Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krisku
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 03.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisku » 23.05.2010 19:15

Witam.
Poniżej link dla zainteresowanych materiałami na 2010 rok. Pozdrawiam. http://www.croatia.hr/pl-PL/Homepage/Ak ... -?bmlcMjk3
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3692
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 22.08.2010 09:55

Robert_O
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 10.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert_O » 11.05.2011 08:49

MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 11.05.2011 09:58

Fragmenty które potwierdzają oceny niektórych cromaniaków, że ceny są w CRO zbyt wysokie:

Odmor u Hrvatskoj tri puta skuplji. Grčka nudi apartmane u kojima ćete 10 dana ljetovati za 450 kuna!

Odpoczynek w Chorwacji trzy razy droższy. Grecja oferuje apartamenty za 450 kuna za 10 dni.

Dalej czytamy o 6 euro za nocleg i osobę i o 70% niewykorzystanych miejsc w hotelach.

http://translate.googleusercontent.com/ ... 0MJtUGJ_JQ
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 13.05.2011 21:33

INFORMACJE 01/2011

Chorwacka oferta turystyczna bliższa Chinom

Chorwacka oferta turystyczna zaczęła mówić po chińsku. Na stronie internetowej www.tocroatia.net chorwacka oferta turystyczna została przetłumaczona na język chiński i dzięki temu stała się też jedyną stroną internetową o tematyce turystycznej w tym języku.

Rozwój portalu, który powinien przybliżyć Chorwację turystom z dalekich Chin, trwał 10 miesięcy. W Chorwacji Chińczycy są jak na razie rzadkimi gośćmi i na wycieczkach po Europie odwiedzają głównie najbardziej znane chorwackie kierunki turystyczne - Dubrownik, Zagrzeb i Jeziora Plitwickie, w większości poza sezonem.

Pracownicy turystyczni w Chorwacji oczekują, że już w przyszłym roku ilość turystów chińskich będzie o wiele większa, między innymi również z tego powodu, że znacznie zwiększyła się ilość agencji turystycznych, które posiadają licencję na organizowanie wyjazdów turystów z Chin.

ToCroatia
www.tocroatia.net


***

EasyJet dotarł do Zagrzebia, Ryanair również w przyszłym sezonie w Osijeku

Wiodące europejskie tanie linie lotnicze EasyJet niedawno dodały Zagrzeb do swojej sieci połączeń. Ze stolicy Chorwacji samoloty EasyJet od początku listopada latają cztery razy w tygodniu na paryskie lotnisko Charles de Gaulle, a z zapowiedzi wynika, że do połowy lutego 2011 będą latały pięć razy w tygodniu na londyńskie lotnisko Gatwick.

EasyJet już od jakiegoś czasu lata ze Splitu i Dubrownika. Samoloty irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair również w przyszłym roku, na początku maja, na początku sezonu letniego będą latały z Osijeku do Frankfurtu w Niemczech, niedawno zapowiedział to port lotniczy w Osijeku.

W poprzednim sezonie od początku maja do końca października w 50 lotach przewieziono do Osijeku około 7000 pasażerów samolotami Ryanair.
Trochę więcej pasażerów leciało w drugim kierunku. Jest to wzrost o około dziewięć procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Port Lotniczy Zagrzeb
www.zagreb-airport.hr

Port Lotniczy Osijek
www.osijek-airport.hr

easyJet
www.easyjet.com

Ryanair
www.ryanair.com


***


Thomas Cook wraca do Puli i Splitu

Jeden z wiodących brytyjskich touroperatorów, Thomas Cook, w przyszłym sezonie wraca na rynek chorwacki.

Program, który firma opublikuje w swoich katalogach zawiera Istrię i środkową Dalmację, loty do Puli raz w tygodniu z Manchesteru i Londynu oraz do Splitu z Londynu dwa razy w tygodniu.
Thomson jako drugi wśród największych w Wielkiej Brytanii potwierdził zachowanie wszystkich ubiegłorocznych połączeń z Londynu, Manchesteru,
Birmingham i Bristolu do Puli i Dubrownika, a British Airways utrzymuje całoroczne połączenie z Dubrownikiem.
Zapowiedziano to na targach turystycznych World Travel Market w Londynie, wiodących targach turystycznych na świecie, na których co roku spotyka się około 50 000 profesjonalistów z zakresu turystyki.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2010 roku Chorwacja zanotowała wzrost przyjazdów z rynku brytyjskiego w wysokości czterech procent i w noclegach w wysokości pięciu procent.
Najwięcej Brytyjczyków, którzy byli w Chorwacji, jedna trzecia z nich odwiedziła Dubrownik, który jest już od lat bardzo popularny w Wielkiej Brytanii.

Na targach w Londynie zapowiedziano, że Światowa Organizacja Turystyczna - UNWTO w celu promocji turystyki w podejmowaniu globalnych politycznych i ekonomicznych decyzji w 2011 roku planuje po raz pierwszy zorganizowanie przynajmniej dwóch globalnych forów turystycznych, z których jedno związane z mediami zostanie zorganizowane we wrześniu w Chorwacji.
To będzie pierwszy światowy kongres dziennikarzy turystycznych organizowany przez UNWTO, na którym spodziewanych jest 700 dziennikarzy turystycznych z całego świata.

Thomas Cook
www.thomascook.com


***


Nowy portal turystyczny World of Tourism (WoT)

World od Tourism (WoT) jest nowym turystycznoinformacyjnym portalem, który powinien niedługo zacząć działać, a jego twórcy z firmy Jadranska Grupa mówią, że będzie to turystyczna odmiana portali społecznościowych takich jak Facebook i Twitter.

Portal powinien połączyć w sieć obiekty turystyczne i turystów, a twórcy spodziewają się, że do końca roku 2011 będą mieli 250 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Na portalu w odróżnieniu od istniejących portali społecznościowych będzie można wyszukiwać tylko profile użytkowników biznesowych. Różnicą jest też istnienie dwóch list, prywatnej i biznesowej i możliwość połączeń wideo.

Na portalu będą mogły się ogłaszać obiekty gastronomiczne, czartery, obiekty zakwaterowania i inne, oferowana będzie też możliwość oferowania i wyszukiwania miejsc pracy w turystyce.

Ten nowy portal turystyczny i społecznościowy umożliwi promocje kierunków i atrakcji turystycznych, tak zapowiedziano niedawno w Zadarze, gdzie oficjalnie został zaprezentowany WoT.

Portal powinien pomóc w tworzeniu bezpośredniego kontaktu między turystami i oferującymi usługi turystyczne. Na portalu będą dostępne wszystkie informacje turystyczne jak również szybka i prosta komunikacja ze wszystkimi podmiotami, które biorą udział w projekcie portalu WoT.

Użytkownicy będą mogli za pomocą własnego profilu publikować doświadczenia, polecać i krytykować, zamieszczać fotografie i filmy wideo, komunikować się z innymi użytkownikami prywatnymi za pomocą prywatnych wiadomości, połączeń wideo i czatu, oceniać usługi turystyczne, z których korzystali i kontaktować się z ogłoszeniodawcami.

Portal będzie dostępny w dziesięciu językach.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr

Żupania Zadarska
www.zadarska-zupanija.hr


***


Portal turystyki kontynentalnej

Kamonaizlet.hr to nowy portal internetowy, który oferuje przegląd oferty turystycznej w Chorwacji kontynentalnej, informacje o agroturystyce, turystyce sportowej i uzdrowiskowej jak również poleca dobrej jakości restauracje i kawiarnie.

Portal będzie publikował również oferty winiarzy i uprawiających i produkujących oliwę z oliwek na terenie całej Chorwacji.

www.kamonaizlet.hr


***


Zaton, Politin i Jasenovo najlepsze kempingi według HAK-u

W tradycyjnej akcji Chorwackiego Automobilklubu, Stowarzyszenia Kempingów Chorwackich i Stowarzyszenia Kempingowców Chorwackich oceniania kempingów, głównie tych na wybrzeżu, najwyższe oceny uzyskał kemping Zaton w kategorii dużych kempingów, które mogą przyjąć ponad 1 500 osób, potem naturystyczny kemping Politin na wyspie Krk w kategorii średnich kempingów (300 - 1 500 osób), a najlepszy mały kemping do 300 osób to Jasenowo w Žaborićiach koło Šibenika.

Jury stwierdziło, że kemping Zaton z prawem nosi nazwę rodzinnego raju. Wyróżnili go ze względu na dodatkowe atrakcje, plaże przystosowane dla dzieci i osób nieumiejących pływać, atrakcyjne baseny z podgrzewaną wodą i bardzo dobrze zorganizowane atrakcje sportowe i rozrywki.

Drugie miejsce wśród dużych kempingów zajął kemping naturystyczny Valalta w Rovinju i trzecie Bi-Village w Fažanie.

Kemping Politin zwyciężył wśród średnich kempingów, znajduje się na zalesionym półwyspie niedaleko od centrum miasta Krk. "Oddaj się czarującej przyrodzie chodząc albo jeżdżąc rowerem po urządzonych szlakach i trasach na półwyspie i odkryj liczne malownicze zatoki i plaże w bezpośrednim pobliżu kempingu. Spędź przyjemnie czas w samotności nad brzegiem morza, w otoczeniu aromatycznej roślinności śródziemnomorskiej i krystalicznie czystego błękitnego morza przy przepięknym widoku na miasto Krk i wyspy Plavnik i Cres", uzasadnili członkowie jury.

Za krckim kempingiem uplasowały się kemping Oaza Mira w miejscowości Drage koło Pakoštane i kemping Vira na Hvarze.

Zwycięzca wśród małych kempingów Jasenowo znajduje się w zatoce o tej samej nazwie, otoczony jest lasem jodłowym nad samym morzem, gdzie z naturalnej żwirowej plaży rozciąga się widok na pobliskie wyspy archipelagu šibenickiego. Obok świetnych usług, na tym kempingu każdy gość ma możliwość spędzenia czasu w przyrodzie w spokoju i ciszy, stwierdziło jury, które przyznało kolejne miejsca dwóm kempingom na Pelješcu - Palme w miejscowości Kućište i Adriatic w Orebiću.

Kempingi Park, Umag i Bunculuka otrzymały specjalne wyróżnienia za utrzymanie wysokiego poziomu usług.

Chorwacki Automobilklub
www.hak.hr


***


Osijek - Telefoniczny przewodnik turystyczny

Osijek jest pierwszym miastem w Chorwacji, które ma telefoniczny przewodnik turystyczny. Jest to jedyny w swoim rodzaju przewodnik na spacery indywidualne po mieście przy fachowym oprowadzaniu przy pomocy połączenia z numerem telefonicznym.

Obok przewodnika do dyspozycji dzwoniącego jest jeszcze 350 atrakcji i poza spacerem telefonicznym, którego trasa biegnie obok 14 lokalizacji i najważniejszych budynków oraz zabytków, można posłuchać najbardziej popularnych utworów wykonawców i kompozytorów z Osijeku, opowiadań o najbardziej zasłużonych mieszkańcach Osijeku, krótkich opowiadań o historii miasta, jak również informacji o atrakcjach turystycznych w mieście i okolicy, jakimi są na przykład Kopački rit.

Przewodnik telefoniczny będzie systematycznie uzupełniany o nowe informacje, na przykład najbardziej znane osijeckie przepisy. Ten turystyczny numer telefonu początkowo przeznaczony był dla studentów, którzy przyjeżdżają na szkolenia do Osijeku.

Przewodnik telefoniczny Osijeku niedługo będzie dostępny również w języku angielskim, węgierskim, polskim, chińskim i japońskim.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Osijeku
www.tzosijek.hr


***


Wyróżnienie dla Rabu Simply the Best

W Malim Lošinju odbyły się targi turystyczne "PUT 2011", na których wręczono doroczne wyróżnienia Simply the Best, które przyznaje Zrzeszenie Chorwackich Agencji Turystycznych i czasopismo Way to Croatia.

Zdobywcami prestiżowych wyróżnień są: w kategorii kierunek turystyczny na wyspach Adriatyku - miasto Rab, w kategorii Resort/hotel na urlop rodzinny - Kompleks Turystyczny Solaris Šibenik, w kategorii mały hotel w mieście na wyspach Adriatyku - hotel Arbiana, Rab, w kategorii mały hotel w mieście na wybrzeżu Adriatyku - hotel Park Split, w kategorii atrakcja historyczno-kulturalna Chorwacji kontynentalnej - Festiwal Renesansowy Koprivnica i w kategorii atrakcja hitoryczno-kulturalna na wybrzeżu Chorwackim - targi krckie, Krk.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja
www.tz-malilosinj.hr


***


Wszystko o turystyce uzdrowiskowej w Chorwacji w jednym miejscu

Chorwacja to kraj z bogatą tradycją turystyki uzdrowiskowej, która zaczęła się rozwijać pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku.

Pierwsze miejscowości, w których rozwinęła się turystyka uzdrowiskowa to kąpieliska z leczniczą wodą, morskie tereny z łagodnym klimatem i lecznicze błota.
To były uzdrowiska w Opatiji, Lošinju, Crikvenicy, Lipiku i Varaždinskich toplicach, w których już wtedy było zorganizowane i intensywne życie towarzyskie dla gości, którzy przyjeżdżali ze wszystkich okolicznych krajów.

Dziś Chorwacja w dziedzinie turystyki uzdrowiskowej i medycznej oferuje liczne możliwości i wyjątkowo wysokiej jakości i niedrogie zabiegi, przy czym należy podkreślić fachowość i wykształcenie personelu oraz ceny usług uzdrowiskowych i medycznych, które w Chorwacji są o wiele niższe niż w rozwiniętych krajach, a jakość usług jest na porównywalnym poziomie.
Wyjątkowo przyjazny klimat, który umożliwia prowadzenie zdrowego trybu życia, dobra lokalizacja pod względem geologicznym i infrastruktura transportowa oraz oferta turystyczna na najwyższym poziomie to dodatkowe czynniki, które są zaletami Chorwacji w dziedzinie turystyki medycznej i uzdrowiskowej.

W celu promocji Chorwacji jako jednego z globalnych kierunków turystyki uzdrowiskowej, niedawno otwarto portal CroMedicor.
W tym miejscu łączą się zakłady opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie i lekarze, wymieniane są zabiegi i ilość atrakcji turystycznych, które Chorwacja oferuje gościom.
Dla tych, którzy za pośrednictwem portalu poszukują określonego zabiegu, mogą w prosty sposób znaleźć informacje o nim, jak również o zakładzie opieki zdrowotnej i lekarzu, który wykonuje takie zabiegi.
Portal oferuje dodatkowe informacje o pozostałych możliwościach turystycznych w pobliżu zakładów opieki zdrowotnej.

Portal dodatkowo jest promowany na zagranicznych rynkach poprzez portale społecznościowe, wyszukiwarki, specjalistyczne portale medyczne i kontakty osobiste.

CroMedicor
www.cromedicor.com


***


Hotele w Baškiej pierwsze otrzymały certyfikat halal

Pierwszy certyfikat halal dla hoteli w Chorwacji i regionie przydzielono spółce Hoteli Baška d.d., największej i najsilniejszej spółce hotelarskiej na wyspie Krk, firmie z 60-letnią tradycją działalności na rynku turystycznym.

Chodzi o pięć hoteli kategorii do pięciu gwiazdek - Atrium Residence Baška, Hotel Zvonimir, Villa Adria, Hotel Corinthia- Baška i Ville Corinthia- Baška.

Dzięki certyfikatowi halal Hoteli Baška chcą zapewnić jakość większej liczby swoich usług wszystkim potencjalnym gościom, którzy znają i rozumieją, czym on jest i to nie tylko w krajach islamskich, ale również u potencjalnych gości w wysoko rozwiniętych krajach.

Jakość halal to zbiór zastosowanych procedur w procesie produkcji, jak również całość cech wyrobów i usług, które są zgodne z przepisami islamskimi.

Z certyfikatem halal Hoteli Baška oczekują synergiczne działanie z systemem HACCP, co oznacza jeszcze lepsze zapewnienie jakości jedzenia, produktów i usług.

Spółka Hoteli Baška przystąpiła do wdrożenia wymogów standardu halal we współpracy z Centrum Certyfikacji Jakości Halal z Zagrzebia.

Hoteli Baška otrzymały certyfikat "Pakiet Halal - znak A", który zobowiązuje tę spółkę hotelarską do zakupu produktów halal od wybranych producentów, którzy sami posiadają taki certyfikat i do przygotowywania i magazynowania jedzenia zgodnie z zaleceniami Centrum.

Dla wyznawców Islamu, jak również dla tych, którzy rozpoznają halal jako zdrowe odżywianie się, w kartach hotelowych widoczny jest znak
halal.
W pokojach został zaznaczony południowy-wschód, kierunek odwracania się w czasie modlitwy, zapewniono dywanik do modlitwy, a w minibarze są wyłącznie napoje bezalkoholowe.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Hoteli Baška
www.hotelibaska.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2011 10:43

PROJEKTY 01/2011

Biograd na moru
Crvena luka ma nowy wygląd

Cztery lata po tym kiedy ośrodek turystyczny Crvena luka został przejęty przez włoską spółke "Octavia" z Modeny, rozpoczęła się budowa wartego 20 milionów euro kompleksu w pobliżu Biogradzie na moru.

W ośrodku turystycznym wokół pięknej zatoki zostaną zburzone stare obiekty hotelowe i apartamenty.

Nowoczesny ośrodek turystyczny z nowym hotelem i nowymi apartamentami zostanie zbudowany w 15 miesięcy, do marca 2012 roku. W wyniku odnowienia starego ośrodka turystycznego nowa Crvena luka będzie miała ogółem trochę mniej miejsc noclegowych, ale kategoria obiektu zostanie podwyższona z dwóch na trzy gwiazdki.

Crvena luka Bay Falkensteiner Hotel & Resort będzie się składać z dwóch kompleksów - hotelowego i rezydencji.
W kompleksie hotelowym główny hotel będzie miał 42 pokoje, depandanse z 15 pokojami superior i hotel apartamentowy, w którym będzie 31 pokoi dwuosobowych.
W tej części będzie ogółem 326 miejsc noclegowych, a w kompleksie rezydencyjnym będzie dodatkowych 280 miejsc noclegowych.
Kompleks rezydencji będzie obejmował 46 apartamentów z balkonem i ogrodem na parterze, cztery samodzielne wille i 16 willi szeregowych.

W luksusowym ośrodku wypoczynkowym, który skoncentruje się w największej części na turystykę rodzinną,będzie duża strefa wellness z fitnessem i basenem krytym, pomieszczeniami do zabiegów kosmetycznych i spa.

W głównej restauracji będzie około 300 miejsc, a poza nią do dyspozycji gości będzie szereg niewielkich restauracji, barów i sklepów, dwa korty tenisowe, boisko do wielu sportów do piłki nożnej i koszykówki oraz boisko do siatkówki plażowej.

W strefie plażowej, obok basenu sportowego i basenu do skakania zostanie zbudowany basen dla dzieci.

Crvena luka od zawsze była znana jako perła Riwiery Biogradskiej i tej części wybrzeża Adriatyku. Oddalona jest pięć kilometrów od Biogradu na moru.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Biogradu na moru
www.tzdubrovnik.hr


***

Novi Vinodolski
W przyszłym sezonie na żeglarzy będzie czekała nowa marina

W tym roku w Novim Vinodolskim rozpoczną się i zakończą dwa nowe projekty, które dodatkowo wzbogacą ofertę turystyczną tej kvarnerskiej miejscowości.

Zostanie zbudowana niewielka marina z 260 miejscami do cumowania i falochron w Klenovici.
Prace powinny się zacząć na wiosnę, a zakończyć do listopada 2011 roku.

Nowy i przedłużony falochron o długości 90 metrów o wartości 15 milionów
kun będzie chronił port, a władze lokalne mają nadzieję na większe zainteresowanie ze strony żeglarzy.

Novi Vinodolski znajduje się w środkowej części Północnego Primorja i rozwinął się z dawnej twierdzy Novigrad.
Dzięki całorocznej roślinności i łagodnemu klimatowi śródziemnomorskiemu, czystemu morzu i powietrzu, Novi Vinodolski w 1878 roku, po Opatiji został zaliczony do turystycznych pionierów Primorja.

Novi Vinodolski charakteryzuje nadmorska architektura białych frontów i czerwonych dachów, które wznoszą się w zabytkowym centrum miasta od poziomu morza do kościoła i wieży na wzgórzu.

Duszą miasta są pozostałości dziedzictwa kulturowego - rzymskie mury twierdzy Lopsica, pozostałościklasztoru paulinów, kasztel Frankopanów z wieżą, kościół, kościółek św. Trójcy i św. Marina na wysepce o tej samej
nazwie, dom braci Mažuranić, Czytelnia i biblioteka z 1845 roku, Muzeum regionalne i galeria, centrum starej części miasta, jak również zachowany, autentyczny folklor tego miasta.

Przysłowiowa gościnność mieszkańców, krystalicznie czyste morze i okolica bez przemysłu, przepływ górskiego powietrza z wysokich lasów zaplecza, w których można polować, to nieocenione zalety ekologiczne dla rozwoju turystyki i gastronomii w tym regionie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Novego Vinodolskiego
www.tz-novi-vinodolski.hr


***

Učka
Kolejką linową z nad morza w góry

Realizacja wartego 11 milionów kun projektu budowy kolejki linowej na górze Učka, która będzie łączyła miejscowość Medveja koło Lovranu ze szczytem Učki na Vojaku jest w końcowej fazie.

Pomysł o połączeniu morza i Učki ma sto lat. Budowa panoramicznej kolejki linowej o długości około czterech kilometrów wzbogaci ofertę liburnijskiej riwiery, jak również północnej Istrii, a sezon turystyczny przedłuży się o kolejne trzy miesiące.

Budowa kolejki linowej powinna się rozpocząć w 2012, a oczekiwana długość prowadzenia robót będzie wynosiła rok.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

www.zicaraucka.hr


***

Vodice
Budowane jest najwieksze
centrum kongresowa w Dalmacji


Hotel Punta w Vodicach rozpoczął projekt budowy największego centrum kongresowego w Dalmacji, które jak zapowiedziano powinno zostać zbudowane do lata 2011.

Będzie to sala wielozadaniowa na dwóch kondygnacjach, wyposażona w ruchome ściany z izolacją dźwiękową, dzięki którym pomieszczenia będzie można dzielić na więcej mniejszych lub większych w zależności od potrzeb, a każde pomieszczenie będzie klimatyzowane i urządzone według
najnowszych standardów.

Kompleks hotelowy Punta znajduje się nad samym morzem w lesie jodłowym na półwyspie o tej samej nazwie, a od centrum miasta oddalony jest zaledwie trzy minuty spacerem.
Krystalicznie czyste morze z urządzoną plażą jest osłonięte przez kilka wysp przed otwartym morzem.
Zaledwie sto metrów dalej znajduje się żwirowo-piaszczysta plaża odpowiednia dla dzieci.

Vodice są miejscowością turystyczną znaną ze swojego życia, różnorodności oferty turystycznej i miłych gospodarzy.
Znajdują się na wybrzeżu, w szerokiej zatoce, 11 km na północny-zachód od Šibeniku, centrum Żupanii Šibenicko-knińskiej.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Vodic
www.vodice.hr

Hoteli Vodice
www.hotelivodice.hr


***

Šibenik
Promenada w kanale św. Antoniego

Šibenicki kanał św. Antoniego, jest jedną z najpiękniejszych części wybrzeża Adriatyku i jednym z najpiękniejszych morskich wejść do miasta i w końcu będzie dostępny dla mieszkańców i turystów.

Lewa strona kanału św. Antoniego przez dziesięciolecia otoczona była wojskowym pasem i zabroniony był tam wstęp dla mieszkańców. Niewiele jest osób, które przechodziły przez tę część kanału, a dzięki projektowi Urzędu do spraw zarządzania chronionymi wartościami Żupanii Šibensko-knińskiej, ta perła przyrody Šibeniku w końcu zostanie połączona promenadą z miastem.

Promenada będzie się rozciągała od dzielnicy Mandalina wzdłuż całego kanału, a mieszkańcy i turyści na piechotę albo na rowerach będą mogli sie dostać do twierdzy weneckiej św. Mikołaja, zabytku kategorii zerowej.

Promenada również umożliwi dostęp przez przejścia morskie/tunele do jaskini, w której znajduje się kościółek św. Antoniego, który pochodzi ze średniowiecza.

Wartość projektu w ramach którego planowana jest budowa promenady o długości 6,5 kilometra, dwóch punktów widokowych, parkingu, urządzenie miejsca do cumowania przy jaskini św. Antoniego i urządzenie parków w tej lokalizacji wynosi 1,4 miliona euro. Trzy czwarte projektu będzie finansowane z funduszy UE, a pozostałą część sfinansują władze lokalne.

Kanał św. Antoniego, który obejmuje przestrzeń mostu Šibenickiego do końca kanału, gdzie znajduje się twierdza św. Mikołaja, ma długość nieco powyżej 2000 metrów. Cała lokalizacja została uznana w 1974 roku za krajobraz chroniony.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2011 18:26

CHORWACJA NA ŚWIECIE 01/2011

Wina chorwackie mają szansę na rynku amerykańskim

Dziennikarze najbardziej wpływowego amerykańskiego czasopisma branżowego Wine Enthusiast, Mike DeSimon i Jeff Jenssen niedawno odwiedzili Chorwację, gdzie odwiedzili większość producentów win, którzy swoje wino już eksportują do USA, a poznali też kluczowe kierunki gastronomiczne Zagrzebia, Istrii i Dalmacji, żeby je polecić turystom amerykańskim.

Mike DeSimon i Jeff Jenssen, amerykańscy eno-gastro dziennikarze, którzy działają pod wspólna nazwą Wine Guys przez siedem dni objeżdżali najlepszych producentów win i restauracje w całej Chorwacji zbierając materiały do swojego reportażu o ofercie gastronomicznej i winnej Chorwacji.

"Na podstawie wcześniejszych informacji spodziewaliśmy sie pięknego kraju, bardzo dobrej kuchni i tak samo dobrych win, ale to czego spróbowaliśmy było o wiele więcej od tego czego się spodziewaliśmy, było świetne. Wasze najlepsze wina są bezkonkurencyjne, a zamiast dobrej, ale zazwyczaj rustykalnej kuchni, której się spodziewaliśmy, zastaliśmy doskonałą kuchnię, w której składniki są oryginalne, wysokiej jakości i przygotowane według najwyższych standardów światowych" tak powiedzieli amerykańscy eno-gastro dziennikarze.

Wizyta dziennikarzy Wine Enthusiast, jest wynikiem kilkumiesięcznych starań, żeby do Chorwacji ściągnąć jedno z najważniejszych amerykańskich czasopism o winach, w celu ułatwienia dostępu dla win chorwackich do amerykańskiego klienta w USA. Wine Enthusiast jest obecnie najbardziej wpływowym pismem branżowym w Ameryce Północnej i jednym z najbardziej wpływowych na świecie.

Po publikacji w piśmie Wine Enthusiast, reportaż o winach chorwackich i gastronomii zostanie opublikowany również na portalu internetowym o winach Wine Guys (www.worldwinegus.com).

Podczas odwiedzania winiarzy lub na specjalistycznych degustacjach, dwóch amerykańskich dziennikarzy odwiedziło zakłady produkcji wina Agrokor Vina, Krauthaker, Zdjelarević, Matošević, Coronica, Trapan, Kozlović, Clai, Bibich, Zlatan Otok, Toreta, Krajančić, Spółdzielnię rolniczą Čara, Bura, Korta Katarina, Skaramuča, Miličić, Saints Hills, Karaman, Dubrovački Podrumi i Crvik.

Poza tym odwiedzili niektóre z najlepszych restauracji - Aperitiv w Zagrzebiu, San Rocco w Brtonigli, Le Mandrać w Voloskim, Cantinetu w Skradinie, Noštromo w Splicie, Lešić Dimitri na Korčuli, Kapetanovu kuću na Pelješcu, Nautiku w Dubrowniku i Galija w Cavtacie.

Mike DeSimon i Jeff Jensen są członkami jury oceniającego jedzenie przy French Culinary Institute w Nowym Jorku, jednymi ze współautorów książki The Ultimate Wine Companion oraz autorami licznych artykułów w magazynach Wine Enthusiast i Wine Spectator.

Wine Enthusiast
www.wineenthusiast.com


***


Istria jest ulubionym kierunkiem turystów niemieckich na czterech kółkach

W dużym badaniu przeprowadzonym przez niemiecki automobil klub ADAC, Istria wygrała w kategorii najbardziej ulubionych regionów turystycznych wśród niemieckich turystów, którzy na urlop jeżdżą samochodami osobowymi.

Chorwacja jest też wśród pięciu najbardziej popularnych kierunków wśród niemieckich turystów, którzy urlop najchętniej spędzają w Niemczech.

Pokazało to wielkie badanie przeprowadzone przez ADAC, największy automobil klub w Europie, w ramach badania przeanalizowano 1,7 miliona zapytań o trasy podróży na portalu internetowym automobil klubu.
Aż 38 procent niemieckich turystów swoim samochodem wyruszyło na urlop w Niemczech.

Drugim krajem na liście najbardziej popularnych celów podróży niemieckich turystów-kierowców są Włochy (17,4 procent), trzecia jest Turcja (7 procent), a na czwartym i piątym miejscu jest Austria (6,5) i Chorwacja (6 procent).

W ubiegłym roku półwysep Istria znalazł się na czele ulubionych regionów turystycznych. Istria jest najbardziej popularnym regionem wśród turystów niemieckich na czterech kółkach Na Istrię zdecydowało się 5,1 procent pytanych.

Istria w rankingu wyprzedziła popularną Górną Bawarię (4,5 procent), a za tymi regionami znalazły się kierunki takie jak Jeziora Meklemburskie (Niemcy), Schleswig-Holsztyn (Niemcy) i Południowy Tyrol (Włochy).

Od roku 2002, od kiedy ADAC zaczął analizować zachowania niemieckich turystów,którzy na urlop jeżdżą samochodami osobowymi, to jest już drugi raz, że Istria została wymieniona jako region turystyczny w Europie.
Ciekawe jest, że cele w Chorwacji zostały dobrze przyjęte również wśród niemieckich kempingowców. Najwięcej Niemców zdecydowało sie na kemping w Niemczech (26 procent).
Drugie na liście są Włochy (20,4 procent) i trzecia jest Chorwacja (15,6 procent). Czwarte i piąte miejsce zajmują Francja i Hiszpania.

ADAC
www.adac.org


***


Alka, licitari i ojkanje pod ochroną UNESCO

Sinjska alka, turniej rycerski w Sinju i Rzemiosło produkcji miodu z terenów północnej Chorwacji, niedawno zostały wpisane na Reprezentacyjną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Jednocześnie "Muzyczna ekspresja ojkanje" została wpisana na Listę zagrożonego niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO, która
wymaga szybkiej ochrony.

Sinjska alka, turniej rycerski w Sinju, odbywa się od 1717 roku raz do roku w Sinju w regionie Cetińskim.
W trakcie turnieju, rycerze jeżdżą konno w pełnym galopie po głównej ulicy i celują kopią w metalowy pierścień, który wisi na sznurku.
Nazwa turnieju pochodzi od słowa alka - pierścień, pochodzenia tureckiego, która utrzymuje historyczne współistnienie i kulturową wymianę dwóch różnych cywilizacji.

Ekspresję muzyczną ojkanje wykonują śpiewacy (mężczyźni lub kobiety) wykorzystując różne techniki potrząsania głosem w szczególny sposób śpiewając "gardłowo".
Każda pieśń trwa tyle ile oddech głównego śpiewaka.
Melodie przyśpiewek opierają się o ograniczone szeregi tonów, głównie kromatyczne, długości przerw, które nie odpowiadają dzisiejszym określonym przerwom, a wersy są na różny temat od miłości do obecnej tematyki społecznej i polityki.

Sztuka produkcji wyrobów z miodu pojawiła się w poszczególnych europejskich klasztorach w średniowieczu, a kiedy przyszła na tereny północnej Chorwacji, stała się rzemiosłem.

Licitar, jadalny wyrób z ciasta, kształtuje się go przy pomocy modeli, piecze, suszy i maluje różnymi jadalnymi farbami. Każdy rzemieślnik zdobi licitar w szczególny sposób, często obrazkami, niewielkimi lusterkami i wersami albo wiadomościami, a serce licitarskie jest najczęstszym motywem.

Obok sinjskiej alki, rzemiosła produkcji miodu i ojkanja, na liścnie niematerialnego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO znalazły się też hiszpańskie flamenco, opera pekińska, akupunktura i dywany z Azerbejdżanu i Iranu.

W tym momencie, Chorwacja na liście UNESCo posiada dziesięć niematerialnych dóbr kultury i jest pod tym względem wiodącym krajem w Europie.

Już na spotkaniu w Abu Dhabi w 2009 roku, na listę niematerialnego dziedzictwa kultury ludzkości wpisano siedem dóbr chorwackich:
- dubrownicka Festa Świętego Błażeja,
- dwugłos bliskich interwałów z Istrii i Chorwackiego Primorja,
- sztuka produkcji drewnianych i tradycyjnych zabawek dla dzieci z Chorwackiego Zagorja,
- doroczny pochód Królowej (Ljelje) z Gorjan,
- Procesja Za Krzyżem na wyspie Hvar,
- coroczny pochód dzwonników z terenów Kastavu
- koronkarstwo w Chorwacji (Pag, Hvar, Lepoglava).

Na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO obecnie wpisanych jest 229 dóbr kultury z 87 krajów. Wpisane są rzemiosła i dobra, które promują różnorodność niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, przyczyniają się do wzrostu świadomości i jej ważności i dzięki współpracy międzynarodowej dodatkowo pomagają przy ochronie dziedzictwa, które zanika mimo wysiłków lokalnej społeczności w celu jego utrzymania.

Ministerstwo Kultury
www.mint.hr


***


Smak Istrii w CNN Traveller

Prestiżowy magazyn światowy CNN Traveller niedawno przedstawił Istrię swoim czytelnikom, których jest prawie milion w sześćdziesięciu krajach.

Opowiadanie o największym chorwackim półwyspie w artykule pod tytułem "Smaki Istrii" zaczyna się już na stronie tytułowej drukowanego wydania listopadowego, na której widać Rovinj skąpany w jesiennych odcieniach zachodzącego słońca.

Rudolf Abraham, nagradzany autor tekstów i fotografii, którego miłość do podróżowania i oddalonych miejsc doprowadziła również do Środkowej Azji i Patagonii, odwiedza Chorwację kilka razy w roku, a w tym roku
przyjeżdża żeby zwiedzić wszystkie nasze parki narodowe.
Na Istrii był we wrześniu i czarujący krajobraz istryjski pozostał w jego pamięci już przy pierwszym spotkaniu. Abraham w swojej podróży odkrywa półwysep piękna antycznego nadmorskich miasteczek i malowniczej części kontynentalnej ze średniowiecznymi miasteczkami na szczytach wzgórz.
Przy poszukiwaniach dzieł sztuki malarstwa fresków w ukrytych kościółkach, spróbował specjałów istryjskich przy ogniskach niewielkich knajpek i w świetnej atmosferze najlepszych chorwackich restauracji: pršut,, ser, fuže, kopytka, owoce morza, dziczyzna, Istryjska malvazija i trufle...

Po bardziej niż udanym "polowaniu" na trufle przy pomocy wytresowanych psów, niezapomniane przeżycie próbowania trufli było kontynuowane w buzetskiej Subotinie.

Zaczarowany krąg smaków Istrii został zakończony kropelką mocnej biski z miodem.

Magazyn CNN Traveller został założony w 1998 roku jako część jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek - CNN International i grupy Time Warner.

Znany jest z odkrywania autentycznego i oryginalnego, a dzięki świetnym artykułom zdobył przychylność i zaufanie czytelników, którzy najczęściej dzięki CNN Travellerovi decydują się odkrywać nowe kierunki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2011 18:31

PREZENTUJEMY 01/2011

Dolina Neretvy
Turyści przy zbiorach mandarynek

Dolina Neretvy, znana również jako dolina mandarynek z roku na rok gości coraz więcej turystów, którzy chcą spędzić swoje wakacje aktywnie, a to im oferują mili gospodarze na terenie Metkovića, Opuzenu, Kominu i pozostałych tamtejszych miejscowości.

Na całym terenie nad Neretvą rośnie około milion trzysta tysięcy sadzonek mandarynek rocznie, z których można zebrać do 60 tysięcy ton owoców.

Lokalni mieszkańcy wpadli na pomysł, że zaoferują turystom możliwość udziału w zbiorach mandarynek. To się bardzo szybko okazało strzałem w dziesiątkę, ponieważ zbiory mandarynek stały sie prawdziwą atrakcją turystyczną.

W ofercie są jednodniowe, dwudniowe i trzydniowe wycieczki, z których turyści wracają pełni wrażeń i witaminy C, idealnej do wzmocnienia odporności przed zimą.

Doświadczeni zbieracze dają turystom-zbieraczom wyposażenie i instrukcje i uczą ich o historii i sposobie uprawy.
Przy wesołej muzyce, która jest z nimi na polach i czystym powietrzu, torby napełniane są pomarańczowym skarbem, a dzień się kończy bogatym posiłkiem w domowej atmosferze restauracji neretvańskich.

W ofercie jest też foto safari w tradycyjnych łodziach neretvańskiego regionu, a z ciekawostek należy wymienić odwiedziny wioski Vid koło Metkovića, w której znajduje się Muzeum Archeologiczne Narona, jedyne w Chorwacji, które zostało zbudowane w miejscu znalezienia dawnej świątyni rzymskiej.

W Metkoviću można zobaczyć bogaty zbiór ornitologiczny ptaków, które zamieszkują deltę Neretvy, a w Opuzenie, po spacerze po miejskim deptaku nad Neretvą, przepiękny Plac Króla Tomislava, na którym jest kościół św. Szczepana z XIX wieku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Metkovića
www.metkovic.hr

Wspólnota Turystyczna Opuzenu
www.tz-opuzen.hr


***


Kvarner

Kvarner to tereny, na których ze względu na swoją różnorodność - od klimatu, roślinności, połączenia wybrzeża, wysp i gór, architektury i kultury, od ponad 160 lat rozwija się turystyka.

Tutaj wypoczywali zimą i latem członkowie dynastii Habsburgów i z nimi związany jest rozwój ekskluzywnych centrów turystycznych jak Opatija, która w 1844 roku miała pierwszą posiadłość letnią - Willę Angiolinę.

Hotel Kvarner, pierwszy hotel na wschodnim wybrzeżu Adriatyku otwarty został w marcu 1884.

Już w 1885 roku do Malego Lošinja przyjechał pierwszy turysta. Był to znany austriacki lekarz dr Conrad Clar, który przywiózł swojego chorego syna. Dziecko wyzdrowiało, a wizerunek Lošinja jako uzdrowiska klimatycznego stał się bardziej rozpoznawalny.
Franciszek Józef zakochał sie w Opatiji, a jego brat Józef polubił Crikvenicę, w której otwarto pierwsze kąpielisko w 1888 roku, a potem też hotel.

Pierwszymi mieszkańcami Kvarneru byli Liburnowie, którzy tutaj mieli wpływy i kontakty handlowe. Wpływ na te tereny w największej mierze mieli greccy marynarze i Rzymianie.

O silnych wpływach rzymskich dziś mówią liczne ślady kulturowe i zabytki, a o historii Chorwatów na tych terenach mówi jeden z najważniejszych zabytków piśmiennictwa chorwackiego, Tablica Baščańska, która powstała około roku 1100.
Jest to jeden z najbardziej wartościowych zabytków wczesnego piśmiennictwa chorwackiego. Tablica została znaleziona w kościele św. Łucji w Jurandvorze koło miejscowości Baška na wyspie Krk w połowie XIX wieku. Pismo, którym został wyryty tekst, jest przejściową wersja z obłej w kanciastą głagolicę.


Miasta Kvarneru

Rijeka
Obraz turystyczny Rijeki, trzeciego co do wielkości miasta w Chorwacji, określony został przez jej położenie geograficzne.

Tutaj goście, czy przyjeżdżają samochodem czy koleją po raz pierwszy spotykają się z morzem.
Dojazd do Rijeki jest bardzo atrakcyjny z zachodu i ze wschodu. Najbardziej atrakcyjny jest widok na Rijekę przy przyjeździe statkiem.
Jest to najważniejszy port w Chorwacji i duże centrum przemysłowe.

Położenie uzupełniają wartości przyrodnicze i kulturalno-zabytkowe, klimat śródziemnomorski i okolica nadmorska i górska.

Rijeka może się pochwalić licznymi ciekawostkami historycznymi.
Zwiedzanie Rijeki tradycyjnie zaczyna się na Placu Rezolucji Rijeckiej, w południowo-zachodnim rogu Starego miasta.
Nad placem dominuje barokowy front dawnego kościoła augustyńskiego, a obecnie klasztoru dominikańskiego św. Hieronima. Zbudowany został w ramach klasztoru augustyńskiefo jako fundacja rijeckich gospodarzy hrabiów.
W środku placu jest kamienny słup na flagę miasta, tzw. stendardac z płaskorzeźbą św. Wita, patrona Rijeki, który trzyma model miasta w ręku, wzniesiony został w XVI wieku, jako znak wdzięczności austriackiego cesarza dla mieszkańców Rijeki w walce z Wenecjanami.

Z atrakcji wymienia się również budynek Radia Rijeka, zbudowany w 1848 roku jako miejsce spotkań elity miasta.
Budynek był centrum chorwackiego kulturalnego i politycznego życia w Rijece, a dziś znajduje się w nim Czytelnia Narodowa i pomieszczenia wystawiennicze Mali Salon, a na piętrze znajduje się Radio Rijeka. W sali odwróconej w kierunku Placu, została w 1906 roku uchwalona Rezolucja Rijecka, od której plac otrzymał nazwę.

Polecamy turystom również zwiedzanie Kalvariji, cmentarza Kozala, kościoła Wniebowzięcia Matki Boskiej, Twierdzy Trsat, murów miejskich, barokowego pałacu administracyjnego dawnej cukrowni, kościoła kapucynów Matki Boskiej z Lurdes i Domu Tureckiego.


Opatija
Opatija znajduje się u podnóża góry i Parku Przyrody Učka, jest świetnym miejscem do wypoczynku latem i zimą.

Przepiękna przyroda, parki, zabytkowe wille austrowęgierskie, promenady i plaże sprawiają, że jest eleganckim celem turystycznym, który ma najdłuższą tradycję turystyczną w Chorwacji.

Budowana była na przełomie XIX i XX wieku i do dziś utrzymała harmonię z przyrodą. Cała Opatija to wielka scena składająca się z przepięknych willi i licznych hoteli, które znajdują się nad samym morzem i przy głównej promenadzie w mieście, z jednego do drugiego można przejść spacerem, a klimat tu panujący jest uspokajający i wzmacnia.

Z miejsc, które obowiązkowo należy odwiedzić trzeba wymienić kościół św. Jakuba, wzniesiony zapewne około roku 1420.
Nazwa Opatija to późniejsza nazwa dla całego miasta. Obecnie pozostało w niej niewiele z pierwotnego wyglądu. W 1506 roku, opat Szymon zbudował lub przebudował kościół, jak mówi napis nad portalem, a pod koniec XVIII wieku został w pełni odnowiony, żeby w latach 30-tych ubiegłego wieku został rozbudowany.
W kościele przechowywana jest replika płaskorzeźby Pieta, znanego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovića.

Ciekawa jest też fontanna Helios i Selena, która znajduje się w przepięknym parku naprzeciwko hotelu Imperial w bezpośrednim pobliżu kościoła św. Jakuba.
Fontanna prezentuje Słońce i Księżyc, uosobienie w postaciach mitologicznego brata i siostry.

Według hollywoodskiej ulicy sław w Opatiji na znanej promenadzie również znajdują się marmurowe gwiazdy na cześć osób, któreprzyczyniły się do promocji Chorwacji dzięki swoim osiągnięciom sportowym, naukowym, artystycznym i innym.

Wielki kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny należy do najpiękniejszych części panoramy Opatiji. Dzięki zewnętrznemu pięknu zdobi Opatiję i nadaje jej kształt miasta.

W Willi Angiolina, najstarszej i może nawet najpiękniejszej willi w Opatiji od 2007 roku znajduje się Muzeum Turystyki.

Opatija znana jest ze swojej 12 kilometrowej promenady Lungomare nad samym morzem. Zaczęto ją urządzać w 1885 roku, a z Lovranem połączono ją w 1911 roku.


Riwiera Opatijska

Ičići
Ičići to malownicze, intymne, nadmorskie miasteczko znajdujące się w najpiękniejszej części Kvarneru, gdzie łagodne zbocza Učki opadają do morza, powstało obok przepięknej Opatiji i Lovranu.

Duża plaża w samym centrum ma Niebieską Falgę, która gwarantuje czyste morze.

Lovran
Lovran to miejscowość o długiej i bogatej historii, z wiekową tradycją w turystyce.
Nazwa pochodzi od lauru (lauris nobilis), który rośnie w miejscowości i okolicacch.
W Lovranie zachowało się zabytkowe centrum pochodzące z okresu średniowiecza. Dobry klimat, bujna roślinność śródziemnomorska i położenie geograficzne umożliwiły rozwój turystyki na przełomie XIX i XX wieku, kiedy zbudowane zostały liczne wille i posiadłości letnie.

Mošćenička Draga
W miasteczku Mošćenička Draga oddalonym 15 kilometrów od Opatiji znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż żwirowych nad Adriatykiem.
Miejsce żyje z turystyki i charakteryzuje je gościnność.

Matulji
Znane jako "brama Kvarneru", zaczęły się szybko rozwijać w 1873 roku, kiedy na nowowybudowany dworzec kolejowy przyjechał pierwszy pociąg z Wiednia.

Miejscowość jest połączeniem Kvarneru i zaplecza górskiego, dlatego panują tu przyjemne chłodne wieczory, można tu jeździć na rowerach, chodzić po górach, a najbliższa plaża oddalona jest o dwa kilometry.

Crikvenica
Całe miasto Crikvenica jest riwierą z szeregiem połączonych miejscowości turystycznych: Selce, Crikvenica, Dramalj i Jadranovo.

Oddalona jest 35 kilometrów od Rijeki. Wieki autriackiego i węgierskiego panowania pozostawiły do dziś widoczny ślad środkowoeuropejski, który w szczególności można zauważyć w architekturze hotelowej.

Crikvenica przyciąga ekskluzywnością, która przywołuje wspomnienia z czasów koronowanych głów, wojewodów i hrabianek.
Ale przyciąga też niesamowitymi plażami, czystym morzem, przyjemną zielenią i dobrej jakości powietrzem.

Z ciekawostek należy wymienić 15 kilometrowy Szlak Rzymski i Muzeum Miejskie.

Selce
Miasteczko w malowniczej zatoce niedaleko Crikvenicy jest całością urbanistyczną z charakterystyczną architektura małej, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej.

Łagodny klimat umożliwia pobyt przez cały rok i dlatego Selce są też znane jako uzdrowisko.
Miasteczko wygląda jeak typowa miejscowość nadmorska, a w okolicy pas wybrzeża bogaty jest w piaszczyste plaże.

Dramalj
Ze względu na dostępność plaży i wielu atrakcji sportoworekreacyjnych, Dramalj jest bardzo dobry do wypoczynku rodzinnego z dziećmi i miłośników aktywnego wypoczynku, znany jest też wśród naturystów, dlatego jedna część plaży znajduje się w nienaruszonej zieleni i przeznaczona jest właśnie dla nich.
Swoje miejsca znajdą plażowicze poszukujący spokoju, windsurferzy, żeglarze, narciarze wodni, którzy kochają prędkość i ruch.

Jadranovo
Jadranovo jest atrakcyjną miejscowością turystyczną odpowiednim do spędzenia spokojnego urlopu, oczarowuje przepięknym krajobrazem, nienaruszoną przyrodą, licznymi zatokami i romantycznymi plażami naturalnymi.

Urządzona promenada nadmorska i przeplatające się szlaki leśne są idealne na spacery i rekreację.

Novi Vinodolski
Miasto w średniowieczu było umocnionym centrum książąt Frankopanów, w urodzajnej vinodolskiej dolinie Vallis vinearia, tutaj w 1288 roku został zapisany znany Vinodolski Zakonik, jeden z najwazniejszych dokumentów chorwackiego średniowiecznego prawa zwyczajowego.

Novi Vinodolski charakteryzuje nadmorska architektura białych frontów i czerwonych dachów.
Rozpoznawalny jest dzięki zabytkowemu centrum miasta które wznosi się od poziomu morza do kościoła i wieży na wzgórzu.

Miasto i okolica bez przemysłowych zanieczyszczeń i w lasach w zapleczu można polować, a obiekty sportowo-rekreacyjne, krystalicznie czyste morze i wiele kulturalno-rozrywkowych wydarzeń, z których można wymienić Międzynarodowy KarnawałLetni, oferują niezapomniany wypoczynek.

Senj
Senj jest jednym z najstarszych miast nad północnym Adriatykiem.

Założony został w czasach przed rzymskich. Wzmianki o nim są w dziełach greckich i rzymskich geografów i historyków.

Nazwa pochodzi od Senia albo Sen, co po iliryjsku znaczy stare miasto. Dzisiejszy Senj ma kształt miasta średniowiecznego.
Senj to miasto historii, diecezji, głagolicy, drukarni, poezji.
Bora senjska była pierwszym mieszkańcem miasta.

Nad nim znajduje się twierdza Nehaj, która w niwielkiej części została zbudowana na fundamentach kościółka św. Jerzego, patrona miasta. Zbudowana została w 1558 roku pod nadzorem generała Vojnej Krajiny Ivana Lenkovića i jest największym obiektem fortyfikacyjnym nad Adriatykiem.
Wieża Nehaj i odwazni Uskocy są symbolem walki o wolność i oporu przed obcym panowaniem.

Historia miasta Senj, używanie głagolicy w diecezji sensjkiej i senjscy pisarze wnieśli wiele do historii Chorwacji, języka chorwackiego i narodowości chorwackiej.

Senj to miasto, gdzie odbywa się największy i najstarszy letni karnawał nad Adriatykiem.
Ma długa tradycję zimowego karnawału, kiedy to w przebraniu i poprzez satyrę pokazywane są codzienne problemy ludu senjskiego.

Kastav
Zabytkowe miasto Kastav znajduje się na wysokim wzgórzu nad Kvarnerem.

Mówi się, że żadne miasto na tych terenach nie ma takiej tradycji i tożsamości jak Kastav, który w przeszłości był centrum administracyjnym, ekonomicznym i kulturalnym Istrii i Primorja.


Atrakcje przyrodnicze Kvarneru

1. Wyspa Cres
Wyspa Cres była zamieszkała już we wczesnej erze kamienia. Kontynuacja życia na wyspie pozostawiła bogate historyczne i kulturalne dziedzictwo: od szeregu liburnijskich osad,pozostałości miast antycznych, wczesnokatolickich kościółków na całej wyspie, klasztorów i pozostałości weneckich po nowoczesne zabytki.

W miejscowości Beli znajduje sie ekocentrum Caput Insulae, którego podstawowym zadaniem jest dbanie o zachowanie zagrożonego sępa białogłowego.
Ranne, słabe, otrute albo młode sępy, które podczas pierwszych lotów
spadają do morza, wypoczywają się do ponownego wypuszczenia na
wolność w wybudowanym miejscu wypoczynkowym.
Ekocentrum otworzyło też dwa miejsca, gdzie sępy mogą sie najeść i tutaj dostarcza się nawet sto ton jedzenia rocznie.

Na wyspie Cres szczególne są Lubenice, kamienne średniowieczne miasteczko, które powstało 4000 lat temu.

Twierdza, która się wznosi na szczycie skały o wysokości 378 metrów jest perłą chorwackiej architektury wiejskiej.

Ta mała miejscowość znana jest z Letnich Wieczorów Muzycznych i gościło znane nazwiska muzyki poważnej.

2. Delfiny kvarnerskie
Jak wiadomo delfiny są tam, gdzie morze jest czyste i takie właśnie jest wokół Cresu i Lošinju, zamieszkuje je około 120 delfinów.

Projekt "Delfiny Adriatyku" został rozpoczęty w 1987 roku i od tego czasu w celu ich badania i ochrony.
Dzień delfinów jako wydarzenie obchodzony jest od 1993 roku w Velim Lošinju w każda pierwsza sobotę sierpnia.

3. Morze wokół Lošinja
Morze wokół Lošinjski od dawna znane jest jako idealny teren do nurkowania.

Głębiny morskie ukrywają zatopione statki.
Są w kilku lokalizacjach, obok wyspy Susak, Unije i Iloviku.

W tych wodach w 1999 roku na głębokości 45 metrów znaleziony został Apoksiomen - antyczny brązowy pomnik atlety. Na świecie jest tylko siedem zachowanych pomników starogreckiego atlety Apoksiomena. Statua atlety ma ponad dwa tysiące lat, wyciągnięta została z morza i odrestaurowana. Po tym jak zwrócono mu dawny blask, Apoksiomen będzie na stałe wystawiony w Malim Lošinju, w pałacu Kvarner.

Z okazji tego ważnego odkrycia archeologicznego, Lošinjanie organizują dni Apoksiomena, podczas których odbywają się imprezy i podkreslana jest ważność jego znalezienia jako dziedzictwa kulturowego.

4. Košljun na wyspie Krk
Košljun jest obowiązkowym punktem na wycieczkach osób odwiedzających wyspę Krk.

Historia tej wysepki sięga do czasów prachrześcijańskich.
Historyczne znaczenie Košljunu staje się bardziej zauważalne po założeniu opactwa benedyktyńskiego w XI wieku.

Na wysepce jest też muzeum z wartościowym zbiorem przedmiotów krckich rybaków i wieśniaków, strojów ludowych z wyspy, a dla dzieci jest bardzo ciekawy zbiór zoologiczny i biblioteka.

5. Jaskinia Biserujka na wyspie Krk
O tej jaskini, znajdującej się niedaleko Rudin nad Slivanjska zatoką wiadomo już ponad sto lat.
W jaskini znaleziono pozostałości niedźwiedzia jaskiniowego, które mają około 16 tysięcy lat.

Jaskinia ma długość około 110 metrów, a wiekość przestrzeni w niej i wnętrze zachwyca pięknem. Jaskinia jest oświetlona, a ścieżki i przejścia dostepne są dla wszystkich.

6. Las Dundo na wyspie Rab
Największy kompleks leśny znajduje sie na półwyspie Kalifronta, a jago szczególna częścią jest las Dundo albo Dundovo, który w 1949 roku został uznany za rezerwat roślinności leśnej.
Jeden z rzadko zachowanych lasów w basenie Morza Śródziemnego i najważniejszy na wyspie Rab.

7. Promenada Carmen Sylve w Opatiji
Promenada ukończona w 1901 roku, przechodzi przez tereny nad Opatiją, przez lasy laurowe i kasztanowe, bogate w dzikie szparagi.

8. Kuntrep, wyspa Krk
W 1969 został uznany za rezerwat ornitologiczny, rozciąga się na tysiącu hektarów na terenie Baškiej.
Jest tu siedlisko sępa białogłowego i można tez zobaczyć orła, sokoła szarego, wronę morską, sowę i wiele innych ptaków.

9. Promenada "Put Dupina" w Malim Lošinju
Wyspa Lošinj jest pełna szlaków, a jeden z najbardziej znanych jest nowa sieć szlaków o nazwie "Put Dupina", która otacza południową część wyspy Lošinj.

Szlak został nazwany bo spacerujące po nim osoby często mogą zobaczyć w morzu delfiny, które sa jedna z największych atrakcji wyspy i jej wód, gdzie znajduje się naturalny rezerwat delfinów.

10. Jaskinia Vratare Male w Dramlju
Jaskinia Vratare Male ma głębokość około 30 metrów.
Znaleziono w niej rzadkie gatunki podziemnego raka, który jest cały biały i nie ma oczu.
Jaskinie Vratare Male jest chronionym dobrem przyrody.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2011 21:54

INFORMACJE 02/2011

Chorwacki barman Karlo Damijanić czwarty na świcie

Dwudziestotrzyletni barman Karlo Damijanić z Puli zajął czwarte miejsce na Światowych Mistrzostwach Barmanów, które odbyły się w Singapurze.

Karlo reprezentował Chorwację w kategorii flair, chodzi o przyrządzenie koktajli w stylu wolnym i dzięki jego świetnemu wystąpieniu, Chorwacja po raz pierwszy znalazła się w finale Mistrzostw Świata Barmanów.

Karlo jest barmanem od siedmiu lat i swoje umiejętności doskonali codziennie we własnym barze w Puli.
Do wystąpienia w Singapurze przygotowywał się przez trzy miesiące, a jego czwarte miejsce jest szczególnym sukcesem, ponieważ zdobył je w bardzo dużej konkurencji barmanów z 53 krajów świata.

Pierwsze miejsce zajął świetny reprezentant Urugwaju Juan Pablo Santiago, który w ubiegłym roku był drugi. Za nim byli przedstawiciele Wenezueli, Tajwanu a za Chorwatem uplasowali się reprezentanci Austrii i Anglii.

W konkurencji 49 krajów do finału dostało się zaledwie sześć.Dla chorwackiej reprezentacji barmanów był to pierwszy raz kiedy dostała się do finału na światowym turnieju.

Istrabarman
www.istrabarman.hr


***


Mali Lošinj - Interaktywna cyfrowa panorama Lošinju

Wspólnota Turystyczna Malego Lošinju niedawno zrealizowała projekt interaktywnej panoramy cyfrowej Lošinju, który zaprezentowany został na stronach Wspólnoty Turystycznej.

Dzięki temu projektowi pilotażowemu Lošinj stał sie pierwszym kierunkiem w Chorwacji, który swoim gościom zaoferuje najbardziej współczesne narzędzie do wyszukiwania celu turystycznego.

Cyfrowe panoramy to interaktywne "ekrany", które powstały dzięki połączeniu szeregu fotografii na, których są zaznaczone "ciekawe punkty".
Dzięki łączeniu fotografii możliwe jest przeglądanie większego terenu z większej odległości, a wyjątkowo wysoka rozdzielczość umożliwia przybliżanie i prezentację wybranego obiektu do jego detali.

Do tej pory zainstalowano panoramy Malego Lošinja, Velego Lošinja, Nerezine, Sv. Jakov, Osoru, Iloviku i Susaku, a przygotowywane są panoramy pozostałych mniejszych miejscowości na wyspie.

Zaznaczono ponad 150 interesujących punktów, w pierwszym rzędzie obiektów kulturalnych, sportowych i gastronomicznych i lokalnych zabytków.

Dlatego wszyscy zainteresowani wypoczynkiem na Lošinju mogą najpierw zobaczyć obiekt, w którym chcą być zakwaterowani i tym samym otoczenie, otrzymać obraz tego o ile od obiektu zakwaterowania oddalona jest plaża, sklep, centrum miasta, obiekt kulturalny albo jakakolwiek inna atrakcja.

Celem tego projektu jest oddanie gościom jak najbardziej wiernego obrazu kierunku i jak najbardziej precyzyjne zaprezentowanie ofertę kierunku i obiektów, które ich interesują. Każdy punkt zainteresowania połączony jest z podstawowymi informacjami o obiekcie na stronie Wspólnoty Turystycznej i ze stroną internetową obiektu, jeżeli ją obiekt posiada.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja
www.tz-malilosinj.hr


***


Międzynarodowe wyróżnienia dla hoteli link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej


Największe światowe biura podróży i promotorzy przemysłu turystycznego przyznali wyróżnienie firmie link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej hotreli i ljetovališta.

Pięć hoteli wchodzących w skład największej chorwackiej spółki hotelarskiej otrzymało prestiżowe wyróżnienia od touroperatorów, na przykład Expedii, Rewe Touristik, TUI i dwa zaświadczenia Tripadvisora, największego światowego portalu internetowego dla turystów.

Po prestiżowym wyróżnieniu TUI Holly, hotel link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Club Tamaris z Poreču otrzymał wyróżnienie Red star niemieckiego biura podróży Rewe Touristik, które przyznaje roczne wyróżnienia hotelom na całym świecie.
Przyznawana jest na podstawie zaleceń klientów, względnie ocen zadowolenia gości i oceny jakości usług.

Największy światowy touroperator TUI, a właściwie jego oddział Thomson, który odpowiada za rynek brytyjski, wyróżnił jeszcze jeden hotel, Hotel Pical, który otrzymał złotą nagrodę w kategorii 3T.

Największy światowy portal informujący o kierunkach, hotelach, lotach i wszystkich szczegółach potrzebnych do zorganizowania podróży - TripAdvisor.com, przyznał dwóm hotelom link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Certyfikat świetności za 2010 rok: Hotel link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Bellevue z Rabacu i dubrownicki hotel link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Lacroma Dubrovnik, dzięki czemu największy hotel konferencyjny i spa w Dubrowniku, otwarty w 2009 roku, został zaliczony do najlepszych hoteli na świecie.

TripAdvisor.com przyznaje certyfikaty również na podstawie ocen gości, a na jego portalu jest ponad 40 milionów recenzji turystów.

Jeszcze jeden dubrownicki hotel z grupy link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej otrzymał międzynarodowe wyróżnienie - link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej Dubrovnik President otrzymał nagrodę Best rate competitiveness, którą przyznaje jedno z największych biur podróży - Expedia, za najlepszy stosunek ceny do jakości.

link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej hoteli
www.link usunięty na życzenie włściciela strony docelowej.com.hr


***


Sezonowe połączenie lotnicze Zagrzeb - Rijeka - Londyn również w 2011 roku

W okresie od 27 kwietnia do 19 października bieżącego roku ponownie zostanie wprowadzone sezonowe połączenie lotnicze Zagrzeb - Rijeka - Londyn, 18 miesięcy po tym jak chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines ze względu na racjonalizację działania anulowała to połączenie.

Airbus A320 Croatia Airlines, który ma 162 miejsca będzie latał w środy w okresie przed sezonem, w sezonie i po sezonie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Port Lotniczy Rijeka
www.rijeka-airport.hr

Croatia Airlines
www.croatiaairlines.com


***


Chorwacja czwarta na świecie jeśli chodzi o sukcesy w turystyce w 2010 roku

Chorwacja jest czwartym kierunkiem turystycznym jeśli chodzi o odniesione sukcesy na świecie w 2010 roku, na podstawie oceny najważniejszych organizacji turystycznych i fachowców opracowujących raport "ITB World Travel Trends Report 2010/2011", który tworzony jest na nadchodzące i największe targi ITB w Berlinie w marcu bieżącego roku.

Tylko Korea Południowa, Chiny i Niemcy odniosły większy sukces w tym roku w turystyce światowej od Chorwacji, która zajęła czwarte miejsce dzięki wzrostowi przyjazdów gości zagranicznych o siedem procent.
Pierwsze trzy kraje zanotowały wzrost o 28, 23 i 11 procent gości zagranicznych w stosunku do 2009 roku. Za Chorwacją znalazł się Meksyk z pięcioprocentowym wzrostem i taki sam wzrost notowany jest w tym roku w ogólnoświatowej turystyce.

Ze względu na to, że Europa ogólnie nie notuje takich wzrostów sukces Chorwacji jest o to większy.

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr


***


Dubrownik będzie w kwietniu gospodarzem międzynarodowych targów turystycznych

Dubrownik od 13 do 15 kwietnia bieżącego roku będzie gospodarzem międzynarodowych targów New Europe Travel Mart, które będą organizowane przez amerykańska firmę William H. Coleman Inc.

Są to regionalne targi turystyczne, które odwiedzają profesjonaliści w turystyce i które umożliwią spotkania przedstawicieli firm turystycznych z Chorwacji, Polski, Czech, Węgier, Bułgarii, Słowenii, Czarnogóry, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Macedonii i Kosowa z potencjalnymi klientami zainteresowanymi wyjazdami z Europy, USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Chile i Azji.

Firma, która organizuje imprezę, działa w tej branży 40 lat, a największe targi zorganizowała w 2009 roku w Limie, stolicy Peru.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr


***


Sześć brązowych medali dla chorwackich kucharzy w Światowym Pucharze Kulinarnym

Chorwacka reprezentacja kucharzy wywalczyła sześć brązowych medali na Światowym Pucharze Kulinarnym w Luksemburgu, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów kucharzy na świecie, który odbył się w ramach międzynarodowych targów gastronomii Expogast.

W konkursie brali udział kucharze z 53 krajów.
Na czele reprezentacji chorwackiej stanął znany kucharz Branko Ognjenović, szef kuchni zagrzebskiej restauracji Bon Aptetit.

Reprezentacja składała się z dwóch zespołów regionalnych - ekipa kulinarna Zagrzebia, Żupanii Varaždinskiej i Međimurskiej oraz ekipa kulinarna z Dalmacji.

Obok nich w konkurencji indywidualnej brało udział jeszcze trzech przedstawicieli Chorwacji - Brajko Kaja z samoborskiego cateringu Franja, Alen Mančev ze splitskiej restauracji Bota Šare i Davor Marinović z restauracji Noštromo też ze Splitu.

Reprezentacja otrzymała brąz za przygotowanie menu składającego się z trzech dań na sto osób, które składało się z przystawki rybnej (rolada z labraksa, łosoś, jakobova kapica), dania głównego (faszerowania przepiórka, rolada z kurczaka) i deseru z kasztanów i dyni.

Wraz z regionalnymi zespołami taki sam sukces odnieśli członkowie zespołu reprezentacyjnego również przy przygotowaniu zimnych potraw i indywidualne medale brązowe zdobyli Brajko Kaja i Davor Marinović.

Na stole z zimnymi potrawami zespołu chorwackiego zaprezentowano kilka różnych rodzajów dań ze składników według wyboru z tematów: menu wegetariańskie, menu gastronomiczne, zimne finger food, półmisek na zimno, kreatywne desery i inne.

Jury oceniało w przypadku zimnych dań wygląd, kreatywność, jakość żelowania, sposób podawania i w przypadku menu restauracyjnego, między innymi sposób przygotowania, smak, wygląd i sposób podawania dania.

Chorwacki Związek Kucharzy
www.kuhar.hr


***


<<In your pocket>> wydał nowe przewodniki Dubrowanika i Zagrzebia

"Zagreb In Your Pocket" i "Dubrovnik In Your Pocket" to dwa przewodniki turystyczne w języku angielskim, które niedawno wydał jeden z wiodących europejskich wydawców przewodników turystycznych In your pocket.

W przewodnikach można znaleźć odpowiedzi na liczne pytania, na przykład co kupić, które imprezy odwiedzić, gdzie zjeść dobry obiad i znaleźć ciekawe towarzystwo.

Obok tego "Zagreb In Your Pocket" zawiera informacje o turystyce uzdrowiskowej i jest w nim wiele informacji o usługach zdrowotnych, wellness, beuty, ofercie zakupów i wiele ciekawych artykułów.

"Dubrovnik in Your Pocket" zawiera okres do maja, a tematem wydania jest dubrownicka kolejka linowa, pierwsza kolejka linowa nad Adriatykiem.
Dubrownik można, po dziewiętnastu latach, od niedawna zobaczyć z trochę innej perspektywy, dzięki odnowionej kolejce linowej. W gondoli 30 osobowej, można dojechać na 405 metrów nad poziomem morza w mniej niż cztery minuty, na górę Srđ, z której rozciąga się przepiękny, niezapomniany widok na Dubrownik. Kolejka linowa była od 1969 roku jednym z symboli turystyki dubrownickiej, jednak od 1991 roku nie działała.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

In your pocket
www.inyourpocket.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2011 22:12

PROJEKTY 02/2011

Darda
Zamek rodziny Esterhazy staje się hotelem

Zamek węgierskiej rodziny Esterhazy stanie się hotelem pięciogwiazdkowym i przeznaczony będzie dla elitarnych gości.

Władze lokalne planują zaoferowanie inwestorowi koncesji na 30 lat z możliwością jej przedłużenia.
Zamek jest w złym stanie i potrzebna jest gruntowna i droga rekonstrukcja. Był własnością spółki spożywczej Belje, która w ubiegłym roku podarowała go gminie Darda.

Jest to jeden z najcenniejszych i najstarszych chronionych zabytków w tej części Chorwacji.
Zbudowany został w 1749 roku w harmonijnej kombinacji baroku i klasycyzmu, a otaczający go park i niedaleko położone trzy jeziora sprawiają, że jest wyjątkowy.
Centrum nazywa się Đola i w nim urządzone są kąpieliska i centrum rekreacyjne.

Obok zamku znajduje się barokowy kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, który w złotych czasach pełnił rolę kaplicy dworskiej.

Gmina Darda znajduje się w południowozachodniej części Baranji niedaleko gmin Bilje i Čeminac. Oddalona jest dziesięć kilometrów od Osijeku.
Pierwsze wzmianki o wsi Darda pochodzą z czasów rzymskich, kiedy nazywała się Tarda.
Oddalona jest kilka kilometrów od Mursy, dzisiejszego Osijeku, znajdowała się na drodze wielu handlowców, którzy przyjeżdżali z terenów dzisiejszej Rosji, Europy Północnej i Środkowej.

Pierwszy dokument pisany, w którym znajdują się wzmianki o Dardzie pochodzi z 1410 roku, kiedy była własnością Władysława Sigettiego.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Osjecko-baranjskiej
www.tzosbarzup.hr

Wspólnota Turystyczna Baranji
www.tzbaranje.hr


***


Samobor
Fantasyland niedaleko od Zagrzebia

Na terenie dawnego kąpieliska Šmidhen koło Samoboru, ulubionego miejsca wycieczek mieszkańców Zagrzebia, powstanie kompleks dwóch hoteli i duży park wodny i rozrywkowy z całym szeregiem innych obiektów sportowych i gastronomicznych.

Chodzi o turystyczno-rekreacyjny projekt o nazwie Fantasyland, którego wartość to prawie 190 milionów euro, a jego budowa na 200 000 metrach kwadratowych, według planów powinna trwać dwa i pół roku.

Inwestor opisuje Fantasyland jako miejsce, gdzie można będzie uciec od dnia codziennego, miejsce spotkań dla wszystkich, którzy chcą rozrywki, zabawy, sportu, rekreacji i wypoczynku.

Planowana jest budowa najnowocześniejszej przychodni i centrum wellness.
W samym kompleksie znajduje się źródło geotermalne, które z temperaturą 30 stopni i przepustowością źródła będzie służyło jako źródło energii odnawialnej.

Samobor oddalony jest około 20 kilometrów od Zagrzebia. Znany jest jako miasto rzemiosła, gdzie w 1754 roku działało 148 rzemieślników w 28 różnych dziedzinach.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zagrzebskiej
www.tzzz.hr

Wspólnota Turystyczna Samoboru
www.tz-samobor.hr


***


Grižane
Hotel zamiast fabryki

W dawnym zakładzie fabryki tekstyliów w centrum miejscowości Grižane w tym roku zbudowany i otwarty zostanie czterogwiazdkowy hotel.

Inwestycja oceniana jest na milion euro, nie wliczając wyposażenia hotelu. Zachowano dotychczasową wielkość obiektu, czyli będzie miał 1900 metrów kwadratowych brutto, względnie 1560 metrów kwadratowych powierzchni netto.

W hotelu będzie 27 pokoi, kuchnia, restauracja, kawiarnia i basen.Na terenie Grižane jest wiele atrakcji dla urozmaicenia wypoczynku, od wycieczek górskich, polowania, wędkowania, spacerowania po jazdę na rowerze.

Grižane znajdują się w sercu doliny Vinodolskiej i oddalone są zaledwie kilka kilometrów od morza.
Znajdują się pod ruinami grodu frankopańskiego i krasowymi skałami, "grižami", od których otrzymały nazwę.
Stary gród został uszkodzony w 1323 roku, kiedy miało tu miejsce trzęsienie ziemi.

W XV wieku dobudowane zostały okrągłe wieże, a dziś widoczne są tylko pozostałości dawnego kasztelu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Vinodolskiej
www.tz-vinodol.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 14.05.2011 22:21

WYDARZENIA 02/2011

Dubrownik
Tysiąceltnia Festa świętego Błażeja

W Dubrowniku, najbardziej znanym chorwackim mieście turystycznym, już ponad tysiąc lat obchodzony jest dzień jego patrona św. Błażeja.

Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona wśród mieszkańców Dubrownika i okolic, a jego wartość coraz częściej rozpoznawana jest przez turystów.

A że chodzi o prawdziwe bogactwo wychodzące poza lokalne ramy potwierdziło UNESCO, które Festę Świętego Błażeja wpisało na listę chronionego, niematerialnego dziedzictwa kultury.

Stało się tak trzydzieści lat po tym jak sam Dubrownik (1979) został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Dzień św. Błażeja Dubrowniczenie obchodzą od 972 roku. Rzadko można znaleźć miasto, którego tożsamość połączona jest nierozdzielnie ze świętym, patronem, jak jest to w Dubrowniku.

Na początku lutego, w trakcie Festy na jego cześć odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, muzyczne i sportowe. Miasto jest świątecznie ozdobione i oświetlone i przybywają do niego mieszkańcy z okolicy, którzy przykuwają uwagę oryginalnymi strojami ludowymi.

Uroczystości rozpoczynają się 2 lutego, w dniu Matki Boskiej Kandelory poprzez wypuszczenie białych gołębi, symbolu wolności i pokoju przed kościołem św. Błażeja i wciągnięcie sztandaru Błażeja w centralnym punkcie starego miasta na maszt Orlanda.

W samym dniu Festy, 3 lutego, odbywa się uroczysta msza na świeżym powietrzu, skąd wyrusza procesja wiernych z chorągwiami, które przybywają do miasta z okolic Dubrownika.
Na Stradunie i uliczkach miasta czuć moce św. Błażeja, a pod baldachimem największa ze wszystkich relikwii katedry dubrownickiej.

Według legendy, św. Błażej został wybrany na patrona Dubrownika po wydarzeniu, które miało miejsce w 971 roku, kiedy flota wenecka przypłynęła 112 statkami pod Dubrownik. Chcieli podstępem zdobyć Dubrownik mówiąc, że płyną w kierunku Grecji. W mieście nawet nie podejrzewali ich zamiarów i dlatego ich przyjęli po przyjacielsku. W kościele św. Szczepana, który później został zburzony podczas trzęsienia ziemi, pobożny Stojko modlił się przez całą noc. Nagle zauważył kościół pełen uzbrojonych żołnierzy, a wśród nich stał siwobrody starzec z laską w ręku, który mu wyjaśnił, że jest biskupem i męczennikiem, św. Błażejem, zesłanym z nieba, żeby obronić Dubrownik. Niebiańscy wojownicy razem z nim przez całą noc bronili murów miejskich przed Wenecjanami. Błażej polecił Stojce, żeby powiedział Dubrowniczanom, żeby dalej sami siebie pilnowali. Stojko pośpiesznie przekazał tę wieść radzie miasta i już następnego dnia Wenecjanie odpłynęli.

Festa św. Błażeja, na której co roku jest wiele gości, jest z pewnością najważniejszym kościelnym i świeckim wydarzeniem dla tutejszych mieszkańców, jak również jedyna w swoim rodzaju atrakcja turystyczna.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 15.05.2011 10:38

Inwestycje 02/2011

Brtonigla
Golfiści w Lesie Braci do 2012 roku

W istryjskiej gminie Brtonigla, między Umagiem i Novigradem na wiosnę rozpocznie się budowa pierwszej fazy ośrodka golfowego Biska Golf Istra w Lesie Braci, naprzeciwko kempingu Park Umag.

W pierwszej fazie o wartości 60 milionów euro, zaplanowano budowę pola golfowego z 18 dołkami na 59 hektarach, 80 willi o powierzchni od 350 do 450 metrów kwadratowych, klubu golfowego i obiektów dodatkowych z przynależną infrastrukturą.

Inwestor firma Golf Istra Magica planuje rozpoczęcie prac w kwietniu, a pierwsza faza powinna zostać zakończona w październiku albo listopadzie 2012. W ostatniej fazie planowana jest budowa hoteli i ogólna wartość projektu osiągnie kwotę około 100 milionów euro.
W ośrodku, którego powierzchnia będzie wynosiła 76 hektarów będzie 540 miejsc noclegowych.
Wille sześcioosobowe będą położone na ośmiu i pół hektarach działki i budowane będą jako "inteligentne" domy o niskim zużyciu energii, w których zostaną zastosowane odnawialne źródła energii.

Cały ośrodek będzie produkował 85 - 90% energii potrzebnej do jego funkcjonowania. Investor zwrócił szczególną uwagę na racjonalne zużycie wody dlatego pole będzie nawadniane odzyskaną wodą ściekową z obiektu oraz wodą uzyskaną z opadów na drogi, tarasy, dachy i pola.

Pole golflowe, na którym będą mogli grać profesjonaliści i amatorzy zaprojektowała londyńska spółka European Golf Gesign.

Brtonigla to miejscowość zbudowana na malowniczym wzgórzu, w miejscu dawnej osady, kasztelu.
Po podbiciu przez Rzymian, osady zmieniają się w miasta i potem w zamki feudalne.
Również dziś cały ten teren bogaty w pozostałości prehistorycznych osad z epoki brązu, które uznane zostały za zabytki.

Pierwsze pisane wzmianki o Brtonigli pochodzą z 1234 i nazywana jest Ortoneglo, rzymski Hortus Niger (Czarny Ogród), ta nazwa pochodzi od rodzaju gleby.

Na terenie Brtonigli znajduje się również Mramornica, jedna z największych jaskiń na Istrii.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Gminy Brtonigla
www.istria-brtonigla.com


***

Veli Lošinj
Rozpoczyna się odnowa "Punty" o wartości 12 milionów euro

Rekonstrukcja hotelu Punta v Velim Lošinju, o wartości 12 milionów euro, rozpocznie się na jesień bieżącego roku.

Odnowiony hotel czterogwiazdkowy pierwszych gości przyjmie w maju 2012 roku. Jest to wynik ustaleń między Jadranka hoteli d.o.o. i partnera strategicznego Europehjskiego Banku Odnowy i Rozwoju (EBOR).

Rekonstrukcja Punty jest częścią cyklu inwestycyjnego rozpoczętego pod koniec 2007 roku, w ramach którego odnowione zostaną wszystkie hotele spółki Jadranka i zmieniona zostanie ich kategoria na cztery i pięć gwiazdek z nowym centrem talasoterapii.

Cała rekonstrukcja ma wartość ponad 80 milionów euro.Cykl inwestycyjny rozpoczął się od odnowy hotelu Aurora, w który zainwestowano około 18,5 miliona euro.
Po Aurorze została odnowiona też Vespera, w której rekonstrukcję zainwestowano 16,9 miliona euro. Ten hotel na rynku znany jest jako rodzinny - Family Hotel i posiada licencję Kinderhotels.

Do roku 2013 zostaną odnowione pozostałe obiekty Jadranka Hoteli, które na rynku występują pod marką Lošinj Hotels & Villas, a ich kategoria zostanie podwyższona.

Obok już wspomnianych hoteli do tej grupy wchodzą hotele, których rekonstrukcja dopiero nadchodzi i to są Bellevue, Helios i Alhambra oraz trzy wille i apartamenty. W Lošinj Hotels & Villas jest ponad 3500 miejsc noclegowych.

Dzięki wymienionym inwestycjom Jadranka Hoteli starają się stać grupą, która może zaproponować wypoczynek dla wszystkich gości i zapewnić sezon przez cały rok na Lošinju.

Veli Lošinj to miasteczko portowe znajdujące się na południowowschodnim wybrzeżu wyspy Lošinj u podnóża góry św. Jana.

Zróżnicowane wybrzeże z wieloma wysepkami i grzbietami morskimi, piękny krajobraz pokryty różnymi gatunkami aromatycznych i leczniczych roślin, 180 kilometrów szlaków pieszych, które przebiegają przez las jodłowy i ukryte plaże oraz zatoki, bogata tradycja, malownicza architektura, liczne zabytki i restauracje z domowym jedzeniem i specjałami morskimi zachwycają ich odwiedzających.

Veli Lošinj, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku, w przeszłości był większy od pobliskiego Malego Lošinja, który dzięki dobremu położeniu szybciej się rozwijał i przerósł Veli Lošinj i stał się znanym kierunkiem turystycznym.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja
www.tz-malilosinj.hr


***


Poreč
Pierwszy hotel pięciogwiazdkowy w regionie Poreča

W ośrodku turystycznym Zelena laguna niedługo rozpocznie się budowa ekskluzywnego hotelu Zlatni prsten, który będzie miał pięć gwiazdek i będzie w nim 84 miejsc noclegowych.

Będzie to inwestycja zagraniczna na około 10 tysiącach metrów kwadratowych działki na terenie Funtany, niedaleko granicy z Porečem.

Będzie to pierwszy hotel pięciogwiazdkowy w regionie Poreča.
Inwestorzy są z Estonii i Rosji.
Obiekt będzie miał piwnicę, parter i maksymalnie trzy piętra.

Istryjskie miasto Poreč ma wiele zabytków.
Centrum miasta, znajdujące się na niewielkim półwyspie, zaczęto budować w czasach Cesarstwa Rzymskiego i od tego czasu do dziś został zachowany geometryczny plan ulic.

Jednym z bezcennych zabytków w mieście jest Bazylika Eufrazjusza, wzniesiona w VI wieku, w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W dawnych murach Poreča, koło najstarszego placu Marafor, zachowane są fragmenty świątyń antycznych.
Całe centrum miasta jest żywym zabytkiem. Fronty licznych pałaców odkrywają historię ich budowy poprzez różne style i okresy historyczne.

Poza wieloma zabytkami, Poreč oferuje odwiedzającym liczne możliwości aktywnego wypoczynku, od nurkowania, skuterów wodnych, wędkowania, żeglowania i nart wodnych, po rowery, golf, polowania i gokarty, jest tu również park sportów ekstremalnych dla ich miłośników.

W centrum miasta znajduje się poreckie Akwarium z 24 akwariami, gdzie odwiedzający mogą poznać podwodny świat Adriatyku i zobaczyć 70 różnych gatunków ryb, raków i innych organizmów, które go zamieszkują.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com

Wspólnota Turystyczna Poreča
www.istria-porec.com



***


Tuheljske Toplice
Termy Tuhelj budują nowy hotel

Termy Tuhelj w 2011 roku planują rozpoczęcie budowy nowego hotelu czterogwiazdkowego, który będzie połączony z już istniejącym.

Dodatkowy obiekt hotelowy będzie miał 130 pokoi dwuosobowych, w tym 12 apartamentów, nowoczesne centrum konferencyjne, które będzie mogło pomieścić 450 osób i garaż z 50 miejscami postojowymi.
W ramach projektu zostanie powiększone centrum wellness poprzez budowę nowych saun.
W planach jest budowa pomieszczeń biurowych na istniejącym obiekcie i bungalowów na terenie koło kempingu, jak również urządzenie parku i promenady obok zamku Mihanović.
W ramach zamku znajduje się piwnica win z bogatą ofertą wina z całej Chorwacji.
Koniec inwestycji o wartości 12 milionów euro planowany jest na początek 2012 roku.

Termy Tuhelj znajdują się w Tuheljskih Toplicach, kąpielisku znanym od czasów rzymskich, które znajduje się pod Cesargradską gorą, 46 kilometrów na północny zachód od Zagrzebia.

Bogate źródła wody mineralnej o temperaturze 32,5 stopnia umożliwiają kąpiele przez cały rok w kilku basenach odkrytych i krytych.

Tuhelj otrzymał nazwę od starosłowiańskiego słowa "tuhl", które oznacza wgłębienie, miejsce wilgotne.
Pierwsze wzmianki o Tuhelju pochodzą z 1403 roku.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Krapińsko-zagorskiej
www.tz-zagorje.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Tuhelj
www.tuhelj.hr

Termy Tuhelj
www.terme-tuhelj.hr



***


Selce
W miejscu zniszczonej Jadranki powstaje nowy hotel

Rozpoczęto budowę nowego hotelu w miejscu dawnego zniszczonego hotelu Jadrankua, nad samym morzem w miejscowości Selce, naprzeciwko dawnego Ośrodka Turystycznego Jadranka.

Nowy hotel o nazwie Amabilis zostanie ukończony do połowy czerwca, a uroczyste otwarcie planowane jest na początek lipca.
W ten sposób miejscowość Selce, zdobywca wielu turystycznych wyróżnień, wzbogaci swoją ofertę o ekskluzywny hotel o wysokim standardzie.
Amabilis będzie miał pięć gwiazdek, powierzchnia hotelu będzie wynosiła cztery tysiące metrów kwadratowych i będzie w nim 60 miejsc noclegowych.
Będzie w nim centrum wellness, restauracja, kawiarnia i przychodnia, w której wykonywane będą zabiegi estetyczne.
W morzu przed hotelem zostanie urządzona przystań na dwadzieścia większych łodzi i plaża hotelowa.
Wartość inwestycji wynosi siedem milionów euro.

Spółka Primorski Hoteli zapowiedziała, że w tym roku zacznie budowę jeszcze jednego hotelu na terenie luksusowego ośrodka apartamentowego w dawnym ośrodku turystycznym Jadranka.
Obiekt ze 140 miejscami noclegowymi, o wartości około dziesięciu milionów euro zostanie ukończony w 2010 roku na cześć pierwszych wzmianek o Crikvenicy.

Selce to nadmorskie miasteczko z 110 letnią tradycją turystyczną.
Dawna miejscowość rybacka i murarska.
Selce w ostatnich stu latach przekształciły się w atrakcyjny kierunek turystyczny.
Miejscowość znajduje się w malowniczej zatoce w bezpośrednim pobliżu Crikvenicy, 35 km na południe od Rijeki, w jednej z najbardziej różnorodnych i najbardziej malowniczych części wybrzeża Adriatyku. Łagodny klimat z ponad 2500 godzinami słonecznymi rocznie i średnią temperaturą w lecie 25 stopni oraz roczną średnią temperaturą 14 stopni umożliwia przyjemny pobyt o każdej porze roku.

Czyste powietrze i przejrzyste morze, sezon kąpielowy od maja do października, nowocześnie urządzone plaże, które już od kilku lat mają Niebieską flagę (cenne międzynarodowe wyróżnienie za czystość morza i środowiska), centrum nurkowe ze szkołą nurkowania i liczne możliwości uprawiania sportów na morzu, dają możliwość spędzenia przyjemnego i niezapomnianego urlopu.

Dzięki klimatowi Selce stały się znanym i uznawanym uzdrowiskiem chorób serca, chorób reumatycznych i problemów z drogami oddechowymi i miejscem, gdzie oferowane są najlepsze usługi rehabilitacji i fizjoterapii (Poliklinika Terme Selce).
Zakwaterowanie oferowane jest w pięciu hotelach, na dwóch kempingach, w pensjonatach rodzinnych i wielu pokojach i apartamentach w prywatnych willach.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Towarzystwo Turystyczne Selce
www.tzselce.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 15.05.2011 11:17

CHORWACJA NA ŚWIECIE 02/2011

Prezentacja Wines od Croatia w Londynie

Ponad dwustu dystrybutorów, handlarzy winem, somelierów i przedstawicieli mediów niedawno w Londynie próbowało chorwackich win na pierwszej imprezie Wines of Croatia.

Inicjatorami prezentacji chorwackich win w brytyjskiej stolicy to trzech znanych winiarzy - Ivica Matošević, Ernest Tolj i Vlado Krauthaker - którzy poza swoimi na tę okazję wybrali i prezentowali wina innych producentów z Istrii, Dalmacji i Slawonii.

Obok całodziennej degustacji, w godzinach wieczornych dla około dwudziestu londyńskich dystrybutorów, sommelierów i handlowców zorganizowano uroczystą kolację i prezentację trzech chorwackich regionów winnych, a jedzenie podano wraz z winami Matošević, Saints Hills i Krauthaker.

Prezentacja Wines of Croatia jest pierwszą w całym szeregu imprez winiarskich od kiedy we wrześniu założono Koordynację Stowarzyszeń Winiarskich i Winnic Rodzinnych Chorwacji.
Największy nacisk prezentacji Wines of Croatia położono na chorwackie szczepy autochtoniczne - istryjakiej malvaziji, teranie, plavcu malim, babiću, pošipie i graševinie - winach, które najlepiej utrzymują terytorium i szczególność regionów.

Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr


***


Zagrzeb
Centralny plac miejski wśród 20 najpiękniejszych w Europie

Centralny plac w Zagrzebiu, Plac Bana Josipa Jelačića został zaklasyfikowany do 20 najpiękniejszych placów w Europie według badania jednego z najpopularniejszych belgijskich blogów stedentripper.com.

Około tysiąc odwiedzających blog oceniło place w miastach europejskich, a plac w Zagrzebiu na podstawie ich ocen znalazł się na 20 miejscu.

Pierwsze miejsce zajął brukselski Grande Place (Grote Markt), za nim uplasował się Plac Czerwony w Moskwie i Plac Stanislas we francuskim mieście Nancy.

Wśród dwudziestu najpiękniejszych placów znalazły się również: Trafalgar Square w Londynie, Marienplatz w Monachium, Plac świętego Piotra w Rzymie i Piazza San Marco w Wenecji.

Główny plac w Zagrzebiu jest dumą mieszkańców miasta, ale zawsze jest miło słyszeć jak go zaliczą do najpiękniejszych ci, którzy nie mieszkają w Zagrzebiu.
Na centralnym placu Zagrzebia dominuje pomnik Bana Josipa Jelačića, którego autorem jest Dominik Fernkorn, dziś zwrócony jest na południe. Kiedy w roku 1866 po raz pierwszy ustawiono pomnik na placu, zwrócony był na północ, w kierunku Węgier.
Pomnik został usunięty po Drugiej Wojnie Światowej w 1947 roku, a w 1990 roku po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację, uroczyście został zwrócony na miejsce.
Od 1947 do 1990 roku plac nosił nazwę Plac Republiki.
Plac nie zawsze znajdował się w granicach miasta, była to pusta łąka pod murami miejskimi Gradecu i Kaptolu, gdzie mieszkali przyjezdni, którzy nie mieli wstępu do miasta.
W miarę rozprzestrzeniania się miasta na Ilicę, Starą Vlašką, Plac Bana Jelačića stał się najbardziej centralną częścią miasta.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr



***


Rogoznica
Marina Frapa najlepsza baza żeglarska na świecie

Master Yachting, część TUI, jednego z największych niemieckich biur podróży, uznał Marinę Frapa w Rogoznici za najlepszą bazę żeglarską na świecie.

Ten tytuł marina w Rogoznicy wywalczyła w konkurencji 139 portów żeglarskich z całego świata, według wyboru fachowców i użytkowników usług tej mariny.

Wybierając najlepszą żeglarską bazę na świecie, fachowcy wspomnianej niemieckiej agencji oceniali wygląd mariny, miejsca do cumowania, czystość mariny i morza oraz ofertę w marinie i w tych segmentach najlepsze oceny w 2010 roku otrzymała właśnie Marina Frapa.

Pod lupą Master Yachtingu znalazł się również sposób pracy na łodziach. W marinie jest 460 łodzi cumujących przez cały rok i odbywa się w niej około dziesięciu tysięcy postojów na noc łodzi przepływających.

Marina Frapa jest jedną z najpiękniejszych marin nad Adriatykiem i w basenie Morza Śródziemnego.
Znajduje się w centralnej części wybrzeża chorwackiego, między Šibenikiem i Splitem, w samym sercu Dalmacji, w miejscowości Rogoznica, w pięknej i osłoniętej ze wszystkich stron zatoce Soline.

Dbając o ochronę środowiska, Marina Frapa już od dziesięciu lat otrzymuje Niebieską flagę, która jest obecnie najlepszym modelem wychowania ekologicznego i informowania o dbałości o morze i pas przybrzeżny.

Centrum mariny tworzy wybudowana wyspa, gdzie jest część infrastruktury: recepcja, wieża kontrolna, serwis, prawie 400 metrowy pas tranzytowy, gdzie mogą cumować mega jachty, hotel Otok z parkingiem, większość obiektów gastronomicznych i dodatkowe obiekty usługowe.

W części lądowej mariny znajduje się 10 przystani z 450 w pełni wyposażonymi miejscami do cumowania oraz 150 miejsc do cumowania na lądzie. Tutaj znajduje się też hotel Kopno, otoczony przepiękną zielenią stuletnich sosen, kompleks basenów odkrytych z klubem nocnym, centrum sportowe, główna sala konferencyjna i parking.
Jeśli chodzi o gastronomię w marinie jest restauracja, knajpka, pizzeria, cukiernia, sklep z winami, bar champagne i Klub Kapitański, w którym oferowane są różne rodzaje win musujących i szampanów, starannie wybrane i bogate menu win oraz kilka unikatowych koktajli.

Cały kompleks mariny Frapa rozciąga się na ponad 136 000 metrach kwadratowych. Rogoznica, miejscowość śródziemnomorska położona w środkowej Dalmacji, 30 kilometrów na południe od Šibenika, jest idealnym miejscem na wypoczynek.

Centrum Rogoznicy znajduje się na półwyspie, gdzie zachowały się stare kamienne domy, co daje deptakowi Rogoznickiemu autentyczną atmosferę śródziemnomorską.
Większa część półwyspu pokryta jest lasem jodłowym, można tu więc pospacerować.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-knińskiej www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Gminy Rogoznica
www.tz-rogoznica.hr

Marina Frapa
www.marinafrapa.com


***


Bol
Zlatni rat wśród 40 najpiękniejszych miejscowości na świecie


Amerykański Los Angeles Times zaklasyfikował plażę Zlatni Rat w Bolu na listę 40 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Według ich oceny Zlatni Rat jest jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.
"Dla tych, którzy uważają, że wszystkie plaże są takie same (woda, piasek, fale), niech się ponownie zastanowią. Witamy na Zlatnim Racie, spektakularnej plaży na wybrzeżu chorwackim", pisze LA Times, na którego liście znalazły się naprawdę niezwykle miejsca, jak Wielka Błękitna Jama na Bahamach, Hotel Lodowy w Szwecji, Restauracja Podwodna na Malediwach i Kapadocja w Turcji.

Plaża Zlatni Rat utkana jest z białych obłoczków i znana jest z naturalnego fenomenu, pod wpływem wiatru i fal plaża stale zmienia kształt skręcając swój wierzchołek w jedną lub drugą stronę.

Turyści mówią, że na Zlatnim Racie najszybciej można się opalić i z jednej strony plaży zawsze jest flauta.
Legenda mówi, że jest na niej też kamień szczęścia, muszla w kształcie ślimaka.

Plaża Zlatni Rat stała się nie tylko znakiem rozpoznawczym turystycznego Bolu, ale również symbolem chorwackiej turystyki.
Ta znana plaża znajduje się na wielu stronach tytułowych broszur turystycznych. Jej czarom wiele osób nie może się oprzeć.

Rozciąga się około pół kilometra w morze jak piaskowy język pokryty gęstym lasem jodłowym.
Bol jest najstarszą miejscowością nadmorską i turystyczną na południowej stronie wyspy Brač, największej wyspy w Dalmacji.

Dawny Bol był miejscowością rybacką i winiarską oraz marynarzy, a dziś jest centrem turystycznym z kompleksami hotelowymi, kwaterami prywatnymi i apartamentami.
Restauracja z oryginalną kuchnią dalmatyńską, kluby nurkowe, żeglarskie i tenisowe, centra fitness i miejscowy port, popularny wśród żeglarzy, sprawiają, że Bol jest poszukiwanym kierunkiem turystycznym.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Bolu
www.bol.hr

Los Angeles Times
www.latimes.com


***


W Teksasie budowana jest replika Supetru

Supetar, miasteczko na wyspie Brač w środkowej Dalmacji, tak bardzo oczarował amerykańskiego przedsiębiorcę budowlanego Jeffa Blackarda, że postanowił w środku Teksasu zbudować replikę Supetaru.

Pomysł, który powstał siedem lat temu, kiedy amerykański przedsiębiorca często przyjeżdżał do Supetaru żeby zapamiętać każdy szczegół tego miasteczka wyspiarskiego, nie tylko stał się rzeczywistością, ale powoli zbliża się do końca.

Do tej pory zbudowano około 70 procent "Teksańskiego Supetaru", a Blackard i jego partnerzy biznesowi niedawno w Zagrzebiu przyjęli replikę kościoła, w której zostaną zamontowane dzwony takie same jak te w Supetarze.

Na ranczu Stonebridge koło miasta McKinney w hrabstwie Collin, amerykański przedsiębiorca kupił działkę o powierzchni 18 hektarów, która znajduje się nad jeziorem o takiej samej powierzchni, brzeg działki został zmodyfikowany tak, że odpowiada wielkością portowi w Supetarze.

W "teskańskim Supetarze" o nazwie Adriatica wszystko będzie takie samo jak w prawdziwym , od portu, ulic i placu, do wyłożenia którego wykorzystywany jest kamień zakupiony w tym samym kamieniołomie, którego używał Michał Anioł, po kościół, którego dzwony będą miały taki sam dźwięk jak te w Supetarze.

Obok dużego kompleksu mieszkalnego w Adriatice będą wszystkie potrzebne obiekty kulturalne, sportowe i edukacyjne i oferować będzie możliwość ucieczki od zwykłego, nerwowego i przyspieszonego amerykańskiego stylu życia do adriatyckiej oazy spokoju, której wcieleniem jest to wyspiarskie miasteczko, które oczarowało amerykanskiego inwestora.

Amerykański przedsiębiorca przeniesie kawałek Dalmacji do Ameryki, gdzie w ubiegłym wieku emigrowali mieszkańcy wyspy Brač w poszukiwaniu lepszego i bardziej szczęśliwego życia.

Projekt o wartości 350 milionów dolarów wywołał zaciekawienie amerykańskiej i chorwackiej opinii publicznej ze względu na swoją oryginalność i przekaz wartości kulturalnych i ludzkich.

Supetar to miasto na największej Dalmatyńskiej wyspie Brač, znajduje sie naprzeciwko największego miasta w Dalmacji - Splitu.

Położony jest wokół zatoki św. Piotra, która ma kształt podkowy i według tej nazwy nazwano też miasto, Supetar oczarowuje prostotą.
Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy chcą spędzić czas na przepięknych plażach, podziwiać zabytki i piękno przyrody.

Sama wyspa Brač również oferuje niezliczone możliwości i ciekawostki. Jest tu pustynia Blaca, Vidova Gora, znana plaża Zlatni Rat, Muzeum Wyspy Brač w Škripie, szkoła rzeźby w kamieniu w miejscowości Pučišća i wiele innych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Supetaru
www.supetar.hr



***


W przewodniku Gault Millau dla Austrii umieszczono 40 chorwackich restauracji

W 32 wydaniu przewodnika Gault Millau dla Austrii wśród 572 stron, na których opisywane są "przyjemności gastronomiczne" od Voralbergu po Węgry, od Wiednia do Dubrownika i od Salzburgu do Bolzano, wpisano 40 chorwackich restauracji.

Gault Millau jest jednym z najbardziej prestiżowych przewodników gastronomicznych i kryterium oceny restauracji jest świeżość i jakość produktów, szczególnie sezonowych, kreatywność i zachowanie naturalnych właściwości składników, a wystrój restauracji i obsługa nie są oceniane.

Inspektorzy odwiedzają obiekty gastronomiczne najczęściej tajnie i po kilka razy przed przyznaniem końcowej oceny.
Najwyższa ocena, jaką można otrzymać to 20 punktów, której nie ma nikt, a 19 to ocena, którą otrzymują najlepsze restauracja światowe.
Oceny to kropelki.

W tym roku w przewodniku znalazło się 808 restauracji, z czego 656 w Austrii, a pozostałe w krajach sąsiednich.
Polecenia bez kropelek otrzymało 181 restauracji, 543 hotele i 138 kawiarni.

Z chorwackich restauracji najwięcej punktów i kropelek otrzymały restauracje Gil's w Dubrowniku, Monte w Rovinju i za nimi są Milan i Valsabbion z Puli, Wine Vault z Rovinja i Takenoko z Zagrzebia.

Gault Millau
www.gaultmillau.at


***


Istria
Drugi najpiękniejszy region europejski

Redakcja niemieckiego wydania Diners Club Magazin w swoim tradycyjnym konkursie Diners Club Magazin Award, w kategorii "Najpiękniejszy region turystyczny Europy" przyznała drugie miejsce Istrii.

Z Istrią konkurowało 16 finalistów, wśród których były regiony takie jak Lazurowe Wybrzeże, Toskania i Andaluzja.
Kandydatów w każdej kategorii nominuje redakcja magazynu, a końcowa decyzja o zwycięzcach należy do czytelników, którzy pisemnie lub przez internet mogą głosować na swojego faworyta.

W ostatnim głosowaniu wzięło udział ponad 70 tysięcy czytelników, którzy jako najpiękniejszy region w Europie wybrali Południowy Tyrol.
Pozostali finaliści, wśród nich Istria otrzymali srebrne dyplomy.
To jest kolejne wyróżnienie dla tego największego chorwackiego półwyspu, który niedawno w wyborach Lonely Planet, wiodącego światowego przewodnika turystycznego, zajął drugie miejsce w wyborach dziesięciu najbardziej poszukiwanych regionów na świecie.
Przed Istrią jest tylko egipski Synaj.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.com



***


Pag
Ser z wyspy Pag Gligora zdobył trzy złote medale na mistrzostwach świata

Chorwacka wyspa Pag to kierunek turystyczny znany przede wszystkim ze znanej plaży Zrče koło Novalji, którą światowe media nazwały chorwacką Ibizą.

Mniej jednak znany jest fakt, że na tej wyspie produkowane są świetne sery.
Wyróżnienie przyznano na Mistrzostwach Świata, które odbyło się w Birnigham, na którym jury składające się z 200 fachowców z całego świata przyznało serowi z wyspy Pag, który wyprodukowała rodzina Gligora, złote medale w trzech kategoriach: owcze, twarde sery i nowe sery.

Ser rodziny Gligora z Kolanu na wyspie Pag, który chorwaccy specjaliści od sera już od dawna opisują jako produkt kultowy, otrzymał złote medale w konkurencji około 2600 serów z Europy, USA, Azji, Afryki, Australii i innych krajów świata.

Członkowie jury ocenili, że jest to prawdziwy domowy ser ze świetną równowagą wszystkich smaków, w którym można wyczuć aromatyczne zioła z wyspy Pag.

Rodzina Gligora produkuje sery 15 lat i poza serem z wyspy Pag produkuje też sery Žigljen, Kolan, Kozlar, Figurica, młody trapist i inne.

Szczególną cechą sera z wyspy Pag jest jego twardość i to, że jest słony oraz specyficzny zapach i smak, które nadają mu oleje eteryczne i aromatyczne zioła.
Mimo, że tajemnica smaku nigdy do końca nie zostanie odkryta, według wielu osób polega ona na kombinacji autochtonicznej rasy owiec z Pagu, pastwisk bogatych w aromatyczne zioła i bory, która nawiewa sól na pastwiska.
Owce z wyspy Pag hodowane są na górskich przestrzeniach, na które ze względu na częste podmuch bory nawiewana jest sól.
Właśnie ta sól, szałwia i kocanki nadają serowi z wyspy Pag specyficzny i rozpoznawalny aromat.

Wyspa Pag jest jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych wysp na Adriatyku, pełna zatok, przylądków i plaż.
Zatokę paską otacza 20 kilometrów plaż żwirowych.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Pagu
www.pag-tourism.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 15.05.2011 11:36

PREZENTUJEMY 02/2011

Żupania Pozesko-slawońska

Żupania Pozeszko-slawońska jest jedną z mniejszych chorwackich żupanii.

Oddalona jest od głównych szlaków komunikacyjnych i właśnie dlatego jest też wyjątkowa.
Jest to teren, który zaprzecza mitowi o równinnej Slawonii, ponieważ na względnie niewielkim terenie są równiny z urodzajnymi polami, jak również góry i wzgórza, których zbocza zdobią winnice, a szczyty gęste lasy.

Żupania Pozeszko-slawońska ma długa historię. W czasach rzymskich Kotlina Požeska nazywała się Vallis Aurea - Złota Dolina. Od średniowiecza można śledzić pisaną historię naszej żupanii, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1210 roku.

Lipik znany jest z termalnego uzdrowiska i stadniny lipicanerów.

Pakrac znany był już w średniowieczu jako ważna twierdza i była w nim mennica (banovac).

Požega to miasto o długiej tradycji administracyjnej, kulturalnej, historycznej, religijnej i gospodarczej.

Pleternica to znane miejsce religijne Matki Boskiej od Łez i ważne skrzyżowanie komunikacyjne.

Kutjevo jest jednym z najważniejszych centrów wina w Chorwacji, gdzie tradycja winiarska zaczeła się już w 1232 roku.

Kaptol w centrum ma jedną z najlepiej zachowanych twierdz średniowiecznych.

Velika poza termalnym źródłem znana jest jako cel wycieczek i wyjście do Parku Przyrody Papuk, który ze względu na swoją różnorodność geologiczną niedawno otrzymał status europejskiego geoparku.
Na terenie Čaglinu, w sercu gory Dilj znajduje się znane i coraz częściej odwiedzane Jezioro Sovsko, jedyna pozostałość dawnego Morza Paratetis (Panońskiego) w Chorwacji.

Požega
Požega znajduje się w urodzajnej dolinie, która otoczona jest pierścienie gór Psunja, Papuk, Dilja, Krndija i Požeska Gora.
Położona w południowowschodniej części Złotej Doliny, którą Rzymianie nazywali Vallis Aurea od wieków jest najważniejszym centrum środkowej Slawonii.
Jej położenie topograficzne poniżej Starego Gradu i okolicznych wzgórz z winnicami umożliwiło Požedze tworzenie średniowiecznej twierdzy obronnej, która wspominana jest w dokumentach z 1227 roku.
W połowie XVIII wieku Požega otrzymała status wolnego i królewskiego miasta i jako ważny ośrodek kulturalny, oświatowy, gospodarczy i religijny w XIX wieku otrzymała tytuł "Slawońskie Ateny".
Z atrakcji Požegi należy wymienić klasztor i kościół św. Ducha zbudowany około roku 1285, katedrę, kościół św. Teresy Awilskiej i kościół św. Wawrzyńca, najstarszy kościół zbudowany na początku XIV wieku.

Lipik
Lipik to miasto znane z uzdrowiska, mineralnej wody i stadniny koni lipicanerów.
Miejscowość i uzdrowisko mają około dwustu lat, jednak pochodzą z czasów rzymskich i istnieją liczne dowody archeologiczne, że tereny te były juz wtedy zamieszkałe.
Uzdrowisko przeżywało rozkwit w pierwszej połowie XIX wieku. Hrabia Izidor Janković zbudował wtedy budynek uzdrowiskowy z trzema łaźniami.
W tym samym czasie zbudowana została też Gostionica przy źródle, która stała sie centrem, wokół którego rozwinęła się miejscowość.
Jednocześnie ogrodzono 25 hektarów ziemi na park, zasadzona została aleja drzew i założona została stadnina lipicanerów.
Budynek Kursalonu jest największym i najbardziej reprezentacyjnym budynkiem w Lipiku, jest jednym z tych budynków, dzięki któremu rozpoznać można tę miejscowość turystyczną.
Zbudowana została w 1893 roku w południowej części parku w stylu renesansowym. Ciekawe jest, że Lipik został zelektryfikowany w 1894 roku, zaledwie sześć lat po Nowym Jorku.

Pakrac
Pierwsze wzmianki o Pakracu pochodzą z 1229 roku, zapisane są w dokumencie szlacheckim Marcel Pakracki, jednak niektóre znaleziska wskazują na to, że tereny te zamieszkałe były juz w czasach antycznych. Już w zapisach templariuszy (katolicki zakon) wspominana jest twierdza pakracka z XII wieku.
W tym czasie wspominana jest również pierwsza mennica monet banalis - banovac.
W XVII wieku, po 150 rządów tureckich, Pakrac otrzymał swoich pierwszych właścicieli, wśród których na jego rozwój największy wpływ miała rodzina Janković, która buduje tu też swoja posiadłość.
W tym samym wieku został zbudowany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i miasto się coraz bardziej rozwija i staje się centrum handlowym i rzemieślniczym, zbudowany został szpital, szkoła, kolej, hotel, sąd i prywatna centrala elektryczna.
Z atrakcji Pakracu wymieniane są piwnica Spahijska, posiadłość Janković, zamek Barona Trenka i Stary Gród Čaklovac.
W okolicach miasta znajdują się dwa cele wycieczek Omanovac i Matkovac oraz etno park Čantalo.

Kutjevo
Kutjevo znajduje się 20 kilometrów na wschód od Požegi.
Położone jest u podnóża góry Krndija.
Nazywane jest chorwacka stolicą wina.
Zamek Kutjevo został zbudowany jako rezydencja jezuicka w latach 1721 - 1735 i uważany jest za jedną z najwazniejszych budowli barokowych w Żupanii Požeszko-slawońskiej.
Zbudowana została w miejscu średniowiecznego opactwa cystersów, które w dokumentach z 1700 roku wspominana jest jako ruina. Ciekawe jest, że zachowały się w niej piwnice winne.
W latach 1721 - 1735 został wzniesiony barokowy kompleks z kościołem i dużą rezydencją (zamkiem). Stał się majątkiem szlacheckim i rezydencja letnią jezuitów z klasztoru w pobliskiej Požedze.

Pleternica
W miejscu, gdzie rzeka Orljava wpływa między Gorę Požeszką i Dilję i płynie w kierunku Savy, w tzw. bramie Złotej Doliny, otoczonej pierścieniem gór (Psunj, Papuk, Krndija, Dilj i Požeszkiej Gory) znajduje się Pleternica.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1270 roku, miejscowość nazywała się Sveti Nikola, jednak niektóre źródła podają rok 1335.
W 1427 roku po raz pierwszy wspomniana jest nazwa Pleternica, która stała się centrem handlowym.
Według legendy, była to miejscowość ogrodzona siatką - ogrodzeniem z plecionych witek, od którego otrzymała nazwę.

Wspólnota Turystyczna Požegi
www.pozega-tz.hr

Miasto Lipik
www.lipik.hr

Wspólnota Turystyczna Pakracu
www.tz-pakrac.hr

Wspólnota Turystyczna Kutjeva
www.tz-kutjevo.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.05.2011 13:32

INFORMACJE 03/2011

Dubrownik
Nowe połączenia z Lizboną, Moskwą, Belgradem i Lublaną

TAP Portugal, portugalskie linie lotnicze, w czerwcu wprowadzają nowe połączenie między Lizboną i Dubrownikiem. Pierwszy lot odbędzie się 23 czerwca i planowane jest, że loty będą realizowane co czwartek do 25 sierpnia 2011. To jest po raz pierwszy w historii, że Dubrownik będzie miał bezpośrednie połączenie z Lizboną.

Miasto na południu Chorwacji od 27 maja do 29 października będzie miało bezpośrednie połączenie z Moskwą, loty będzie codziennie realizował rosyjski przewoźnik - Aeroflot. Pasażerów na linii Dubrownik - Moskwa będzie woził samolot Airbus A320.

Croatia Airlines w letnim rozkładzie lotów wprowadzi bezpośrednie loty do Aten i Wenecji. Trzy razy w tygodniu, we wtorek, czwartek i niedzielę z Zagrzebia przez Dubrownik do Aten będą realizowane loty w okresie od 21 kwietnia do 23 października, a do Wenecji w okresie od 19 maja do 23 października.

Dubrovnik Airline, prywatne linie lotnicze, których większościowym udziałowcem jest Atlantska Plovidba, od wiosny wprowadza loty do Belgradu i Lublany i w tym roku odnowiona zostanie ich flota dzięki dwóm samolotom Airbus A320. Do stolicy Serbii i Słowenii samoloty Dubrovnik Airlines będą latały dwa razy w tygodniu, a bilety będą sprzedawane przez internet.

Dubrownickie linie lotnicze planują rozszerzenie współpracy z rynkiem bułgarskim i kazachskim, skąd dwa lata temu po raz pierwszy przywieźli turystów do Chorwacji.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Port Lotniczy Dubrownik
www.airport-dubrovnik.com

Croatia Airlines
www.croatiaairlines.com


***

Rijeka i Pula jeszcze bliżej Europy

Rijeckie lotnisko w tym roku będzie miało połączenia z licznymi miastami europejskimi dzięki współpracy z wieloma liniami lotniczymi. Ryanair będzie latał z Rijeki do Londynu i Sztokholmu, do Londynu będzie latać też Croatia Airlines. Skandjet będzie latał ze Sztokholmu i Geoteborga, Novaturs do Rygi, Ascentravel do Moskwy i będzie też połączenie z Bukaresztem.

Pula będzie tego lata miała połączenie lotnicze z Barceloną. Hiszpańskie linie lotnicze Vueling będą latały do Puli od końca czerwca do połowy września.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Rijeki
www.tz-rijeka.hr

Port Lotniczy Rijeka
www.rijeka-airport.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Wspólnota Turystyczna Puli
www.pulainfo.hr

Port Lotniczy Pula
www.airport-pula.hr


***

Lanterna i Zaton otrzymały wyróżnienie "Superplatz ADACprogramy

Niemiecki automobilklub (ADAC - Allgemeiner Deutscher Automobil Club), największy automobilklub europejski, do którego należy 17,2 miliona członków, tradycyjnie na początku roku z okazji wydania corocznych edycji własnych przewodników kempingów (ADAC Camping Caravaning Fuehrer) przyznaje wyróżnienia najlepszym kempingom europejskim.

Kempingi chorwackie ponownie osiągnęły świetne wyniki jeśli chodzi o ilość przyznanych wyróżnień przez ADAC. Najwyższe wyróżnienie przyznawane przez ADAC najlepszym kempingom jest znak "Superplatz". Jest to najlepsze wyróżnienie za jakość i przyznawane jest kempingom, które podczas oceniania otrzymały we wszystkich kategoriach przynajmniej 4 punkty z 5 możliwych. Jako najwyższe uznanie ADAC, znak w 2011 otrzymał kemping Zaton w Ninie koło Zadaru (kemping już piąty rok z rzędu może się pochwalić tym tytułem), który w tym roku jest też zdobywcą szczególnego wyróżnienia, Duńskiego Automobilklubu (FDM) za świetne usługi i gościnność. Wśród 7 nowych kempingów, które otrzymały znak "Supeplatz" w 2011 roku zalicza się jeden kemping chorwacki, Lanterna w Tarze koło Poreča, który to wyróżnienie otrzymał po raz pierwszy. Kemping ten może pomieścić dziewięć tysięcy osób i jest w pełni wyposażony. ADAC "Superplatz" otrzymało 79 kempingów w konkurencji ponad 5 500 kempingów europejskich, a fakt, że wśród nich jest Zaton i Lanterna jest dużym uznaniem dla chorwackiego kempingu.

Drugie wyróżnienie za jakość ADAC to tzw. "Żółta tablica". Otrzymują ją kempingi podczas inspekcji ADAC w poprzedzającym sezonie uzyskają "doskonały wynik", znaczna poprawa i dobre wrażenie. W 2011 to wyróżnienie otrzymały: Lanterna i Solaris w Poreču, Kanegra, Stella Maris i Finida w Umagu, Zaton w Zadrze, Poljana na Malim Lošinju, Vira na Hvarze, Nevio w Orebiću ti po raz pierwszy w tym roku Bijela Uvala w Poreču i Slatina na Cresie.

W przewodniku po kempingach na 2011 zamieszczono ogółem 104 chorwackie kempingi, o jeden więcej niż przed rokiem. 27 kempingów otrzymało oznaczenie, które mówi o znacznej poprawie jakości (w porównaniu z poprzednim rokiem), co jest o 8 kempingów więcej niż w ubiegłym roku.

Autorzy przewodnika podkreślają, że za sukces chorwackich kempingów odpowiadają poza piękną przyrodą, inwestycje w jakość i usługi. Inspektorzy ADAC podczas odwiedzin kempingów oceniają pięć kategorii, według których oceniana jest ich jakość, wyposażenie sanitarne, wyposażenie działki, zaopatrzenie kempingu, atrakcje i animacje oraz programy na czas wolny. Za każdą z kategorii otrzymać można maksymalnie pięć gwiazdek albo punktów.

W tegorocznym wydaniu przewodnika ADAC wyróżniono Dubrownik, który po raz pierwszy znalazł się na stronie tytułowej przewodnika po kempingach.

Chorwackie Stowarzyszenie Kempingowe
www.camping.hr

ADAC
www.adac.de


***

Dubrownicki Hilton otrzymał wyróżnienie World Travel Awards

Hilton Imperial Dubrovnik otrzymał wyróżnienie "Wiodące Hotele Chorwackie", które przyznał World Travel Awards, jest jedną z najważniejszych światowych organizacji turystycznych, która w ostatnich 17 latach przyznaje wyróżnienia najlepszym podmiotom w przemyśle turystycznym.

W ostrej konkurencji ogółem 12 hoteli luksusowych, Hilton Imperial Dubrovnik zdobył najwięcej głosów agentów turystycznych i tour operatorów.

Wyróżnienie World Travel Awards zostało przyznane po raz pierwszy w 1993 roku, w celu znalezienia i wyróżnienia obiektów, które oferują klientom świetne doświadczenia i dzięki jakości poprawia się konkurencja pod względem doskonałości. Wyróżnienie tej organizacji uważane jest za największe osiągnięcie i zarazem najlepszą rekomendację, którą może otrzymać produkt turystyczny.

W ubiegłym 2010 roku hotel Hilton Imperial otrzymał następujące wyróżnienia: Best in customer Service Award, które przyznał jedyny w swoim rodzaju chorwacki program rozpoznający doskonałą działalność usługową, Trip Advisor - wyróżnienie za doskonałość i Kwiat Turystyki - Jakość dla Chorwacji, jako najlepszy hotel pięciogwiazdkowy nad Adriatykiem.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

World Travel Awards
www.worldtravelawards.com


***

Zagrzeb i Zadar
Wirtualny przewodnik turystyczny GPS

Zagrzeb od niedawna ma przewodnik GPS, który odwiedzającym pomaga w orientacji i zwiedzaniu miasta i umożliwia szczegółową, prostą, szybką i przejrzystą prezentację różnych ciekawych miejsc. Turyści mogą go używać do znalezienia poszukiwanego zabytku, zakwaterowania, restauracji i rozrywki w metropolii i przy tym się nie zgubić.

Elektroniczny przewodnik turystyczny obejmuje 200 ciekawych miejsc, które są podzielone na różne kategorie: zabytki, kultura, zakwaterowanie, gastronomia, rozrywka, sport i rekreacja, ważne informacje i centra turystyczno-informacyjne. Każdy punkt zawiera krótki opis, fotografię, lokalizację z dokładnymi współrzędnymi i informacje kontaktowe (adres, numer telefonu, numer faxu, stronę www i adres e-mail), jak również inne informacje potrzebne żeby użytkownik przewodnika znalazł ciekawe miejsce do zwiedzania i otrzymał potrzebne informacje o nim. Poprzez wybór miejsca na urządzeniu, pojawia się ono na mapie i w ten sposób dowiadujemy się o kierunku, w którym należy się udać. Przewodnik, który wczytuje się do urządzenia GPS, można używać w języku chorwackim, angielskim, niemieckim i włoskim.

Również do dyspozycji odwiedzających Zadar od niedawna oddano wirtualne zwiedzanie. Teraz każdy gość może na ekranie swojego telefonu komórkowego zwiedzić miasto i jego zabytki, jak również otrzymać potrzebne informacje turystyczne. Chodzi o darmową aplikację, w której można znaleźć ponad 200 zadarskich zabytków. Każdy punkt zawiera fotografie, opis, dane kontaktowe i inne ważne informacje. Najciekawsze punkty zawierają też krótkie filmy. Aplikacja dostępna jest w trzech językach: angielski, niemiecki i chorwacki.

Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr


***

Niedługo bezpośrednie loty z Chorwacji do USA

Amerykańska Sekretarz Stanu Hillary Clinton i wicepremier Rządu Chorwacji oraz Minister Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Gordan Jandroković podpisali 3 lutego 2011 Porozumienie o transporcie lotniczym między USA i Chorwacją. Zgodzili się, że umożliwi ono przyjazd większej liczby amerykańskich turystów do Chorwacji i otworzy nowe możliwości inwestowania.

Porozumienie podpisane zostało niedługo po tym jak amerykańska agencja ds. lotnictwa (FAA) stwierdziła, że Chorwacja spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa w transporcie lotniczym ICAO i przyznała Chorwacji kategorię 1. Teraz umożliwiono chorwackim i amerykańskim przewoźnikom lotniczym otwarcie bezpośrednich połączeń między dwoma krajami, a pierwsze loty spodziewane są w tegorocznym sezonie turystycznym. Chodzi o tzw. porozumienie "code share", co oznacza, że Croatia Airlines z amerykańskim przewoźnikiem narodowym miałaby połączone loty do Ameryki, a dla podróżnych oznacza to brak przesiadek i mniej czekania.

Kategorię 1 Chorwacja otrzymała na podstawie dokonanego nadzoru FAA w Chorwackiej Agencji ds. Lotnictwa Cywilnego, podczas którego stwierdzono, że dokonano dużego postępu i zostały spełnione wszystkie wymagane międzynarodowe kryteria, jeśli chodzi o nadzór systemu bezpieczeństwa transportu lotniczego.

Ministerstwo Morza, Transportu i Infrastruktury
www.mmpi.hr


***

Mali Lošinj członkiem Sieci wiedzy UNWTO

Na zaproszenie UNWTO (United Nations World Tourism Organization), Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja niedawno została przyjęta do Sieci Wiedzy UNWTO. Chodzi o międzynarodowy program, którego misją jest wspieranie działań krajów członkowskich we wszystkich zagadnieniach związanych z innowacjami turystycznymi i wiedzą, nauką i technologią w celu zapewnienia konkurencyjności i globalnego rozwoju w zakresie turystyki.

UNWTO rozpoznała Wspólnotę Turystyczną Malego Lošinja jako instytucję z innowacyjnym podejściem do działania i strategii związanej z turystyką. Szczególnie zostały rozpoznane projekty Miozapachy i Smaki Lošinja, Lošinjskimi Żaglami dookoła świata, 125 turystyki uzdrowiskowej na wyspie, przyjście Apoksiomena. Podkreślili wagę i pochwalili inicjatywę Malego Lošinja w utrzymaniu rozwoju turystyki i realizacji zarządzania kierunkiem.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Malego Lošinja
www.tz-malilosinj.hr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone