Ves i kaplicy Trzech Króli oraz kilka lip w gminach Budinšćina, Tuhelj i innych. Jednak najbardziej znaną jest tzw. Gupčeva Lipa, która od 1957 roku znajduje się pod ochroną. Jej wysokość wynosi 9 metrów, obwód pnia 490 cm, a dzięki swoim walorom przyrodniczym uznana
ostała za pomnik o wartości historycznej. Według legendy jest to jedyny "żyjący" świadek początku Powstania Seljačka Buna z 1573 roku, kiedy podobno pod tym właśnie drzewem wódz ludowy Matija Gubec gromadził swoich popleczników.
Na terenie województwa krapińsko-zagorskiego, jednego z najmniejszych w Chorwacji północo-zachodniej, pod ochroną znajduje się 6211,5 hektarów ziemi, tj. 5,1% jej powierzchni, z czego 27% zajmuje Park Przyrody Medvednica, 2 krajobrazy o ważnym znaczeniu, 4 pomniki przyrody oraz kilka pomników architektury parkowej. Na tutejszych terenach chronionych występuje kilkadziesiąt rodzajów zagrożonej flory i fauny. Są one interesujące również ze względu na wielką koncentrację zamków, licznych pomników kulturowo-historycznych, szlaki winne, doskonałą gastronomię oraz wiele innych powodów do odwiedzenia tego rejonu i spędzenia w nim miłego wypoczynku.
Wspólnota Turystyczna Województwa Krapińsko-Zagorskiego
www.tz-zagorje.hr