Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Most na Peljeśac

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 14.09.2022 14:51

corrina napisał(a):A jakie słuchy chodzą odnośnie dróg na Pelješcu, czy jest szansa, że w przyszłe lato da się trochę przyspieszyć jazdę przez półwysep? :roll: Mam na myśli kierunek Dubrownik konkretnie.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami sprzed wakacji, cała trasa miała zostać ukończona do końca br. Czy coś się nie "śliznęło", tego nie wiem.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 14.09.2022 14:58

ventus napisał(a):Nawet jak zrobią drogi, myślę, że skróci to dojazd o max 20 min. Przy wolniejszej jeździe, można więcej i dłużej podziwiać widoki.

Jak ja mam do przejechania 1600 km, to dla mnie czas przejazdu jest ważniejszy niż podziwianie widoków. A 20 minut to zaoszczędzi się na samych tylko przejściach granicznych.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 14.09.2022 15:14

ventus napisał(a):Nawet jak zrobią drogi, myślę, że skróci to dojazd o max 20 min. Przy wolniejszej jeździe, można więcej i dłużej podziwiać widoki.


Niby nic, ale każde 20 minut ma znaczenie, jeśli jedzie się tranzytem. My się na Peljesac juz napatrzyliśmy i również tym razem będzie on tylko przejazdem. :smo:
W tym roku na powrocie z Korculi specjalnie zatrzymaliśmy się w Potomje po wino, żeby przeczekać chwilę korek, który wylał się z promu i ciągnął przez większość drogi na Pelje.
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 14.09.2022 15:30

Chris_M napisał(a):
corrina napisał(a):A jakie słuchy chodzą odnośnie dróg na Pelješcu, czy jest szansa, że w przyszłe lato da się trochę przyspieszyć jazdę przez półwysep? :roll: Mam na myśli kierunek Dubrownik konkretnie.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami sprzed wakacji, cała trasa miała zostać ukończona do końca br. Czy coś się nie "śliznęło", tego nie wiem.


Dzięki ! :lol: No zobaczymy, w lipcu nie wyglądało to aż tak optymistycznie :oczko_usmiech: Ale na most się chociaż załapaliśmy 2 dni po otwarciu 8) W przyszłym roku będziemy jechać na powrocie przez Trebinje (+ tam nocleg) i generalnie zależy mi, żeby dostać się tam jak najszybciej, bo będziemy mieć tylko ten jeden dzień i po noclegu już do domu.

A sam Pelje już zjechaliśmy rok temu (stacjonowaliśmy w Zuljanie) plus w tym roku dwa przejazdy w drodze do i z Korculi. Także właśnie prze Pelje chciałabym śmignąć w miarę możliwości jak najszybciej :smo:
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 14.09.2022 19:47

Gajus.ems napisał(a):Pytanko !
Nie mogę odszukać informacji czy przez most można bez łamania przepisów przejechać rowerkiem. Na filmikach widziałem rowerzystów, ale czy nie zapłacili mandantów ?(znaków zakazu nie widać) W drugiej połowie września będę rowerem z sakwami kręcił się po okolicy i może zamiast promem na Peljesac pojechać przez most.
Gajus

Obejrzałem u siebie własny filmik z przejazdu mostem w obie strony ... zakazów dla rowerów nie widać, nie mijałem bezpośrednio cyklistów, ale w jedną stronę na parkingu przed mostem szykowało się 2 rowerzystów na przejazd mostem ...
ventus
Croentuzjasta
Posty: 178
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 14.09.2022 21:49

Zapomniałem dodać, że jechałem już w tym roku mostem. Dokładnie 07.08 i wg nawigacji różnica, między Neum a mostem wynosiła 4min. Stąd mój wniosek, że droga nie wiele już przyśpieszy podróż. Jedyne spowolnienie, było w samym Ston, ale to może 5 min. korka. Cała trasa bez przeszkód.
tranquilo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1488
Dołączył(a): 07.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) tranquilo » 15.09.2022 19:07

ventus napisał(a):Zapomniałem dodać, że jechałem już w tym roku mostem. Dokładnie 07.08 i wg nawigacji różnica, między Neum a mostem wynosiła 4min. Stąd mój wniosek, że droga nie wiele już przyśpieszy podróż. Jedyne spowolnienie, było w samym Ston, ale to może 5 min. korka. Cała trasa bez przeszkód.


Gdyby nie most to pewnie na granicach byłby dużo większy korek, więc zapewne jednak trochę szybciej dzięki mostowi. Tak myślę.
ventus
Croentuzjasta
Posty: 178
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 16.09.2022 08:18

To na pewno, gdyż ruch, rozkłada się na dwie trasy.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.09.2022 10:47

Korzystając z tego mostu najwięcej zyskują jadący do Orebica lub na Korculę.
Mnie wciąż prześladuje widok Peljesaca leżącego prawie o rzut beretem, podczas gdy ta droga którą jadę do nasady półwyspu wciąż się dłuży i zdaje się nie mieć końca.
CZYSZKOWEK
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.12.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) CZYSZKOWEK » 16.09.2022 11:15

Chris_M napisał(a):Korzystając z tego mostu najwięcej zyskują jadący do Orebica lub na Korculę.
.


Też, jednak najbardziej korzystają ci którzy jeżdżą na zakupy do Neum z Peljeśac. :mrgreen:

Niedaleko mostu są dwa wspaniałe bunkry (o ile bunkry mogą być wspaniałe) dla łodzi podwodnych.
.................

Most został podniesiony przez Chorwatów na prośbę Bośni.
Załączniki:
klek most.jpg
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 16.09.2022 13:15

CZYSZKOWEK napisał(a):Niedaleko mostu są dwa wspaniałe bunkry (o ile bunkry mogą być wspaniałe) dla łodzi podwodnych.

Wszyscy powtarzają, że to są bunkry dla łodzi podwodnych, podczas gdy w rzeczywistości to są bunkry dla kutrów patrolowych, gdyż dla łodzi podwodnych takie bunkry byłyby całkowicie bezużyteczne.
Niemieckie bunkry dla okrętów podwodnych w Lorient (a nie "Lorion" jak to poprzednio fonetycznie zapisałem) były całkowicie inne, były bez porównania większe, gdyż one zawierały całe zaplecze stoczniowo-naprawcze, pochylnię do wyciągania okrętów z wody w celu naprawy uszkodzeń, magazyny oraz pomieszczenia mieszkalne dla bazowanych tam załóg okrętów podwodnych.

Most został podniesiony przez Chorwatów na prośbę Bośni.

Jeśli zablokowanie możliwości budowy mostu nazwiemy "prośbą" ;)
Ostatnio edytowano 16.09.2022 18:43 przez Chris_M, łącznie edytowano 1 raz
CZYSZKOWEK
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.12.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) CZYSZKOWEK » 16.09.2022 17:02

Chris_M napisał(a):
CZYSZKOWEK napisał(a):Niedaleko mostu są dwa wspaniałe bunkry (o ile bunkry mogą być wspaniałe) dla łodzi podwodnych.

Wszyscy powtarzają, że to są bunkry dla łodzi podwodnych, podczas gdy w rzeczywistości to są bunkry dla kutrów patrolowych, gdyż dla łodzi podwodnych takie bunkry byłyby całkowicie bezużyteczne.
Niemieckie bunkry dla okrętów podwodnych w Lorion były całkowicie inne, bez porównania większe, gdyż one zawierały całe zaplecze stoczniowo-naprawcze, slipy do wyciągania okrętów z wody, magazyny oraz pomieszczenia mieszkalne dla bazowanych tam załóg okrętów podwodnych.

Most został podniesiony przez Chorwatów na prośbę Bośni.

Jeśli zablokowanie możliwości budowy mostu nazwiemy "prośbą" ;)



Tak, prawdopodobnie z przeznaczeniem tych bunkrów masz rację. :D

"Prośba", to taki eufemizm. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że przez 14 dni pobytu w Draće i mając widok z góry na całą zatokę tylko jeden raz widziałem statek towarowy płynący do "B i H". Co ciekawe same Neum wygląda jak rozbudowująca się "wioska" turystyczna. W przeciwieństwie do tętniącego życiem Słoweńskiego Kopru.
markid
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 297
Dołączył(a): 27.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) markid » 04.04.2023 12:04

Otwarcie obwodnicy Stonu coraz bliżej:

https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr ... lo-1277717

wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1265
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 14.04.2023 22:16

Zgodnie z dzisiejszymi informacjami :
https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr ... ji-1281342
obwodnica Ston zostanie w przyszłym tygodniu otwarta.
Jest nadzieja że niektórzy na majówkę dostąpią zaszczytu przetarcia nowego szlaku.
damianisko5
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3602
Dołączył(a): 02.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) damianisko5 » 10.07.2023 16:40

Chris_M napisał(a):
mchrob napisał(a):A co do biznesu to podejrzewam że ostatni rok to miał ciągle otwarte bo budowlańcy też jeść muszą :wink: Myśle że niezłe na tej budowie wyjdzie.

Dokładnie!
Zapewne ma pełne obłożenie (bo tam pracuje teraz cała armia ludzi), a w dodatku ma ruch przez cały tydzień, a nie tylko w weekendy.
Dla niego ta budowa to dar niebios i dzięki niej ma szanse zrobić interes życia.


Miał (zapewne)pełne obłożenie, teraz ma piękną drogę i duży!!! parking (tylko po co?). Tu kończy się stara droga. A tak to wygląda pod koniec czerwca 2023.
Restauracja jest opuszczona i zamknięta, nie ma żadnych reklam, szyldów itp. wieje pustką, tylko piękny widok na zatokę rozpościera się z tarasów knajpy.
Załączniki:
DSCF2550.JPG
05010002.JPG
353737470_2689091081232522_5454324379985442543_n.jpg
05200001.JPG
05060004.JPG
04590001.JPG
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone