Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nasze regiony turystycznie (czyli co warto zobaczyć)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
assia i norbert
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 22.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) assia i norbert » 20.01.2007 19:31

Nawiązując do tematu, to może i my coś napiszemy
Nie wiem czy to co napiszę zainteresuje kogoś, ale może jednak.
Niestety nie możemy pochwalić się piękną starówką, czy wspaniałymi widokami, jednak jest parę miejsc, które przejeżdżając przez nasze malutkie miasto można zobaczyć. Mieści się tu chociażby zespół pałacowo parkowy w którym za dawnych czasów zatrzymywał się w czasie polowań i podróży z Krakowa na Litwę król Władysław Jagiełło. Tu też urodził się król Zygmunt Stary.Jest również muzeum regionalne poświęcone kulturze miasta i nie tylko.
Zdjęcie poniżej przedstawia wspomniany zespół pałacowy dziś i dawniej, niestety dawniej wyglądał dużo, dużo ładniej, ale po zbombardowaniu go w czasie wojny ówczesne władze nie wykazały się zbytnio odbudowując go, w związku z tym i powstało to co widać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak zespół pałacowy wyglądał kiedyś:
Obrazek

Obrazek

Widok z lotu ptaka, po zniszczeniach wojennych:
Obrazek
Zainteresowanych turystyką można zaprosić na wędrówki ścieżkami Puszczy Kozienickiej, w której mieści się również ładnie urządzone Królewskie Źródełko wraz z Leśniczówką, która zaprasza gości.
Mamy też jedną z trzech najstarszych Stadnin Koni, która zajmuje się hodowlą koni pełnej krwi angielskiej.
Obrazek

Jest ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem,(jest gdzie połowić ryby) który jest pozostałością po przepływającej tu niegdyś rzece Wiśle, niestety ośrodek nadaje się do remontu (i zaczęli wreszcie to robić), ale przyjmuje gości, ponadto istnieją nieopodal kwatery agroturystyczne.
Nie jest tego wiele i nie jest to tak piękne jak w innych miastach, ale podążając do swego obranego celu turystycznego i jadąc przez Kozienice, zawsze można zatrzymać się i zobaczyć.
assia i norbert
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 22.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) assia i norbert » 20.01.2007 19:59

Nasz region i miasto może nie jest aż tak atrakcyjne, ale mimo wszystko można kilka rzeczy zobaczyć.
Za to chcielibyśmy polecić niedaleko położony i dość znany za to jeszcze mniejszy od Kozienic- Kazimierz Dolny nad Wisłą. Znajduje się on zaledwie 48 km od Kozienic, a niesamowicie odbiega stylem i zabudowaniami od naszego miasta. Jest to bardzo stare miasto, z ruinami zamku na wzgórzu i pozostałościami po wierzy warownej.
Obrazek
A może już tam byliście, bo jest to dość znane miasteczko.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest też przepiękna starówka (szczególnie w lato) z mnóstwem knajpek, i wyśmienitymi kawiarniami.
Obrazek

Obrazek

A także niesamowite wąwozy a w tym słynny wąwóz korzenny

Obrazek

Obrazek

Co roku w tym miasteczku odbywają się różne festiwale a w tym zlot starych motocykli i przede wszystkim najfajniejszy jak dla nas, zlot starych samochodów połączony z rajdem zaczynającym się w Kazimierzu a kończącym się w niedaleko połączonym Nałęczowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Byliśmy nie raz, zwiedziliśmy możemy polecić. Nie wiem jak Wam się będzie podobać, nam podoba się bardzo, może dlatego, że mamy duży sentyment do tego miasteczka, chociażby z tego względu że braliśmy tam z mężem ślub w zeszłym roku. Pozdrawiamy :papa:
Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 21.01.2007 11:32

No pięknie, pięknie :D:D:D. Nie wiedziałem, że tyle fajnych rzeczy znajduje się w Kozienicach :D. Szczególnie zainteresował mnie ten zespół pałacowy. Jest po co jechać do Kozienic :D No i w Kazimierzu Dolnym ta warownia :D uwielbiam zamczyska :D

Pozdrav i hvala liepa :D :papa:

P.S. Jeśli kiedyś będę w pobliżu na pewno tam zajżę :D
assia i norbert
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 22.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) assia i norbert » 21.01.2007 12:06

A dziękujemy bardzo i zapraszamy serdecznie :D

Ps. podam kilka stron do odwiedzenia, są tam zdjęcia, można pooglądać, ja nie chciałam zamieszczać dużo żeby nie zaśmiecać.
Strony i Kozienic i Kazimierza Dolnego
http://www.skkozienice.pl/ - stadnina koni
http://www.kozienice.pl/
http://www.kozienice.dt.pl/
http://www.kazimierzdolny.pl/
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 26.01.2007 19:04

juz kilka dni temu obiecalem dac relacje z mojej wycieczki po naszym pieknym kraju i dzis to czynie, zamierzam tez wkleic kilka fotek, co by ta relacja byla pelniejsza...wycieczke juz planowalem zdecydowanie wczesniej, na poczatku mialem jechac zamiar do Lanckorony, gzie bylem rok temu, ale tak jakos wyszlo, ze pojechalem czesciowo w nowe a czesciowo w stare miejsca...wycieczke rozpoczelem 20.01, najpierw busem z Nowogardu do Stargardu ( :D ), a pozniej pociagiem do Wroclawia - w czasie podrozy caly czas padalo, na szczescie juz w samym miescie pogoda nie byla taka zla...pierwsza niespodzianka jaka mnie spotkala we Wroclawiu, to jacys dziwni przechodnie na rogu ull. Świdnieckiej i Pilsudskiego:
Obrazek

czy ktos ich zna??? po przywitaniu sie z nimi ruszylem na rynek, tam najpierw chcialem zobaczyc gdzie znajduje sie Piwnica Swidnicka (wszak do Wrocka jechalem na spotkanie z cro.maniakami). Znalazlem to miejsce bez trudu w samym serce wroclawskiego rynku...na rynku mozna pojezdzic na lyzwach, ale nie wtedy, temperatura byla plusowa, wiec nici z lyzew...pozniej byl spacer na Ostrow Tumski. tam, jest bardzo ladnie, szczegolnie godna uwagi jest katedra, w srodku byla bardzo ladna szopka...ale najlepszy widok na Ostrow znajduje sie po przeciwnej stronie Odry:
Obrazek

akurat wtedy pokazalo sie slonce, wiec widoki byly naprawde niezapomniane...a pozniej juz bylo spotkanie z cro.maniakami w Impresji (zdjecia sa w innym watku... :D relacja tez, wiec kto nie byl niech zaluje...). Ladnie tez wyglada rynek wroclawski wieczorem, jeszcze ozdobiony swiatecznie. a w nocy podroz do Czestochowy, jest taki nocy pociag. ale Czestochowa nie byla celem podrozy, przynajmniej nie na tym etapie. Stamatd pojechalem do Zawiercia a stamtad autobusem (linia 101) do Podzamcza, choc bylem przekonany, ze celem wyprawy powinien byc Ogrodzieniec. Ale jakas mila pani mnie uswiadomila... :D ...inaczej musialbym isc na piechote ok. 2 km. Na miejscu szybko znalazlem swoj hotel, choc tak naprawde, to hotel to ma tylko w nazwie, gdyz warunki byly raczej schroniskowe. Po krotkim pobycie w hotelu od razy ruszylem na skalki i zamek. Tak, jako osoba lubiaca zwiedzac zamki pojechalem tam dla zamku rodziny Bonerow, albo raczej tego, co z niego zostalo, zostal on wzniesiony w XVI wieku, na wzniesieniu 504 mnpm - najwyzsze na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej.
Obrazek

Obrazek

Zamek ten "zagral" w filmie - tam nakrecono "Zemste"

Obrazek

wokol zamku sa ciekawe szlaki prowadzace na okoliczne skalki jak np:
Obrazek

w poblizu znajduja sie tez inne ciekawe miejsca na Sanktuarium Matki Bozej Skalkowej, na przeciw zamku jest tez fortyfikacja z okresu II Wojny Swiatowej. Na pewno warto odwiedzic to miejsce...szkoda tylko, ze o tej porze roku sam zamek jest zamkniety (napisane bylo, ze otwarcie uzaleznione jest od warunkow pogodowych). W Podzamczu jest kilka knajp - no moze dwie, warto wybrac sie do karczmy Jurajskiej, sadzilem tam, ze bedzie w niej pusto - na szlakach nie bylo wiele osob, ale w samej knajpie ciezko bylo o stolik:
Obrazek

odwiedzilem tez zamek wieczorem, ale niestety iluminacja nie byla zbyt dobra, probowalem robic fotki, ale niewiele z tego wyszlo...

z zalem, ale trzeba bylo opuscic Podzamcze, skad trasa Podzamcze-Zawiercie-Czestochowa udalem sie w kolejne miejsce - tym razem do Olsztyna, ale mylil sie by kto myslac, ze pojechalem az na Mazury, nie, Olsztyn, to taka niewielka miejscowosc k. Czestochowy, tez na Jurze, tez z ruinami zamku. Okolica chyba jeszcze ladniejsza niz w Podzamczu, wokol gory zamkowej pelno wzniesien skalkowych a i sam zamek ciekawy:
Obrazek

Obrazek

z Olsztyna udalem sie w ostatnie miejsce na trasie - do samej Czestochowy. Akurat byl to w miare sloneczny dzien, oczywiscie, pierwsze kroki skierowalem na Jasna Gore, po drodze ujrzalem ladny kosciol:
Obrazek

pozniej dosyc dluga Al. NMP idzie sie na Jasna Gore (obecnie ta Aleja jest w remoncie). Na Jasnej Gorze spedzilem sporo czasu, zajrzalem wszedzie tam, gdzie bylo mozna. Ba, nawet znalazlem "slady" chorwackie, w muzeum jedna gablota poswiecona jest arcybiskupowi Zagrzebia Stepinacovi - nasz Papiez go blogoslawil...podziwialem szopke z zywymi zwierzetami:
Obrazek
a wieczorem juz trzeba bylo opuscic Czestochowa, tylko zrobic jeszcze zdjecie Jasnej Gory noca i do domu:
Obrazek

dziwna trasa Czestochowa-Warszawa-Szczecin, gdzie nawet jakis dziwny konduktor widzac moj bilet wystukany w kasie zaczal sam na piechote liczyc kilometry... :D ale cala wyprawa byla bardzo udana i dzieki niej poznalem nowych ludzi oraz poznalem nowe miejsce...do ktorych pewnie jeszcze wroce.
pozdrav
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 26.01.2007 19:22

Robert Hvala :D już się zaczynałem martwić ale nie zapomniałeś :D

Super wycieczka :D
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 27.01.2007 12:49

w uzupelnieniu wyprawy, dodam, iż wielka niespodzianka w Czestochowie jest to, iz wszyscy zajadaja sie frytkami...normalnie dla mnie szok. ale nic dziwnego, wokol dworca masa budek sprzedajaca to jedzenie po 85 gr/ 100 gr...ot taki folklor kulinarny :lol:
dodam rowniez, ze z Czestochowy prowadzi dobra sciezka rowerowa do Olsztyna i pewnie taki sposob dotarcia na miejsce tez bylby ciekawy...
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 02.03.2007 13:22

Może ktoś jeszcze był w jakimś miejscu, które jest godne uwagi, zobaczenia, polecenia, ma zdjęcia i chciałby się nimi podzielić.
Odgrzebuję już trochę zapomniany temat, ale co tam ;) Może warto ;)

Pozdrav :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 02.03.2007 13:28

Pisałem gdzieś ostatnio że byłem na ślubie na Świętym Krzyżu. Ślub się odbył w Kaplicy Królewskiej. Jest to chyba jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie ksiądz odprawia mszę stojąc tyłem do wiernych. Kilka fotek z Kaplicy Królewskiej na Św. Krzyżu:

Obrazek

Sklepienie kaplicy
Obrazek

Ksiądz odprawia mszę stojąc tyłem do wiernych
Obrazek

Pozdrav :papa:

P.S. Zdjęcia robiłem bez lampy z ręki - bez statywu. Mam nadzieję, że mi wybaczycie złą ich jakość. :?
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 03.03.2007 19:00

A może odezwie się ktoś z okolic Opola? Tam chyba jest dość ładny zamek, gdzieś kiedyś coś na ten temat czytałam, a miejscowość to chyba Moszna. Kto był?
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 03.03.2007 19:42

Ja zapraszam do odwiedzenia mojego (od paru ładnych lat) regionu.Mamy tu w okolicy ponoć dużo różnych pałacyków i zameczków.Mam kilka zdjęć z Rydzyny nieopodal Leszna zrobionych przez moja córę:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
i odnowiona synagoga leszczyńska
Obrazek ObrazekObrazek
i nasz Bałtyk kochany za którym tesknię, piękny o każdej porze roku
Obrazek
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 16.03.2007 20:54

Pora odświeżyć ten wątek - jeden z moich ulubionych tu na forum, powód mam oczywisty, bo chcialbym podzielić się wrażeniami i zdjęciami z kolejnej wyprawy do miejsc znanych i tych mniej znanych. wszystko zaczęło się tuz po "warszawskiej" imprezie w Galeonie. jakimś cudem udało mi sie dostać na Dworzec Centralny, gdzie udało mi sie ponownie wsiąść do właściwego pociągu, po nocy spędzonej w pociągu rano obudziłem się w Sztumie, ot taka mała mieścina w POMEZANII. I to właśnie o tym regionie jest moja dzisiejsza opowieść...

Pomezania (prusie pomedien - co oznacza "za drzewami"), kraina historyczna w Prusach, zamieszkana w przeszłości przez jedno z pruskich plemion. Obecnie ta kraina leży w ojewództwie pomorskim i warmińsko-mazurskim. Główne miasta Pomezanii to Malbork, kwidzyn i Ilawa. Mi bylo dano odwiedzić te dwa pierwsze oraz Sztum. Sam Sztum to typowa ulicówka - miasteczko choc powiatowe to dosyć małe...leży na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami Zajezierskie oraz Barlewickie. kiedyś było to jedno jezioro. Z dawnych czasów mieście nie zachowało się za wiele, główną atrakcję stanowi zamek, która mial byc ostatnim bastionem na drodze do malborka, zamek był wielkrotnie remontowany, restaurowany i niewiele z jego dawnej przeszłości zostało. dawny zamek został zbużony w XIII wieku, na jego miejscu w XIV Krzyżacy zbudowali zamek - rezydencję wójtów. Ogólnie budowla nie robi wrażenia:
Obrazek

niemniej warto zatrzymać się na chwilę w drodze do Malborka...ze Sztumu udałem się do Kwidzyna, Juz od dawna miałem ochotę na zwiedzenie tego miasta, zwłaszcza zamku. Ten apetyt rósł we mnie i rósł aż udało się. Tam znajduje się zespół katedralno-zamkowy. Budowla jest potężna i większa od wielu innych budowli/ zamków krzyżackich, chyba jedynie swoimi gabarytami ustępuje Malborkowi. w 1254 Kwidzyn stał się siedzibą biskupstwa pomezańskiego. Z uwagi na zagrożenie wojenne wcześniej przystąpiono do budowy zamku niz katedry, ale obydwa obiekty do 1355 roku miały juz swój ostateczny kształt. Obiekt sprawie wrażenie jednolitości, mimo, że jest to zespół...Zamek jest pięciokondygnacyjny, ceglany z dziedzińcem pośrodku i wieżami w narożach. Do 1526 byl własnością biskupów katolickich, póżniej protestanckich (po reformacji). W czasie II wojny światowej Niemcy uruchomili w nim obóz szkoleniowy dla młodzieży (pewnie Hitler-Jugend). Są też lochy zamkowe, niestety w marcu nieczynne (tym bardziej w niedzielę... :cry: ). Jest w nich kolekcja narzędzi tortur, w tym te, na których gnębiono Juranda ze Spychowa. Jęsli chodzi o katedrę, jest w niej grób błogosławionej Doroty z Mątowów. Do jej grobu pielgrzymował Jagiełło po bitwie pod Grunwaldem...ogólnie to miejsce TRZEBA KONIECZNIE ODWIEDZIĆ W DRODZE DO/ Z MALBORKA :!:
widok na zamek:

Obrazek

Obrazek


Obrazek

a spacerując po mieście można natknąć się na ciekawy zegar słoneczny, mi bardzo spodobał sie widniejący na nim napis ("Czas ucieka, wieczność czeka"):

Obrazek

zresztą, w samym Kwidzynie ciekawych architektonicznie miejsc jest więcej, jest stary spichlerz, jest ciekawy gmach poczty...na mnie Kwidzyn zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Jedynie co mnie nieco smuci to to, że obok zamku/ katedry stawiane są jakieś pseudo-kamieniczki, niby na stary styl, ale czuję, że będzie to wyglądać tak, że zasłoni widok na katedrę i pasować będzie, że nie wiem jak, komu i po co...a przecież budowla ma pozostać majestatyczna i widoczna z daleka (wiem, co mówię, gdyż mi w Szczecinie z jednej strony widok na zamek zeszpecili...)

Oczywiście, w czasie wizyty w Pomezanii nie mogło zabraknąć czasu na odwiedziny w jej stolicy czyli malborku. To było na deser, ale bardzo smakowity i pyszny...nie chcę się rozpisywać o Malborku, bo każdy z nas sporo o tym miejscu wie...powiem tylko, że o tym zamku żartowano, że powstał z błota (z tego surowca robiono cegły) oraz, że jest to największy na świecie gotycki kompleks budowli zbudowany właśnie z cegły . A oto jakie tam miałem widoki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

choć tak szczerze mówiąc to chyba najładniej zamek wygląda z pociągu wieczorem...

a na koniec tej wycieczki odwiedziłem Gdańsk, nocny spacer po mieście był uroczy, chlodny, z kśiężycową poświatą...z tego spacer mam dla Was Neptuna:

Obrazek

i takie jest właśnie Pomorze Gdańskie, taka jest Pomezania. Do zobaczenia w innym regionie naszej pieknej Polski.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 17.03.2007 10:05

No proszę jak ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o naszej Polsce :D:D:D:D:D
Hvala Robert
Dusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 206
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dusia » 18.03.2007 02:47

trochę Krakowa w nocy i w dzień
trochę Tatr w zimowej szacie
Wieliczka nocą oraz za dnia
i Jelenia Góra wraz z okolicami
pod adresem http://community.webshots.com/user/dusia101b

znów Kraków
Beskid Sądecki - Rytro, Wierchomla oraz Gorce -wszystko zimą
zamki - Sobków,Kurozwęki, Krzyżtopór, Pszczyna, Janowiec, Niedzica, Wiśnicz, Niepołomice Olsztyn, Baranów Sandomierski
pod adresem http://community.webshots.com/user/dusia101a

ponownie Kraków
ponownie Tatry
jesień w Bieszczadach
i trochę wiosny i lata z południa Polski
pod adresem http://community.webshots.com/user/dusia101

wszystkie miejsca warte odwiedzenia
pozdrawiam



[/b]
hrehor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 14.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) hrehor » 18.03.2007 11:00

Polecam spacer po Oleśnicy, nie jest to Kraków ale małe miasto warte zobaczenia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Nasze regiony turystycznie (czyli co warto zobaczyć) - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone