Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Mobilny internet prepaid

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
4esto
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 05.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) 4esto » 21.06.2021 09:54

Hej.
podepnę się pod temat - pisaliście, że starter można kupić na stacji benzynowej, poczcie, w sklepie itp./itd.. Jak wygląda kwestia rejestracji karty na użytkownika?
Jak kilka lat temu brałem prepaid'a od Orange (w salonie) na kanarach to musiałem mieć paszport lub d.osobisty aby zarejestrowali na mnie kartę. Jakoś nie umiem sobie wyobrazić tej procedury np. w sklepie albo na stacji benzynowej :) Jak to wygląda w praktyce w CRO?

Pozdrawiam,
Adam
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 21.06.2021 10:28

W Chorwacji nie ma obowiązku rejestracji SIM-karty.
Wkładasz kartę do telefonu/modemu/routera i już działa :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 29.07.2021 18:42

Radzę tę kartę kupić na którejś ze stacji paliw już przy autostradzie, bo z jakichś tajemniczych powodów w miejscowościach wypoczynkowych jest ona niedostępna.
W Biogradzie jeździłem za nią pół dnia; nie było jej nigdzie, nawet na stacjach paliw. Wygląda to na jakąś walkę koncernów, bo wszędzie oferowali mi jakąś kartę zawierającą 2 GB transferu.
Poszukiwaną kartę HT kupiłem dopiero w urzędzie pocztowym, ryzykując mandatem za postój na zakazie zatrzymywania sie.
polko
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.08.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) polko » 04.08.2021 08:34

Od kilku laty kupuję ten Internet i zawsze było super może nie ma prędkości światłowodowej, ale byliśmy zadowoleni. W tym roku (2021) coś jest nie tak , niby to samo ale na kopercie nie ma już oznaczenia 4G , internet chodzi jak by się cofnąć ze 20 lat. Jakaś masakra. Ciekaw jestem czy u Was też tak zauważalna zmiana .
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 04.08.2021 08:48

Ja problemów z prędkością nie zauważyłem, być może dlatego, że w tym roku niezbyt wiele korzystałem z internetu, ale z opisu faktycznie zniknęła informacja o 4G.
Palaczzasypowy
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 15.08.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) Palaczzasypowy » 15.08.2021 11:17

Wg mnie najlepszy z tmobile,nigdy nie kupujcie karty
Telemach,for tourists
kiikaaa
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 11.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiikaaa » 26.08.2021 20:08

Podepnę się.
Mam problem, zakupiłam rok temu chorwacką kartę SIM w T-mobile. Nie mogę jej uruchomić. Czy to możliwe, że po prostu straciła ważność? W jaki sposób najprościej doładować konto, wykupić kolejną "porcję" internetu?

Próbowałam logować się przez stronę i app ale niestety bezskutecznie...

Z góry dziękuję za każdą radę,
Pozdrawiam :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 26.08.2021 20:26

kiikaaa napisał(a):Mam problem, zakupiłam rok temu chorwacką kartę SIM w T-mobile. Nie mogę jej uruchomić. Czy to możliwe, że po prostu straciła ważność? W jaki sposób najprościej doładować konto, wykupić kolejną "porcję" internetu?

Próbowałam logować się przez stronę i app ale niestety bezskutecznie...

Czy już doładowałaś kartę?
Jeśli jeszcze nie, to zrezygnuj z tego pomysłu i kup nowa kartę!
Stara karta powinna być ważna co najmniej jeszcze przez rok od poprzedniego doładowania, ale za nową kartę zapłacisz tylko o 15 kuna więcej niż doładowując starą kartę, natomiast próby uruchomienia starej karty mogą skończyć się utratą wpłaconych środków i szkoda ryzykować.
opet
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 26.08.2021 20:34

Wydaje mi się, że na tej karcie zostaje 5, a nie 15 kun. Też nie udawało mi się doładować i zwykle kupuję 2-3 karty na wyjazd. Karta załadowana wg opisu jest ważna 1 rok.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 26.08.2021 20:46

opet napisał(a):Wydaje mi się, że na tej karcie zostaje 5, a nie 15 kun. Też nie udawało mi się doładować i zwykle kupuję 2-3 karty na wyjazd. Karta załadowana wg opisu jest ważna 1 rok.

Tak, masz rację.
Napisałem o 15 kunach, ponieważ nowa karta kosztuje 85 kuna, ale jeśli już masz tę kartę, to wystarczy 60 HRK aby aktywować pakiet nielimitowanego internetu.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 30.06.2022 19:21

www.telepolis.pl napisał(a):1 lipca 2022 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Podczas podróży po tych państwach będziemy nadal mogli korzystać z telefonu komórkowego jak w domu, ale będzie też kilka zmian.

Już jutro, 1 lipca 2022 roku, wejdzie w życie nowe ulepszone rozporządzenie w sprawie roamingu UE. Przedłuża ono do 2032 roku możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju. Dzięki temu podróżni w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z Internetu bez dodatkowych opłat. Korzystanie z roamingu ma się stać jeszcze wygodniejsze ze względu na taką samą jakość usług łączności ruchomej za granicą jak w kraju. Dzięki nowym przepisom ma się poprawić także dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób.

Dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odnieśliśmy korzyści z roamingu po cenach krajowych. Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać Internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat.

– powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej

Czy pamiętają Państwo, kiedy podczas podróży po Europie musieliśmy wyłączać opcje transmisji danych, aby uniknąć ogromnych rachunków za roaming? Dziś to jest już historia. I zamierzamy utrzymać ten stan rzeczy przez co najmniej 10 lat. Większa szybkość, większa przejrzystość: nieustannie poprawiamy jakość życia obywateli UE.

– dodał Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego

Większa prędkość mobilnego Internetu podczas podróży
Konsumenci będą mieli teraz prawo do takiej samej jakości mobilnego Internetu za granicą, jak w kraju. Operatorzy świadczący usługi łączności ruchomej powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu docelowym, które konsument odwiedza. Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczenie usług telefonii komórkowej oraz na stronach internetowych operatorów.

Zapobieganie nieoczekiwanym ukrytym opłatom
Kiedy konsumenci podróżują samolotami lub statkami, telefony komórkowe mogą automatycznie łączyć się z siecią pokładową zapewnianą przez satelity. Korzystanie z usług łączności ruchomej świadczonych za pośrednictwem sieci nienaziemnych może podlegać bardzo wysokim opłatom. Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony konsumentów i powiadamiania ich, w przypadku gdy telefony przechodzą na sieci nienaziemne. Operatorzy powinni ponadto automatycznie przerywać świadczenie usług łączności ruchomej, jeżeli opłaty za te usługi świadczone za pośrednictwem sieci nienaziemnych osiągną 50 euro lub inny z góry określony limit. Operatorzy mogą oferować również dodatkowe usługi, takie jak możliwość rezygnacji z roamingu w samolotach i na statkach.

Więcej informacji dla podejmowania lepszych wyborów
Konsumenci powinni mieć możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. W przypadku podróży za granicę połączenie z działem obsługi klienta, infolinią linii lotniczych czy towarzystwa ubezpieczeniowego lub wysyłanie wiadomości tekstowych w celu wzięcia udziału w konkursach lub wydarzeniach mogą być droższe niż w kraju. Operatorzy muszą zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Operatorzy powinni przekazywać konsumentom te informacje za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE, a także w umowach o świadczenie usług.

112 – komunikacja w sytuacjach nadzwyczajnych
Nowe przepisy dotyczące roamingu mają zapewnić, by obywatele znali jednolity unijny numer alarmowy 112, z którego mogą korzystać w dowolnym miejscu w UE w celu skontaktowania się z służbami ratunkowymi. Od czerwca 2023 roku operatorzy powinni wysyłać automatyczne wiadomości swoim klientom podróżującym za granicę z informacją o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu z służbami ratunkowymi, takich jak komunikacja tekstowa w czasie rzeczywistym lub aplikacje alarmowe. Obywatele, którzy nie są w stanie wykonywać połączeń głosowych, mogą korzystać z tych alternatywnych sposobów.

Niższe ceny między operatorami
W nowym rozporządzeniu w sprawie roamingu określono niższe opłaty hurtowe, czyli koszty ponoszone przez operatorów w związku z korzystaniem z sieci za granicą w celu świadczenia usług na rzecz swoich klientów przebywających za granicą. Pułapy opłat hurtowych ustala się na poziomach, które umożliwiają operatorom utrzymanie i odzyskanie kosztów świadczenia usług roamingu na rzecz konsumentów po cenach krajowych:

w zakresie transmisji danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe: 2 euro/GB w 2022 roku, 1,8 euro/GB w 2023 roku, 1,55 euro/GB w 2024 roku, 1,3 euro/GB w 2025 roku, 1,1 euro/GB w 2026 roku i 1 euro/GB począwszy od 2027 roku,
za połączenia głosowe: 0,022 euro/min w latach 2022–2024 i 0,019 euro/min od 2025 roku,
za wiadomości tekstowe: 0,004 euro/SMS w latach 2022–2024 i 0,003 euro/SMS od 2025 roku.
Niższe opłaty hurtowe oznaczają korzyści dla konsumentów, ponieważ powinny zapewnić wszystkim operatorom możliwość oferowania konkurencyjnych umów roamingowych zgodnie z zasadą korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju.

-> https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... lipca-2022
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 01.07.2022 01:00

Od czasu gdy z Telepolis odszedł jego założyciel, Witek Tomaszewski, wśród czytelników portalu coraz powszechniejsza jest się opinia, że portal ten powinien zmienić swoją nazwę na Telepudelek, a cytowany artykuł najlepiej to potwierdza.
Autor (Marian Szutiak - po rosyjsku "żartowniś") chyba zażartował sobie z czytelników pisząc:
Już jutro, 1 lipca 2022 roku, wejdzie w życie nowe ulepszone rozporządzenie w sprawie roamingu UE. Przedłuża ono do 2032 roku możliwość korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju. Dzięki temu podróżni w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z Internetu bez dodatkowych opłat.

Nigdzie w oficjalnych dokumentach nie ma informacji o tym, że w roamingu będzie można korzystać z internetu bez dodatkowych opłat, ta informacja jest tylko i wyłącznie dziełem radosnej twórczości redaktora Szutiaka z Telepolis.
Wchodzące w życie 1 lipca br. Rozporządzenie PE i RE nie jest żadna nowością, zostało uchwalone w dniu 6 kwietnia br. i opublikowane 13 kwietnia, a tutaj: https://www.uke.gov.pl/akt/nowe-przeksz ... e,422.html
jest oficjalny komunikat UKE w tej sprawie z dnia 14 kwietnia, który mówi o tylko obniżeniu hurtowej stawki za internet w roamingu do 2 EUR za GB (czyli tylko nieco taniej niż dotychczas).
Zresztą operatorzy już w połowie czerwca na podstawie tego Rozporzadzenia ogłosili swoje cenniku roamingowe wchodzące w życie od 1 lipca br i przykładowo w podstawowych taryfach prepaidów Orange cena za 1 GB wciąż wynosi od 102,40 zł (0,1024 zł/MB - Orange Free na Kartę) do nawet 1230 zł (1,23 zł/MB - taryfa Yes).
Oczywiście nikt w roamingu nie korzysta z tych podstawowych stawek, ale nawet wykupując pakiety roamingowe, w UE płacimy ok. 7 zł za GB, co jest nawet kilkanaście razy drożej niż za internet w kraju.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1017
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 01.07.2022 07:14

To chyba bardziej nasze/moje myślenie życzeniowe zadziałało.
Zrozumiałem, że korzystanie z Internetu jak w kraju oznacza ten sam pakiet danych (mam 120GB).
Sprawdziłem u operatora i w roamingu widzę marne 7GB. Można korzystać z Internetu jak w kraju ale z innym limitem danych co już przecież było od kilku lat.

Obrazek

"opłata za transfer danych: jak w kraju, do limitu GB" a w szczegółach: limit jest inny w kraju i inny w roamingu.

Dobrze, że jest chorwacki T-Mobile z pakietami unlimited....
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 01.07.2022 07:31

A ma ktoś z was doświadczenie z zakupem prepaida w Bośni? Planuje 3 dni w Sarajewie, przydał by się jakiś internet mobilny na te dni.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 01.07.2022 08:30

yooshky napisał(a):To chyba bardziej nasze/moje myślenie życzeniowe zadziałało.
Zrozumiałem, że korzystanie z Internetu jak w kraju oznacza ten sam pakiet danych (mam 120GB).
Sprawdziłem u operatora i w roamingu widzę marne 7GB. Można korzystać z Internetu jak w kraju ale z innym limitem danych co już przecież było od kilku lat.

Myślenie życzeniowe nie Twoje, tylko redaktora Szutiaka, gdyż tekst artykułu nie pozostawiał wątpliwości, że od 1 lipca z internetu w roamingu UE będziemy korzystali tak samo i za tę samą cenę, jak w kraju.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Mobilny internet prepaid - strona 84
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone