Uploaded with
ImageShack.us
Uploaded with
ImageShack.us
Uploaded with
ImageShack.us
,,LA QUEBRADA
Trzy sekundy tyle czasu na wykonanie skomplikowanych ewolucji maja smialkowie skaczacy do wody z wysokich, 45 metrowych klifów w Acapulco.
Czym róznia sie skoki z La Quebrada w Meksyku od olimpijskiego konkursu skoków? Chocby wysokością. Olimpijczycy rywalizują na najwyzej 10 m. Natomiast tutaj uderzenie jest dziesieć razy silniejsze. Odbijajac sie z wysokosci ósmego pietra, skoczkowie nie moga sobie pozwolic na bląd. Plaski kontakt z powierzchnia bylby jak skok na beton z 13 m. Spadaja w końcu z predkością 90 km na godz., a przeciążenia siegaja trzykrotnosci przyciagania ziemskiego. Poza tym zawodowcy zamiast na basenach rywalizuja na naturalnych akwenach. Ten sport pochodzi bowiem od smiałków rzucających sie z klifowych wybrzezy do morza. Zaczelo sie na Hawajach, gdzie juz przed ponad dwustu laty Jego Wysokosc Kahekili, ostatni król Maui, dopracowal do perfekcji technike Lele Kawa (co na polski przeklada sie ponoc jako: "wykonany bez chlapniecia skok na nogi z wysokiego urwiska do wody"). Kahekili slusznie uznal, ze wykonanie takiego skoku jest jednoczesnie tym, co wspólczesnie okreslamy jako "pokazanie jaj", Lele Kawa bylo wiec egzaminem wstepnym do kasty wojowników oraz testem lojalnosci wobec króla.
Duzo wieksza popularnosc zdobyli Meksykanie, tutejsze skoki z urwiska La Quebrada w Acapulco zna chyba kazdy. Ponoc jako pierwszy skoczyl 13 letni Enrique Apac Rios w 1934 roku. Nie od dzis wiadomo, ze dzieci nie maja za grosz wyobrazni. Faktem jest, ze od kilkudziesieciu lat kazdego dnia kilku skoczków oddaje skoki z róznej wysokosci skarpy (od 45 do 25 metrów) do czterometrowej rozpadliny pomiedzy skalami, w której klebia sie fale oceanu. Przed skokiem w przepasc, nurkowie modla sie przed niewielkim oltarzem stojacym na wzgórzu, podobnie jak to robil Elvis Presley w filmie "Fun in Acapulco". Skoki w tym miejscu do latwych nie naleza. Kliff w Acapulco ma dwa elementy specjalne. Po pierwsze, nie opada pionowo, bez odpowiedniego wybicia skoczek konczy wiec rozmazany na skalach. Po drugie, woda jest w tym miejscu plytka trzeba poczekac na wysoka fale i zgrac swój skok z jej nadejsciem, inaczej sprawia sie frajde miejscowym krabom i innym padlinożercom."
Uploaded with
ImageShack.us
,,Zasady
Wyróznia sie szesc podstawowych grup skoków:
W przód (skoczek stoi twarza do wody i rzuca sie przed siebie, obracajac w przód).
W tyl (skoczek stoi twarza do platformy, wybija sie i obraca w tyl).
Odwrotne, czyli Auerbacha (skoczek stoi przodem do wody, ale po wybiciu obraca sie w tyl).
Odwrócone, czyli delfina (skoczek stoi twarza do platformy i po wybiciu obraca sie w przód).
Skoki z obrotem (sruba).
Skoki ze stania na rekach (w tej grupie jest dodatkowy podzial na skoki w przód, tyl i odwrotne).
W powietrzu skoczek moze przyjac pozycje prosta, lamana, kuczna lub dowolna (kombinacja kilku pozycji). Do tego sa skoki z tzw. lotem (czyli pelnym saltem wykonanym w pozycji wyprostowanej) i zatrzymaniem w powietrzu (kiedy nastepuje wyrazna przerwa miedzy poszczególnymi elementami ewolucji). Wszystkie kombinacje tych elementów zebrane sa w specjalnych tabelach, klasyfikujacych skoki pod wzgledem trudnosci. Wspólczynnik trudnosci ma zasadniczy wplyw na laczna ocene skoku.''