Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nasze regiony turystycznie (czyli co warto zobaczyć)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 13.11.2006 17:00

U nas tak to jest, że sami do końca nie wiemy gdzie jedziemy do momentu kiedy nie wsiądziemy do samochodu :lol:. Planów było kilka:
1. Muzeum zegarów w Jędrzejowie.
2. Święty Krzyż i katakumby.
3. Jaskinia Raj.

Wkońcu wylądowaliśmy w Jaskini Raj. I tu muszę Was zmartwić. Tam w środku nie wolno robić zdjęć. Ale Wam opowiem co zapamiętałem. Jaskinia jest efektem rozpuszczania skał wapiennych przez wodę a raczej przez kwas siarkowy 8O . Na odcinku 180 m korytarzy udostępnionych do zwiedzania są przenajróżniejsze formy skalne, ale nie tylko o czym później. Zatrzymajmy się na chwilę przy skałach ich kształtach i barwach. Pewno wszyscy się orientują że istnieją stalaktyty, stalagmity i stalagnaty inaczej kolumny powstałe w wyniku połączenia się zwisających stalaktytów z narastającymi od podłoża stalagmitami, ale to nie wszystko. Po połączeniu potrafią tworzyć przenajróżniejszych barw (co zależy od zmineralizowania spływającej wody) kształty: nacieki kalafiorowate, perły jaskiniowe, draperie w kształcie harf, lub maczugi - u dołu wąskie na górze grube. Wszystkie te twory są niesamowicie kruche. Są też takie twory jak poletka ryżowe wypełnione wodą - oczywiście nie rośnie w nich ryż tylko przypominają je kształtem :lol:. Jaskinię tę pierwsi "kielczanie" :lol: zamieszkiwali już gdzieś ok 60 tys lat temu. Archeolodzy wykopali tam masę narzędzi z tamtego okresu - przeważnie kamiennych służących do garbowania skór, polowań i krzesania ognia. Z resztek mięsa skóry oprawiali przeżuwając je. W ten sposób były również zmiękczane. Przy wejściu palili ogniska - nie zadymiali pomieszczeń, w których mieszkali, a w głębi jaskini tworzyli legowiska na których mogło się pomieścić do 20 osób. Wtedy (60 tys lat temu) nie było jeszcze tylu nacieków. W największej sali naliczono ok 13 tys stalaktytów - liczono je 4 lata. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w rejonie Europy środkowej. Oczywiście zimą zamieszkują jaskinię zwierzęta. Stałym bywalcem tam jest łasica, która wychowuje tam młode (opowieść przewodniczki). W jaskini żyją również ślepe pająki (widziałem kilka) - sa niegroźne. Łapią tylko muchy jaskiniowe - rówież ślepe. Nazw tych owadów niestety nie udało mi się zapamiętać :oops: .

Z danych ekonomicznych - wejście poza sezonem kosztuje 9 zł (dzieci do lat 4 są nie liczone) w sezonie 13 zł.

Ciekawe nie :?:
mama_Kapiszonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2042
Dołączył(a): 30.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mama_Kapiszonka » 13.11.2006 18:34

Leszek Skupin napisał(a):I tu muszę Was zmartwić. Tam w środku nie wolno robić zdjęć. Ciekawe nie :?:



Iiiii tam!...trzeba mieć tylko równowartośc jakichś 2 piw w kieszeni i być dyskretnym... No i raczej nie wchodzić pełną 15.osobową grupą :-D
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 13.11.2006 19:55

Leszek Skupin napisał(a):
ciach

Ale Wam opowiem co zapamiętałem. Jaskinia jest efektem rozpuszczania skał wapiennych przez wodę a raczej przez kwas siarkowy 8O .

ciach

Ciekawe nie :?:


Leszku, z całym szcunkiem ale coś poplątałeś. To nie o kwas siarkowy chodziło. Głównym "rzeźbiarzem" zjawisk krasowych, a do takich utworów zalicza się nasza Jaskinia Raj, jest kwas węglowy. Poniżej trochę teorii:

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/a ... 210/idc/1/

i tu:

http://www.geografia.lo4.poznan.pl/opra ... t%2012.pdf

Szczerze zachęcam wszystkich do wycieczki do jędrzejowskiego Muzeum Zegarów im. Przypkowski i przy okazji do odwiedzenia b. ciekawego koscioła cystersów. W sezonie z Jędrzejowa na Ponidzie jeździ kolejka wąskotorowa. O mieście i jego atrakcjach jest sporo informacji w necie.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 14.11.2006 10:07

gospodarz napisał(a):Leszku, z całym szcunkiem ale coś poplątałeś. To nie o kwas siarkowy chodziło. Głównym "rzeźbiarzem" zjawisk krasowych, a do takich utworów zalicza się nasza Jaskinia Raj, jest kwas węglowy. ...


Tak trochę specjalnie ;) ciekaw byłem czy ktoś to zauważy ;) BRAWO. Oczywiście, że kwas węglowy. Ale z tego co mi wiadomo to są gdzieś jaskinie, które zostały wyrzeźbione przez kwas siarkowy powstały ze złóż ropy. Bodajże na Borneo ale tego nie jestem pewien w 100%.

pozdraviam :papa:
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 17.11.2006 13:35

Leszek, a ten weekend gdzie??? u mnie domowo, czyli zachodniopomorsko. :D
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 17.11.2006 13:39

Cholewcia :( raz - jestem w pracy, a dwa - nawet jakby chcieć coś po pracy zobaczyć to jestem chory niestety, więc... do domciu i leczenie antybiotykami.
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 17.11.2006 13:43

ja tez jutro pracuje...a bola zeba juz minal pewnie to ta slynna "nadwrazliwosc". :D
a powiedz mi Leszek, czemu na zamku w Checinach biora az zeta za kartke z zamkiem?
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 17.11.2006 13:47

Tylko zeta :?: 8O. Hehehe, żartuję. Biznes, kolego, biznes. Chcesz się komuś pochwalić, że byłeś w Chęcinach to płać :lol: Królowa Bona nie na darmo miała tam swoją warownię :lol:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 18.11.2006 12:37

Żeby zobaczyć jesień nie trzeba jej daleko szukać. Te zdjęcia zrobiłem dosłownie u siebie pod drzwiami pracy :D Ale trzeba się spieszyć... właśnie wyjrzałem przez okno i stwierdziłem, że na tych drzewach nie ma już liści 8O ;).

Kilka kolorów jesieni z Kielc
Obrazek

Obrazek

Obrazek
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 18.11.2006 13:19

http://zamekchudow.republika.pl/ u nas jak to na Śląsku głównie przemysł ale atrakcje też się zdarzają

http://www.culture.pl/pl/culture/artyku ... twa_zabrze tu można pooglądać z czym region się kojarzy
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.11.2006 16:02

No i masz ci los

UWAGA:

Od 1 listopada 2006 do 31 marca 2007

MUZEUM ZAMKU W CHUDOWIE będzie nieczynne

przerwa zimowa


Oby do wiosny mości panowie :lol: a w tym czasie zamek będzie straszył pustkami ;)
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 19.11.2006 16:30

Leszku - jest nieczynne z kilku powodów co potwierdziły moje rozmowy ze znajomym prezesem fundacji (wcześniej był nim niejaki pan Sośnierz ale oddał władzę młodszym) a mianowicie koszty ogrzewania przerastają (i to znacznie) uzyskane przychody szczególnie w okresie zimowym, część zbiorów jest przenoszona do siedziby firmy Castrum która zbiory poddaje konserwacji i badaniom natomiast na specjalne życzenie (np organizacja kuligu połączona ze zwiedzaniem muzeum) możliwe jest otwarcie muzeum (w ciągu kilku lat 1 przypadek zanotowany).
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.11.2006 17:28

O widzisz i o takie uzupełnienia chodzi - przypisy własne, spostrzeżenia, wyjaśnienia. To ważne w takich przypadkach. Coś wiesz - dzielisz się tym z innymi :D
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 24.11.2006 12:01

a ten weekend kolego Leszek gdzie spedzasz? bedzie dluzsza relacja i fotki? :)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 24.11.2006 14:54

Jest taki temat "co robicie w weekend" czy coś takiego prowadzony przez dallas ;) Tam powiedziałem co będę robił ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Nasze regiony turystycznie (czyli co warto zobaczyć) - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone