WYDARZENIA 04/2011
Hvar
Procesja "Za Krzyżem"
Już od pięciu stuleci mieszkańcy Hvaru w szczególny sposób obchodzą Wielkanoc procesja "Za Krzyżem". Jest to jedyny w swoim rodzaju rytuał i wyraz tożsamości religijnej i kulturowej lokalnych mieszkańców, który został wpisany na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Rytuał rozwinął się z procesji, która odbywała się jako znak kajania po niepokojach społecznych na wyspie w 1510 roku, kiedy jeden mały krzyż w mieście Hvar zapłakał krwawymi łzami.
Procesje rozpoczynają się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek z sześciu kościołów w Jelsie, Pitvie, Vrsniku, Svirču, Vrbanju i Vrboskiej i to w tym samym czasie w kierunku wskazówki na zegarze, tak że podczas ośmiogodzinnej procesji nigdy się nie spotykają, co według wierzeń ludowych było znakiem wielkiego nieszczęścia. Ośmiogodzinną procesję, której orszak przechodzi 22 kilometry, prowadzą wybrane osoby niosące krzyż, wielokrotnie idące boso, niosą krzyż ważący 18 kilogramów. Procesja "Za Krzyżem" przyciąga wielu wiernych z całej wyspy, a z roku na rok też coraz więcej gości i turystów, którzy podczas Świąt Wielkiej Nocy znajdują się na najdłuższej i najbardziej nasłonecznionej wyspie chorwackiej. W tym roku procesja odbędzie się 21 kwietnia.
Dzięki łagodnemu klimatowi, ciepłym zimom i przyjemnym latom, pięknej przyrodzie śródziemnomorskiej, bogatej tradycji historycznej i kulturalnej, jedynej w swoim rodzaju kuchni, przepięknym plażom i zatokom i krystalicznie czystemu morzu, wyspa Hvar została uznana przez światowe czasopisma turystyczne za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp.
Życie nocne i architektura miasta Hvar, wycieczki statkiem na Paklene Otoki, piaszczyste plaże koło Jelsy, połączenie antyku i współczesności w Starim Gradzie, rajskie plaże pod lasami sosnowymi Zavali, egzotyka południowych zboczy wyspy w miejscowościach Ivan Dolac, Svaeta Nedjelja i Milna, atmosfera "małej Wenecji" w Vrboskiej, przejażdżka po polach lawendowych koło Gdinja, Zastražišća i Bogomolji, spokojne zatoki koło Sućuraja, to tylko część atrakcji Hvaru.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr
Wspólnota Turystyczna Hvaru
www.tzhvar.hr
Miasto Hvar
www.hvar.hr
Wspólnota Turystyczna Gminy Jelsa
www.tzjelsa.hr
***
Zagrzeb
Rozśpiewana wiosna w chorwackiej metropolii
Zagrzeb przez cały rok oferuje turystom liczne atrakcje, ale na wiosnę ta oferta dodatkowo "kwitnie" dzięki tradycyjnemu Festiwalowi św. Marka i imprezie Zagrebački vremeplov (Zagrzebski Wehikuł Czasu).
W czasie trwania Festiwalu św. Marka liczne muzea, kościoły i place zagrzebskiej starówki na Gornim i Donjim Gradzie stają się scenami dla muzyków. Również tegoroczny 13 z rzędu festiwal będzie gościł licznych krajowych i zagranicznych solistów i zespoły.
Festiwal powstał dzięki pomysłowi, żeby poprzez występy świetnych muzyków ożywić "uśpione" miejsca, przede wszystkim Gornjego Gradu. Festiwal co roku zaczyna się 25 kwietnia, w dzień św. Marka, od którego pochodzi jego nazwa. Ten dzień osiemset lat temu został ustalony jako dzień targu miejskiego, głównego wydarzenia w roku w życiu społecznym i handlowym.
Świetni artyści, różnorodny program i piękne przestrzenie, na których odbywają się koncerty sprawiają, że Festiwal św. Marka, dzięki imprezom muzycznym, zaliczany jest do wydarzeń na poziomie europejskim.
Pod koniec kwietnia zaczyna się też Zagrebački vremeplov, impreza w trakcie której w każdą sobotę do końca września lub początku listopada na ulicach i placach miasta odbywają się liczne muzyczne i sceniczne spektakle, które przypominają o historii Zagrzebia.
Na centralnym placu miasta występują członkowie zespołów folklorystycznych, a w parku Zrinjevac odbywają się koncerty promenadowe i spacerowicze mogą słuchać dźwięków walca, przyśpiewek z operetek i ulubionych evergreenów. Gornji Grad zarezerwowany jest dla grajków ulicznych i pieśni staromiejskich.
Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr
Festiwal św. Marka
www.festivalsvmarka.hr
***
Lokve
Na cześć żab
Lokve to niewielka wioska w Gorskim Kotarze, znajduje się na terenach podmokłych pełnych zbiorników wodnych, mieszkańców wioski nazwano żartobliwie żabiarzami. Mimo że kiedyś mieszkańcy nie byli zadowoleni z tego przezwiska, to z czasem nie tylko nauczyli się akceptować żarty pod swoim adresem, ale również przekształcili to w swój znak rozpoznawczy. Dlatego co roku na wiosnę organizują imprezę o nazwie Noce Żab, jest to święto nie tylko żab, ale wszystkich ludzi z tych terenów.
W tym roku pod koniec kwietnia odbędą się 35 Noce Żab, tradycyjna impreza, której kulminacyjnym punktem są zawody w żabich skokach. Właściciele żab przyprowadzają swoje zwierzęta i ku ogólnej radości zebranych namawiają je do jak najdłuższego skoku. Należy podkreślić, że po zakończeniu zawodów żaby wracają do ich naturalnych siedlisk.
Na cześć żab w Lokvach otwarte zostało Muzeum Żab, w którym odwiedzający mogą się nauczyć wszystkiego o żabach, historii hodowli żab w Lokvach i Żabich Nocach oraz polowaniu na żaby. W muzeum wystawiony jest zbiór ponad tysiąca żabich eksponatów z całego świata, a program muzeum uzupełniany jest o filmy dokumentalne i zapisy audio i wideo związane ze światem żab, jest tu też sklep z pamiątkami pełen ciekawych artykułów. Na końcu zwiedzania jedynego w swoim rodzaju muzeum odwiedzający mają możliwość spróbowania jedynego w swoim rodzaju likieru z owoców leśnych, który nazywany jest Żabia krew.
Lokve znajduje się w sercu Gorskiego Kotaru, pod szczytami Risnjaku, w przepięknym otoczeniu i klimacie górskim, poza Nocami Żab, jest tu wiele możliwości rekreacyjnych, wypoczynkowych i ochłody. Miłośnicy sportu i rekreacji znajda coś dla siebie na Jeziorze Omladinskim, w jaskini Lokvarka - największej jaskini w Chorwacji, która została urządzona dla turystów i wszystkich odwiedzających i oczarowuje swoim bogactwem podziemnym, jest też lasopark Golubinjak z urządzonymi i oznaczonymi szlakami pieszymi.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr
Wspólnota Turystyczna Gminy Lokve
www.tz-lokve.hr
***
Mali Lošinj
Dni Apoksiomena i antyku
Na świecie jest zaledwie siedem zachowanych pomników starogreckiego Apoksiomena i jedna z nich została znaleziona właśnie w Chorwacji. Antyczna statua z brązu, nieznanego autora, która ma ponad dwa tysiące lat znaleziona została w 1999 roku w morzu w pobliżu wyspy Lošinj, między dwiema morskimi skałami na głębokości 45 metrów. Statua atlety ma ponad dwa tysiące lat, wyciągnięta została z morza i po siedmioletniej odnowie zwrócono jej dawny blask.
Statua przedstawia atletę, młodego sportowca w chwili kiedy czyści dłuto, którym ze swojego ciała zestrugał olej, kurz i pot po zawodach. W trakcie odnowy, która trwała prawie siedem lat, w badaniach materiału i sposobu wykonania, stwierdzono, że statua pochodzi z II - I wieku przed naszą erą, a prototyp, na podstawie którego został wykonany jest o wiele starszy, z połowy IV wieku przed naszą erą.
Z ośmiu dotychczas znanych wersji prototypów Apoksiomena, statua z Lošinja jest najlepiej zachowana. Autor statuy jest nieznany, ale klasyczne piękno i sztuka wykonania wskazują na mistrza.
Statua Apoksiomena, która została wydobyta z morza 27 kwietnia 1999 będzie na stałe wystawiona w muzeum w Malim Lošinju w pałacu Kvarner od końca 2013 roku. Mieszkańcy Lošinja również w tym roku wracają do czasów Apoksiomena i antyku, od 22 do 29 kwietnia, kiedy będzie można uprawiać nurkowanie archeologiczne, podziwiać antyczną biżuterię i prezentacje antycznych fryzur, a dla gości hotelu organizowane będą rzymskie łaźnie i masaże. W muzeum Lošinja odbędą się wykłady i prezentacje o chorwackim Apoksiomenie, a 10 maja zorganizowane zostanie spotkanie naukowe na temat "Archeologia podwodna i znalezisko brązowej statuy Apoksiomena".
Lošinj to kvarnerska wyspa z długą tradycją turystyczną. Jest tu wiele tras pieszych nad brzegiem morza, które przechodzą przez liczne zatoki i stuletnie lasy sosnowe. Obok licznych kościołów na wyspie jest wieża wzniesiona w XV wieku w celu obrony przed atakami piratów z morza. Jest też port rybacki Rovenska z przepiękna plażą, falochronem i przyjemną atmosferą rybacką, lasopark i uzdrowisko klimatyczne "Podjavori". Dzięki klimatowi śródziemnomorskiemu, czystemu powietrzu i zachowanej przyrodzie oraz środowisku Lošinj juz pod koniec XIX wieku został rozpoznany jako idealne miejsce wypoczynku i uzdrowisko, dlatego został nazwany wyspą zdrowia.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr
Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja
www.tz-malilosinj.hr
***
Split
Croatia Boat Show
Miasto Dioklecjana od 12 do 17 kwietnia po raz 13 będzie gospodarzem targów żeglarskich Croatia Boat Show (CBS), obowiązkowej imprezy dla wszystkich, dla których łodzie są ulubiony środek komunikacji, a żeglowanie jest pasją. Z roku na rok CBS przyciąga coraz więcej firm z kraju i zagranicy oraz konstruktorów łodzi. Od targów o charakterze lokalnym CBS przekształcił się w największe targi żeglarskie w Europie południowowschodniej i wspiął się na 7 miejsce w rankingu targów żeglarskich na świecie, gdzie spotykają się najwięksi światowi producenci jednostek pływających. Można tu znaleźć łodzie wszystkich rodzajów i wielkości oraz wyposażenie do pobytu na morzu, a odwiedzający mogą się dowiedzieć o ofertach i programach o charakterze żeglarsko-turystycznym.
Widok setki łodzi przycumowanych przed fascynującym pałacem Dioklecjana jest dobrym powodem żeby odwiedzić Split, miasto o bogatym dziedzictwie historyczno-kulturalnym, które obchodziło 1700 lat swojego istnienia.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr
Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com
Croatia Boat Show
www.croatiaboatshow.com
***
Starigrad
Pójdź "Śladami Winnetou"
"Śladami Winnetou" to nazwa imprezy kulturalno-turystycznej, która odbędzie się od 16 do 24 kwietnia na terenie parków narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Velebit i kanion rzeki Zrmanji, gdzie ponad 40 lat temu, na podstawie powieści przygodowych niemieckiego pisarza Karola Maya, kręcono filmy fabularne o indiańskim wodzu Winnetou. Przepiękne miejsca, w których kręcono filmy, również dziś są zachowane, co licznym miłośnikom Karola Maya umożliwia pójście śladami Winnetou.
W trakcie imprezy "Śladami Winnetou" z fachowym przewodnikiem zwiedza się miejsca, gdzie między 1962 i 1968 rokiem kręcono filmy o Winnetou i organizowane są projekcje filmów, spotkania z członkami ekipy filmowej i wieczory literackie. W ofercie dla odwiedzających jest jazda konna i strzelanie z łuku, program rozrywkowy w stylu country, wieczór na świeżym powietrzu przy ognisku i muzyce country oraz zapoznawanie uczestników z chorwackim dziedzictwem kulturalnym.
Z ogółem 10 filmów kręconych w Chorwacji na podstawie powieści Maya, połowa powstała na terenie parków narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie, Park Przyrody Velebit i kanion rzeki Zrmanji. W tym czasie członkowie ekipy filmowej mieszkali w starym motelu Alan w Starigradzie, dlatego hotel o tej samej nazwie jest miejscem, które odwiedzają miłośnicy Winnetou. Hotel został w pełni odnowiony i oferuje wysokiej jakości usługi, a w jednej jego części odwiedzający mogą obejrzeć wystawę oryginalnych rekwizytów używanych w filmach o Winnetou.
Legendarnego wodza indiańskiego grał Pierre Brice, który w czerwcu 2007 odwiedził Riwierę Paklenica i przypomniał sobie o miejscach, gdzie w latach 60-tych ubiegłego wieku zagrał w roli życia.
Starigrad, który powstał na fundamentach dawnego antycznego miasta Argyruntum, znajduje się w pobliżu zachwycającego kanionu Velikiej Paklenicy i u podnóża największej góry chorwackiej Velebit, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Dziś Starigrad to centrum Riwiery Paklenica, która gościom oferuje krystalicznie czyste morze, naturalne plaże żwirowe, szczyty górskie, wartkie rzeki, zachowane ślady dawnych czasów, wycieczki przygodowe, wycieczki górskie, alpinistykę, rafting, pływanie kanoe, śledzenie ptaków, wellness, off-road, bogate dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne oraz wiele rozrywki.
Riwiera Paklenica znajduje się w skrajnej północno-zachodniej części regionu Zadarskiego i geograficznie należy do północnej Dalmacji. Rozciąga się wzdłuż 20 km wybrzeża Adriatyku i w całości znajduje się chronionym otoczeniu, ponieważ Velebit wraz z wybrzeżem ma statut parku przyrody. Kaniony Velikiej i Malej Paklenicy z otaczającymi lasami w 1949 roku zostały uznane za park narodowy.
W bezpośrednim pobliżu znajduje się pięć z ośmiu chorwackich parków narodowych (Paklenica, Kornati i Krka, Jeziora Plitwickie, Północny Velebit) i trzy parki przyrody (Velebit, Telaščica i Vransko jezioro).
Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr
Wspólnota Turystyczna Gminy Starigrad
www.rivijera-paklenica.hr
***
Zrmanja
Coś dla rafterów
Zrmanja to jedna z najczystszych rzek europejskich, pod koniec kwietnia w swoim jedynym w swoim rodzaju kanionie ponownie będzie gościła miłośników raftingu. Chodzi o tradycyjne regaty, które promują tę krasową rzekę poza granicami Chorwacji. Regaty trwają dwa dni, a spływ trwa 2-3 godzin. Dwudniowa impreza kończy się wieczorem humanitarnym i tradycyjnymi wyborami Miss Zrmanji. Jednak poza regatami i rozrywką organizatorzy przygotowują też wiele ciekawych wykładów o krasie, hydrologii Zrmanji, ekologii krasu, obiektach speleologicznych, florze i faunie rzeki i jej porzeczu oraz rozwoju kanionu Zrmanji.
Rzeka Zarmanja znajduje się w północnej Dalmacji pod Velebitem. Jej źródło znajduje się pod górą Poštak w południowej części Liki i wpada do Novigradskiego Morza 12 kilometrów od Obrovca. Ma długość 69 kilometrów i dzięki bliskości morza można na niej uprawiać rafting przez cały rok. Zrmanja zachwyca pięknem i według wielu osób ze względu na przepiękne kaniony i wodospady jest najpiękniejszą rzeką w Chorwacji. Jej krystalicznie czysta woda wije się w kanionie o wysokości dwudziestu metrów. Rzeka w nim stworzyła wiele wodospadów wapiennych, z których należy wymienić 11 metrowy wodospad Velili Buk. Zrmanja ze względu na położenie i trudna dostępność nazywana jest też "ukrytą pięknością", a miłośnicy raftingu nazwali ją "piękna i bestia", ponieważ kiedy staje się rwąca, oferuje niesamowite przeżycia, a kiedy się uspokaja spokojnie niesie przez krajobrazy, które zapierają dech w piersiach.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr
Miasto Obrovac
www.obrovac.hr