PRZEDSTAWIAMY 02/08
Turystyka w kontynentalnej części Chorwacji
"Końmi przez Baranję"
Rodzina Ipša z Baranji (kontynentalna Chorwacja) zdecydowała się na swoim gospodarstwie rolnym zainwestować w turystykę. Andrea i Zoran Ipša, których celem było zaproponowanie oferty, mającej podstawy w turystyce indywidualnej a nie masowej. Wyremontowali prawie 90-letnie gospodarstwo, przygotowali miejsca noclegowe i otworzyli szkołę jazdy konnej.
Temu staremu gospodarstwu, położonemu około 20 kilometrów od miasta Osijek, przy drodze w kierunku Novi Čeminac, przywrócono pierwotny wygląd. Znajdujące się w nim pokoje dwuosobowe i trzyosobowe wyposażone w meble, "przesiąknięte" klimatem Slavonii.
Oprócz samego zakwaterowania, na gospodarstwie można jeździć konno. Otwarto szkołę jazdy konnej, którą prowadzi osoba, posiadająca licencję Chorwackiego Związku Jeździeckiego i Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego.
Każdy uczestnik szkoły ma możliwość, z doświadczoną instruktorką jazdy konnej, jeździć przez dziką przyrodę.
Baranja to region słynący z terenów łowieckich. Rodzina Ipša, w porozumieniu z osobami upoważnionymi, zamierza wykorzystać konie w polowaniach. W ten sposób w trakcie samych polowań lub jazdy przez las, turyści mogliby doświadczyć bezpośredniej bliskości dzikich zwierząt.
W rejonie Baranji, oprócz rodziny Ipša, jest coraz więcej ludzi, zainteresowanych potencjałem turystycznym tego rejonu, który zadowoli nawet najbardziej wymagających gości. Komfortowe zakwaterowanie oraz przeżycia gastronomiczne, jakie mieszkańcy Baranji proponują odwiedzającym, polowania i łowienie ryb, park przyrody Kopački Rit, jazda bryczką lub pojazdem terenowym, wypoczynek, rekreacja oraz kąpiel w Dunaju to tylko mała część tego, co ten rejon oferuje.
Wspólnota Turystyczna Województwa Osječko-Baranjskiego
www.tzosbarzup.hr
***
Województwo karlovackie
"Pierwsza fotomonografia województwa"
W Karlovcu przedstawiono pierwszą fotomonografię województwa karlovackiego. Fotomonografia, położonego w Chorwacji środkowej województwa, powstawała w ciągu minionych 18 miesięcy, a opublikowana została w 1 000 egzemplarzach. W przygotowaniu jest wersja angielska. Nad tym wymagającym projektem pracowało wiele osób, a przeznaczony jest dla mieszkańców rejonu Karlovca, turystów, miłośników przyrody, ale również dla przyszłych generacji.
Miejscowi fotografowie na swoich zdjęciach uwiecznili całe piękno tego regionu, gdzie przeplatają się różnorodne, alpejskie i krasowe formy rzeźby terenu.
Rzeki Karlovca: Kupa, Korana, Mrežnica i Dobra oraz pokryte lasami góry Velika i Mala Kapela, zieleń okolic kamienistego Korduna, tranzytowe położenie województwa i bogata spuścizna historyczna, stanowią trwałe wartości, na których opiera się gospodarka i jakość życia tutejszych mieszkańców. Do tych wartości zaliczyć można również malowniczość krajobrazu, który przyciąga ludzi z innych rejonów. Położenie geograficzne województwa jest wręcz idealne na prowadzenie turystyki całorocznej; oferuje możliwość rekreacji oraz wypoczynku aktywnego dla osób w każdym wieku.
Przez cały rok cztery rzeki Karlovca wpływają na charakter oferty turystycznej: spacery nad brzegiem rzeki, rafting, canoeing, łowienie ryb, jazda rowerem po wytyczonych trasach, kąpiele latem i itd.
W lasach województwa karlovackiego wypoczną tak spacerowicze, jak i osoby preferujące wypoczynek rekreacyjny, zbieracze owoców leśnych oraz myśliwi, polujący na różne dzikie zwierzęta.
Chorwackie Centrum Olimpijskie Bjelolasica, w województwie karlovackim, znajduje się w odległości około 30 kilometrów od miasta Ogulin i około 50 kilometrów od morza. W zimie jest popularnym ośrodkiem narciarskim, ale i miejscem przygotowań kondycyjnych członków różnych klubów sportowych, a w trakcie całego roku miejscem organizowania wypadów w góry.
Wspólnota Turystyczna Województwa Karlovackiego
www.tzkz.hr
***
Zagrzeb
"Agroturystyka w okolicy metropolii"
W okolicy chorwackiej stolicy - miasta Zagrzeb, turyści mogą odwiedzić liczne gospodarstwa wiejskie, których właściciele przybliżą lokalne obyczaje, autentyczny sposób życia i zaproponują miejscowe specjały. Niektóre z nich to prawdziwe małe królestwa zwierząt - w jednych są zwierzęta domowe, w innych zwierzęta leśne typu sarna czy jeleń. Goście mogą spacerować, chodzić po górach lub pomagać w typowych pracach w gospodarstwie wiejskim.
W rejonie Samoborsko Gorje znajduje się kilka takich gospodarstw - obiekt Lijepo Brdo Žumberak, gospodarstwo wiejskie Etno Kuća pod Okićem oraz duże Divlje Vode, które w okolicy Zagrzebia uważa się za jedno z najładniejszych miejsc na organizowanie wycieczek.
Przy drodze w kierunku miejscowości Jastrebarsko położone są jeszcze dwa gospodarstwa wiejskie - Repro-Eko, gdzie serwuje się tylko i wyłącznie dania wegetariańskie oraz obiekt Pri Naceku.
Również na wschód od Zagrzebia jest kilka innych gospodarstw. We wsi Stara Marča, w pobliżu miejscowości Ivanić Grad, jest agroturystyka Janković, a niedaleko stąd znajduje się wielka posiadłość gospodarstwa Kezele.
W małej wiosce Habijanovac obok miejscowości Vrbovečka Dubrava, 55 km na wschód od Zagrzebia, położona jest posiadłość Zrno, a przy drodze do miejscowości Sv. Ivan Zelina, przy tzw. Zelinskim Szlaku Winnym (Zelinska Vinska Cesta) jest kilka innych gospodarstw wiejskich, z których najbardziej znany to Ljubekov Gaj.
Wspólnota Turystyczna Województwa Zagrzebskiego
www.tzzz.hr
***
Delnice
"Jazda na nartach i wypoczynek na Petehovcu"
Powyżej miasta Delnice, w rejonie Gorski Kotar znajduje się atrakcyjna ośrodek narciarski, gdzie niedawno ponownie otwarto Dom Górski "Petehovac". W przeszłości obiekt przyjmował już licznych gości, miłośników przyrody i przede wszystkim - narciarzy.
Ośrodek narciarski Petehovac położony jest na szczycie o tej samej nazwie, na wysokości 1 024 m n.p.m., kilka kilometrów od centrum miasta Delnice.
Na samym szczycie, w bezpośredniej odległości od domu górskiego znajduje się początek trasy narciarskiej, z której rozciąga się przepiękny widok na Delnice i Słoweńskie Alpy. Długość trasy wynosi 410 metrów, wyciągu 315 metrów, a różnica wysokości 51 metrów. Ten najnowocześniejszy wyciąg, z układem hydraulicznym i oświetlenie w nocy ma łagodne wzniesienie i jest doskonale przystosowany dla początkujących narciarzy i dzieci.
W domu górskim Petehovac jest 26 łóżek, a z każdego pokoju rozciąga się widok na miasto Delnice i okoliczne góry. Oprócz samego zakwaterowania, goście mają do dyspozycji restaurację z około 100 miejscami siedzącymi, gdzie, przy ogniu wydobywającym się z otwartego komina, można delektować się bogatą i różnorodną ofertą gastronomiczną, na którą składają się przeważnie miejscowe specjały, dania z dziczyzny, żabie udka, pstrąg oraz słodkie wyroby z owoców leśnych.
Dom Górski Petehovac
www.petehovac.com/iframe_hotel.htm
***
Województwo vukovarsko-srijemskie
"Poznajcie bogactwo wyjątkowej Slavonii!"
Województwo vukovarsko-srijemskie to położony najbardziej na wschód rejon Chorwacji, znajdujący się przy urodzajnym wybrzeżu Dunaju, z rozległymi, zielonymi równinami. Jest to obszar licznych pomników dziedzictwa kulturowego i historycznego, interesujących, tradycyjnych obyczajów, dobrze zachowanej przyrody i wyjątkowych krajobrazów. Jest to również region bogatej oferty gastronomicznej, którego typowo rolniczy charakter uzupełnia ciekawa przeszłość ośrodków urbanistycznych - miast Vukovar, Vinkovci i Županja oraz innych, mniejszych miejscowości.
Województwo vukovarsko-srijemskie oferuje liczne możliwości rekreacji weekendowej albo dłuższego pobytu w ośrodkach miejskich lub na slavonskich wsiach, w atmosferze domowych specjałów - win, rakiji, domowych wyrobów mięsnych: kulenu, kulenovej seki, szynki, skwarków oraz różnorodnych, typowo slavonskich wyrobów cukierniczych.
Najbardziej znane miejscowe wina: graševina, traminca, pinot i chardoney wytwarzane są przede wszystkim w okolicy Vukovaru i Iloka, gdzie znajduje się w najsłynniejszy piwnice winne - Iločki Podrumi.
Rejon ten słynie z bogatego dziedzictwa kulturalnego, a jedną z najbardziej znanych historii jest ta o Gołębicy Vučedolskiej. Na terenie miasta Vukovar, które od czasów wojny domowej, nazywane jest Miastem Bohaterem, znajdują się wykopaliska archeologiczne, kryjące lokacje z okresu Kultury Vučedolskiej, o unikalnej wartości.
Na terenie województwa vukovarsko-srijemskiego położone są również dwa zamki, o wyjątkowym znaczeniu historycznym: zamek rodziny Eltz w Vukovarze i rodziny Odeschalchi w miejscowości Ilok. W obu budynkach znajdują się Muzea Miejskie, które pomimo chwilowej rekonstrukcji, otwarte są dla odwiedzających. Oprócz tego jest zamek "Čardak" w miejscowości Županja, w którym znajduje się muzeum Stjepana Grubera, ze stałą Wystawą Etnograficzną.
Ważną wiadomością dla odwiedzających jest informacja o licznych wydarzeniach, jakie przez cały rok odbywają się na terenie województwa, m.in.: Etno weekend w Etno mieście, Festiwal Aktora, Zbiór winogron w miejscowości Ilok, Wystawa rakiji, Konji bijelci, Młodość i uroda Slavonii, Wiosna w mieście Otok, Šokačko sijelo, Forum turystyczne oraz najbardziej znana Jesień w Vinkovcach, która od ponad 40 lat do miasta Vinkovci przyciąga wielu gości.
Innymi słowy - jest to region z bogatą ofertą turystyczną, ponieważ slavonskie obyczaje, tradycja, lokalne dziedzictwo, elementy nowoczesne takie jak ośrodki wypoczynkowo-rekreacyjne, tereny łowieckie oraz łowienie ryb powodują, że jest on wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym. Obecnie rozwija się również oferta zakwaterowania, co potwierdza, rozpoczęta przed kilkoma dniami, budowa jeszcze jednego hotelu, kategorii wysokich pięciu gwiazdek. Obok istniejących 12 obiektów w miastach: Vinkovci, Vukovar, Županja, Ilok i Spačva powstaje hotel w Nuštar - Hotela Diamant, w którym oprócz samych kwater będzie wielkie centrum wellness, restauracja z kuchnią narodową, kasyno oraz centrum kongresowe dla około 700 gości.
Dodamy do tego ważną arterię komunikacyjną - Dunaj, którym coraz częściej pływają wielkie statki turystyczne, nie pozostaje nam nic innego jak powiedzieć - odwiedźcie nas, poznajcie Slavonię, ponieważ jest naprawdę wyjątkowa i samym tym - niepowtarzalna!
Wspólnota Turystyczna Vukovarsko-Srijemskiego
www.tzvsz.hr