Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Meksyk.Z serii Wielkie Cywilizacje.

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 01.08.2011 19:23

a to ja napisał(a):
P.s. fotki są robione przez Ciebie?
Widzę, że to może raczej nie tyle relacja, co informacje i zdjęcia na temat miejsc, do których swego czasu dotarłeś.

W 90% robione przezemnie.To te nieostre. :wink: W sumie zdjęcia pochodza z 4 aparatów.Te 10% zdjęć to z wymiany aparatami.
Olimpus,2 Nikkony i coś tam jeszcze.
W Meksyku zostało jeszcze dużo do zobaczenia,trzeba tam wrócić i relacja sie pewnie rozciągnie na długie lata. :D
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 02.08.2011 20:10

Kowbojki meksykańskie.Ręczna artystyczna robota.100 dolarów tu nie wystarczy. :wink:
Dlatego wolę sandały.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 17.10.2011 19:05

Kawa po meksykańsku to całe przedstawienie.Podawana z kahulą,podpalana ............
Obrazek

Obrazek

Obrazek
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 22.10.2011 19:11

Specjaliści po dziś dzień głowią się, co dokładnie było przyczyną końca cywilizacji Majów. Jedna z najnowszych hipotez głosi, że doprowadziło do tego naruszenie równowagi między dwoma centrami władzy.

Upadek zaczął się nagle, przed około 1200 lat. Pełne przepychu świątynie i pałace zaczęły się kruszyć, kanały zarosły mułem, ludzie przestali ryć w kamieniach hieroglify. W ciągu kilku stuleci lud Majów, żyjący w Ameryce Środkowej, porzucił około 90 procent swoich tak wspaniałych niegdyś miast, najpierw na południowej nizinie, a nieco później również na północy swoich terenów. Archeolodzy od dawna usiłują wyjaśnić przyczyny owego tajemniczego końca całej ich cywilizacji. Były nią jakieś katastrofy ekologiczne, zawiniona przez samych mieszkańców gospodarka rabunkowa, wojna domowa, a może inwazja zewnętrzna? Problem ten interesuje badaczy również dlatego, że na podstawie owego historycznego wydarzenia chcą dowiedzieć się, co może zagrażać współczesnym społeczeństwom.
Tak mniej więcej wyglądały zamierzenia słynnego geografa i biologa ewolucji - Jareda Diamonda z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. W swojej opublikowanej w 2005 roku książce pod tytułem Upadek przedstawił przekonujący scenariusz. Nastąpił znaczny wzrost liczby ludności, ludzie zniszczyli lasy, gleba uległa erozji. Na skutek tego mieszkańcy coraz częściej walczyli ze sobą o nieliczne pozostałe źródła pożywienia. Wiele okresów ogromnej suszy dodatkowo pogłębiło istniejące problemy, prowadząc do głodu i nędzy.

Diamond za ową sytuację obwinia również królów Majów, którzy roili sobie, że są namiestnikami Boga na ziemi. Byli zbyt narcystyczni i krótkowzroczni, aby zareagować na problemy społeczne odpowiednią strategią. Inni naukowcy uważają, że Jared Diamond dokonuje fałszywej oceny owych czynników, i wskazują na luki oraz sprzeczności w jego argumentacji. Jednocześnie nowe znaleziska z miasta Majów Uxul, położonego w meksykańskiej dżungli, dostarczają nowych wskazówek pomocnych w rozwiązaniu tej zagadki.

Jednym z krytyków Diamonda jest Nikolai Grube, archeolog z Uxul, boński badacz prekolumbijskich kultur w Ameryce i poważany na całym świecie ekspert od cywilizacji Majów. Z całą pewnością cierpieli oni z powodu susz, można to odczytać z warstw osadów w jeziorach z majańskich czasów. Na przykład podczas silnego parowania na ich dnie osadza się gips, jego obecność wskazuje więc na ekstremalnie suchą porę. Musiało mieć to fatalne skutki dla Majów mówi Grube.Głównie w dziewiątym wieku był ogromny niedostatek wody, a wtedy od dawna już trwał upadek miast.

Naukowcy są również zgodni, że lud ten niszczył środowisko i doprowadził do erozji gleby. Ale są też dane mówiące o tym, że w ósmym i dziewiątym wieku, a więc podczas cywilizacyjnej zapaści, pomiędzy poszczególnymi osadami istniały jeszcze lasy zauważa Grube. Patricia McAnany, antropolożka z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill i meksykański archeolog, Tomás Gallareta Negrón, w swojej wydanej w zeszłym roku książce Questioning collapse Human resilience, ecological vulnerability, and the aftermath of empire idą jeszcze dalej. Zwracają uwagę na uprawę tarasową oraz wymyślne majańskie urządzenia nawadniające i wyciągają z tego następujący wniosek.W okresie klasycznym schyłkowym rolnicy, jak widać, robili wszystko, co było w ich mocy, żeby chronić ziemię i utrzymać jej żyzność.

Autor: Lennart Pyrnitz
Źródło: Süddeutsche Zeitung
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 05.11.2011 15:35

Zgłaszam wielki niedosyt! Apeluję o więcej :D
Meksyk... myślę, że zbliża się dużymi krokami :roll:
Poprzednia strona

Powrót do Ameryka Północna



cron
Meksyk.Z serii Wielkie Cywilizacje. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone