CHORWACJA NA ŚWIECIE 12/11
Magazyn Hola chwali istryjskie trufle
Internetowe wydanie hiszpańskiego magazynu Hola niedawno zaprezentowało Istrię jako Mekkę dla turystów smakoszy, publikując artykuł o wyjątkowej białej trufli. Popularny magazyn madrycki, który wychodzi cztery razy w tygodniu, w rubryce poświęconej podróżom poleca Istrię jako przepiękny region i świetny kierunek dla smakoszy z licznymi, lokalnymi targami i wydarzeniami gastronomicznymi.
Mimo, że białe trufle są drogocenne, ich ceny poruszają się od 3000 euro za kilogram, na całej Istrii są restauracje, które podają niewielkie ilości tych aromatycznych grzybów podają z makaronem, mięsem czy deserami, a na taką przyjemność, jak pisze Hola, nie trzeba mieć głębokich kieszeni. W artykule podaje się, że jedne z najdroższych grzybów na świecie eksperci znajdują w lasach Motovunu i Buzetu pod ziemią przy pomocy psów. Jednak jak pisze hiszpański magazyn, goście nie muszą sami się męczyć w poszukiwaniach, ponieważ restauracje mają bogatą ofertę, a jako najlepsze wymieniana jest luksusowa restauracja Zigante w miejscowości Livade, która oferuje potrawy ze wszystkimi postaciami trufli.
W artykule napisano też, że najcięższa trufla została znaleziona na Istrii i ważyła 1,31 kilograma i że wynik ten wpisany został do Księgi Rekordów Guinessa. Trufla-kapitalna, Las Motovuński, poszukiwanie trufli przy pomocy psów, poszczególne wydarzenia - to wszystko i jeszcze więcej znalazło swoje miejsce w artykule magazynu, który czytelnikom poleca przybycie na festiwale trufli w Motovunie i Buzecie.
Hola poleca turystom zakup pamiątek, niektóre z licznych produktów na bazie trufli, wina istryjskie i oliwy z oliwek, również podstawowych składników kuchni istryjskiej. Polecana jest szczególnie wycieczka do Humu, najmniejszego miasta na świecie i zakup suszonej trufli lub takiej w słoiku.
W malowniczym opisie zielonej Istrii autorzy podkreślają jej podobieństwo do Toskanii, jednak podkreślają drugie oblicze regionu, to błękitne, z ponad 500 kilometrami wybrzeża morskiego.
Tekst został opublikowany również w angielskim wydaniu internetowym, a magazyn w krajach anglosaskich wychodzi pod tytułem Hello.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com
Hola
www.hola.com
Hello Magazine
www.hellomagazin.com
***
CNN
Istria nie jest nową, ale starą Toskanią
Autor turystycznego reportażu CNN, Brendan Francis Newman niedawno odwiedził Istrię i opisał swoje wrażenia w obszernym artykule pod tytułem "Istria nie jest nową Toskanią?!".
Pisze, że Istria nie jest gęsto zaludniony, ale że po domach i murach z epoki brązu widać, że na tym terenie istniała cywilizacja już w czasach kiedy rządzili tu Ilirowie, a potem Rzymianie, Wenecjanie i Austriacy.
Istrię opisał jako region, który składa się z dwóch części - nadmorskiej i górzystej. Ze względu na to, że region nie jest duży, Newman podkreśla, że jednego dnia można podziwiać jedno i drugie. Wybrzeże jest, pisze, pełne miejscowości turystycznych i rybackich wiosek. Z miast wymienia Pulę, miasto portowe, które ma asa w rękawie - niesamowity rzymski amfiteatr, gdzie kiedyś odbywały się walki gladiatorów, a dziś wykorzystywany jest podczas koncertów wielkich światowych gwiazd.
Jednak autor artykułu w szczególności zachwycił się Rovinjem, który uważa za najpiękniejsze miasteczko nadmorskie na Istrii, a może nawet w całej Chorwacji.
Wieloletni kandydat na miejsce z najpiękniejszym widokiem na zachód słońca, Rovinj to miasteczko pastelowych domów i budynków, wąskich uliczek i podwórzy domów, ze świetnymi restauracjami i kawiarniami, z których można patrzeć na zachód słońca na horyzoncie. Rovinj jest idealny do chorwackiego triatlonu - pływanie, jedzenie i leniuchowanie w kawiarni, mówi autor mimo, że jest oczarowany tym miasteczkiem, to podkreśla, że jego ulubioną częścią Istrii jest serce półwyspu, które niektórzy nazywają "nową Toskanią". Opisuje je jako zielone wnętrze pełne niespodzianek, jak domowa rakija z jemioły, wioski i miasteczka na wzgórzach oraz Hum, najmniejsze miasto na świecie. Mimo, że powietrze pachnie pobliskim morzem, kontynentalna część Istrii to inny świat niż pełne plaże i sprzedawcy lodów, którymkolwiek zjazdem zjedziesz z autostrady, dojedziesz do małych wiosek, a każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju pod względem architektury.
Podczas odwiedzin Istrii autor musiał spróbować tutejszych dań, a dokładniej trufli, drogocennych grzybów, jak również oliwy z oliwek, którą opisuje jako drugą najlepszą na świecie, zaraz po włoskiej. Dobrze przygotowany lokalny obiad może się równać jakiemukolwiek daniu w Europie.
"Jak jadłem ostatnie kęsy pysznego dania z truflami, przez głowę mi przeszło, że Toskania tak wyglądała zanim tam dotarł Hollywood, kucharki i tłumy turystów. To jest Toskania, zanim znalazła się na radarze i zanim stała się droga. Nie, Istria to nie nowa Toskania, Istria to stara Toskania", konkluduje autor na końcu tekstu.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com
CNN
http://edition.cnn.com
***
Dubrownickie Grebeny wśród najpiękniejszych światowych latarni morskich
Brytyjski Independent niedawno zaliczył dubrownickie Grebeny do najpiękniejszych latarni morskich, w których mogą się zatrzymać turyści.
Wśród najlepszych sześciu latarni morskich, w towarzystwie Sugarloaf w australijskiej Nowej Południowej Walii, przez Croswell w szkockim Stanraerze, The Old Light w kanale Bristol, norweskiej latarni morskiej Molja i Capo Spartiventa na Sardynii, znalazła się też dubrownicka latarnia morska na Grebenach przed zatoką Lapad. Latarnia morska została zbudowana w 1872 roku już od jakiegoś czasu jest w ofercie Jadranskich luksuznich hoteli. Na Grebenach goście mogą się cieszyć prywatnością i luksusem, który oferowany jest w pobliskim hotelu Dubrovnik Palace. W domu latarnika może się zmieścić siedem osób i dostępny jest od czerwca do października.
"Cztery sypialnie, kuchnia i dwa słoneczne tarasy sprawiają, że latarnia morska jest świetnym domem, w którym można wypoczywać, szczególnie jeżeli zostanie zatrudniony osobisty kucharz i obsługa, a reszta wysepki jest niezamieszkała", podaje dziennikarka Independentu, Laura Holt, opisując Grebeny jako osamotnioną przednią straż, oddaloną 900 metrów od brzegu, do której można się dostać tylko łodzią.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr
Teh Independent
www.independent.co.uk
***
Wall Street Journal o zagrzebskich atrakcjach
The Wall Street Journal niedawno w rubryce o turystyce opublikował artykuł o Zagrzebiu i przeżyciach z metropolii chorwackiej. Polecane jest zwiedzanie Muzeum Zerwanych Więzi i odwiedzenie klubu Gastronomad i jego dań typu slow food oraz szkoły gastronomii.
Ten niezwykły klub miłośnikom gastronomii oferuje członkostwo. Wstępując do towarzystwa Gastronomad wchodzisz na drogę, która Cię doprowadzi do towarzystwa smakoszy, gastronomów, sommelierów, kucharzy, winiarzy, oliwkarzy, pisarzy i wszystkich miłośników jedzenia i napojów, napisano w artykule.
The Wall Street Journal
www.wsj.com
***
Dubrownik
Perła Adriatyku ciekawa też w zimie
Najstarszy i zapewne najbardziej znany francuski dziennik L'Figaro niedawno opublikował artykuł o sześciu atrakcyjnych kierunkach w basenie Morza Śródziemnego, które należy odwiedzić zimą, a które nie zostały jeszcze dostatecznie "odkryte". Wśród nich jest Dubrownik, którego fotografia zdobi stronę tytułową i artykuł.
Ze względu na to, że w tym roku chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines uruchomiły bezpośrednie loty z Dubrownika do Paryża i trasa będzie obsługiwana przez całą zimę, byłaby szkoda, gdyby nie wykorzystano wyjazdu do miasta, które odwiedziło milion turystów, napisano w Le Figaro. Ze względu na to, że lato się skończyło, a temperatury jesienne wahają się od 14 do 19 stopni, ciągle jeszcze można zwiedzać muzea, zabytki, odwiedzać restauracje i bary, które nadal są czynne.
Poza Dubrownikiem francuska gazeta poleca też włoskie miasta Triest i Neapol, hiszpańską Walencję, Bonifacio na Korsyce i marokański Tanger.
Uznanie dla "zimowego" Dubrownika pokazały prawie w tym samym czasie francuskie pismo fachowe Le Quotidien du Tourism, które perłę południowej Chorwacji uplasowały na 15 miejscu atrakcyjnych kierunków zimowych, podkreślając, że chodzi o niespodziankę, ponieważ to miasto w ubiegłym roku nie było nawet w pierwszej setce.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.dubrovnik.hr
Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr
***
Piękno Chorwacji odkryli też w Indonezji
W specjalnym wydaniu indonezyjskiego pisma Tourism niedawno został opublikowany tekst o pięciu najlepszych światowych kierunkach, wśród których Chorwacja obok jordańskiej Patry, szwajcarskich Alp, Amsterdamu i Paryża. Tekst o Chorwacji został opublikowany na czterech stronach w języku indonezyjskim i angielskim obok ilustracji Dubrownika, Puli, plaż chorwackich i wysepek na Kronatach. Poza ogólnymi danymi o Chorwacji, opisywany jest Zagrzeb, wyspa Mljet i Dubrownik. Chorwacki ambasador udzielił wywiadu, który został opatrzony fotografiami murów dubrownickich.
Helath n Tourism Magazine
www.healthntourism.co.id
***
Top 10 kierunków w Chorwacji według wyboru lonelyplanet.com
Portal lonelyplanet.com niedawno sporządził listę 10 top kierunków w Chorwacji i pierwsze miejsce zajął barokowy Varaždin. "Podziwiasz świetnie zachowaną architekturę barokową w dawnej chorwackiej stolicy", opisuje portal i przekazuje doświadczenia turystów, którzy odwiedzili Chorwację i jej piękno.
Drugie miejsce zajął Zagrzeb, z poleceniem dla turystów, żeby przespacerowali się po średniowiecznych ulicach Gornjego Gradu, zwiedzili galerie i podziwiali życie nocne.
Trzecie miejsce zajmuje Samobor. "Odpocznij w tym pociągającym miasteczku z rzeczką i mostami", poleca lonelyplanet.com.
Czwarta jest Pula, o której mówi się, że ma bogatą historię jeszcze z czasów rzymskich, a jako coś wyjątkowego portal wymienia koncerty w tamtejszej Arenie, rzymskim amfiteatrze. Park Narodowy Plitwice znalazł się w samym środku listy top 10 ze słowami "wodne cuda na ziemi, to liczne jeziora i wodospady". Park Narodowy Krka znalazł się na szóstym miejscu, a jako szczególne atrakcje wymienione są klasztor na Visovcu i kanion rzeki Krki. Siódme miejsce zajmuje miasto Hvar, a ósme wyspa Korčula. Na przedostatnim miejscu jest wyspa Mljet, a na ostatnim perła Adriatyku - Dubrownik.
Lonelyplanet
www.lonelyplanet.com
***
Dubrownik
Miasto i hotel Excelsior wśród najlepszych
Znany brytyjski magazyn Marie Claire niedawno polecił Dubrownik i dubrownicki hotel Excelsior na weekendowy odpoczynek.
"Potrzebujesz długiego weekendu? Nie szukaj dalej... Dubrownik pojawił się na naszym radarze już dwa lata temu, kiedy Beyonce i Jay-Z spędzili tutaj wakacje i od tego czasu coraz bardziej wzrasta jego popularność. Znajdujące się nad Adriatykiem, niewielkie, malownicze miasto pełne restauracji, barów i sklepów. I to nie wszystko, w Dubrowniku jest szereg luksusowych hoteli, na przykład Excelsior, w którym są przepiękne pokoje i niezapomniany widok sprawia, że jest doskonałym miejscem na luksusowy wypoczynek weekendowy", napisano w artykule brytyjskiego pisma.
Obok Dubrownika na liście znalazły się też wiodące miasta turystyczne jak Paryż, Rzym, Praga, Sztokholm, Wenecja i Dubai, co tym bardziej potwierdza, że Dubrownik znajduje się na samym szczycie światowych kierunków turystycznych.
Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr
***
CNN:"Spróbuj zapamiętać - Chorwacja wymyśliła krawat"
"Spróbuj zapamiętać - Chorwacja wymyśliła krawat", to informacja, która znalazła się w filmie, który CNN iReport niedawno opublikował na swojej stronie. W filmie Chorwacja prezentowana jest jako ojczyzna krawata, krótka historia jego powstania i marka Croata.
Prilog o kravati Film o krawacie jako chorwackim wkładzie w światowe dziedzictwo nakręciła organizacja non profit Academia Cravatica z okazji 18 października, od 2008 roku to Międzynarodowy dzień krawata. W filmie jest opowiadanie o chorwackich rzołnieżach, którzy we francji nosili czerwone chusty wiązane "a la croat" (na sposób chorwacki). Jest tam informacja o tym, że jest to jednocześnie podstawa słowa krawat w wielu językach.
"Przez krawat wysyłamy wiadomość szczerych i trwałych wartości, jako dobrej podstawy dla przyszłości", poleca Academia Cravatica z CNN iReport. Academia Cravatica została założona w 1997 roku jako organizacja non profit w celu pielęgnowania i promocji historii powstania krawata.
Krawat uważany jest za produkt chorwacki. Rozprzestrzenił się w Europie w XVII wieku za pośrednictwem chorwackich żołnierzy i stał się rozpoznawalną częścią stroju. Jako pierwsi przyjęli go Francuzi i do ich języka dostał się pod nazwą cravate, a później do innych języków europejskich pod podobnymi nazwami. Ze względu na to, że na początku krawatem nazywana była chustka na szyi, dzięki której żołnierze chorwaccy byli rozpoznawani, w 1667 roku został stworzony specjalny pułk "Royal Cravates", nazywany według Chorwatów.
CNN iReport
www.ireport.cnn.com
Academia Cravatica
wxw.academia-cravatica.hr
***
Rovinj
NYT chwali hotel Lone
W reportażu "New Design on Croatia's Coast" w drukowanym wydaniu jednej z najważniejszych amerykańskich gazet, The New York Times, niedawno został opublikowany artykuł, w którym chwalony był hotel Lone w Rovinju.
"Nadmorskie miasteczko, które znajduje się na pagórkowatym chorwackim półwyspie, nie jest obcy dla turystów, w dużej mierze dzięki bujnemu otoczeniu. Zalesione kempingi pełne są niemieckich i austriackich turystów. Skalista zatoki dominują nad granatowym Adriatykiem. Ale w lipcu pojawił się nowy powód dla odwiedzenia tego regionu - otwarty został hotel Lone. Duży biały budynek jest jednym z kilku ważnych obiektów na wybrzeżu Istrii, które jest oknem dla kolejnego pokolenia chorwackiej architektury", pisze Adam H. Graham, autor artykułu, który odwiedził hotel Lone w czerwcu tego roku. Poleca czytelnikom odwiedzenie Muzeum Lapidarium w Novigradzie i Parku Rzeźb Dušana Džamonje w Vrsarze.
Hotel Lone został otwarty pod koniec czerwca jako pierwszy designerski hotel pięciogwiazdkowy w Chorwacji. W budowę hotelu zainwestowano 339 milionów kun, co sprawia, że jest jedną z największych inwestycji typu greenfield w turystyce chorwackiej w ostatnich kilku latach.
Od architektury po urządzenie wnętrz i zewnętrznej części, hotel Lone został zaprojektowany przez krajowych architektów. Do jego realizacji zaangażowani zostali wiodący chorwaccy twórcy: studio architektoniczne 3LHD, grupa projektantów Numen/For Use, studio architektoniczne 92, kreatorki mody ze studia I-gle, artyści koncepcyjni Ivana Franke i Silvio Vujičić, agencja Bruketa&Žinić i inni.
Hotel Lone znajduje się w bezpośrednim pobliżu morza, otoczony wiekowym śródziemnomorskim lasoparkiem Zlatni rt, zaledwie kilka minut spacerem od centrum Rovinja. W hotelu jest 236 przestronnych, nowocześnie urządzonych pokoi i 11 apartamentów oraz jeden apartament prezydencki o powierzchni 129 metrów kwadratowych, wszystkie z widokiem na morze.
Do dyspozycji gości są też dwie restauracje fine dining, Sea Food Bar, klub dla dzieci, bary tematyczne, klub nocny, wellness i spa na 1700 metrach kwadratowych i dziesięć sal konferencyjnych, z których największa może pomieścić 650 osób.
The New York Times
www.nytimes.com
Hotel Lone
www.lonehotel.com
***
Wyspa Hvar i hotel Esplanade wśród najlepszych na świecie
Wyspa Hvar i zagrzebski hotel Esplanade stają się częścią tego co najlepsze w turystyce na terenie Europy. Conde Nast Traveler, jeden z najbardziej wpływowych magazynów o podróżach, przyznał wyróżnienie, którego podstawą jest wielka roczna ankieta Readers' Choice Awards. Zebrano osiem milionów głosów. W konkurencji było 1285 kandydatów w kategorii miast (55), wysp (55), hoteli (665), restauracji (445), linii lotniczych (30) i firm organizujących rejsy.
Hvar na podstawie zebranych głosów znalazł się wśród dziesięciu najlepszych wysp w Europie i jest na ósmym miejscu z 74,8 punktami, a pierwsze miejsce zajęła turecka Bozcaada z 84,2 punktu. Ostatnia dziesiąta wyspa to szwedzka Gotlandia, która miała 74 punkty.
Zagrzebski hotel Regent Esplanade konkurował z siedemdziesięcioma najlepszymi hotelami i zajął 47 miejsce.
Conde Nast Traveler
www.cntraveller.com
***
Połączenie promowe Split - Vis wśród najpiękniejszych na świecie
Yahoo!Travel na listę najpiękniejszych rejsów promowych, na których przepływa się obok wyjątkowych atrakcji naturalnych i stworzonych przez człowieka, na drugim miejscu niedawno uplasował rejs ze Splitu na Vis.
Rejs promem w pełni relaksuje i w spokoju można oglądać okolicę i stworzyć okazję do poznania się z pozostałymi podróżnymi i lokalnymi mieszkańcami.
Wśród tysięcy wysp Adriatyku i długiego wybrzeża wymienia się dwu i pół godzinny rejs na Vis. Po splitskiej Rivie, Kozjaku i Mosorze, spojrzenie można skierować w kierunku wąskiego kanału między Bračem i Šoltą. Na końcu czeka Vis, najbardziej oddalona, zamieszkała chorwacka wyspa, oliwki, winnice i zbocza, napisano w Yahoo!Travel.
Redaktorom tego portalu najbardziej podobał się rejs promem na trasie Sydney - Manly.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr
Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com
Wspólnota Turystyczna Visu
www.tz-vis.hr
Yahoo!Travel
www.travel.yahoo.com