PREZENTUJEMY 12/09
Starigrad-Paklenica - "Śladami Winnetou"
"Śladami Winnetou" to nie tytuł westernu, ale imprezy kulturalno-turystycznej, która odbędzie się pod koniec maja i na początku czerwca w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwidkie, parku przyrody Velebit, w kanionie rzeki Zrmanji oraz w innych miejscach w Chorwacji, gdzie ponad 40 lat temu kręcono filmy o indiańskim wodzu Winnetou, według powieści niemieckiego pisarza Karola Maya.
Miejsca te nie zmieniły się ani na jotę, co wielbicielom Karola Maya i filmów przygodowych pozwoli wyruszyćśladami Winnetou.
Wspólnota Turystyczna gminy Starigrad, zainspirowana zainteresowaniem turystów, we współpracy z Jadran filmem dwa lata temu zorganizowała w miejscowości Starigrad-Paklenica pierwsze w Chorwacji spotkanie miłośników Karola Maya, na które przybyli wielbiciele Winnetou, osoby należące do ekipy filmowej (aktorzy, kaskaderzy, scenarzyści), autorzy książki "Śladami Winnetou w Chorwacji" i inni, zaś miejscem spotkań były oryginalne plany filmowe.
Tak zrodził się projekt turystyczny "Śladami Winnetou", w ramach którego rozpoczęto ustawianie tablic w miejscach, gdzie rozgrywała się akcja filmów, opracowano mapę turystyczną z opisem tych miejsc, powstał punkt informacyjny w Starigrad-Paklenica i wystawa, organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem miejsc, gdzie w latach 1962 - 1968 kręcono filmy o Winnetou, spotkania z osobami należącymi do ekipy filmowej, projekcje filmów, wieczory literackie, jazda konna i strzelanie z łuku, programy rozrywkowe w stylu country przy ognisku i muzyce, a także poznawanie chorwackiego dziedzictwa kulturowego.
Z 10 filmów, jakie według powieści Karola Maya nakręcono w Chorwacji, połowa powstała w parkach narodowych Paklenica, Krka i Jeziora Plitwickie oraz w Parku Przyrody Velebit i nad rzeką Zrmanja.
Członkowie ekipy filmowej byli wówczas zakwaterowani w starym motelu Alan. Dlatego dzisiaj hotel o tej samej nazwie odwiedzają licznie miłośnicy Winnetou, którego grał wówczas Pierre Brice.
Pomysł imprezy turystycznej pod nazwą "Śladami Winnetou" zrodził się, gdy stwierdzono, że do Starigradu od lat przyjeżdżają wielbiciele Winnetou, którzy pragną poznać oryginalne miejsca akcji filmów, zachowane w niezmienionym stanie, które wygrały w konkurencji z pejzażami Hiszpanii, Portugalii i kilku innych krajów w Europie.
Ożywienie legendy indiańskiego wodza ma także na celu przedstawienie młodym pokoleniom części historii filmu chorwackiego, ukazanie piękna przyrody w niecodzienny sposób, a przede wszystkim zapewnienie gościom niezwykłych przeżyć.
Gmina Starigrad, gdzie morze styka się z górami, ma znakomite warunki dla rozwoju turystyki, a przede wszystkim dla aktywnego wypoczynku. Obok już istniejącej oferty turystyki górskiej, wspinaczkowej, rowerowej, raftingu i kanuingu, projekt "Śladami Winenetou" stara się oferować także jazdę konną i łucznictwo i przedłużyć w ten sposób sezon turystyczny.
Tak więc legenda literacka i filmowa - indiański wódz Winnetou staje się promotorem chorwackiej turystyki.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Zadarskiej
www.zadar.hr
Wspólnota Turystyczna gminy Starigrad
www.rivijera-paklenica.hr
***
"Marco Polo" z miejscowości Gradac najlepszy wśród małych hoteli rodzinnych
Hotel "Marco Polo" w miejscowości Gradac uznano za najlepszy mały hotel rodzinny wśród 123 hoteli zgłoszonych w tym roku do konkursu "Adriana 2009" organizowanego przez dziennik Slobodna Dalmacija ukazujący się w Splicie.
Klucz sukcesu właścicieli "Marco Polo", młodego małżeństwa Tiny i Stipe Milišić i ich wspólnika Feđi Avdića to połączenie roli dobrego gospodarza z wprowadzaniem licznych innowacji, jak np. system komputerowy zapamiętujący życzenia i przyzwyczajenia gości wyrażone podczas pobytu
w hotelu.
Dzięki temu personel wie nawet bez zamawiania, jaką na przykład kawę czy sok pije gość, który przyjechał tu po raz kolejny, jakie lubi potrawy, czy woli większe, czy mniejsze poduszki, zna wiele innych ważnych szczegółów zapewniających jak najprzyjemniejszy urlop.
Podstawowe motto "Marco Polo", hotelu, w którym już od 15 lat obecna jest legenda sławnego żeglarza, to "zawsze do usług" i "tak, bardzo prosimy".
Od przybycia gościa do hotelu, który znajduje się w samym centrum Gradaca, właściciele osobiście zajmują się nim, zapoznają z historią i współczesnością, a także regionalną kuchnią i znakomitymi winami z półwyspu Pelješac, jakie degustują podczas wycieczek.
Gdy gość zapragnie łowić ryby, Stipe natychmiast wyrusza swoją barką w morze, zarzuca sieci, a finałem jest wspólna kolacja rybna.
W "Marco Polo" , jednym z pierwszych prywatnych boutique hoteli na Riwierze Makarskiej, wiele uwagi poświęca się szczegółom związanym ze Śródziemnomorzem, co widoczne jest w architekturze hotelu, doborze książek w hotelowym salonie, który z czasem stał się małą biblioteką.
Jest tu także restauracja regionalna "konoba", sklep z pamiątkami, galeria, pokój zabaw dla dzieci, centrum spa z masażem, siłownia z jacuzzi na ostatnim piętrze, z którego wychodzi się na słoneczny taras, jest ogród i restauracja sąsiadująca z plażą, na którą hotel ma koncesję.
Położenie hotelu umożliwia gościom zwiedzanie znajdujących się "w zasięgu ręki" Dubrownika, Parku Narodowego Mljet, Međugorja, delty Neretvy, a także rafting i kanuing w kanionie Cetiny, wycieczki statkiem na wyspy Korčulę, Hvar oraz do Jezior Baćinskich.
Wśród 123 hoteli uczestniczących w organizowanym po raz czwarty konkursie na najlepszy mały hotel rodzinny "Adrian 2009", obok zwycięzcy z Gradaca, finalistami zostały hotele: Valsabbion z Puli, Mozart z Opatiji, Bastion z Zadaru, Skradinski buk ze Skradina, Villa Marija z Tučepi, Villa dvor z Omiša, Villa Pattiera z Cavtatu, Waldinger z Osijeka i Savus ze Slavonskiego Brodu.
Slobodna Dalmacija organizuje konkurs wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Małych Hoteli Rodzinnych pod patronatem Ministerstwa Turystyki.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Splicko-dalmatyńskiej
www.dalmatia.hr
Wspólnota Turystyczna gminy Gradac
www.gradac.hr
***
Opowieść wigilijna rodziny Salajów
Każdy, kto pragnie poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia powinien odwiedzić gospodarstwo rodziny Salajów w Grabovnicy koło Čazmy. Odlat przyciąga ono uwagę sposobem dekoracji domu i zagrody, a w latach 2004 i 2005 otrzymało nagrody w konkursie "Kocham Chorwację - Zielony Kwiat".
Podczas świąt ich gospodarstwo rozświetlają setki tysięcy różnokolorowych lampek, jest też szopka i żłobek.
W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 40 tysięcy osób. Rachunek za prąd, jaki Salajowie otrzymają w styczniu, wynosić będzie kilkadziesiąt tysięcy kun, jednak to nic, w porównaniu z zadowoleniem, jakie dają zachwycone spojrzenia gości.
Część pieniędzy pochodzi ze sprzedaży biletów wstępu, a część refundują władze miasta, żupanii i Wspólnota Turystyczna. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 15 kun, a dzieci nie płacą nic. Właśnie dla dzieci w tym roku od
14 do 19 grudnia Salajowie udostępnią swoje iluminowane gospodarstwo.
W ubiegłym roku były tu sztuczne ognie, 700.000 lampek zainstalowanych na kablu o długości 150 kilometrów. Przy dekorowaniu domu, drzew i krzewów pracowało sześć osób przez dwa miesiące. W tym roku zagrodę rozświetlać będzie ponad milion lampek.
Zlatko Salaj, właściciel gospodarstwa, pierwszą choinkę udekorował przed 20 laty, a potem co roku dodawał po kilka drzewek. W tym roku będzie ich już 8000. Jego pomysł w 2003 roku przekształcił się w duży projekt "Opowieść Wigilijna z Čazmy", który stał się turystyczną wizytówką regionu.
Wspólnota Torystyczna Żupanii Bjelovarsko-bilogorskzej
www.tzbbz.hr
Miasto Čazma
www.cazma.hr
Rodzina Salajów
www.salaj.net
***
Chorwackie Muzeum Turystyki
Chorwacja, kraj o bogatej tradycji turystycznej, ma od 2007 roku własne Muzeum Turystyki, wyspecjalizowaną instytucję zajmującą się historią turystyki i dziedzictwem, której założycielami były Republika Chorwacji i "dama chorwackiej turystyki" - Opatija.
Muzeum bada, gromadzi, przechowuje i prezentuje materialne i niematerialne dziedzictwo turystyczne na obszarze całej Chorwacji.
Zbiory podzielono tematycznie - przewodniki, prospekty, widokówki i fotografie, wyposażenie hoteli, plaż, przedmioty osobistego użytku, dokumenty, rękopisy, materiały audiowizualne i inne.
Muzeum będzie prezentować historię turystyki chorwackiej w kilku stałych ekspozycjach tematycznych - historia chorwackich hoteli i pensjonatów, rozwój gastronomii, turystyka uzdrowiskowa i lecznicza, kąpiele i infrastruktura kąpielowa, rozwój agencji turystycznych, turystyka żeglarska, turystyka pielgrzymkowa, komunikacja i inne.
Przewiduje się utworzenie stałych ekspozycji także w innych regionach
i uczęszczanych miejscowościach turystycznych.
Muzeum mieści się w willi Angiolina i w pobliskim pawilonie "Juraj Šporer" w Opatiji, w centrum kurortu, w parku obok deptaku nadmorskiego. Willa Angiolina została zbudowana w stylu historycyzmu, ma reprezentacyjne pomieszczenia parteru. Na pierwszym piętrze jest stała ekspozycja "Opatija - złote początki chorwackiej turystyki".
W muzeum można też obejrzeć przewodniki turystyczne, prospekty i filmy z innych regionów Chorwacji.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Primorsko-goranskiej
www.kvarner.hr
Wspólnota Turystyczna Opatiji
www.opatija-tourism.hr
***
Slavonski Brod - Ruszył pierwszy statek turystyczny
Niedawno w rejs po rzece Savie w żupanii Brodsko-posavskiej wyruszył pierwszy statek turystyczny, "Graničarka", którego konstrukcja przypomina katamaran, a właścicielem jest Ivan Kereković z Živika, który agroturystyczną ofertę swego gospodarstwa "Kleidini kućari" i ofertę turystyczną województwa (županii) postanowił wzbogacić rejsem po Savie od Pričca do Slavonskiego Brodu.
"Graničarka" pływać będzie przede wszystkim w weekendy, a jej właściciel i inicjator projektu zatroszczy się o to, by podróżni nie byli głodni. Na pokładzie lub w salonie będąmogli skosztować domowych specjałów: kulin, szynka, słonina, sum na gorąco, pączki, a do tego napoje: rakija, nalewka orzechowa lub wino z własnej piwniczki gospodarza.
Zorganizowane grupy turystów przyjeżdżające do Slavonskiego Brodu mają od teraz możliwość żeglugi po Savie, obserwacji jej brzegów, gdzie m. in. znajduje się największa rzeczna plaża Poloj.
Projekt wart 550 tysięcy kun wsparło miasto Slavonski Brod i Ministerstwo Turystyki.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Brodsko-posavskiej
www.tzbpz.hr
***
Zagrzeb bogatszy o ciekawe doświadczenie gastronomiczne
Zagrzeb ma od niedawna pierwszą restaurację, w której goście mogą sami przyrządzać potrawy na czarnym, wulkanicznym kamieniu rozgrzanym do temperatury 400 stopni Celsjusza.
Lokal nazywa się "Black Rock", znajduje w centrum miasta, koło Cibony, a gościom oferuje surowce najwyższej jakości.
W przyszłości przewiduje się w godzinach wieczornych przekształcenie restauracji w nocny klub z muzyką latino.
Do przyrządzania zdrowych potraw w restauracji Black Rock nie używa się oliwy ani innych tłuszczów. Wszystkie składniki do przygotowania posiłku przynoszone są w ciągu 5 minut od zamówienia, a więc nie czeka się, jak w większości restauracji.
Pomysł przyrządzania potraw "Black Rock" zrodził się w 2005 roku w Wielkiej Brytanii jako sposób na przyciągnięcie nowych klientów. Bardzo szybko stał się popularny na Wyspie i rozszerzył się na cały świat. Jest
wykorzystywany w wielu restauracjach, pubach i hotelach pięciogwiazdkowych, a zagrzebski Black Rock to pierwsza tego rodzaju restauracja w Chorwacji.
Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr
***
Valalta jako pierwsza w Europieotrzymała certyfikat INF
Kemping dla naturystów Valalta w Rovinju to chorwacki czterogwiazdkowy kemping, który niedawno jako pierwszy wEutopie otrzymał certyfikat naturystycznego systemu jakości, nadawany przez Międzynarodową Federację Naturystyczną (INF) i Stowarzyszenie Naturystów Chorwacji (DNH).
Certyfikat ten gwarantuje gościom spędzenie urlopu zgodnie z zasadami naturyzmu, co nie zawsze jest przestrzegane w kempingach naturystycznych.
Pomysłodawcą certyfikacji kempingów było Holenderskie Stowarzyszenie Naturystów, a inspirację stanowiły krytyczne uwagi większości członków INF, dotyczące różnic w rozumieniu naturyzmu i oferty naturystycznej, dalekich od zasad naturyzmu.
Postanowiono więc opracować standardy unifikacji podstawowych potrzeb naturystycznych. Pomysł ten przedstawiono na kongresie INF w Valalta w 2004 roku, a następnie potwierdzono na kongresie w Hiszpanii w 2006 roku i w roku ubiegłym w Brazylii.
W całej Europie certyfikacja kempingów naturystycznych powinna zakończyć się w ciągu najbliższych trzech lat.
Zgromadzone w tym okresie doświadczenia stanowić będą podstawą wydania dyrektywy w sprawie certyfikacji dla wszystkich członków INF-a na kongresie w 2012 roku w miejscowości Koversada, w Chorwacji.
Kemping naturystyczny Valalta powstał pod koniec lat 60 ubiegłego wieku, położony jest na łagodnych pagórkach w północnej części wybrzeża w Rovinju. Pierwsi naturyści przyjeżdżali tu na dziki kemping już od 1954 roku, a w roku 1968 otwarto Valaltę, wówczas drugi naturystyczny kemping w Chorwacji; pierwsza była Koversada. Wówczas trzeba było rezerwować miejsca z 10-letnim wyprzedzeniem. W 2003 roku kemping otrzymał nagrodę ADAC za wysoki poziom zarządzania, a w 2003 roku był gospodarzem kongresu INF, zaś w roku ubiegłym tu właśnie odbyło się wręczenie nagród, jakie Ministerstwo Turystyki otrzymało od Prezesa INF z okazji 75 rocznicy oferty naturystycznej w Chorwacji.
Na rok przyszły zapowiedziano czerwoną i żółtą tablicę ADAC
jako potwierdzenie najwyższej europejskiej jakości kempingi.
Przewodnik ADAC stwierdza, że Valalta pod względem jakości jest o 50 % lepsza niż przeciętne francuskie kempingi naturystyczne.
Obecnie kemping ma 4600 miejsc i może zrealizować 500 tysięcy noclegów rocznie, co stanowi 4% noclegów w kempingach ogółem i 15% wszystkich noclegów naturystycznych w Chorwacji, a także 1,5% noclegów
kempingów europejskich (około 40 milionów noclegów).Do INF należy 26 krajów europejskich i 12 pozaeuropejskich.
W Chorwacji jest 12 kempingów naturystycznych, które mogą przyjąć 28 tysięcy gości, a rocznie realizują około 3,5 miliona noclegów. Szacuje się, że w Europie jest około 25 milionów naturystów.
Wspólnota Turystyczna Żupanii Istryjskiej
www.istra.hr
www.istria-bike.com
Ministerstwo Turystyki
www.mint.hr