INFORMACJE 07/09
Złote Długopisy
Laureaci Złotych długopisów 2008
Pod koniec maja w Dubrowniku przebywało 30 dziennikarzy, finalistów tegorocznych - piątych z kolei - Złotych długopisów.
Chodzi o zagranicznych dziennikarzy turystycznych z całego świata, którzy wyróżnili się swoimi tekstami o Chorwacji i jej ofercie turystycznej, z których najlepsze wybrało jury Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
Nagroda dla zagranicznych dziennikarzy turystycznych została przyznana w dwóch kategoriach: za najlepszy materiał drukowany i najlepszy program TV lub audycję radiową.
Podczas uroczystości, która odbyła się w dubrownickiej twierdzy Revelin, Złote długopisy otrzymali Inge Lunderberg z Norwegii i Sven Sarbach ze Szwajcarii. Wszyscy pozostali dziennikarze uhonorowani zostali małą statuetką Złotego długopisu i plakietką.
Przypominamy, że właśnie Chorwacja jest ojczyzną pióra wiecznego i długopisu, symboli dziennikarstwa. Właśnie w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji, mieszkał i pracował inż. Slavoljub Penkala, który w 1906 roku wynalazł pierwszy na świecie ołówek mechaniczny, a w 1907 roku pierwsze pióro wieczne.Chorwacja jest również ojczyzną krawata.
Złoty długopis za najlepszy drukowany w Polsce materiał o Chorwacji w 2008 roku otrzymał
Edward Hardt, od 2002 roku redaktor naczelny czasopisma Renowacje i Zabytki. W 2003 roku odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za działalność w zakresie promocji i edukacji w dziedzinie prac konserwatorskich. Reportaż w czasopiśmie Renowacje i Zabytki w całości poświęcony jest dziedzictwu kulturowemu i bogactwu Środkowej Dalmacji. Na 122 stronach magazynu znajdują się znakomite reportaże o dziedzictwie kulturowym miast Dalmacji Środkowej.
GRAND PRIX za drukowany materiał o Chorwacji w 2008 roku otrzymała Inge Lundereng z Norwegii, autorka specjalnego dodatku do dziennika Aftenposten zatytułowanego "Kroatia", zawierającego 26 stron, który spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników. Wybór tematyki i lekki styl narracji dowodzi, że autorka świetnie zna zainteresowania współczesnego globtrottera.
GRAND PRIX za materiał telewizyjny o Chorwacji w 2008 roku otrzymał Sven Sarbach ze Szwajcarii, producent szwajcarskiej narodowej TV SF1, autor 23- minutowego programu o Chorwacji, który emitowany był podczas transmisji na żywo finału wyborów Mr. Szwajcarii w najlepszym czasie antenowym, a oglądało go około milion Szwajcarów.
Chorwacka Wspólnota Turystyczna
www.croatia.hr
***
Witamy japońskich gości
Czartery z Osaki do Zagrzebia
Na początku czerwca na zagrzebskim lotnisku wylądował pierwszy samolot czarterowy na bezpośredniej trasie z Osaki do stolicy Chorwacji.
Dla 350 pasażerów i członków załogi Wspólnota Turystyczna Zagrzebia zorganizowała powitanie z występami zespołu folklorystycznego "Turopolje", a każdemu pasażerowi podarowano na pamiątkę serce z piernika.
Bezpośrednie połączenie między Osaką a Zagrzebiem otworzyła japońska agencja "Hankyu". Dzięki temu turyści mogą szybciej i prościej dotrzeć do Zagrzebia, który jest pierwszą metropolią w regionie z największym wzrostem liczby gości z Japonii.
Od Wystawy Światowej EXPO w japońskim Aichi w 2005 roku, w Zagrzebiu notowany jest co roku średni wzrost przyjazdów o 50 procent.
Według ankiet przeprowadzonych wśród gości, Japończyków w Zagrzebiu najbardziej zachwycają zabytki i atrakcje przyrodnicze, spokojny styl życia, chętnie zwiedzają też placówki kulturalne.
Wśród nich jest Muzeum Sztuki Naiwistycznej, obowiązkowo odwiedzają też Ogród Botaniczny, który w lipcu będzie obchodził 120 urodziny. Otwarty został w 1899 roku i zmyka założenie urbanistyczne nazywane "Podkowa Lenucijego", którego parki stanowią monumentalną ramę dzielnicy Donji Grad.
Ogród Botaniczny z licznymi i rzadkimi gatunkami roślin, składa się z arboretum, parteru kwiatowego, czternastu szklarni, trzech skalniaków i dwóch sadzawek, które były częstym natchnieniem wielkich malarzy chorwackich. Tu niektóre ze swoich obrazów, dziś uważane za największe dzieła chorwackiego malarstwa akwarelistycznego przełomu XIX i XX wieku, namalowała wielka akwarelistka Slava Raškaj.
Ogród Botaniczny, który należy Wydziału Przyrodniczo-Matematycznego Uniwersytetu Zagrzebskiego, zawsze pełnił funkcję edukacyjną i kulturowo-historyczną, a w ostatnich dziesięcioleciach zyskał również funkcję turystyczną. Od 1971 roku jest ustawowo chroniony jako zabytek architektury ogrodowej.
Wspólnota Turystyczna Zagrzebia
www.zagreb-touristinfo.hr
***
Red Bull Cliff Diving Series 2009
Dubrownik - idealne miejsce dla najlepszych światowych skoczków
Dubrownik, perła Adriatyku i jedno z najpiękniejszych miast na świecie, 11 lipca będzie celem najlepszych światowych skoczków, którzy pokażą swoje umiejętności w zawodach Red Bull Cliff Diving Series roku 2009.
Dodatkowym wyzwaniem dla skoczków jest fakt, że miejscem tego wydarzenia na najwyższym światowym poziomie są niepowtarzalne lokalizacje przyrodnicze i miejskie, do których należą miasto Dubrownik i jego twierdza Lovrijenac.
To południowo-dalmatyńskie miasto gościło skoczków także dziewięć lat temu. Skoczków, wśród których jest również dziewięciokrotny mistrz świata Orlando Duque, czeka skok z wysokości 26 metrów. Zaledwie w kilka sekund na podstawie charakterystyki miejsca i warunków pogodowych muszą oni podjąć decyzję o elementach skoku.
Nigdy wcześniej sportowcy nie skakali ze skał takiej wysokości, dlatego też tegoroczna seria skoków i jej uczestnicy doprowadzą ten sport do ostatecznych granic i określą jego nowe standardy.
Ten ekskluzywny i ekstremalny sport uprawia tylko 30 - 40 sportowców na świecie.
W turnieju, w którym obok Dubrownika są również miejscowości we Francji (zawody już się odbyły), we Włoszech, Turcji, Niemczech, Szwajcarii i Grecji, weźmie udział dwunastu wielkich skoczków z dziewięciu krajów.
Dla nich i licznych miłośników tego ekstremalnego sportu Dubrownik będzie ciekawym i atrakcyjnym gospodarzem, a piękno tego miasta pod ochroną UNESCO będzie idealną scenografią.
Wspólnota Turystyczna Żupaniji Dubrownickoneretwiańskiej
www.visitdubrovnik.hr
Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr
***
60. Letni Festiwal w Dubrowniku
Całe miasto jest jedyną w swoim rodzaju sceną
Festiwal Letni w Dubrowniku, który tradycyjnie odbywa się od 10 lipca do 25 sierpnia, również w tym roku przyciąga największych chorwackich i światowych artystów: muzyków, tancerzy i aktorów.
W tym roku przypada też rzadki jubileusz - 60 rocznica tego festiwalu, który Dubrownik, miasto szczególnie piękne, zmienia w jedyną w swoim rodzaju scenę.
Historia Letniego Festiwalu w Dubrowniku rozpoczęła się we wrześniu 1950 roku. Że jest to szczególne wydarzenie kulturalne zauważono bardzo szybko, a francuski pisarz Claude Aveline, uczestnik pierwszego festiwalu, dziesięć lat później napisał, że nie przyszło mu wtedy do głowy, że uczestniczy w "narodzinach jednego z najbardziej znanych festiwali naszej epoki".
Już w 1956 roku Festiwal Letni w Dubrowniku został przyjęty do Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA - European Festivals Association).
Co roku program teatralny, taneczny i muzyczny jest wyjątkowo bogaty i nie da się wymienić wszystkich imprez i wykonawców.
W programie teatralnym 60. Letniego Festiwalu w Dubrowniku, obok innych zapowiedziano dwa przedstawienia w wykonaniu Festiwalowego Zespołu Teatralnego - "Hamlet" Szekspira w reżyserii Ivicy Kunčevića i "Na traci" Ivo Vojnovića w reżyserii Joška Juvančića, a także "Orgy of Tolerance" Jana Fabera w reżyserii autora i we wspólnej produkcji Dubrownickiego Festiwalu Letniego oraz innych teatrów, "Epitaphio" Marina Držića w wykonaniu Teatru Studenckiego "Lero" w reżyserii Davora Mojaša.
Na Festiwal przyjeżdża również największy reżyser teatralny naszych czasów, Peter Brook z adaptacją sonetów Szekspira w wykonaniu francuskiego teatru Théâtre des Bouffes du Nord.
W programie muzycznym obok Filharmonii Zagrzebskiej pod batutą Vjekoslava Šuteja z solistami Nadją Michael (sopran) i Zoranem Todorovichem (tenor) zapowiadany jest jeszcze jeden koncert galowy: Philharmonie of the Nations pod dyrekcją Justusa Frantza.
Na publiczność czeka powtórka ubiegłorocznego sukcesu, opera "Acis i Galata" G. F. Hendla w wykonaniu Festiwalowego Zespołu Operowego.
Miłośników tańca ucieszy balet kameralny według motywów Borisa Viana "Vodoinstalater" (Hydraulik), jak również liczne wystąpienia chorwackich zespołów folklorystycznych.
Również w tym roku na Letnim Festiwalu w Dubrowniku wystąpią znani artyści chorwaccy i zagraniczni, wśród nich jeden z najlepszych współczesnych skrzypków, Vadim Repin, który 22 sierpnia wspólnie ze znanym pianistą Itamarem Golanem zagra koncert w Atrium Pałacu Rektorów (Knežev dvor).
Zupełnie pewne jest to, że wyjątkowość Letniego Festiwalu w Dubrowniku zapewnia samo otoczenie i osiem niepowtarzalnych miejsc, w których odbywają się imprezy:
- Atrium Pałacu Rektorów,
- plac przed kościołem św. Błażeja,
- letnie kino Jadran,
- park szkoły artystycznej,
- Poljana Ruđera Boškovića,
- taras twierdzy Revelin
- twierdze Lovrijenac i Revelin.
Bilety na 60 Festiwal Letni w Dubrowniku można kupić również on-line na
www.ulaznice.hr
Wspólnota Turystyczna Żupaniji Dubrownicko-neretwiańskiej
www.visitdubrovnik.hr
Wspólnota Turystyczna Dubrownika
www.tzdubrovnik.hr
Festiwal Letni w Dubrowniku
www.dubrovnik-festival.hr
***
Ekologia
Błękitna flaga powiewa na 135 plażach i marinach
Błękitna flaga, międzynarodowy symbol czystości środowiska naturalnego, zagospodarowania i wyposażenia w tym roku powiewa nad 135 miejscami - nad 115 chorwackimi plażami i 20 marinami.
Ciekawe jest to, że obok plaż nadmorskich, flagi te powiewają również nad siedmioma plażami kontynentalnymi - Aquacity w pobliżu Varaždina i sześcioma plażami ośrodka sportowo-rekreacyjnego Jarun w Zagrzebiu.
Jak wiadomo, kryterium przyznania Błękitnej flagi plażom jest wysoka jakość wody do kąpieli, pomiary czystości i dostępność informacji o jakości wody, zasadach zachowania, edukacja, bezpieczeństwo plażowiczów i procedury w razie katastrofy ekologicznej.
Na plaży musi również być dostępna woda pitna, a przynajmniej jedna plaża na terenie gminy/miasta musi zapewniać dostęp osobom niepełnosprawnym oraz pomieszczenia sanitarne dostosowane do ich potrzeb.
Odrębne są kryteria przydzielania Błękitnej flagi dla marin - dbałość o jakość środowiska, utylizacja odpadów niebezpiecznych, zagospodarowanie, edukacja, wyposażenie węzłów sanitarnych itd.
Intelektualnym właścicielem Błękitnej flagi i międzynarodowym operatorem tego programu jest Fundacja Wychowania i Edukacji dla Środowiska - Foundation for Environmental Education - FEE z Kopenhagi. Koordynatorem w Chorwacji jest stowarzyszenie Lijepa naša
Zrzeszenie Lijepa naša
www.lijepa-nasa.hr