Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na dzien przed wyjazdem - prosze o porady.

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pyjter2007
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 13.08.2007
Na dzien przed wyjazdem - prosze o porady.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pyjter2007 » 13.08.2007 19:27

Witam.
Domyslam sie, ze wszystko na temat Chorwacji zostalo juz opisane od A do Z, ale nie mam czasu, zeby czytac wszystkie tematy, dlatego chcialbym uzyskac kilka konkretnych odpowiedzi:
1. Czy jadac do Chorwacji w okolice Dubrovnika musze miec wykupiona zielona karte?
2. Czy potrzebna jest 1 czy wiecej (dla kazdego pasazera) kamizelka odblaskowa?
3. Czy potrzebny jest w samochodzie hak z lina holownicza?
4. Czy najlepsza droga z Krakowa na Makarska (okolice Dubrovnika) to przez Slowacje, Wegry i? tutaj prosze o porade, gdyz nie jestem zdecydowany i nie wiem gdzie dalej jechac w Wegrzech.
5. Czy po drodze jest duzo platnych autostrad i jak mniej wiecej ksztaltuja sie ceny?
6. Czy trzeba miec walute wszystkich krajow przez ktore sie przejezdza, czy lepiej w Euro wszedzie placic?
7. Co trzeba jeszcze obowiazkowo zabrac, czego nie wymienilem powyzej?
Narazie to wszystkie pytania ktore mam, z gory dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
ola43
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 1
Dołączył(a): 23.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ola43 » 13.08.2007 19:50

Polecam zabranie ze soba malego kawalka sloniny. Przed wyjazdem czytalam porady dotyczace "jak poradzic sobie z kolcami jezowca", ale nie bralam tego do siebie, przeciez mnie to nie dotyczy. Stalo sie, kolce wbite, co dalej robic? Z pomoca przyszła mi stara dobra rada babci: przylozyc cienki plasterek niesolonej słoniny. Kolce wychodziły jak z masła. Pozdrawiam
tomasz szydzikowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 22.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomasz szydzikowski » 13.08.2007 22:11

twoje pytania są jak najbardziej istotne i napewno ważne sprawy poruszasz ,ale z tymi kamizelkami ,hmm,zastanów sie ,tak na logike poco jest potrzebna kamizelka odblaskowa w samochodzie .
droga? zależy teraz czego oczekujesz , i tak ,jeżeli chcesz przejechac ten odcinek w miare szybko i komfortowo to najlepiej przez Czechy i Astrie i śmigasz aotostradami jak należy ,wykupując winiety,w chorwacji autostrady płatne i tak od Zagrzebia do Makarskiej koszt ok. 40 euro ,ale przepraszam jeżeli sie mylę ,bo już dokładnie nie pamiętam bo wjeżdżałem przez bramki kilka razy. Jesli chodzi o moje doświadczenia ,to ja wybrałem Słowację iWęgry gdzie drogi troche gorsze ale bezpłatne,dlaczego? po pierwsze nie spieszyłem sie a i tak jadąc z Sopotu nie miałem raczej szans ,żeby pokonac na raz ten odcinek ,po drógie chciałem cos jeszcze zwiedzic po drodze ,a to piękna Słowację np. atrakcja po drodze TATRALANDIA chociażby dla dzieci frajda , niedaleko tez jaskinie, Liptovska Mara itp. zakupy tanie jak znalazł przy okazji ,dodatkowy plus,tam tez zatrzymałem się na dwa dni ,a dalej Węgry Budapeszt ,no ąle tak jak mówię wszystko zależy od oczekiwań podróżnika
a waluta najlepiej głównie Euro ,ale jeżeli słowacja to przyda się troszkę koron na drobne sprawy ,a na paliwo i wyjatkowe niespodziewane wydatki karta ,mogą byc dwie,no ale wiadomo nie jest to do końca super rada i wykładnia ,generalnie jak bys zabrał tylko Eyro to nie stracisz .
pozdrawiam
Pyjter2007
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pyjter2007 » 13.08.2007 22:19

Dziekuje za pomoc i mam nadzieje, ze jeszcze ktos przekaze kilka cennych wskazowek.
Pytalem o kamizelki, bo czytajac pare tematow z forum, byla poruszana sprawa kamizelek, a ze w kazdym watku na jeden temat jest po kilka odpowiedzi, to bardzo ciezko sie to czyta, jedni pisza tak, drudzy nie i w sumie nie wiadomo o co chodzi, a wystarczyloby w kazdym temacie umiescic w pierwszym poscie najistotniejsze sprawy i gdyby cos wyszlo dodatkowo podczas dyskusji to edytowac pierwszy post, byloby to duze ulatwienie dla zagladajacych na forum.
Czy to prawda ze na Wegrzech jest upierdliwa policja?
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 13.08.2007 22:30

Upierdliwa to może nie, ale cięta na Naszych!!!
Pyjter2007
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pyjter2007 » 13.08.2007 22:39

Prosze, zeby jeszcze ktos napisal czy zielona karta jest obowiazkowa czy nie? Jadac przez Slowacje/Czechy/Austrie/Chorwacje do rejonow kolo Dubrovnika.
Trase przez Wegry chyba odpuszcze, chociaz wydaje sie krotsza.
tomasz szydzikowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 22.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomasz szydzikowski » 13.08.2007 22:45

tak jak pisałem chcesz krócej i szybciej to jedz przez ASTRIE.
A i nie potrzebujesz juz zielonej karty ,no chyba ,ze chciałbys jeszcze odwiedzić Bosnię .
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 13.08.2007 22:48

Pyjter2007 napisał(a):Prosze, zeby jeszcze ktos napisal czy zielona karta jest obowiazkowa czy nie? Jadac przez Slowacje/Czechy/Austrie/Chorwacje do rejonow kolo Dubrovnika.
Trase przez Wegry chyba odpuszcze, chociaz wydaje sie krotsza.



Na całej trasie nie jest potrzebna, powinno się ją mieć na kawałek kiedy przejeżdża się przez teren nie-chorwacki na trasie do Dubrownika, ale na wakacje z reguły znoszą tam wszelkie nakazy, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się żeby ktoś chciał oglądać jakieś dokumenty, ale w tym roku jeszcze tam nie byłam, mogę tylko pisać o tym co było. Pewnie ktoś, kto już wrócił odezwie się ze świeżymi informacjami. Pozdro...... :papa: :papa: :papa: :papa:
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 13.08.2007 22:49

Madziarskiej nie musisz odpuszczać, wystarczy stosować się do przepisów :twisted: :twisted:
Doti
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 01.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doti » 13.08.2007 23:02

W lipcu granicę z Bośnią przejechałam dwukrotnie bez zatrzymywania. Teoretycznie zieloną kartę posiadać powinieneś, nie masz gwarancji, że jakiś znudzony celnik się nie doczepi.
Droga na Węgrzech nie jest tragiczna, policji nie widziałam, natomiast można tam spotkać samochód kontrolujący winiety, ale to dotyczy samochodów ciężarowych.
kim
Odkrywca
Posty: 111
Dołączył(a): 28.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kim » 13.08.2007 23:25

ot i sezon ogórkowo - sejmowy 8O :) :D :D :D :D
człowiek w potrzebie, nijak nie wiadomo jak użyć opcji "szukaj" a Wy takie banialuki 8)
1-tak
2- tak(w kokpicie)
3- haka nie miałem, ale linkę i owszem
4- śmigałem przez Słowację, Austrię i Slo
5 - oj tak
6 - beać ojro i kartę
7 - troszki humoru
Pozdrav
Pyjter2007
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pyjter2007 » 13.08.2007 23:32

Czyli z tego co piszecie, rozumiem ze zeby dojechac do Dubrovnika to trzeba przejechac przez Bosnie? czy moze jest jeszcze jakas inna droga.
Przy okazji zapytam jeszcze, czy z Dubrovnika lub z okolicznych miejscowosci plywaja jakies statki do Wenecji?
Jesli tak to ile kosztuje taka wyprawa?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.08.2007 00:06

Pyjter2007 napisał(a):Czyli z tego co piszecie, rozumiem ze zeby dojechac do Dubrovnika to trzeba przejechac przez Bosnie? czy moze jest jeszcze jakas inna droga.
Przy okazji zapytam jeszcze, czy z Dubrovnika lub z okolicznych miejscowosci plywaja jakies statki do Wenecji?
Jesli tak to ile kosztuje taka wyprawa?


Witam!
Do Dubrovnika możesz jechać albo z Chorwacji przez Neum (Bośnia), albo wogóle z Bośni przez Trebinje, albo z Herceg Novi (Czarnogóra).

Z Dubrovnika możesz połynąć do Bari (Włochy) i do Grecji. Zobacz na mapę jaka jest odległość z Dubrovnika do Wenecji i ile musiałby trwać taki rejs....?
Pozdrawiam i powodzenia.
Interseal
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108014
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.08.2007 01:13

Pyjter2007 napisał(a):Czyli z tego co piszecie, rozumiem ze zeby dojechac do Dubrovnika to trzeba przejechac przez Bosnie? czy moze jest jeszcze jakas inna droga.
Przy okazji zapytam jeszcze, czy z Dubrovnika lub z okolicznych miejscowosci plywaja jakies statki do Wenecji?
Jesli tak to ile kosztuje taka wyprawa?


A ja po tych pytaniach zapytam Pyjtera2007 czy ma w domu mapę Chorwacji :?:

Ps. Do Dubrovnika jest jeszcze droga lotnicza.
Pyjter2007
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pyjter2007 » 14.08.2007 06:50

Janusz ===> Mam mape Chorwacji, ale sie dokladnie nie przyjrzalem i dopiero teraz Wy mnie oswieciliscie. Teraz juz tez, tak jak Wy, bede swiecic przykladem ;)
Dziekuje wszystkim za cenne wskazowki.
Pozdrawiam.
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Na dzien przed wyjazdem - prosze o porady.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone