Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 02.02.2010 20:05

WYDARZENIA 02/10

Samobor - Miasto masek

Miasto w północno-zachodniej części Chorwacji, przy granicy ze Słowenią i niedaleko od Zagrzebia, już od ponad dwóch wieków pielęgnuje tradycję karnawałową.

Samoborski fašnik (ostatki) jest zaliczany do najstarszych i największych wydarzeń karnawałowych, które przekształciło się we współczesny festiwal i stało się znakiem rozpoznawczym miasta i swojego rodzaju dobrem kultury.

W ostatnich latach uczestniczy w nim około 200 000 osób. Najstarszy i największy w kontynentalnej części Chorwacji fašnik Samoborski jest miejscem zabawy, śmiechu, satyry i krytyki społecznej.
Jednocześnie jest to miejsce oczyszczenia i nadziei, że dzięki spaleniu fašnika nowy rok będzie lepszy i bardziej sprawiedliwy.

W tym czasie w Samoborze ludzie zakładają maski, a ulice miasta, place i lokale zupełnie zmieniają wygląd.

W tych dniach Samobor jest ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Zagrzebia, ponieważ najweselsi żonglerzy, klauni i grajkowie uliczni rządzą na ulicach.
Obok różnych warsztatów, koncertów i akrobacji cyrkowych, nie zapomina się o najmłodszych i w każdą sobotę i niedzielę w czasie Dziecięcego fašnika ulice miasta zmieniają się w Promenadę.

W tym roku od 26 stycznia do 16 lutego odbywać się będzie 184 fašnik. Jak zwykle rozpocznie się od ogłoszenia Wolnej Republiki Fašnikowej i uroczystego przekazania kluczy od miasta, które od burmistrza przyjmie książę Fašnik i na dwadzieścia dni przejmie władzę wraz ze swoją świtą.

A wszystko zaczęło się w latach dwudziestych XIX wieku. W nielicznych dokumentach można znaleźć informacje o tym, że na ulicach, wtedy niewielkiego Samoboru, odbywał się fašnik, a w magistracie bal maskowy.

W Muzeum Samoboru zachowany jest protokół z posiedzenia Rady gminy z 1828 roku, kiedy pewien restaurator chciał, by wynająć mu salę na bal z informacją o tym, że wynajmował ją już rok wcześniej.
Jest to pierwszy dokument pisany o fašniku samoborskim, z którego wynika, że odbył się już w 1827 roku.

Na początku XX wieku ceremonia fašnika została zmieniona, a w 1906 roku wprowadzona została funkcja żywego księcia Fašnika, który na scenie w obecności sędziego fašnikowego we wtorek ostatkowy zostaje skazany na łamanie kołem.

Oczywiście, tradycyjny szmaciany fašnik, lalka, którą się na koniec pali, jest częścią karnawału od jego pierwszych dni do dziś.

W regionie Samoboru we wtorek ostatkowy podawany jest uroczysty obiad, najczęściej j indyk z macą, który popijany jest dużą ilością wina, a na deser podawane są pączki.

Od 1904 roku Fašnik ma swoją oficjalną gazetę "Sraka". Co roku w lutym "Sraka" jest prawdziwym barometrem imprez i wskaźnikiem nastrojów politycznych.

Od czasów monarchii Austrowęgierskiej, przez państwa jugosłowiańskie, do obecnej Republiki Chorwacji, gazeta fašnika opisywała czasy i zwyczaje, wyśmiewała się na swój sposób z autorytetów.

Samoborski fašnik został przerwany przez drugą wojnę światową, a tradycja została wznowiona w 1965 roku.

Tradycja ostatkowa ma swoje korzenie w chrześcijaństwie. W IX wieku, w czasach biskupa Grgura z Ninu, wprowadzono przepis kościelny, który przewiduje post w poniedziałek i wtorek przed środą popielcową. Niedziela, która poprzedzała Popielec, po łacinie nazywała się domanica carins privii, czy też niedziela postna, a naród to uprościł i nazwał karnawałem albo w tłumaczeniu mięsopustem, czyli dniem bez mięsa.

Około XV wieku post zastąpiły zupełnie inne zwyczaje - jedzenie, zabawa, picie, maski, pod którymi wszystko było dopuszczalne. I tak powstały zabawy karnawałowe i ostatkowe.

W Samoborze poza fašnikiem jest wiele innych atrakcji turystycznych, znany jest także z rzemiosła.
W pobliżu
miasta znajdują się wzgórza Samoborskie i Žumberackie, które oferują liczne bogactwa przyrodnicze, znajdują się tu zabytki sakralne i kulturowe, znaleziska archeologiczne i trasy rowerowe oraz schroniska górskie i obiekty gastronomiczne, w których można się delektować specjałami miejscowej kuchni, jak jagnięcina, pstrąg, dziczyzna.

Na koniec rada dla wszystkich odwiedzających Samobor - obowiązkowo należy spróbować samoborskich kremówek, zapewne są to jedyne kremówki na świecie, które je się na ciepło.
Ten przysmak stał się tradycyjnym i rozpoznawczym znakiem miasteczka położonego 20 kilometrów od centrum Zagrzebia.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zagrzebskiej
www.tzzz.hr

Wspólnota Turystyczna Samoboru
www.tz-samobor.hr

Samoborski fašnik
www.samoborski-fasnik.com



***


Gornja i Donja Stubica - Rocznica powstania chłopskiego

Z okazji rocznicy rozpoczęcia wielkiego Powstania chłopskiego w 1573 roku przeciwko panom feudalnym, Muzeum Powstań Chłopskich co roku organizuje wiele imprez, w ostatnich kilku latach przy współpracy z licznymi stowarzyszeniami i lokalną społecznością, pod nazwą "Gupčeva buna 1573".

Rocznice Powstania chłopskiego, które pozostawiło ślad w historii regionu, obchodzone są od ponad 30 lat, a samo Muzeum Powstań Chłopskich
otwarte zostało w 400 rocznicę Powstania.

Tegoroczny program kulturalno-rozrywkowy obejmuje różnego rodzaju warsztaty i zabawy dla dzieci i dorosłych, a przedstawienia losów chłopów na czele z przywódcą powstania, Matiją Gupcem, jak również sama Bitwa pod Stubicą odbędą się dzięki kilku stowarzyszeniom założonym z inicjatywy Muzeum i w ramach projektu ożywienia historii.

Przyczyny wybuchu powstania były liczne i do dziś są przedmiotem dyskusji historyków, jednak danina oddawana szlachcie była z pewnością jedną z nich.

Program będzie trwał dwa dni i zaczyna się 6 lutego 2010 roku o godzinie 10.00 w Muzeum Powstań Chłopskich w Gornej Stubicy.
Jego głównym celem jest porównanie życia dworskiego i chłopskiego oraz przygotowanie Powstania.

Obok stałej ekspozycji Muzeum i interaktywnego warsztatu odwiedzający będą mogli zobaczyć część życia na zamku w XVI wieku - ubiory.
Będą warsztaty i szkoła tańca "Ubierz się i zatańcz!", zainteresowani będą się mogli dowiedzieć więcej o modzie czasów renesansu, wykonać ozdoby sukien albo tunik, a bardziej utalentowani mogą spróbować sił w szkole tańca renesansowego pod okiem Vlasty Rittig.

Na tarasie zamku będzie można postrzelać z łuku.

Dworską idylle przerywa przybycie posłańca, który informuje szlachtę o powstaniu chłopów i następuje przejście do lipy Matiji Gupca, gdzie odwiedzający będą mogli zobaczyć również drugą stronę życia feudalnego - tę chłopską.

Zbuntowani chłopi organizują się, zbroją i szkolą do walki.

Przygotowania kończy zabawa w Karczmie pod Lipą w Gornej Stubicy.

14 lutego 2010 roku program zaczyna się o godzinie 12.00 w centrum Donjej Stubicy, przed kościołem św. Trójcy.
Zbuntowani chłopi wyruszają do majątku Majsecov mlin. Zbiera się też wojsko feudalne i chłopi zmuszeni są do walki. Są zdecydowani, bo wiedzą, co może im przynieść porażka.
Około godziny 13.00 rozpoczyna się spektakularna Bitwa pod Stubicą, w której uczestniczą członkowie licznych stowarzyszeń - Družbe vitezova Zlatnog kaleža, Tahijevih puškara, Vitezovi Sv. Jurja, Vitezovi Zelingradski, Beli Volk i około stu statystów.

Po Bitwie w majątku Majseca każde stowarzyszenie zaprezentuje swój program, a odwiedzający mogą brać udział w warsztatach interaktywnych, delektować się ofertą gastronomiczną wiejskiego gospodarstwa.

Przed i po wydarzeniu odwiedzający mogą zwiedzić ekspozycję Muzeum Powstań Chłopskich w Gornej Stubicy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Krapińsko-zagorskiej
www.tz-zagorje.hr

Muzeji Hrvatskog zagorja - Muzej seljačkih buna
www.mhz.hr

Družba vitezova Zlatnog kaleža
www.druzba-vitezova.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.02.2010 21:28

CHORWACJA NA ŚWIECIE 02/10

Dubrownik wśród najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w Europie i najatrakcyjniejszych celów podróży na świecie w 2010 roku.

Dubrownik niedawno zajął piąte miejsce w rankingu reputacji 50 najbardziej popularnych nadmorskich miejscowości turystycznych.

Kolejność została ułożona na podstawie ocen turystów, którzy po pobycie w Dubrowniku, 50 tamtejszym hotelom dali średnią ocenę 77,88 punktów na 100 możliwych.
Hilton Imperial Dubrownik otrzymał najwięcej, bo 89 punktów.

W badaniu tym najlepsze oceny otrzymała turecka miejscowość Belek. Goście dali tamtejszym hotelom średnio 80,31 punktów, a najlepsze oceny i 90 punktów otrzymało centrum hotelowe Kaya Belek.
Drugie miejsce zajęła niemiecka miejscowość wypoczynkowa Binz, na trzecim miejscu uplasowało się włoskie Sorrento, a czwarte miejsce przypadło portugalskiemu Funchalowi.

Z drugiej strony najgorszą reputację ma hiszpański El Arenal, znane centrum życia nocnego, na końcu listy z wieloma złymi ocenami znalazły się jeszcze Lloret de Mar na Costa Brava, San Antonio na Ibizie i Benidorm na Costa Blanca.

Badanie internetowe przeprowadził popularny brytyjski portal trivago.co.uk, przez który można dokonać rezerwacji i porównać ceny ponad 300 tysięcy hoteli na całym świecie.

Dubrownik niedawno znalazł się na jeszcze jednej liście, tym razem chodzi o linie lotnicze British Airways, które opublikowały prognozę dziesięciu najbardziej atrakcyjnych celów podróży w 2010 roku.
British Airways swoje założenia opiera o globalne trendy, a Dubrownik znalazł się na szóstym miejscu najbardziej poszukiwanych kierunków.

Jest też jednym z trzech europejskich miast, obok Sztokholmu i Stambułu, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. Miasto na południu Chorwacji zostało opisane jako swojego rodzaju cel podróży światowej śmietanki towarzyskiej.

Publikując listę brytyjskiego przewoźnika, media światowe mówią, że
na gości w Dubrowniku czeka wiele atrakcji, a każdy zaułek tego miasta jest jedynym w swoim rodzaju przeżyciem.
Podają również, że pobliskie wyspy oferują prywatność, dzięki czemu Dubrownik jest szczególnie popularny wśród gwiazd Hollywoodu.

Na szczycie listy najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych jest Cape Town w RPA, gdzie w czerwcu i lipcu bieżącego roku odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Kierunki na kontynencie amerykańskim, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, to Nowy Jork, Las Vegas i Vancouver oraz Punta Cana na Dominikanie, a na końcu listy znajdują się Malediwy i New Delhi.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwiańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr

Trivago
www.trivago.co.uk



***


Brytyjski Times zakwalifikował Chorwację wśród najbardziej poszukiwanych kierunków podróży w kolejnej dekadzie

Brytyjski Times wpisał Chorwację na listę dziesięciu kierunków turystycznych dających możliwość ucieczki od codzienności w nowym dziesięcioleciu i to ucieczki z klasą.

Chorwacja znalazła się na liście w towarzystwie Londynu i Anglii, Paryża, Berlina, Sycylii, Grecji, Szwajcarii, Nowego Jorku, Kanady, Kuby, Turcji, Maroka, Syrii, Dominikany, Zanzibaru, Sri Lanki, Indii, Puerto Rico, Libanu, Peru, Abu Dabi, Kambodży i Fidżi.

Opisując Chorwację autorka Susan d'Arcy mówi, że wyspy Adriatyku stały się niesamowicie trendy i bardzo poszukiwane, a półwysep Istria opisuje jako nową Toskanię.

W artykule szczególnie chwalona jest Istria, jej zbocza z cyprysami i "słodkie" miasteczka na szczytach wzgórz.
Jako pioniera nowego stylu zakwaterowania autorka wymienia hotel-butik Valsabbion w Puli, Villę Anette w Rabacu i hotele Monte Mulini w Rovinju. Pisze również, że do Puli lata Ryanair.
Hotel Valsabbion znajduje się w Pješčanej uvali koło Puli, 12 kilometrów od lotniska. Jest w nim dziesięć pokoi podzielonych na cztery kategorie (premier, family, superior i classic), medical spa, w którym oferowane są usługi medycyny estetycznej, jest również basen i fitness.
Obok usług i zakwaterowania na najwyższym poziomie, w hotelu jest wyjątkowa i znana restauracja, która już od kilku lat otrzymuje wyróżnienia uznanych międzynarodowych przewodników kulinarnych, jako jedna z najlepszych restauracji w Chorwacji.

Vila Annette w Rabacu znajduje się na osłoniętej części zbocza nad zatoką, rozciąga się stąd przepiękna panorama na Kvarner, wyspy Cres, Lošinj i Unije.
W willi znajdują się trzy apartamenty - classic, comfort i family, świetna restauracja, basen odkryty i ogród śródziemnomorski.

Hotel Monte Mulini w Rovinju, w 99 pokojach i 14 apartamentach oferuje komfortowe i ekskluzywne zakwaterowanie. Ze wszystkich pokoi i apartamentów rozciąga się widok na morze i malowniczą zatokę otoczoną zielenią chronionego laso-parku Zlatni rt.
W hotelu jest również trzypoziomowe centrum wellness, zaprojektowane jako połączenie atmosfery śródziemnomorskiej, sztuki i wzornictwa, dwie restauracje - Wine Vault i Mediterraneo. W pierwszej oferowana jest tradycyjna kuchnia francuska i bogata karta win, w której znajduje się ponad 550 różnych win chorwackich i zagranicznych, w drugiej restauracji
można spróbować dań zainspirowanych kuchnią Grecji, Hiszpanii, Libanu i północnej Afryki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr

Valsabbion
www.valsabbion.hr

Vila Annette
www.villaannette.hr

Hotel Monte Mulini
www.montemulinihotel.hr



***



Volosko - Międzynarodowa nagroda "5 Star Diamond Award" dla Plavi podrum (Niebieska piwnica)

Restauracji Plavi podrum w miejscowości Volosko, niedaleko od Opatiji, niedawno przyznano międzynarodową nagrodę "Five Star Diamond Award" American Academy of Hospitality Sciences.

Jest to ekskluzywna sieć profesjonalistów w luksusowym sektorze, któremu przewodniczy multimiliarder Donald Trump, a nagrodę wymyślił Frank Sinatra.

Międzynarodowy przedstawiciel American Academy, Vladimir Kraljević,
powiedział, że osoby oceniające były w Plavim podrumie dwa razy incognito. Po zaakceptowaniu nagrody przez Donalda Trumpa, restauracja w Volosko jest jedyną restauracją w Chorwacji, która znalazła się na równi z restauracjami prowadzonymi przez najwybitniejszych ludzi świata gastronomii jak Frrano Adrija, David Burke czy Jean George.

"Dzięki temu wyróżnieniu staliśmy się częścią światowej sieci luksusu, który tworzy prawdziwa jakość", powiedziała właścicielka Plavego podrumu, Danijela Kramarić, mówiąc, że w restauracji pielęgnowana jest ponad 110 letnia tradycja.

American Academy of Hospitality Sciences wyróżnienia w dziedzinie podróży, gastronomii, produktów luksusowych i usług przydziela od 1949 roku. Jej siedzibą jest Nowy Jork, a zorganizowana jest w komisjach międzynarodowych.

Źródła na całym świecie systematycznie zgłaszają nominacje, które potem ocenia specjalna komisja. Nagrody "Five Star Diamond Award", względnie pięć gwiazdek, przydzielane są hotelom, kurortom, centrom spa i uzdrowiskom, liniom lotniczym, statkom wycieczkowym, samochodom i restauracjom oraz kucharzom.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.opatija-tourism.hr

American Academy of Hospitality Sciences
www.stardiamondaward.com

Fine
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003
Muzeum NeandertalczykÓw Z Krapiny

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 26.02.2010 17:52

Dostane z NOITRCHa

MUZEUM NEANDERTALCZYKÓW Z KRAPINY

Otwarcie 27.02.2010



Muzeum Neandertalczyków z Krapiny zajmuje powierzchnię 1200 m2 i jest jednym z najnowocześniejszych projektów w Chorwacji i tej części Europy.
Prezentuje opowieści o życiu i kulturze neandertalczyków z okolic Krapiny, mnóstwo rozwiązań multimedialnych w otoczeniu ciekawej architektury.

Nowo otwarte Muzeum połączone jest szlakami pieszymi z samym znaleziskiem praczłowieka z Krapiny na górze Hušnjakovo. Autorzy całego projektu i jego realizacji to wybitny chorwacki paleontolog Jakov Radovčić i architekt Željko Kovačić.

Muzeum posiada wyjątkowa ekspozycję, która wspomagana najnowocześniejsza technologią wprowadza zwiedzających w historię powstania życia na Ziemi i ewolucję człowieka.

Neandertalczycy to magiczne i mistyczne pojęcie odnoszące się do praczłowieka, jedna z wielu tajemnic naszych prapoczątków.

Kim byli ludzie żyjący w okresie sprzed 30 000 - 300 0000 lat?
Jak ich odkrywała i wyjaśniała nauka w XIX wieku i co wiemy obecnie, na początku trzeciego tysiąclecia o ludziach z epoki kamienia?
Gdzie znajduje się miejsce neandertalczyków w drzewie genealogicznych człowieka?
Na te i wiele podobnych, nurtujących pytań można znaleźć odpowiedź w nowo otwartym Muzeum Nenderatlczyków z Krapiny.

Zapraszamy do Chorwacji!


Więcej informacji:
MUZEUM CHORWACKIEGO ZAGROJA www.mhz.hr

Pani Martina Ebner-Petrinec

marketing

tel.: +385 49 587 881, 098 378 549

e-mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl





MUZEUM NEANDERTALCZYKÓW Z KRAPINY

Pani Vlasta Krklec, dyrektor

Šetalište Vilibalda Sluge bb,

49000 Krapina

tel.: +385 49 371 491,

fax: +385 49 301 536

e-mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.03.2010 09:59

WIADOMOŚCI 03/10

Dubrownik i Split - Zwiększa się ilość połączeń lotniczych

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa w tym sezonie zwiększą liczbę regularnych połączeń z Monachium do Dubrownika, od 27 marca na trasie między tymi dwoma miastami będzie pięć lotów tygodniowo - w poniedziałek, środę , piątek, sobotę i niedzielę.

Od 1 kwietnia Lufthansa wprowadzi jeszcze dwa loty tygodniowo na trasach z i do Dusseldorfu, w czwartek i w sobotę.

Liczba lotów do Splitu zostanie zwiększona do czterech tygodniowo i wprowadzone zostaną loty na trasie Monachium Zadar, które będą obsługiwane w każdą sobotę.

Split będzie miał w tym roku bezpośrednie połączenie z 74 miastami w Europie, jest to dotychczas rekordowa liczba miast europejskich z których pasażerowie będą mogli bez przesiadki dostać się na największe lotnisko nad Adriatykiem.

Obok ubiegłorocznych, na listę lotów do Splitu wpisano około dziesięciu nowych miast, wśród nich są Paryż, Rzym, Londyn - Stansted, Hannover, Lille, Manchester i Bazylea.

Regularne połączenia są z 46 miastami w 19 krajach Europy, a połączenia czarterowe będą łączyły Split z 28 miastami w 12 krajach i 3 miastami w Chorwacji.

Linie lotnicze, które w ubiegłym roku zrobiły największy obrót w Splicie w roku 2010 zapowiedziały zwiększenie liczby pasażerów i więcej połączeń z i do Splitu niż w ubiegłym roku. Wśród nich są Easy Jet, Germanwings, Norwegian Air Shuttle i SAS.

Lotnisko Dubrovnik
www.airport-dubrovnik.hr

Lotnisko Split
www.split-airport.hr

Lufthansa
www.lufthansa.com



***


Zadar - Od wiosny bliżej Europy

Tanie linie lotnicze Germanwings i Ryanair od tej wiosny wprowadzają nowe sezonowe połączenia z Lotniska Zadar do Hannoveru, Oslo i Brukseli, sezonowo będą kontynuować loty na trasach z ubiegłego roku.

Nowe połączenie Germanwings z Hannoverem zostanie uruchomione 1 maja i będzie obsługiwane do 30 października,raz w tygodniu - w soboty.

Jest to czwarte połączenie Germanwings z Zadaru do Niemiec, pozostałe trasy to Stuttgart, Kolonia/Bonn i Berlin.

Największe tanie linie lotnicze w Europie Ryanair zapowiedziały, że od 31 marca bieżącego roku uruchomią loty z Zadaru do Oslo (Rygge) i to dwa razy w tygodniu (w środy i niedziele).

Nowe połączenie z Zadaru do Brukseli (Charleroi) zostanie uruchomione 1 maja i obsługiwane będzie trzy razy w tygodniu, we wtorki, czwartki i soboty.

Te dwa połączenia będą pierwszymi połączeniami Ryanair między Chorwacją a Belgią i Norwegią, obecnie linia posiada połączenia z dziewięcioma miastami europejskimi.

Obok dwóch wymienionych połączeń, w tym roku będzie kontynuował obsługę lotów do Anglii (Londyn - Stansted, Edinburgh), Irlandii (Dublin), Szwecji (Sztokholm), Niemiec (Frankfurt, Dusseldorf - Weeze) i Włoch (Piza).

Loty na tych trasach od kilku lat, od kiedy łączą Zadar z Europą, przyczyniły się do wzrostu ruchu turystycznego.

Wzrost przyjazdów i noclegów notowany jest prawie ze wszystkich krajów, do których latają wymienione linie lotnicze z Zadaru.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr

Germanwings
www.germanwings.com

Ryanair
www.ryanair.com

Lotnisko Zadar
www.zadar-airport.hr



***


Rijeka - Miasto w Kvarnerze w międzynarodowej sieci miast secesyjnych

Na generalnym rocznym spotkaniu Resea Art Nouveau Network (RANN) w Brukseli, Rijeka jako pierwsze miasto chorwackie została członkiem tej międzynarodowej sieci, która zrzesza miasta o bogatym secesyjnym dziedzictwie.

Secesja jest wyjątkowo atrakcyjna i jednym z pomysłów władz miasta jest to, żeby w Rijece wyznaczyć trasę turystyczną, która by prowadziła przez najważniejsze miejskie zabytki secesyjne.

Rijeka jest wśród wiodących miast pod względem dokumentacji i zachowania budowli secesyjnych, ale jest przed nią wiele pracy jeśli chodzi o ochronę, konserwację i prezentację architektury secesyjnej.

Obok Rijeki kandydowały również Palermo, Budapeszt, Varese, Wiedeń i Łódź, Rijeka jednak została wybrana jednogłośnie.

Wsparcie dla inicjatywy stania się członkiem międzynarodowej sieci miast secesyjnych dały Rijece Żupania Primorsko-goranska i Ministerstwo Kultury.

Ministerstwo Kultury
www.min-kulture.hr



***


Split - "Vestibul Palace" został częścią światowej marki

Splitski ekskluzywny hotel "Vestibul Palace" w sercu Pałcu Dioklecjana został oficjalnie częścią najbardziej elitarnego zrzeszenia hotelarskiego "Small Luxury Hotels of the World".
W ten sposób Split znalazł się na mapie turystycznej najlepszych małych hoteli luksusowych.

"Vestibul Palace" został członkiem rodziny 480 hoteli z70 krajów, które reklamują się i sprzedają na wszystkich kontynentach po hasłem "Odkryj inny świat".
Tylko w ubiegłym roku grupa ta zarobiła 125 milionów dolarów. Grupa jest znana z małych boutique hoteli, z których każdy jest ekskluzywny w inny, dla siebie oryginalny sposób.

Tak samo jest również z Vestibul Palace, w którym znajduje się tylko pięć pokoi, dwa apartamenty i restauracja, obok świetnej obsługi i zakwaterowania, jego największą wartością jest lokalizacja.

Hotel znajduje się w centralnej części dawnego mieszkania cesarskiego rzymskiego imperatora. Ze względu na architekturę Pałac Dioklecjana znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jako członek nowej elitarnej rodziny Vestibul Palace otrzyma pomoc fachowców grupy, żeby jak najszybciej dostosował się do wymogów marki, jak również otrzyma porady finansowe, w jaki sposób szybko odzyskać zainwestowane środki.

Oferta hotelu znajdzie się w milionach katalogów Small Luxury Hotels of The World na świecie jako część wspólnego marketingu.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitkso-dalmatyńskiej
www.dalmacija.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.hr

Hotel Vestibul Palace
www.vestibulpalace.com



***


Šibenik - Hotel dla psów

Riwiera Šbenicka oczekuje na tegoroczny sezon ze zwiększoną ilością miejsc noclegowych, jednak nie tylko dla turystów, ale również dla ich zwierząt - psów.

W strefie biznesowej Podi, niedaleko od Šibenika niedługo powinien zostać otwarty hotel dla psów prowadzony przez firmę z Šibenika As-Eko, pierwszy taki hotel w Dalmacji, na którego budowę zostanie przeznaczone 5,5 miliona kun.

Na około 6000 metrów kwadratowych zbudowano dwa obiekty o ogólnej powierzchni 1000 metrów kwadratowych.

Inwestorzy mówią, że pomysł o budowie zakwaterowania turystycznego dla szczekających czworonogów obecny jest już od dłuższego czasu, ponieważ liczni turyści przyjeżdżają na riwierę Šibenicką ze swoimi psami, których nie mają gdzie i komu zostawić pod opieką, kiedy jest taka potrzeba, na przykład żeglarze, którzy swojemu pieskowi chcą oszczędzić żeglowania po wzburzonym morzu.

Inwestorzy zapowiadają, że psy - turyści będą w ich hotelu mieli opiekę na najwyższym poziomie, a usługi zostaną dostosowane do wymagań właścicieli psów.
Właściciele na przykład będą mogli wybierać codzienny jadłospis dla swoich czworonogów. Do spacerów zostało urządzone specjalne miejsce.
W hotelu nie będzie pokojówek, ale do usług psów będą weterynarze, technik sanitarny, inżynierowie i obsługa techniczna.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibenicko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 03.03.2010 23:30

CHORWACJA NA ŚWIECIE 03/10

Chorwackie kempingi w przewodniku ADAC

W tegorocznym przewodniku po kempingach niemieckiego automobilklubu ADAC "Camping Caravaning Fuehrer", który jest "biblią" niemieckich użytkowników kempingów i nie tylko niemieckich, Chorwacja ponownie przedstawiona jest jako dobrej jakości kierunek kempingowy z przepiękną przyrodą, który systematycznie inwestuje w poprawę jakości.

Inspektorzy ADAC w szczególności podkreślają jakość sanitariatów na kempingach na Istrii i w północnej Dalmacji i coraz większą ilość dobrej jakości i dobrze wyposażonych miejsc na kempingach.

W przewodniku, który obchodzi 60 rocznicę znajdują się 103 kempingi Chorwackie, a 19 z nich ma specjalny symbol, który oznacza wyraźną poprawę jakości w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dwa kempingi otrzymały najbardziej prestiżowe oznaczenie - Super platz -, czerwoną plakietkę.
Są to kempingi Park Umag, który otrzymał to oznaczenie w ubiegłym roku i Zaton, który już czwarty rok z rzędu otrzymuje to wyróżnienie.

W tym roku zasłużyło na nie tylko 80 kempingów europejskich, które posiadają ponadprzeciętne sanitariaty, miejsce kempingowe, ofertę gastronomicznohandlową, ofertę na czas wolny i programy animacji.

Kempingi z żółtym oznaczeniem ADAC, które oznacza kemping z wyjątkowymi wynikami, znaczna poprawa i dobre wrażenie, są takie same jak w ubiegłym roku - Zaton w Zadarze, Kanegra, Stella Maris, Park Umag i Finida w Umagu, Lanterna i Solaris w Poreču, Poljana w Malim Lošinju, Vira na Hvarze i Nevio w Orebiću.

Chorwackie kempingi w tegorocznym przewodniku ADAC otrzymały średnią ocenę 2,45. Niemieccy inspektorzy najwyższe oceny przyznali kempingom istryjskim - 3,26, a największy postęp pod względem urządzenia zanotowały kempingi w Żupanii Zadarskiej, które mają średnią ocenę 2,38.

Inspektorzy ADAC oceniali urządzenie kempingów, dostępne atrakcje, gastronomię, inwestycje i pozostałe.

Chorwackie kempingi są najlepsze pod względem zaopatrzenia i gastronomii, potem są miejsca kempingowe, a najgorzej oceniana jest animacja gości.

Chorwacja w tym roku została zakwalifikowana do przewodnika ADAC parkingów kempingowych.
Wśród 3500 parkingów kempingowych w 21 krajach europejskich znajduje się 15 z Chorwacji, o dwa więcej niż w ubiegłym roku.
Z czego sześć jest na Istrii, sześć w Dalmacji, dwa w Lice i jeden w Kvarnerze.

Pierwszy istryjski parking kempingowy, Farm Pino w Katunie w okolicach Poreča, jako jedyny otrzymał oznaczenie Komfort Stellplatz za jakość usług i atrakcji. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla parkingu kempingowego w Chorwacji, a w Europie przydzielono ich około stu.

W Europie jest obecnie zarejestrowanych około sześciu tysięcy parkingów kempingowych, z czego około 3 500 opisanych jest w przewodniku ADAC na rok 2010.

Dane mówią, że w Europie jest około milion właścicieli samochodów kempingowych, a co roku sprzedaje się około 90 tysięcy nowych samochodów tego typu.

Jeden z wiodących holenderskich przewodników kempingowych ANWB Campinggids w tegorocznym wydaniu wymienia 82 kempingi chorwackie.

Najlepiej ocenione zostały Lanterna, Solaris i Ulika w Poreču oraz Orsera w Vrsarze.

Kompleksy basenowe w sześciu istryjskich kempingach otrzymały najwyższe oceny. Są to baseny w Lanternie i Zelenej Lagunie w Poreču, Valalcie i Vešter w Rovinju, Park Umagu i Bi Village v Fažanie.

Oznaczenie ANWB poleca otrzymały kempingi Kovačine na Ceresie, Konobe i Pila w Punacie, šibenicki Adriatic i zadarski Rio i Zaton.

Stowarzyszenie kempingowe Chorwacji
www.camping.hr

ADAC
www.adac.de



***


Hvar - Bonj wśród 20 najpiękniejszych plaż europejskich

W elitarnej grupie 20 najpiękniejszych europejskich plaż według wyboru brytyjskiego portalu internetowego Timesolnline.co.uk znalazła się również jedna plaża chorwacka - hvarski Bonj "Les Bains".

Chorwacka piękność opisana jest jako supercool beach club na najbardziej trendy chorwackiej wyspie, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie Paklene Otoke (Wyspy Piekielne).

Na plaży można wynająć leżaki i parasole, znajduje się ona w bezpośrednim pobliżu lasu jodłowego.
Na Bonju nie jest ważny piasek, ale widoki, bo bezpośrednio z leżaka wchodzi się do turkusowego morza zatoki Amfora, jak twierdzą autorzy tekstu, którzy nie zapomnieli powiedzieć o ty, że pięknu Hvaru nie mógł się oprzeć nawet sławny kreator mody Giorgio Armani i aktor Kevin Spacey.
Polecają Bonj wszystkim gwiazdom, jak również wszystkim, którzy lubią oglądać gwiazdy.

Za najpiękniejszą plażę została uznana Plage Conguel z Bretanii, a po niej są prowansalskie: Languedoc, Collioure, plaża Piemanson, Palombaggia na Korsyce i Las Salinas na Ibizie.
Wśród najbardziej elitarnych plaż najwięcej jest hiszpańskich.

Bonj zajął trzynaste miejsce wśród elitarnych europejskich piękności.
Bonj to plaża wchodząca w skład firmy hotelarskiej Sunčani Hvar i jest to perła architektoniczna zbudowana w okresie od 1927 do 1931 roku, zaprojektowana przez chorwackiego architekta Silvijo Sponza (1889 - 1960)
Kamienne kabiny oferują prywatne miejsce na relaks albo drzemkę. Goście mogą zamówić napoje na tarasie baru na górnym piętrze albo w barze nad samym morzem.

Na Bonju są również dwa prywatne namioty do masaży profesjonalnych i prysznice, leżaki oraz pontony - pobyt tu to jedyne w swoim rodzaju przeżycie.

Żeby Bonj został jedną z najbardziej znanych plaż i klubów nad Adriatykiem pod względem piękna, oferty i atrakcji, Sunčani Hvar po wielu latach zapuszczenia w latach 2006/2007 zainwestował 16 milionów kun.
Kąpielisko jest dziś częścią hotelu Adriana i częścią Velej plaży hotelu Amfora, nad którą już trzeci rok powiewa Błękitna flaga iktóra w ubiegłym roku została oficjalnie uznana za najlepszą chorwacką plażę.

Bonj i Hvar niedawno zostały wyróżnione poprzez wpisanie ich na listę najlepszych miejsc imprezowych na świecie, która znalazła się na stronie internetowej Huffington Posta.

Obok wyjaśnienia, że jest zapewne najmniej znaną nazwą na liście, na której znajdują się najbardziej znane kierunki turystyczne, w artykule podkreślone jest, że to przepiękne miasto na wybrzeżu chorwackim w ostatnich latach z prędkością błyskawicy wzniosło się pod samo niebo i stało się najciekawszym miejscem nad Adriatykiem.

Hvar na tej liście znalazł się w towarzystwie takich miejsc jak Las Vegas, Saint-Tropez, Ibiza, Rio de Janeiro i Berlin, a na stronie jest polecany jako jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2010 roku dla wszystkich lubiących dobrą zabawę.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmacija.hr

Wspólnota Turystyczna Hvaru
www.tzhvar.hr

Timesonline
www.timesonline.co.uk

Sunčani Hvar
www.suncanihvar.com



***


Makarska - Restauracja "Susvid" otrzymała wyróżnienie w Hiszpanii

Restauracja z Makarskiej "Susvid" niedawno zdobyła prestiżowe wyróżnienie międzynarodowe, które już 33 rok z rzędu przydziela hiszpański The Trade Leaders Club.

Restauracja, która obchodzi 35 lat pracy została wybrana spośród 1000 hoteli, restauracji i innych obiektów gastronomicznych na świecie.

Dzięki swojej jakości Susvid zasłużył na certyfikat i statuetkę byka wykonaną zgodnie z projektem Pabla Picassa. Ciekawe jest, że właśnie byk Picassa jest od dawna w logo tej restauracji i znajduje się na wszystkich jego kartach.

Restaurację tę jak i pozostałych kandydatów zaproponowali goście restauracji i dziennikarze.
W karcie dań Susvidu przeważają specjały rybne i domowe, a specjalnością są steki, z których wyróżniony jest stek z rekina, a jednym z ulubionych dań gości jest pašticada z tuńczykiem.

Międzynarodowe wyróżnienie za turystykę, hotele i catering The Trade Leaders Club przydziela stowarzyszenie przedsiębiorców, które w 120 krajach liczy ponad 7000 członków.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splitsko-dalmatyńskiej
www.dalmacija.hr

Wspólnota Turystyczna Makarskiej
www.makarska-info.hr

The Trade Leaders Club
www.tradeleadersclub.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.03.2010 19:52

WYDARZENIA 03/10

Vinkovci, Rijeka i Zagrzeb gospodarze festiwalu rockowych filmów dokumentalnych DORF

Jeżeli muzyczni dokumentaliści łączą obraz i dźwięk w idealnej formie, wtedy Vinkovacki festiwal rockowych filmów dokumentalnych - DORF łączy w najlepszy sposób miłośników filmu i muzyki.

Pierwszy raz na niekonwencjonalnym festiwalu rockowego filmu
dokumentalnego z Chorwacji i innych krajów będzie można wziąć udział w trzech miastach chorwackich, ponieważ festiwal będzie się odbywał od 4 do 7 marca jednocześnie w Vinkovcach, Rijece i Zagrzebiu.

Różne rodzaje, innowacyjne fabuły filmowe o muzycznych idolach będą natchnieniem nie tylko dla miłośników filmów dokumentalnych, ale również laików filmowych, którzy w tym roku będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach, wystawach, promocjach książek i oczywiście koncertach.

Na tegorocznym festiwalu zostanie wyświetlonych 21 muzycznych filmów dokumentalnych z ośmiu krajów.

Projekcje filmów odbędą się w Teatrze Miejskim Joze Ivakića w Vinkovcach, Dokukinie Croatia w Zagrzebiu i Art-kinie Croatia w Rijece.

Na uroczystości otwarcia festiwalu zostanie wyświetlony film "Dr. Feelgood - Oil City Confidential" legendarnego brytyjskiego autora Juliena Temple, jako końcowa część jego trylogii o brytyjskim punku.

DORF jest już czwarty rok z rzędu organizowany przez Vinkovackie Stowarzyszenie Miłośników Filmu PARE!, a w organizacji tegorocznego festiwalu pomagają im "Restart" z Zagrzebia i Stowarzyszenie "Amandlom" z Rijeki.

Pierwszy festiwal DORF odbył się w Vinkovcach w 2007 roku i głównie była to projekcja produkcji regionalnej muzycznych filmów dokumentalnych.

Na ubiegłoroczny festiwal przyjechał legendarny brytyjski filmowiec Don Letts i odbyła się światowa premiera jego filmu o zespole The Clash "Revolution Rock".

Połączenie z podobnymi festiwalami w AMUSIFF (www.amusiff.org), DORF stał się znaczącym na festiwalowej mapie tej części Europy.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Vukovarsko-srijemskiej
www.tzvsz.hr

Wspólnota Turystyczna Vinkovci
www.tz-vinkovci.hr

Miasto Vinkovci
www.vinkovci.hr

DORF Festival
www.dorf-vk.com
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.03.2010 19:57

PROJEKTY 03/10

Gospić
Niedługo licki park wodny w miejscowości Široka Kula

W stolicy Liki Gospiću niedawno zaprezentowany został projekt o wartości 60 milionów kun dotyczący ekologicznego parku wodnego w miejscowości Široka Kula, która znajduje się na płaskowyżu Ljubowskim irozciąga się na 75 000 metrów kwadratowych.

W projekcie zaplanowana jest budowa wioski autochtonicznej ze 120 domami dostosowanymi do klimatu panującego w Lice, parku wodnego, hali sportowej, ogrodu zoologicznego, hotelu i obiektów handlowych.

Wykonane zostaną badania hydrogeologiczne, badania możliwości wykorzystania źródeł energii i gazu oraz studium środowiskowe.

W Chorwacji, a nawet w krajach sąsiadujących nie istnieje jeszcze coś podobnego. Izraelscy inwestorzy Nimrodom Soferom i Lahov Jaohimom zapowiedzieli, że będzie to naprawdę jedyny w swoim rodzaju projekt, który będzie czynny przez cały rok.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Licko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Wspólnota Turystyczna Gospića
www.tz-gospic.hr

Miasto Gospić
www.gospic.hr



***


Šibenik
Mała Wenecja w miejscowości Zablaće

Francuski przedsiębiorca Bernard Lamy niedawno w Šibeniku przedstawił projekt budowy dużego osiedla na powierzchni powyżej trzech kilometrów kwadratowych w miejscowości Zablaće.

W projekcie przewidziana jest również budowa pola golfowego, boisk sportowych, parków i plaż, a cały kompleks rozciągałby się od Twierdzy św. Mikołaja przez istniejące Soliny, niedaleko od Solarisu.

Istniejące solanki, słone jeziora stały by się bardziej atrakcyjne dzięki istniejącym i nowy kanałom i jeziorkom, których brzegi by w wielu miejscach były połączone mostami zwodzonymi.
Solanki w Zablaće by tak przypominały Wenecję i jej atrakcyjne kanały.

Obok mieszkań i willi luksusowych planowana jest budowa kilku małych hoteli i mariny, które byłyby przy pierwszym rzędzie domów.

Francuski inwestor uważa, że takie miasto żyłoby z turystyki i dla turystyki przez całe 12 miesięcy.

Zablaće to miejscowość oddalona 9 kilometrów od Šibeniku, niedaleko ośrodka hotelowego Solaris. Miejscowość w dokumentach pojawia się od 1432 roku jako tereny, gdzie mieszkańcy Šibenika mieli solanki.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibenicko-knińskiej
www.sibenikregion.com

Wspólnota Turystyczna Šibenika
www.sibenik-tourism.hr
Ostatnio edytowano 25.03.2010 14:39 przez a to ja, łącznie edytowano 1 raz
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 07.03.2010 13:45

PREZENTUJEMY 03/10

Zadar
Miasto historii

Zadar to miasto o wyjątkowej historii liczącej 3000 lat i wyjątkowym dziedzictwie kulturalnym, miasto, które ponownie oferuje coś nowego i zupełnie oryginalnego.

Znajduje się w samym sercu wybrzeża Adriatyku, Zadar jest centrum administracyjnym, gospodarczym i politycznym Dalmacji północnej, zamieszkuje go 92 000 ludzi.

Położony jest na granicy różnych geograficznie regionów, otoczony historycznymi miasteczkami takimi jak Nin, Pag, Biograd, Benkovac, Obrovac i wiele innych, jest łatwo dostępnym i atrakcyjnym kierunkiem dla odwiedzających z całego świata czy to drogą morską, lądową czy samolotem.

Posiada świetną infrastrukturę komunikacyjną, która go bezpośrednio łączy z pozostałymi dużymi miastami w Chorwacji, jak również wyjątkowo dużo miejsc noclegowych i nowoczesne usługi licznych marin.

Wyjątkowo zróżnicowane wybrzeże i nienaruszona przyroda przyciągają żeglarzy.
Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Zadar wyróżnia się łagodnym klimatem śródziemnomorskim (ciepłe i suche lata i łagodne i deszczowe zimy) co znajduje swoje odbicie w przepięknej roślinności śródziemnomorskiej z nielicznymi egzotycznymi okazami subtropikalnymi w zadarskich parkach miejskich.

Samo miasto w połączeniu piękna przeszłości i wszystkich wygód, które potrzebne są dla współczesnego turysty, oferuje liczne atrakcje turystyczne - idealne zakwaterowanie, specjały tutejszej kuchni, zabytki, nowoczesne obiekty sportowe i różnorodne programy wycieczkowe.

Zadar jest jednym z najbardziej popularnych chorwackich kierunków turystycznych, który został uznany przez londyński Times za "centrum rozrywki nad Adriatykiem", a Guardian "nową cool stolicą Chorwacji".

Serca licznych odwiedzających podbija swoją szczególną atmosferą
i bogatym życiem - w dzień czy w nocy.

Latem Zadar jest gospodarzem:
- Muzycznych wieczorów w św. Donacie,
- Zadarskiego Letniego Festiwalu Teatralnego Morskich Organów - Zitra zonata,
- KalelargArt - Street Art Festiwalu
i festiwalu miejskiego Zadar Snów.

Odpowiednim miejscem do rozerwania są również imprezy:
- The Garden Festival,
- Noc Pełni Księżyca
albo któryś z koncertów światowych sław.

Miasto jest wyjątkowe dla miłośników zabytków, artystów, turystów i jego mieszkańców. Zadar to miasto, gdzie jest wiele miejsca wydzielonego dla pieszych, spacer po wypolerowanych kamiennych ulicach miasta stanie się spacerem przez historię i jednocześnie przeżyciem współczesnego życia.

Jako miasto zabytek otoczony jest historycznymi murami, Zadar to pierwszy skarbiec archeologiczny z czasów antyku, średniowiecza, renesansu i licznych współczesnych dokonań architektonicznych jak
- pierwsze Morskie organy na świecie
- i Pozdrowienie dla słońca.

Długa historia, zniszczenia i tworzenie pozostawiły blizny, jak również liczne ślady czasów, dzisiejsze cenne zabytki miasta.
Zachowały się kościoły ze wszystkich okresów historycznych oraz zabytki, na których rozpoznać można wszystkie style architektoniczne.
Około 70 z nich znajduje się w samym historycznym centrum miasta, a w pozostałych częściach miasta znajduje się około 600 zabytków.

W Zadarze można zobaczyć zabytki pochodzące od czasów antycznych po
wczesnośredniowieczne.
Najważniejsze zabytki o znaczeniu światowym, które można dziś zobaczyć to:
- Forum Rzymskie z I wieku,
- Kościół św. Donata z IX wieku - najbardziej znana bazylika średniowieczna, znak rozpoznawczy miasta,
- odnowione kościoły romańskie Krševana z XII wieku i wieża św. Marii z 1105 roku,
- katedra św. Anastazji z XIII wieku,
- Narodni trg (Plac Narodowy) z Miejską lożą i strażą z XVI wieku
- mury miejskie z bramami Lučka i Kopnena (Portowa i Lądowa) z XVI wieku,
- Plac 3 studni (Trg 3 bunara)
- Plac 5 studni (Trg 5 bunara),
- liczne pałace i pozostałe zabytki.

Antyczny Zadar - na typowym planie prostokątnym uwarunkowanym przez Cerdę i Decamenus - główne ulice wszystkich miast antycznych w kierunku północ-południe i wschód-zachód, które pochodzą od rzymskiego obozu wojskowego castrum.

Stała wystawa sztuki sakralnej, Złoto i srebro Zadaru znajduje się w kompleksie kościelno-klasztornym św. Marii i jest jedną z najcenniejszych wystaw w Chorwacji.
Na około 1200 m2 powierzchni w 8 salach znajduje się zadarskie złoto i srebro obok odnowionego wnętrza starochorwackiego kościoła św. Nedeljicy z XI wieku, rękopisy, rzeźby, hafty, dywany, płaskorzeźby itd. są dowodem bogatej historii Zadaru od VIII - XVIII wieku, który w średniowieczu był bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym.
W relikwiarzach, rzeźbach, obrazach i haftach zapisane są radości i nadzieje, cierpliwość, cierpienie i wiara burzliwych okresów historii tego regionu.
Ten bezcenny skarb był przez wieki w posiadaniu sióstr benedyktynek, a niektóre cenne eksponaty (koronka, szaty liturgiczne haftowane złotymi nićmi) są dziełem ich rąk.

Muzeum szkła antycznego jest jedyną w swoim rodzaju instytucją kulturalną nie tylko w Chorwacji, ale również na świecie.
Jest to zbiór około 2000 różnych przedmiotów szklanych z czasów antycznych, które pochodzą z okresu od I wieku p.n.e. do V wieku. Wystawione są jedyne w swoim rodzaju przedmioty wykonane ze szkła z czasów antycznych znalezione w lokalizacjach w Zadarze, Ninie, Starigradzie pod Velebitem i Asserii koło Benkovaca.
W magazynach muzeum jest jeszcze 2000 przedmiotów szklanych.
Na powierzchni 2575 metrów kwadratowych powierzchni, w Muzeum Szkła Antycznego w Zadarze poza pomieszczeniami ekspozycyjnymi jest specjalistyczna biblioteka, sala konferencyjna, warsztat do dmuchania szkła i sklep z pamiątkami.

Muzeum Archeologiczne zostało założone w 1832 roku jako drugie muzeum w Chorwacji i jedno z najstarszych w tej części Europy. Wystawione są w nim przedmioty z czasów rzymskich i prehistoryczne materiały archeologiczne z paleolitu, neolitu i epoki żelaza, jak również pozostałości archeologiczne z okresu od VII do XII wieku, z których największa część związana jest z dziedzictwem materialnym i duchowym Chorwatów.
W Muzeum jest ekspozycja stała, warsztat restauratorski, biblioteka, w muzeum również działa Muzeum Zabytków Ninskich i Muzeum Regionalne Benkovac.

Jedną z atrakcji Zadaru są Morskie organy - miejsce połączenia ludzkich pomysłów i umiejętności z energią morza, fal, przypływem i odpływem, miejsce relaksu, przemyśleń i rozmów przy nieprzerwanym koncercie mistycznych dźwięków "orkiestry natury".
Znajdują się w pobliżu nowego portu dla cruiserów, na zadarskim deptaku, można je rozpoznać po profilu kaskadowym, który skłania do zatrzymania i zejścia w kierunku morza.
Zaraz po zakończeniu budowy Organy morskie stały się metaforycznym miejscem w mieście, do którego teraz chodzą podekscytowani mieszkańcy i które stało się obowiązkowym punktem na turystycznych trasach zwiedzania miasta i regionu.

Kolejną instalacją, która jest obowiązkowym punktem na trasach wycieczek to Pozdrowienie dla Słońca, dzieło tego samego architekta Nikoli Bašića, który zaprojektował Morskie organy.
Pozdrowienie dla Słońca składa się z trzystu szklanych płytek zainstalowanych na deptaku w kształcie koła o średnicy 22 metrów.
Pod szklanymi płytkami znajdują się słoneczne panele fotowoltaiczne, dzięki którym tworzona jest symboliczna komunikacja z przyrodą w celu nawiązania połączenia w tym przypadku poprzez światło, w przypadku Morskich organów poprzez dźwięk.
Jednocześnie podczas "najpiękniejszego zachodu słońca na świecie" włącza się oświetlenie wbudowane w kole i na podstawie specjalnie zaprogramowanego scenariusza odbywa się gra świateł w rytm fal i dźwięku Morskich organów.
Imiona i liczby wpisane w pierścień, który otacza Pozdrowienie dla Słońca są częścią Kalendarza świętego Krševana, który powstał w Zadarze i został znaleziony w 1964 roku w Bodleian Libary w Oxfordzie. Datowany jest na 1292 lub 1293 rok i jest to jeden z najstarszych tego typu dokumentów na świecie i możliwe, że pierwszym, w którym znajdują się dane astronomiczne zapisane przy pomocy cyfr arabskich. Obok części kalendarzowej ze świętami i imionami świętych jest również część astronomiczna, która pokazuje efemerydy słońca, współrzędne ciał niebieskich, ich odległości kątowe od danych równin nieruchomych, kierunków i punktów.

Każdy, kto odwiedza Zadar musi się wybrać na spacer po tutejszej głównej ulicy Kalelardze. Mimo że dziś nazywa się Široka ulica (Szeroka) na co dzień i za czasów różnych władz mówiono na nią Kalelarga.
Spacer po Kalelardze najlepiej zacząć na placu Petra Zoranića przy pozostałościach rzymskiej bramy miejskiej i kolumny - rzymskiej kolumny przeniesionej tu na początku XVIII wieku z Forum.
W bezpośrednim pobliżu znajduje się kościół św. Szymona i Pałac Książęcy, obok którego przebiega ulica Elizabety Kotromanić - na której już w XV wieku odbywały się turnieje rycerskie Alka.
Tą ulicą dojść można na plac Narodni, gdzie już w średniowieczu znajdowało się centrum administracji miasta z dzisiejszą Lożą Miejską (XIII wiek - 1565), Strażą miejską (1562) i Urzędem Miasta (1934).
Dla mieszkańców Zadaru Kalelarga to coś więcej niż nazwa ulicy. Jest miejscem kultury i jednym z symboli miasta, który przywołuje wspomnienia pięknych chwil i wydarzeń jako miejsca spotkań i rozrywki, procesji i obchodów ludowych jak również pierwszej miłości.
Mówi się, że właśnie na Kalelardze zaczęły się albo zakończyły miłości wielu pokoleń mieszkańców Zadaru.

Szczególnym przeżyciem może być również odwiedzenie miejskiego targu, który jest prawdziwą ucztą dla zmysłów.
Targ zadarski jest jednym z najbardziej kolorowych w okolicy.

W Zadarze jest duży wybór kwater. Od hoteli, hosteli, kwater prywatnych, kempingów - każdy może znaleźć zakwaterowanie, które mu najbardziej odpowiada.

W samym mieście znajdują się trzy świetnie wyposażone mariny.
Zadar jest jednym z największych centrów turystyki żeglarskiej właśnie ze względu na piękno i zróżnicowane wybrzeże.

Archipelag zadarski liczy 24 duże i 300 małych wysp.
Miłośnicy słodkiej wody, powietrza górskiego i wysokości mogą się zdecydować na wycieczki po okolicy, w której znajdują się trzy parki przyrody
- Telašćica,
- Sjeverni Velebit
- i Vransko Jezero
oraz pięć parków narodowych
- Paklenica,
- Plitvice,
- Kornati,
- Krka
- i Velebit.

Wybór jest duży -spacer po lesie, chodzenie po górach, rafting czy żeglowanie.

Wspólnota Turystyczna Zadaru
www.tzzadar.hr
www.visitzadar.net



***


Mošćenice
Kamienna willa nad Kvarnerem

Jedno z najpiękniejszych małych miast w północno zachodniej części Istrii to oczywiście miasteczko Mošćenice.

Na stromej skarpie pod górą Učka znajduje się średniowieczne miasteczko z murami obronnymi i wąskimi kamiennymi ulicami.
Po nich dawno temu chodzili Liburnowie, którzy należeli do jednego z plemion iliryjskich.

Swoimi niewielkimi, szybkimi łodziami napędzanymi wiosłami walczyli z Rzymianami, którzy po zdobyciu całej Istrii włączyli te łodzie do swojej floty i nazwali je "liburni".

Miasto często zmieniało właścicieli, ale przetrwało i do dziś zostało zachowane.

Do Mošćenic można wjechać przez tylko jedną bramę, nad którą jest wykuty herb Habsburgów, a budynki są tak blisko siebie, że nie ma tu ani jednego placu.

Nad miastem dominuje kościół św. Andrzeja Apostoła.

Nad Mošćenicami wznosi się góra Perun, nazwana tak według głównego starosłowiańskiego boga gromów, a tutejsze ogrody znajdujące się poza murami miejskimi zdobi chorwacki kwiat narodowy perunika nazwany według jego żony.

Z góry rozciąga się przepiękny widok na wyspy Krk i Cres i cały Kvarner, a w nocy w oddali można zobaczyć światła Rijeki.

Miasto Mošćenice, tak jak wszystkie stare miasta ma również swojego dziedzica na wybrzeżu.
Z Mošćenicką Dragą połączone jest na dwa sposoby: potokiem, który płynie przez tutejszy kanion do samej plaży miejskiej i wpada do morza oraz schodami, które łączą dwa miasta.

Mošćenička Draga, tak samo jak pobliska Opatija jest miejscowością turystyczną.
Miasto upiększają promenady nadmorskie i piękne wille. Jedna z najpiękniejszych to Willa Zagrzeb, która zachwyca nie wielkością, ale czarującą architekturą, przyciągając wzrok turystów, którzy obowiązkowo się zatrzymują, żeby ją sfotografować.

Najbardziej ulubioną dekoracją tutejszych domów jest żwir i muszelki z tutejszych plaż, jest to zrozumiałe bo zostały zbudowane dosłownie na plaży, która kiedyś była źródłem materiałów budowlanych, a dziś jest źródłem dochodów mieszkańców.

Turystyka i gastronomia są główną działalnością, a Mošćenicka Draga może się pochwalić jedną z najpiękniejszych plaż w Kvarnerze.

Zakwaterowanie w Mošćenickiej Dradze można znaleźć w hotelach trzy i czterogwiazdkowych Marina i Mediteran, kempingu dwugwiazdkowym, w wielu apartamentach i pokojach prywatnych oraz willach.

Do dyspozycji gości jest również centrum nurkowe, rozrywki, sporty wodne oraz restauracje oferujące świetną kuchnię i wina.

Hotel Marina znajduje się w samym centrum miejscowości, około pięćdziesiąt metrów od morza i plaży żwirowej. Dysponuje 178 pokojami, jest w pełni klimatyzowany. W hotelu Marina jest również centrum wellness! Hotel Mediteran znajduje się w centrum Mošćenickiej Dragi obok niewielkiego portu z widokiem na przepiękną plażę i wyspę Cres. W tym hotelu z bardziej intymną atmosferą znajduje się 69 pokoi.

Kemping Draga znajdujący się pod główną drogą do Puli, około pięćdziesiąt metrów od wjazdu do Mošćenickiej Dragi oferuje zakwaterowanie w namiotach, przyczepach kempingowych.
Mieści do 400 osób i czynny jest od 15 marca do 15 października każdego roku.
Trochę oddzielony od centrum miejscowości oferuje gościom możliwość spędzenia czasu w spokoju i relaksie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko Goranskiej
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Mošćenička Draga
www.tz-moscenicka.hr



***


Vela Luka
Miejsce, które stało się sławne dzięki pieśniom miłosnym

Dopiero teraz widzę co znaczy dla mnie Vela Luka, morze, ty i wspomnienia to mi pozostanie... to słowa piosenki, które rozsławiły Velą Lukę, miejscowość w zachodniej części wyspy Korčula, która ma powierzchnię 276 kilometrów kwadratowych i jest szóstą co do wielkości wyspą na Adriatyku.

Na końcu zatoki znajduje się Vela Luka otoczona licznymi zatoczkami, które są ochroną dla winnic, gajów oliwnych, figowców, jodeł i innych roślin śródziemnomorskich.

Zamieszkuje ją około 5000 obywateli i jest drugą co do wielkości miejscowością na wyspach Adriatyku, a jej położenie daje jej miano jednego z najlepiej osłoniętych portów środkowego Adriatyku i dlatego jest bezpiecznym miejscem do kotwiczenia i przyjemnym miejscem dla żeglarzy.

Jako miejscowość Velą Lukę zaczęto tworzyć dopiero pod koniec XVIII wieku.
W Centrum kultury znajdującym się w dawnej rezydencji letniej Kasztel, znajduje się cenny prehistoryczny zbiór archeologiczny z pobliskiego znaleziska neolitycznego i lokalizacji rzymskich, jest tu również zbiór sztuki współczesnej artystów krajowych i zagranicznych.

Na południowym zboczu góry Pinski rat odktyte zostało znalezisko archeologiczne Vela jaskinia, które świadczy o obecności człowieka na tym terenie w czasach prehistorycznych (około 3200 lat przed naszą Erą). Sprzed wejścia do jaskini rozciąga się widok na prawie wszystkieczęści zatoki veloluckiej, zachodni początek Blatskiego polja i otwarte morze od strony wyspy Vis, Sveti Andrija, Biševo oraz Sušac i Lastovo.
Z pobliskich wzniesień przy ładnej pogodzie widoczne są wysepki Palagruža i po drugiej, południowej stronie części Hvaru, Pelješca i szczyty góry Biokovo.

W średniowieczu Vela Luka to były tereny gdzie książęta Korčuli i tutejsza szlachta budowała swoje rezydencje letnie i kasztele.

Vela Luka to miejsce gdzie do dziś żywa jest tradycja klap (utworów wokalnych), miejsce o ciekawym i bogatym dziedzictwie.

Veloluckie kulturalno-rozrywkowe lato pod nazwą Luško Lito tradycyjnie się zaczyna 24 czerwca na dzień św. Jana od regaty łodzi napędzanych wiosłami z zatoki Gradina do centrum miejscowości.
W programie, który trwa do początku września, odbywa się wiele imprez kulturalnorozrywkowych, z których wyszczególniamy występy grupy ludowej Kumpanija, która wykonuje dawne veloluckie tańce i turnieje rycerskie, wieczory rybackie, wieczory oliw z oliwek, wieczory teatralne i wieczory muzyki klasycznej.

Turyści przyjeżdżający do Velej Luki obowiązkowo muszą odwiedzić wysepki Ošjak i Proizd.
Pierwsza znajduje się na samym środku wejścia do zatoki veloluckiej i jest cały porośnięty gęstym lasem jodłowym, w którym znajdują się szlaki prowadzące do ciekawych miejsc, gdzie można się opalać i kąpać. Na zachodniej stronie wyspy znajduje się piękna i ciekawa jaskinie otoczona skałami i morzem. Ošjak został nazwany wyspa miłości.
Trochę większa wyspa Prozid oddalona jest od centrum miejscowości o około pół godziny łodzią, podbija serce pięknymi, naturalnymi plażami w schowanych zatokach, turkusowoniebieskim morzem i zapachem sosen i soli.
Szczególnie wyróżniane są trzy plaże znane jako Bili Bocim w północnej części wyspy, z których rozciąga się widok na sąsiedni Hvar i otwarte morze.
Trzy lata temu Proizd został uznany za plażę roku nad chorwackim Adriatykiem.

W Velej Luce znajdują się hotele Adria, Posejdon i Dalmacja oraz pensjonat Jadran, w prywatnych kwaterach oferowane są pokoje, apartamenty i domy letniskowe, jest tu również kemping Mindel, gdzie można zakwaterować około 200 osób, oddalony jest pięć kilometrów od centrum miejscowości.

We współczesnym uzdrowisku Kalos wykonywane są różne zabiegi rehabilitacyjne i zapobiegawcze oraz oferowane są programy wellness.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrownicko-neretwańskiej
www.visitdubrovnik.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Vela Luka
www.tzvelaluka.hr


***


FINE :D
Ostatnio edytowano 25.03.2010 14:37 przez a to ja, łącznie edytowano 2 razy
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 24.03.2010 14:36

INFORMACJE 04/10

Novi Vinodolski i Lošinj
Nagroda za odpowiedzialną turystykę

"Oczy Vinodolu - szlak punktów widokowych" to projekt, który w konkursie specjalistycznego czasopisma turystycznego "L' Agenzia di Viaggi" z Rzymu otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę "Premio Turismo - Responsabile Italiano 2009. - 2010.", czyli "Nagrodę za odpowiedzialną turystykę".
Takie samo wyróżnienie otrzymał także Mali Lošinj.

"L' Agenzia di Viaggi" jest od 44 lat najbardziej liczącym się włoskim, specjalistycznym czasopismem poświęconym turystyce, rozsyłanym na adresy 9.800 agencji turystycznych.

Celem konkursu było wskazanie produktów turystycznych ściśle związanych z odpowiedzialną i zrównoważoną turystyką i zaoferowanie ich agencjom turystycznym.

Kandydaci musieli zaprezentować pakiet turystyczny, ofertę turystyczną, trasy, obiekty kulturalne i przyrodnicze, fotografie i materiały informacyjne.

"Oczy Vinodolu - szlak punktów widokowych" to nazwa projektu Wspólnoty Turystycznej Miasta Novi Vinodolski i Wspólnoty Turystycznej Gminy Vinodolskiej, które zbudowały sześć punktów widokowych, tworząc w ten sposób nowy, rozpoznawalny produkt turystyczny regionu, który w coraz większym stopniu zwraca się w stroną zrównoważonego rozwoju i aktywnej turystyki wycieczkowej.

Punkty widokowe "Oczy Vinodolu", z których trzy znajdują się na terenie Gminy Vinodolskiej (Mahavica, Pridva, Slipica), a trzy na terenie Miasta Novi Vinodolski (Gradina, Sviba, Kuk), zaprezentowane zostały na początku czerwca ubiegłego roku.
Ich położenie, piękno krajobrazu i niezapomniany widok na Velebitski kanal, wyspy, Kvarner, a także Senj i góry zachwycają wszystkich, coraz liczniejszych zwiedzających, począwszy od gości zmotoryzowanych, rowerzystów, miłośników turystyki górskiej, fotografów, aż po różne grupy wycieczkowe.

Punkty widokowe, których większość znajduje się na wysokości ponad 400 m n.p.m., połączone są drogą asfaltową o długości 65 kilometrów i stanowią funkcjonalną całość, łącząc granice Gminy Vinodolskiej i Miasta Novi Vinodolski.

Podczas prac projektowych, a także podczas budowy punktów widokowych brano pod uwagę szczególne wartości krajobrazowe regionu, położenie w pobliżu szlaków komunikacyjnych (w miarę możliwości asfaltowanych), dojazd autobusem lub mikrobusem.
Pamiętano też o ochronie środowiska naturalnego, harmonizacji z otoczeniem i zachowaniem jego autentyczności.

Każdy punkt widokowy posiada odpowiednią sygnalizację, parking, a w pobliżu miejsce do zawracania pojazdów.

Lošinj otrzymał nagrodę ze względu na obecność delfinów w swoim archipelagu oraz "Plavi svijet" (Błękitny świat) w Velim Lošinju, Dni delfinów i możliwość ich adopcji.
Wysoko oceniono trasy spacerowe, których jest na Lošinju 220 kilometrów, troskę o zrównoważony rozwój, stuletni las sosnowy, powietrze i morze najwyższej jakości, bogatą florę i faunę.
Doceniono także znaczenie odnalezionej rzeźby Apoksymenosa, troskę o dziedzictwo kulturowe, zapachy i smaki Lošinja, 28 obiektów aromatycznych, a także wprowadzenie tradycyjnej kuchni do gastronomii.
"L' Agenzia di viaggi" zwróciła szczególną uwagę na harmonijny rozwój Lošinja, oferty pakietowe hoteli i agencji, autokempingów, które współpracują w ramach "tematów lokalnych".

Istnieją więc pakiety poświęcone kapitanom z Lošinja, smakom i zapachom, aromaterapii, terapii antystresowej, zdrowemu stylowi życia...

Projekt "Aromaty i smaki Lošinja" przyczynił się również do zdobycia wyróżnienia.
W projekcie uczestniczy 28 obiektów, hoteli, kempingów i agencji oferujących aromatyczne programy turystyczne, lokali gastronomicznych z aromatycznym menu, salonów kosmetycznych z zabiegami wellness z zastosowaniem miejscowych olejków eterycznych.

W tym roku przypada 125-lecie turystyki zdrowotnej na Lošinju.

Analizy bioklimatyczne za ostatnich 30 lat wykazały, że Lošinj ma ponad 2600 godzin słonecznych w roku, umiarkowane różnice temperatur w ciągu dnia, co przyczynia się do zmniejszenia stresu.
Najwyższej jakości woda morska oddziaływuje na poprawę stanu psychofizycznego, a ponad 1200 gatunków roślin aromatycznych ma korzystny wpływma układ oddechowy.
Pomiary czystości powietrza wykazały jego najwyższą jakość i czystość.

Wyróżnienie włoskiego czasopisma to dowód, że Lošinj osiągnął wysoki poziom rozwoju turystycznego i harmonię, które są rozpoznawalne na świecie.

Wspólnota Turystyczna Kvarneru
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Gminy Vinodolskiej
www.tz-vinodol.hr

Wspólnota turystyczna Miasta Mali Lošinj
www.tz-malilošinj.hr



***


Krapina
Otwarto Muzeum Człowieka Neandertalskiego

Po 11 latach przygotowań otwarte zostało Muzeum Człowieka Neandertalskiego koło miasta Krapina w regionie Hrvatsko Zagorje.

Jest to nowa, pod względem multimedialnym i technologicznym znakomicie wyposażona placówka, która ze znaleziska archeologicznego, najbogatszego i najbardziej różnorodnego na świecie, uczyni europejską sensację.

Kości ponad 80 neandertalczyków w różnym wieku odkrył w 1899 roku Dragutin Gorjanović Kramberger, sławny chorwacki profesor - paleontolog i geolog, który na zaproszenie miejscowego nauczyciela, Josipa Rehorića, przybył na wzgórze Hušnjakovo brdo.
Podczas trwających sześć lat wykopalisk Kramberger odkrył około 3000 szczątków neandertalczyków i zwierząt, co stanowi największy tego rodzaju zbiór na świecie.

Jednak dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, stosując metodę Electron Spin
Resonance (ESR) i przeprowadzając analizę szkliwa zęba nosorożca, odkryli, że neandertalczycy z Krapiny pochodzą z ostatniej wielkiej epoki międzylodowcowej, czyli sprzed 130 tysięcy lat.

Dzięki technice multimedialnej zwiedzający przenoszą się w tamte czasy i uczestniczą w procesie ewolucji, obserwując wirtualny świat naszych przodków z Krapiny.

Budynek muzeum znajduje się między dwoma wzgórzami Hušnjakovo i Josipovac, na dwóch kondygnacjach ma 1200 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej.

Neandertalczycy zamieszkiwali płytkie groty wyżłobione przez wodę w gołych, pionowych skałach. Przez szeroki otwór mogli obserwować, czy nie zbliża się niebezpieczeństwo.Również budynek muzeum jest z zewnątrz niemal niewidoczny i przypomina "betonową grotę" przysypaną piaskiem.
Wejście współgra z pejzażem, a zwiedzający mają wrażenie, że wchodzą do groty i stają się jej mieszkańcami.
Atrium ma kształt stylizowanej siedziby neandertalczyków, a przeszklona skała przypomina wielki ekran, na którym non stop wyświetlany jest 16-minutowy film o życiu neandertalczyków z Krapiny.

Ekspozycja muzealna prezentuje nie tylko wykopaliska, ale także ich historię, szerszy kontekst naukowy i różne teorienaukowe wraz z ich interpretacją.

W jednej z sal znajduje się wierna rekonstrukcja znaleziska praczłowieka na wzgórzu Hušnjakovo. Są tu kopie najważniejszych eksponatów począwszy od czaszek i szczęk praczłowieka aż do kości niedźwiedzia
jaskiniowego, nosorożca, bobra i jelenia.

W kolejnym pomieszczeniu przedstawiono powstanie świata, od
Wielkiego Wybuchu i powstania Ziemi do pojawienia się praczłowieka i człowieka współczesnego.

Przejście między parterem a pierwszym piętrem stwarza wrażenie niezwykłej, wirtualnej rzeczywistości.
Wchodząc po kręconych schodach zwiedzający stają się świadkami ewolucji Kosmosu i Ziemi.

Największe wrażenie robi jednak ogromna diorama z 19 postaciami, gdzie zaprezentowano rekonstrukcję życia neandertalczyków.
Jest to wstęp do prezentacji ich rozwoju,
życia duchowego, kultury i otoczenia. Autorką rzeźb jest francuska artystka Elisabeth Daynes, najwybitniejsza specjalistka w zakresie hiperrealistycznych rzeźb dermoplastycznych.

Muzeum dostarcza także wiedzy o powstaniu świata, historii Ziemi i pierwszych organizmach, a także o rozwoju człowieka od pierwszych istot człekokształtnych do neandertalczyków z Krapiny.

W ostatniej z sal wystawowych przedstawiono ewolucję kulturalną rodzaju ludzkiego po epoce neandertalskiej.

Autorami ekspozycji są Jakov Radovčić, doświadczony paleontolog i kierownik Działu praczłowieka z Krapiny w Muzeum Przyrodniczym w Zagrzebiu, który od 40 lat bada neandertalczyków z Krapiny oraz znany chorwacki architekt Željko Kovačić, a współpracowali z nimi muzealnicy z ośmiu państw, od USA do Izraela. Neandertalczycy to nie magiczne i mistyczne wyobrażenie europejskiego praczłowieka, jedna z wielu tajemnic naszych prapoczątków sprzed 30 czy niemal 300 tysięcy lat? Kim byli? Jak odkrywali ich i jak postrzegali naukowcy w wieku XIX, a co na początku trzeciego tysiąclecia wiemy o ludziach z epoki kamiennej, którzy polowali tu na nosorożce przed 125 tysiącami lat? Jakie miejsce zajmuje neandertalczyk na naszym drzewie genealogicznym? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w Muzeum Człowieka Neandertalskiego w Krapinie, w Chorwacji!

Wspólnota Turystyczna Żupanii Krapinsko-zagorskiej
www.tz-zagorje.hr

Muzeji Hrvatskog zagorja
www.mhz.hr

Miasto Krapina
www.krapina.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 25.03.2010 23:43

WYDARZENIA 04/10

Split
Croatia Boat Show

Dla wszystkich miłośników podróży morskich i statków Croatia Boat Show jest niezwykle ważnym wydarzeniem.

Uczestniczą w nim chorwaccy i zagraniczni budowniczowie statków, którzy prezentują jednostki pływające wszystkich rodzajów i wielkości oraz ich wyposażenie.
Poza tym na targach można też dowiedzieć się wszystkiego o ofertach w zakresie turystyki morskiej.

Croatia Boat Show jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia organizatorów targów żeglarskich (IFBSO), posiadaczem tytułu "Chorwacki Superbrand", a 12 edycja CBS odbędzie się od 10 do 18 kwietnia.

Widok setek statków z Pałacem Dioklecjana w tle stał się znany na całym świecie i stanowi najlepszą promocję Chorwacji jako żeglarskiego raju. Piękno przyrody i liczne zabytki na wybrzeżu i wyspach stanowią dodatkową zachętę do wiosennej wizyty w Splicie.

Dzięki targom Croatia Boat Show lista zagranicznych wielbicieli chorwackiego wybrzeża wydłuża się z roku na rok.

Podczas trwania targów, od 16 do 18 kwietnia odbędą się zawody ślizgaczy otwierające VIII Mistrzostwa świata Powerboat P1.
W niepowtarzalny sposób łączy się tu sport, rozrywka i powiew wielkiego świata, po raz pierwszy w Chorwacji.

Najbardziej prestiżowe zawody na wodach chorwackich potwierdzone zostały do 2012 roku.
W Bračkim kanale trenować, a następnie ścigać się będzie osiemnaście drużyn, z których jedna zdobędzie po raz pierwszy tytuł zdobywcy Grand Prix Croatia of the Sea.

Na nabrzeżu w Splicie ustawione zostaną "boksy", w których zwiedzający będą mogli do dnia zawodów oglądać ślizgacze, uczestniczyć w programach rozrywkowych - koncertach, występach DJ-ów, konkursach z nagrodami, próbować jazdy "bolidem" na symulatorze, a także w różnych promocjach.

Oprócz tysięcy widzów z całego świata śledzących spektakl na żywo, dzięki transmisji telewizyjnej będzie mogło obejrzeć go około 40 milionów osób na całym świecie.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.com
www.croatiaboatshow.com



***


Ludbreg
Środek świata

Ludbreg, miasteczko na północnym zachodzie Chorwacji, 1 kwietnia obchodzi Dzień Ludbrega - Środka świata, dzięki czemu stało się znane w całej Chorwacji.

Data ta ustalona została na podstawie wpisu opata klasztoru Paulinów, Honoriusza, o narodzinach w 1141 roku Ludbergi, córki zarządcy majątków w miejscowości Varaždinske Toplice.
Od jej imienia pochodzi nazwa miejscowości, której jest też patronką, bowiem według legendy za pomocą drewnianego krzyża przepędziła diabła wbijając go z taką siłą w ziemię, że po przeciwnej stronie kuli ziemskiej pojawiła się Antipodravina, z której pozostała tylko niewielka wysepka Antipodes.

W starożytności w miejscu dzisiejszego Ludbrega Rzymianie zbudowali Castrum Iovia, z pełną infrastrukturą, kanalizacją, forum, termami.
Ze względu na korzystne położenie geograficzne znajdowało się tu centrum handlowe i komunikacyjne, a na jego fundamentach powstał dzisiejszy Ludbreg.

W tych czasach pojawiła się także legenda, że stąd właśnie rozchodzą się
kręgi, na obwodzie których powstały wielkie metropolie.
Według wierzeń tutejszych mieszkańców legendę tę potwierdził dr Erasmus Weddigen, Szwajcar, częsty gość Pracowni Konserwacji Zabytków, zakochany w Ludbregu, bawiąc się przypadkowo cyrklem i mapą.
Za punkt początkowy przyjął Ludbreg i rysując na mapie kręgi stwierdził, że znajdują się na nich duże miasta, nie tylko w Chorwacji. W najbliższym sąsiedztwie około 20 kilometrów są to miasta: Varaždin, Koprivnica, Čakovec i Varaždinske Toplice.

Mierząc długości i szerokości geograficzne Weddigen znalazł po przeciwnej stronie kuli ziemskiej antypodę Ludbrega, małą, południowoafrykańską wysepkę Antipodes, w pobliżu Nowej Zelandii.

Ludbreg leży między Varaždinem i Koprivnicą, ma dobre połączenia komunikacyjne z sąsiednimi ośrodkami regionalnymi, skąd podróż samochodem do Ludbrega trwa około 25 minut, z Čakovca około 30 minut, a z Zagrzebia autostradą 50 minut.
Przejścia graniczne ze Słowenią i Węgrami oddalone są o zaledwie 30 minut jazdy.

Miasto otaczają wzgórza Kalničko gorje, na których zboczachznajdują się winnice, liczne trasy turystyczne i spacerowe.
W mieście są też cenne zabytki sakralne i świeckie, a gości zapraszają hotele Crnković, Putnik i Raj.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Varaždinskiej
www.turizam-vzz.hr

Wspólnota Turystyczna Ludbrega
www.tz-ludbreg.hr



***


Hvar
Procesja wielkanocna "Za Križem" światowe niematerialne dziedzictwo kulturalne

Mieszkańcy wyspy Hvar od pięciu wieków uczestniczą w wielkanocnej procesji "Za Križem".
Tradycja procesji sięga roku 1510, kiedy to podczas zamieszek na wyspie z niewielkiego krzyża w mieście Hvar popłynęły krwawe łzy.

Procesja rozpoczyna się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, kiedy z sześciu kościołów parafialnych w miejscowościach Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirč, Vrbanj i Vrboska pątnicy równocześnie wyruszają w kierunku wskazówek zegara.

Dlatego podczas ośmiogodzinnej wędrówki krzyże nigdy nie mogą się spotkać, bowiem w przeciwnym razie - według wierzeń ludowych - byłaby to zapowiedź wielkiego nieszczęścia.

Droga prowadzi od kościoła do kościoła, oświetlana jest lampkami i gąbkami nasączonymi olejem parafinowym, a w oknach domów ustawiane są świece.

Na czele procesji niesiony jest 18-kilogramowy krzyż przez mężczyzn ubranych w białe tuniki, często bosych.
Za nimi idą członkowie bractw w tunikach, a dalej wierni, którzy zatrzymują się po drodze w kościołach i kaplicach, gdzie czekają na nich księża.

Nad ranem wszyscy wracają do swoich parafii. Podczas procesji pielgrzymi w ciągu ośmiu godzin przebywają odległość 25 kilometrów.

Organizatorami są miejscowe bractwa zrzeszające wiernych. Motywem centralnym procesji jest Płacz Matki Bożej, ośmiozgłoskowy tekst pasyjny z XV wieku, wykonywany przez wybranych śpiewaków, nazywanych tu "kantaduri".

Procesja "Za Križem" to jeden z siedmiu obiektów chorwackich wpisanych na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturalnego świata UNESCO.

Wyspa Hvar jest najdłuższą, najbardziej słoneczną chorwacką wyspą, przez niektóre czasopisma turystyczne zaliczaną do dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie.

Od czasów starożytności znane jest jej ważne położenie strategiczne, a do naszych czasów zachowały się liczne zabytki z różnych epok.

Dzięki łagodnemu klimatowi, ciepłym zimom i niezbyt upalnym latom, na Hvar przybywają liczni goście, których przyciąga wspaniała przyroda, bogata historia i tradycja kulturalna, znakomita kuchnia, piękne plaże i kryształowo czyste morze.

Nocne życie i architektura kosmopolitycznego miasta Hvar, wycieczki statkiem na Wyspy Piekielne (Paklene otoke), żwirowe plaży koło miejscowości Jelsa, połączenie antyku i nowoczesności w miejscowości Stari Grad, rajskie plaże pod sosnami w miejscowości Zavala, egzotyka południowych stoków w miejscowościach Ivan Dolac, Sveta Nedjelja i Milna, atmosfera "małej Venecji" w Vrboskiej, pola lawendy w miejscowościach Gdinj, Zastražišće i Bogomolje, spokojne, ukryte zatoczki koło Sućuraja, to tylko zapowiedź wspaniałych przeżyć i wrażeń.

Na Hvar dojechać można ze Splitu lub Drvenika promem lub katamaranem do miejscowości Stari Grad, Jelsa, Sućuraj i Hvar.

W sezonie są także połączenia międzynarodowe z Włoch; Ancona - Hvar i Pescara - Hvar, a statki z Rijeki do Dubrownika zatrzymują się w Hvarze.

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Splicie,
Dubrowniku i na wyspie Brač.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko -dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr

Wspólnota Turystyczna Miasta Hvar
www.tzhvar.hr

Miasto Hvar
www.hvar.hr



***


Mali Lošinj
Dni Apoksymenosa

Na świecie zachowało się jedynie siedem rzeźb przedstawiających greckiego atletę Apoksymenosa, a jedną z nich odnaleziono w 1999 roku właśnie w Chorwacji, w pobliżu wyspy Lošinj, wciśniętą między dwie podmorskie skały, na głębokości 45 metrów.

Liczącą ponad dwa tysiące lat postać sportowca wydobyto z głębin morskich, starannie odrestaurowano i przywrócono jej dawny blask.

Pod koniec tego roku Apoksymenos zostanie na stałe wystawiony w miejscowości Mali Lošinj, w Pałacu Kvarner.
Z okazji tego ważnego odkrycia archeologicznego mieszkańcy Lošinja organizują Dni Apoksymenosa, które w tym roku odbędą się od 24 do 27 kwietnia.

Przygotowano różne imprezy tematycznie związane z Apoksymenosem, począwszy od wystaw fotograficznych, ceramiki i biżuterii antycznej, aż po prezentacje zapasów grecko-rzymskich i fryzur antycznych oraz wybory Mister Apoksymenosa i Miss Rzymianki.
Będą także pokazy nurkowania antycznego, gastronomii, a w hotelach oferta kąpieli i masaży rzymskich.

Wspólnota Turystyczna Kvarneru
www.kvarner.hr

Wspólnota Turystyczna Mali Lošinj
www.tz-malilošinj.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 28.03.2010 19:10

PROJEKTY 04/10

Latarnie morskie
Wkrótce jeszcze bogatsza oferta

Chorwacka oferta turystyczna będzie bogatsza o kolejne 15 latarni morskich.

Firma Plovput opiekuje się 48 latarniami morskimi na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, z których 11 wynajmowanych jest turystom.

Jej celem jest jak najszybsze udostępnienie jak największej liczby latarni poprzez ich wynajem.

11 latarni, w których znajduje się 21 apartamentów, cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów, zarówno chorwackich, jak i zagranicznych. Najlepszym tego dowodem jest pełne obłożenie podczas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wszystkich latarni morskich na Istrii, a wśród nich najpopularniejsze były Sveti Ivan na otwartym morzu, Porer i Savudrija.

Pobyt w latarni morskiej jest niepowtarzalnym przeżyciem, ucieczką od codzienności, pośpiechu, a więc należy do turystyki elitarnej.

Latarnie wynajmowane są przez firmę Plovput, którą w lecie wspomagają agencje turystyczne.
Ponieważ wszystkie latarnie morskie są obiektami zabytkowymi pochodzącymi w większości z XIX wieku, a wiele z nich w nie najlepszym stanie, Plovput zamierza je wynająć zainteresowanym inwestorom, którzy po renowacji wynajmowaliby je turystom.
Okres najmu dla najbardziej zdewastowanych latarni wynosiłby 10 lat, a dla wymagających mniejszych nakładów - 5 lat.

Plovput
www.plovput.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 28.03.2010 19:58

PREZENTUJEMY 04/10

Karlovac
Miasto nad czterema rzekami

Niewiele miast może się pochwalić położeniem nad czterema rzekami, a jednym ze "szczęśliwców" jest właśnie Karlovac, położony 55 kilometrów na południowy zachód od Zagrzebia, przez który przepływają rzeki: Korana, Dobra, Mrežnica i Kupa.

Rzeka Korana wypływa z Jezior Plitwickich, płynie w wąwozie, tworzy liczne wodospady, najpiękniejsze w jej górnym biegu. W Karlovcu jest już spokojna i przepływa niemal przez samo centrum.
W XV wieku, kiedy Europie zagrażało niebezpieczeństwo tureckie, na brzegach Korany wzniesiono mury obronne. Wierzono wówczas, że głęboka, zielona rzeka wypełniająca fosy wokół murów, uratuje miasto i całą Europę przed najazdem otomańskim.

Rzeka Dobra płynie nad ziemią i pod ziemią, pomiędzy górami porośniętymi zielonymi lasami. W Ogulinie chowa się pod ziemię, a ponownie wynurza się w pobliżu elektrowni wodnej Gojak i płynie dalej jako dzika rzeka.

Zielone wody rzeki Mrežnicy kryją swoje tajemnice w kanionie z licznymi wodospadami i kaskadami. W Karlovcu Mrežnica wpada do rzeki Korany.

Miasto - twierdzę Karlovac wzniesiono w XVI wieku w celu obrony przed Turkami, na planie gwiazdy sześcioramiennej, podzielonej na 24 regularne kwartały. Taki kształt mają, oprócz Karlovca, jeszcze tylko dwa miasta w Europie - Palmanova we Włoszech i Nove Zamky w Słowacji.

Budowę twierdzy pod kierunkiem sławnego budowniczego Martina Gambona rozpoczęto w 1579 roku na posiadłościach arystokratycznej rodziny Zrinskich, a nazwa Karlovac (Carlstadt) pochodzi od imienia austriackiego arcyksięcia Karola Habsburga.
Kompleks otoczony był murami i bastionami, wewnątrz których znajdowały się ulice, pałace, obiekty sakralne i wojskowe.

W XVI i XVII wieku miasto niszczyły powodzie i pożary, największy, w 1594 roku strawił całe miasto, zagrażały mu epidemie dżumy, z których największa w 1773 roku zabiła niemal połowę mieszkańców.
Turcy siedmiokrotnie oblegali Karlovac, ostatni raz w 1672 roku, jednak nigdy go nie zdobyli.

Mieszkańcy, niezadowoleni z zarządu wojskowego, który hamował rozwój gospodarki miasta, zwrócili się do cesarzowej Marii Teresy, by nadała Karlovcowi status wolnego miasta królewskiego pod cywilnym zarządem. Stało się tak w 1776 roku, a w 1781 roku cesarz Józef II nadał miastu przywileje i herb.

XVIII i XIX wiek przyniosły mu rozwój gospodarczy, dzięki czemu Karlovac stał się najważniejszym miastem handlowym pomiędzy Adriatykiem a krajami naddunajskimi.

Bogatą przeszłość Karlovca poznać możemy w Muzeum Miejskim, znajdującym się w pałacu z pierwszej połowy XVII wieku, zbudowanym przez generała Vuka Krsto Frankopana, jednym z najstarszych tego typu obiektów w mieście.
W muzeum są działy: przyrodniczy, archeologiczny, historyczny, etnograficzny i kulturalny.

Z zamku Dubovac jest najpiękniejszy widok na Karlovac.
Znajduje się on na wzgórzu, a jego nazwa świadczy, że niegdyś rosły tu lasy dębowe. Pierwsza wzmianka pochodzi z akt kościelnych z 1339 roku.

Obok licznych zabytków Karlovac oferuje także liczne atrakcje przyrodnicze w zielonych dolinach czterech rzek, bogatą ofertę gastronomiczną, spacery, przejażdżki dorożką, koncerty promenadowe, wędkowanie, ścieżki rowerowe, rafting i canuing na Mrežnicy i Dobrej.

W lecie można kąpać się w Koranie na kąpielisku Foginovo w samym centrum miasta lub zwiedzać okolice.

W mieście są trzy hotele - Korana Srakovčić, Carlstadt i Europa, a w okolicy także autokempingi Radonja i Slapić.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Karlovac
www.tzkz.hr

Wspólnota Turystyczna Karlovca
www.karlovac-touristinfo.hr

Miasto Karlovac
www.karlovac.hr



***


Park Narodowy Mljet
Śladami świętego Pawła, Odyseusza i Cousteau

Jedna z większych wysp Południowej Dalmacji, Mljet, położony jest w pobliżu Półwyspu Pelješac, Dubrownika i wyspy Korčula.

Klimat jest tu śródziemnomorski, z 2500 godzin słonecznych w roku, lata suche i niezbyt upalne, zimy wilgotne.

Park Narodowy Mljet zajmuje jedną trzecią powierzchni wyspy w jej północno- zachodniej części, ogółem 5375 hektarów lądu i morza.
Park Narodowy utworzono w listopadzie 1960 roku, a część morską dołączono w 1997roku.
Jest to pierwsza, zinstytucjonalizowana próba objęcia ochroną całego
ekosystemu na Adriatyku.

Status parku narodowego zawdzięcza dziedzictwu kulturowemu i historii sięgającej czasów plemion iliryjskich, Cesarstwa Rzymskiego i Rzeczypospolitej Dubrownickiej, jednak głównym argumentem były "słono-słodkie" jeziora, bogata flora, rozczłonkowana linia brzegowa z klifami, skałami i licznymi wysepkami, polja krasowe i stare, kamienne osady.

Wybrzeże południowe jest strome, pełne jaskiń, natomiast północne jest bardziej dostępne. Znajdują się tu liczne endemiczne gatunki roślin, na czele z chronioną Centaurea ragusina z rodziny Astrowatych.

Ciekawe zjawiska krasowe to groty i jaskinie, a także rzadko na wyspach spotykane okresowe jeziora, których dno znajduje się na poziomie morza, a z których woda znika w morzu.

Niezwykły jest także system słonych jezior, unikatowy na skalę światową pod względem geologicznym i oceanograficznym na terenie krasowym. Jezioro Veliko ma powierzchnię 145 hektarów i głębokość do 46 metrów, a Jezioro Malo ma powierzchnię 24 hektarów i głębokość do 29 metrów. Od dziesięcioleci przyciągają one nie tylko naukowców, starających
się poznać ich tajemnice i urzeczonych ich pięknem.

Od strony otwartego morza, przez wąski przesmyk woda przedostaje się w głąb wyspy i tak powstało najpierw jezioro Veliko, skąd wąskim kanałem woda przepływa do jeziora Malo.
Mimo, iż wypełnione wodą morską, wyglądają jak prawdziwe jeziora, stąd ich nazwa.
Pośrodku jeziora Veliko znajduje się prawdziwa perełka - malownicza wysepka Najświętszej Marii Panny z kościołem i klasztorem Benedyktynów z XII wieku.
Jest ona swego rodzaju symbolem wyspy i Parku Narodowego Mljet, znanym także pod nazwą Melita od nazwy hotelu i restauracji, jakie do niedawna znajdowały się w budynku poklasztornym.

Ciekawe atrakcje spotkać można także poza granicami parku, w centralnej części wybrzeża wyspy znajduje się Jama - grota krasowa, której strop się zawalił, wygląda więc jak szeroka studnia. Na jej dnie jest woda, bowiem Jama szerokim tunelem połączona jest z morzem. U wylotu tunelu "parkują" łodzie rybackie należące do mieszkańców osady Babino polje, największej miejscowości na wyspie.

Według miejscowej tradycji Mljet to wyspa Ogigia, na której miał przebywać Odyseusz w gościnie u nimfy Kaslipso. Niczego mu tu nie brakowało, lecz tęsknił za Itaką i Penelopą. Po siedmiu latach Zeus nakazał mu powrót do ojczyzny.

Wyspa Mljet posiada autochtoniczne poszycie leśne, które dziś już rzadko można spotkać w basenie Morza Śródziemnego.
Dzięki bujnej roślinności nazywana jest od starożytności "zieloną wyspą". Występuje tu pięć różnych rodzajów lasu, co jest zapewne zasługą Benedyktynów, którzy przez kulka wieków gospodarowali na wyspie, a aż do końca XVIII wieku nie pozwalali zasiedlić jej zachodniej części, gdzie obecnie znajduje się większa część Parku Narodowego.
Pozostałości puszczy śródziemnomorskiej z dębem ostrolistnym spotkać można rzadko, najlepiej zachowały się w miejscu nazywanym Velika dolina.
Gdzie indziej zastąpiła ją częściowo makia, dziko rosnące drzewa oliwne, chleb świętojański, pinie, a także lasy szybko rosnącej sosny alepskiej, która z czasem stała się rośliną dominującą.
Z biologicznego punktu widzenia ważne znaczenie mają także wydmy nadbrzeżne, strome i wysokie skały, a także liczne grzbiety morskie.

Niegdyś w wodach wokół Mljetu zamieszkiwały foki śródziemnomorskie. Sławny francuski oceanograf Jacques Cousteau, który przed czterdziestu laty nurkował w tutejszych wodach, oświadczył, że należą one do najczystszych na świecie.

Na wycieczkę do Parku Narodowego Mljet można wybrać się statkiem liniowym z Dubrownika, a także licznymi rejsami turystycznymi z Korčuli, Hvaru i Splitu, które dopływają do portu Pomena.

Osady Polače i Pomena łączą z jeziorami ścieżki piesze. Można tu zażywać kąpieli, spacerować wokół jezior i do szczytów Montokuc, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się piękny widok na cały Park Narodowy, a także Półwysep Pelješac i otwarte morze aż do wyspy Korčula.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Dubrovačko-neretvanskiej
www.visitdubrovnik.hr

Gmina Mljet
www.mljet.hr

Park Narodowy Mljet
www.np-mljet.hr



***


Twierdze nad rzeką Krką

Rzeka Krka w przeszłości miała wielkie znaczenie: od starożytności, kiedy rozdzielała iliryjskie plemiona Liburnów i Delmatów, poprzez średniowiecze, kiedy tworzyły się tu początki państwowości chorwackiej, aż po czasy nowożytne, kiedy o Dalmację walczyły Rzeczpospolita Wenecka, Cesarstwo Austriackie i Turcja.

W dorzeczu Krki znajduje się szereg pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które od XII wieku wznosiły po obu jej stronach chorwackie rody arystokratyczne Šubićów i Nelipićów; do Šubićów należał prawy brzeg rzeki. O ich potędze świadczy fakt, że Wenecja zawierała umowy bezpośrednio z nimi.
Do Šubićów należały: Bribir, Ostrovica, Čučevo (Trošenj), Rog, Uzdah-kula i Skradin, któremu w 1304 roku ban Pavao Šubić, panujący nad
Chorwacją, Dalmacją i Bośnią, pomógł uzyskać status miasta.

Bribir
Znajduje się 14 kilometrów na północny zachód od Skradina. Osadnictwo istniało tu już w epoce brązu. W czasach panowania Šubićów zbudowano tu kościół św. Jana i klasztor Franciszkanów z kościołem Najświętszej Marii
Panny, gdzie pochowany jest ban Šubić i jego rodzina.
Bribir miał w średniowieczu znaczenie strategiczne, bowiem wraz z twierdzą Ostrovica strzegł ważnej drogi Knin - Zadar.
Miejsce to jest zabytkiem kategorii "0" ze względu na ochronę zabytków archeologicznych.

Ostrovica
Istniała już w wieku XII, należała do Šubićów do 1347 roku, kiedy znalazła się w ręku królów węgiersko-chorwackich, a w wielu XVI została zdobyta przez Turków.

Uzdah - Kula (Wieża westchnień)
Twierdza wzniesiona przez Šubićów w celu kontroli drogi łączącej Skradin z lądem. W 1512 roku zdobyta przez Turków, którzy przekształcili ją na więzienie.

Rog/Rogovo
Twierdza wzniesiona we wsi Rupe naprzeciwko twierdzy Kamičk, nad wodospadem Roški slap. Dziś pozostały tylko nieliczne jej ślady, znajduje się natomiast na mapie Mateo Pagano z XVI wieku, jako jedna z dwóch przeciwległych fortyfikacji powyżej wysepki Visovac.

Čučevo (Trošenj)
Brak informacji o czasach jej powstania. Zachowały się pozostałości wieży i część wysokich murów nad samym brzegiem wąwozu oraz ślady pojedynczych budynków mieszkalnych.
Na przeciwległym brzegu Krki znajduje się należąca do Nelipićów twierdza Nečven. Obie łączył most wiszący, zniszczony w 1649 roku. Wykopaliska dowodzą, że osadnictwo istniało tu już w epoce brązu.

Skradin (Scardona)
Miasto nad rzeką powstało już w czasach starożytności, a w VII wieku zamieszkane zostało przez plemiona chorwackie, które nadały mu nazwę Skradin. Była to ulubiona siedziba bana Pavla Šubića. Po klęsce w 1322 roku utracił znaczenie polityczne i ekonomiczne.

Na lewym brzegi Krki w XIII wieku pojawiła się druga, potężna rodzina Nelipićów, do której należały twierdze Nečven, Bogočin, Kamičak nad Krką oraz Ključica i Gradina (Drniš) na prawym brzegu rzeki Čikoli.

Gradina (Drniš)
Powstała w średniowieczu na skraju urodzajnej równiny, a u jej podnóża rozwinęła się osada, w 1522 roku zdobyta przez Turków. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły istnienie osadnictwa od czasów prehistorycznych.

Ključica
Wzniesiona została w pierwszej połowie XIV wieku na stromej skale nad rzeką Čikola. Potężna twierdza zapewniała kontrolę nad całym regionem. Na początku XVI wieku zdobyli ją Turcy, a stracili w 1648 roku. Od tego czasu opustoszała. Najpiękniejsza i najlepiej zachowana twierdza ze wszystkich tu opisanych.

Kamičak (Ramica)
Leży nad Krką w gminie Miljevci (Brištane). Dostępna tylko od strony południowej. Tu urodził się w XI wieku ostatni chorwacki król, Petar Svačić.

Bogočin (Vilin grad)
Twierdza wzniesiona na samotnej skale nad przepaścią (Bogatići-prominski). Zapewniała kontrolę szlaku Carigradska draga i przejścia nazywanego Vilin-most.
Prowadzi do niej jedna tylko droga od północnego wschodu, a do środka można było wejść przez most wiszący. Twierdza zaznaczona była na mapie Pagano z XVI wieku. W pobliżu jest też stary cmentarz. Na początku drogi prowadzącej do twierdzy znajduje się kamienny kopiec z dużym krzyżem.

Nečven
Położony w odległości 5 kilometrów od wsi Oklaj. Twierdza wzniesiona została przez Nelipićów, potem kilkakrotnie zmieniała właścicieli, a w 1522 roku zdobyli ją Turcy, w rękach których pozostawała do 1688 roku. Po ich odejściu podupadła. W 1647 roku wódz Uskoków Stjepan Sorić zburzył most na Krce, łączący Nečven z położoną na drugim brzegu twierdzą Trošenj.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Šibensko-kninskiej
www.sibenikregion.hr

Skradin
www.skradin.hr

Drniš
www.drnis.hr



***


Chorwacja
Kraina polowań

"Chorwacja - kraina polowań" to hasło największych tegorocznych europejskich targów łowieckich w Dortmundzie "Jagd & Hund 2010" (Myśliwy i Pies), w których uczestniczyło 680 wystawców z 36 krajów.

Targi te specjalizują się w promocji łowiectwa, wędkarstwa, kynologii i przyrody.

W Chorwacji znajduje się 1060 łowisk, które zajmują 5 500 kilometrów kwadratowych, a niektóre z nich to prawdziwe skarby. Od 85 lat opiekuje się nimi Chorwacki Związek Łowiecki, liczący obecnie 55.000 członków i 10.000 pozostałych myśliwych.

Chorwackie łowiska odwiedza rocznie około 10.000 zagranicznych myśliwych. Dla zwiększenia tej liczby Związek Łowiecki pospiesznie odnawia obiekty myśliwskie wysokiej kategorii.

Chorwacja ma bogatą, różnorodną przyrodę, jest sygnatariuszem wszystkich międzynarodowych konwencji o ochronie przyrody, zaś różnymi formami ochrony objęto 18 % terytorium kraju i liczne gatunki flory i fauny.

Na obszarze 2,7 miliona hektarów lasów i terenów leśnych żyje 4500 gatunków i podgatunków roślin, w tym 260 autochtonicznych gatunków drzew i ponad 100 wspólnot roślinnych.

Około 48% powierzchni Chorwacji pokryte jest lasami, które należą do najlepiej zachowanych w Europie. Tym, czym dla turystyki nadmorskiej jest piękno przyrody, ciepłe morze i śródziemnomorski klimat, dla turystyki w kontynentalnej części Chorwacji jest polowanie, wędkarstwo
i agroturystyka.

Wiedzę o tradycjach łowiectwa i świecie przyrody w Chorwacji zdobyć można w Muzeum Łowiectwa w Zagrzebiu. Pełni ono rolę edukacyjną i wychowawczą, uświadamia zwiedzającym potrzebę ochrony bogactw
naturalnych i kompleksowej ochrony przyrody.
Ponieważ najcenniejszych trofeów łowieckich nie wolno wywozić za granicę, w Muzeum Łowiectwa znajdują się te u nich, które zakupiło państwo.
Wszystkie robią na zwiedzających wielkie wrażenie.
Na dwóch piętrach ponad tysiąc metrów zajmuje stała ekspozycja w układzie tematycznym. Jest więc tu kolekcja ponad 400 trofeów, 200 skamieniałości, ponad 1000 jaj ptasich, około 350 wypchanych ssaków i ptaków, 52 sztuki broni myśliwskiej, 200 sztuk akcesoriów myśliwskich i amunicji oraz kolekcja ponad 400 sztuk odznak i odznaczeń myśliwskich.
Atmosferę świata roślin i zwierząt, symulację naturalnego krajobrazu stwarza prezentacja części eksponatów w scenografii dziesięciu dioram z głosami ptaków i dźwiękami przyrody.
Znakomicie odtworzono też makiety ambony, karmników i pozostałych obiektów łowiecko - hodowlanych.
Eksponaty te stanowią także niezastąpioną pomoc dydaktyczną w edukacji myśliwych, uczniów i studentów.
Szczególną atrakcją są w muzeum kości łosia i jelenia wielkiego, bogata kolekcja nietypowych trofeów oraz kolekcja skamieniałości.
Zaprezentowano również historię broni myśliwskiej od czasów, kiedy zaczęto stosować proch, amunicji, wyposażenia łowieckiego, eksponaty uszkodzonej broni oraz narzędzia kłusowników i inne. Zbiory muzeum dokumentują wielowiekową tradycję łowiecko-hodowlaną w Chorwacji.

Wizyta w Zagrzebiu połączona ze zwiedzaniem Muzeum Łowiectwa to szansa na oderwanie się na chwilę od miejskiego gwaru, poczucie piękna zielonych przestrzeni z bogatą fauną wspaniałych łowisk.

Chorwacki Związek Łowiecki
www.hls.com.hr



***


Senj
Miasto Uskoków

Miasto i port położone w Kanale velebitskim.

Na terenie Senja osadnictwo istniało przed ponad 3000 lat, w starożytności była tu osada iliryjska i rzymska Senia, w V wieku siedziba biskupstwa, w średniowieczu twierdza książąt Frankopanów i wolne miasto królewskie.

W 1493 roku powstała tu drukarnia głagolicka. W XVI wieku miasto było twierdzą Uskoków, którzy przez cały wiek byli piratami na Adriatyku, a podczas wojny między Austrią i Wenecją (1615 - 1617) dotarli aż do Wenecji.

O tych niezwykłych wojownikach napisał powieść "Uskoki" polski pisarz Teodor Tomasz Jeż.

Na wzgórzu Trbušnjak znajduje się twierdza Nehaj, zbudowana pod nadzorem kapitana Uskoków i generała Pogranicza Wojskovego (Vojna krajina) Ivana Lenkovića w 1558 roku.

W mieście zachowała się Velika placa (główny plac) z klasycystyczną fontanną, kasztel Frankopanów z XIII wieku, katedra romańska Najświętszej Marii Panny z XI wieku, przebudowana w XVIII wieku, a
także fragmenty murów miejskich po północnej i wschodniej stronie miasta i trzy wieże z XV i XVI wieku.

Znakomicie zachowana twierdza nadal dominuje nad miastem i stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną.
Wzniesiono ją na wzgórzu, w miejscu dawnego kościółka pod wezwaniem patrona Senja, św. Jerzego. Pozostałości świątyni i starszej jeszcze twierdzy widoczne są w fundamentach Nehaja, który jest wybitnym przykładem architektury fortyfikacyjnej okresu przejściowego między średniowieczem i renesansem.
Był to ważny strategicznie obiekt obrony przed Turkami w okresie ich ekspansji do Europy.

Twierdza Nehaj ma kształt sześcianu, wysokość 18 metrów, szerokość 23,5 metrów. Szacuje się, że do jej budowy użyto ponad 3.400 metrów sześciennych materiału i niemal 7.500 ton kamienia, piasku i wapna, częściowo pochodzących ze zniszczonych kościołów i budynków mieszkalnych położonych poza murami miejskimi Senja.
Twierdza składa się z parteru, dwóch pięter i wieży widokowej. Na pierwszym piętrze znajdowały się pokoje oficerów i dowódcy twierdzy. Na drugim piętrze ulokowano 11 ciężkich armat, z których zachowały się tylko dwie. Z wieży widokowej warty obserwowały dostęp do miasta od strony morza i lądu, przyjmowały sygnały dymne i świetlne od zwiadowców rozmieszczonych na wyspach i wybrzeżu. Z twierdzy roztacza się piękny widok na Przymorze Chorwackie, wyspy Rab, Goli, Prvić, Cres, Krk, góry Gorskiego kotaru, Učkę i Velebit.
Twierdza była wielokrotnie odnawiana i restaurowana, obecnie odwiedza ją wielu turystów. Znajduje się w niej muzeum Uskoków, którym poświęcone są także "Dni Uskoków", próba rekonstrukcji wydarzeń z XVI wieku i życia w ówczesnym Senju, bitwy Uskoków, turnieje rycerskie i atak na twierdzę Nehaj.
Podczas imprezy odbywa się korowód historycznych grup rycerskich, zawody strzeleckie, szermiercze, występują żonglerzy i zespoły muzyki renesansowej.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Ličko-senjskiej
www.lickosenjska.com

Wspólnota Turystyczna Senja
www.tz-senj.hr

Miasto Senj
www.senj.hr



***


Split
Pałac Dioklecjana

Split, metropolia Dalmacji, miasto pod ochroną UNESCO-a wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, której sercem jest wzniesiony ponad 1700 lat temu Pałac Dioklecjana, wita gości z otwartymi rękoma.

Miasto położone jest w najcieplejszej części północnego wybrzeża Morza Śródziemnego.
Łagodny klimat z 2700 godzinami słonecznymi w roku sprawia, że nawet w zimie można tu cieszyć się słońcem.

Split jest centrum przemysłowym, naukowym i gospodarczym regionu.

Jego "zieloną duszą" jest wzgórze Marjan położone w zachodniej części półwyspu, gdzie pod sosnami można przechadzać się wzdłuż morza.

Pierwszym mieszkańcem Splitu był cesarz Gajus Aureliusz Valeriusz Dioklecjan, który w 293 roku postanowił zbudować w cichej zatoce letnią rezydencję, do której przeprowadził się po opuszczeniu tronu cesarskiego. Po jego śmierci ogromny pałac (30 tysięcy metrów kwadratowych) popadł w ruinę, a w VII wieku, po najeździe Awarów i Słowian, w jego murach schronili się mieszkańcy pobliskiej Salony, stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji.

Pałac stał się więc zalążkiem miasta, które na przestrzeni wieków należało do królów chorwackich, węgierskich, do Rzeczypospolitej Weneckiej, Francji napoleońskiej i monarchii Austrowęgierskiej.

Jednak Pałac Dioklecjana zawsze był i pozostał centralną częścią miasta, miejscem wszystkich ważnych wydarzeń i codziennego życia jego mieszkańców.

Zachowane fragmenty budowli antycznej wraz z dobudowanymi w wiekach późniejszych pałacami, kościołami i domami mieszkalnymi tworzą cenny zespół archeologiczny i zabytkowy, wpisany w 1979 roku na Listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wiele elementów architektoniczno-artystycznych pałacu pochodzi z różnych części świata: granitowe kolumny i sfinksy z Egiptu, marmury z Włoch, a rzeźbione dekoracje z wyspy Prokonez na Morzu Marmara.

Założenie architektoniczne pałacu od początku wzorowane na rzymskim obozie wojskowym, jest unikatowym przykładem budownictwa swoich czasów, kiedy przepych dominował nad klasyczną równowagą.

Po śmierci cesarza Dioklecjana w 316 roku w pałacu zamieszkali wygnani członkowie jego rodziny. Nowy początek dali mu uchodźcy z Salony, a miasto zaczęło się intensywnie rozwijać w wiekach XII - XIV, kiedy mury budowli rzymskich stały się zaczątkiem średniowiecznej zabudowy.

Mauzoleum cesarskie przekształcono w chrześcijańską katedrę, do której dobudowano romańską dzwonnicę.

Mieszkańcy Splitu twierdzą, że ich miasto jest "najpiękniejsze w świecie i w okolicy", bowiem nigdzie nie można spotkać tak harmonijnego nawarstwienia budowli z różnych okresów historycznych, w otoczeniu roślinności podzwrotnikowej - palm i agaw.

Wiecznie młody Split, miasto pełne śródziemnomorskiego temperamentu, w lecie jest jeszcze bardziej żywe, słychać tu różne języki licznych podróżnych przybywających do największego portu morskiego i lotniczego na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.
Tym z nich, którzy zdecydują się tu zatrzymać, Split oferuje spacer nadmorskim deptakiem, który rozpoczyna się na zachodzie w parku leśnym na wzgórzu Marjan, wiedzie przez zielony półwysep Sustipan aż do Rivy przylegającej do antycznych murów, z niezliczonymi kafejkami i dalej, do Bačvic - żwirowej plaży w sercu miasta.
Tu rozgrywane są mecze "picigina", a wieczorami zbiera się młodzież.

Miłośnicy zabytków powinni obejrzeć mury i bramy miejskie, Perystyl i podziemia Pałacu Dioklecjana, katedrę, muzea i galerie, a za miastem warto odwiedzić wykopaliska archeologiczne w Salonie (obecnie Solin), średniowieczną twierdzę Klis lub popłynąć promem na jedną z wysp Środkowej Dalmacji.

W Splicie znajdują się 22 hotele, w tym pięciogwiazdkowe Atrium i Le Meridien Lav, kemping oraz liczne kwatery prywatne, a żeglarze mogą cumować w sześciu marinach i przystaniach.

Miasto u podnóża wzgórza Marjan oddalone jest od Zagrzebia o trzy i pół godziny jazdy autostradą.

Do Splitu można dopłynąć także statkiem z Rijeki lub Dubrownika, ze wszystkich wysp, a także z wielu miast na wybrzeżu Włoch.

Lotnisko w Splicie ma kilka razy dziennie połączenia z Zagrzebiem i wieloma stolicami europejskimi.

Do Splitu można także dojechać pociągiem, na który można też załadować samochód.

Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmacija.hr

Wspólnota Turystyczna Splitu
www.visitsplit.hr

Miasto Split
www.split.hr
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 04.05.2010 21:31

Czytelnicy TEGO wątku chyba rozczarują się.

Byłam dziś na stronie www.croatia.hr

Nie widzę zakładki z Newsletterami.
A wiadomości o bieżących wydarzeniach ... migają mi przed oczami.

Czyżby ... "skończyło się?" :roll:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 05.05.2010 19:43

Na otarcie łez :wink:

Wiadomości o bieżących wydarzeniach zawarte są w bezpłatnym informatorze, który wydała Chorwacka Wspólnota Turystyczna:

"Kalendarz wydarzeń kulturalno - turystycznych" na rok 2010.

W skrócie: "co, gdzie, kiedy?" dzieje się ciekawego w poszczególnych regionach Chorwacji
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108263
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.05.2010 20:01

a to ja napisał(a):"Kalendarz wydarzeń kulturalno - turystycznych" na rok 2010.


Warto było być na Zlocie i zabrać sobie do domu ten Kalendarz :D :D :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
Newsletter 2017 - newsy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone