Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

MAROKO 2023 & EGIPT 2023 ... samochodem :) :) ...

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem. W Afryce są 54 kraje. Prawie jedna trzecia światowych języków jest używanych w Afryce. Jezioro Wiktoria w Afryce jest największym jeziorem i drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie. Nigeria ma najwyższy na świecie wskaźnik urodzeń bliźniąt. W Sudanie znajduje się ponad 200 piramid, czyli więcej niż w Egipcie.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18618
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.11.2023 21:32

Witaj :D
Muszę sobie dawkować Twoje filmy ( max 2 dziennie ) , bo mi załoga ( też ogląda ) zaczyna plany zmieniać :oczko: a urlop z gumy nie jest .
Odrabiam zaległości i notuję , bo chociaż Maroko mnie nie ciągnie ( jeszcze :oczko_usmiech: ) to Iberia i owszem . . .
Póki co kroi się kolejny raz samolotem , ale długiej wyprawy Osiołkiem nie odpuszczam


Pozdrawiam
Piotr
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 09.11.2023 22:31

piotrf napisał(a):Witaj :D
Muszę sobie dawkować Twoje filmy ( max 2 dziennie ) , bo mi załoga ( też ogląda ) zaczyna plany zmieniać :oczko: a urlop z gumy nie jest .
Odrabiam zaległości i notuję , bo chociaż Maroko mnie nie ciągnie ( jeszcze :oczko_usmiech: ) to Iberia i owszem . . .
Póki co kroi się kolejny raz samolotem , ale długiej wyprawy Osiołkiem nie odpuszczam


Pozdrawiam
Piotr


Witaj Piotrze :) ...

Miło mi wielce :) ... pozdrowienia dla Załogi :) :) ...

Dawkujcie, wszak zima długa przed nami, to macie czas ;) :) ...

Nie żebym chciał cukrować, ale ja mam w planie dokładne prześledzenie twoich dwóch tureckich relacji, bo my w 2024 po doznaniach z Afryki, a już zwłaszcza z Egiptu ;) :) bo Maroko w sumie relatywnie całkiem spoko było (co będziecie mogli oglądać już niebawem) czujemy głód pojechania do jakiegoś cywilizowanego i czystego kraju jakim w tym kontekście bez wątpienia jawi się Turcja :) ... ma też być Cypr promem i samochodem, bo jakiś element 'szaleństwa' musi też być ;) ;) :) ... każdom razom, bardzo mnie intrygują wszystkie te zakątki TR gdzie Wy dotarliście i jakie mieliście stamtąd wrażenia, bo coś z tego z całą pewnością będę chciał zpapugować ;) :) ...

I na koniec, Maroko jest bardzo przyjazne dla vanlife'u, więc jak się napatrzysz na to co my tam zobaczyliśmy to może zapałasz żądzą, no może nie dziką, ale zawsze, przeprawienia się przez Cieśninę Gibraltarską i pobrykania Osiołkiem po tamtejszych drogach, gdyż paliwo tam tańsze niż w EU, drogi całkiem dobre i bardzo dobre, a egzotyka jednak większa niż w Iberii ;) :) :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007
MAROKO 2023 & EGIPT 2023 ... samochodem :) :) ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 10.11.2023 22:59

Na zakończenie drugiego dnia obowiązkowy timelapse dla tych, którzy chcą zobaczyć każdy km trasy widzienej z perspektywy Niunia ;) :) ... zapraszam :) ...

PAP

piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18618
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.11.2023 10:11

PAP napisał(a):. . . bardzo mnie intrygują wszystkie te zakątki TR gdzie Wy dotarliście i jakie mieliście stamtąd wrażenia, bo coś z tego z całą pewnością będę chciał zpapugować ;) :) ...


Odpuściliśmy sobie ten kierunek na kolejny , 2024 rok z uwagi na skutki niedawnego , wielkiego trzęsienia ziemi i czas potrzebny na ich usunięcie . Do wielu interesujących nas miejsc zwyczajnie nie ma dostępu , chociaż tempo usuwania szkód jest naprawdę imponujące , to jednak skala tragedii jest niewyobrażalna i chwilę to potrwa . Myślę że 2025 rok to dobry czas na powrót do wschodniej i południowo wschodniej części Turcji , która ucierpiała najbardziej . Może do tego czasu ustabilizuje się też nieco sytuacja w Syrii . . .

Iberia Osiołkiem jest planowana na emeryturę , więc taki skok w bok przez Cieśninę Gibraltarską jaki sugerujesz będzie bardzo prawdopodobny ( oby zdrowie pozwoliło i było nas na niego stać :oczko: ) , czas pokaże co z tego wyjdzie . . .
Póki co dziękuję za inspiracje :proszedzieki:


Pozdrawiam
Piotr
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.11.2023 11:56

Szybkie i krótkie pytanko; skąd wybór trasy w kierunku płw. iberyjskiego przez D i F. Zauważyłem, że sporo osób tak robi. Co oglądam film na YT lub czytam tu i gdzieś indziej, to tak to wygląda.
Ja tymczasem do Katalonii lata temu jechałem trasą Cz/A/I.
Na jednej i drugiej trasie są koszty drogowe. Przejazd czasowo podobny.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2411
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 12.11.2023 16:54

te kiero napisał(a):Szybkie i krótkie pytanko; skąd wybór trasy w kierunku płw. iberyjskiego przez D i F. Zauważyłem, że sporo osób tak robi. Co oglądam film na YT lub czytam tu i gdzieś indziej, to tak to wygląda.
Ja tymczasem do Katalonii lata temu jechałem trasą Cz/A/I.
Na jednej i drugiej trasie są koszty drogowe. Przejazd czasowo podobny.


Ty jesteś z południowej Polski, to jazda przez Czechy i Austrię ma jaki taki sens. Oni jeżdżą z centrum, więc trasa przez Niemcy wydaje się najbardziej naturalnym wyborem. Jest prawie 200km bliżej, 2 godziny szybciej i taniej - bo płacisz tylko za francuskie autostrady. No i niemieckie drogi są o wiele wygodniejsze od czeskich.

Kilka lat temu jechałem ze znajomymi samochodem do Madrytu i Lizbony i z Płocka nawet nie braliśmy pod uwagę innej trasy niż przez Niemcy.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.11.2023 19:34

W sumie to może być argument, choć GM od zawsze kieruje mnie przez Cz/D/F.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2650
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.11.2023 21:18

PAP napisał(a):
Pomysł wybrania się samochodem do Maroka i Egiptu chodził za mną od wielu wielu lat :) ...


Bilety do Maroko już kupione , samochód zarezerwowany więc sobie z chęcią pooglądam, bo naczytałam się cudów o policji i mandatach w Maroko :lol:

te kiero napisał(a):Szybkie i krótkie pytanko; skąd wybór trasy w kierunku płw. iberyjskiego przez D i F. Zauważyłem, że sporo osób tak robi. Co oglądam film na YT lub czytam tu i gdzieś indziej, to tak to wygląda.
...

Z centrum jest to najlepsza opcja. W Niemczech nie ma winiet i non stop autostrady, przez Francję autostradami też super. My też tak jechaliśmy do Granady i dalej :) .
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.11.2023 00:52

piotrf napisał(a):Póki co dziękuję za inspiracje :proszedzieki:
Piotr


Witaj Piotrze :) ...

Liczę, że inspiracja to dopiero nadejdzie jak zobaczysz odcinki z Merzougi i Zagory ;) ;) :) :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.11.2023 01:04

marekkowalak napisał(a):
te kiero napisał(a):Szybkie i krótkie pytanko; skąd wybór trasy w kierunku płw. iberyjskiego przez D i F. Zauważyłem, że sporo osób tak robi. Co oglądam film na YT lub czytam tu i gdzieś indziej, to tak to wygląda.
Ja tymczasem do Katalonii lata temu jechałem trasą Cz/A/I.
Na jednej i drugiej trasie są koszty drogowe. Przejazd czasowo podobny.


Ty jesteś z południowej Polski, to jazda przez Czechy i Austrię ma jaki taki sens. Oni jeżdżą z centrum, więc trasa przez Niemcy wydaje się najbardziej naturalnym wyborem. Jest prawie 200km bliżej, 2 godziny szybciej i taniej - bo płacisz tylko za francuskie autostrady. No i niemieckie drogi są o wiele wygodniejsze od czeskich.

Kilka lat temu jechałem ze znajomymi samochodem do Madrytu i Lizbony i z Płocka nawet nie braliśmy pod uwagę innej trasy niż przez Niemcy.


Witam Panowie :) ...

Marek widzę odpowiedział za mnie :) ... acz z tymi niemieckimi drogami to w tym roku to szału nie było ... kiedy na jednych odcinkach można było pojechać bezkarnie ile fabryka dała, to na innych były prowadzone liczne roboty drogowe niczym między Piotrkowem i Częstochową swego czasu, więc wszystko co się zyskało od razu się traciło :( ... plus na dole w Bawarii gdzieś było jakieś ograniczenie i fotoradar, a że zwalaniałem po polsku, czyli z pewną toleracją ;), to skończyło się na przekroczeniu o chyba 12 km/h i pamiątkowym zdjęciu z wyjadu wraz ze stosowną opłatą w EUR ;) :) ... acz był to jedyny europejski mandat na tej trasie :) ...

Inna bajka, że na powrocie była dywersyfikacja i jazda przez Szwajcarię :) ... widokowo super, ale tak tylko tranzytem, to nigdy więcej :) ... we wszystkim to trzeba trochę umiaru, a ten ich ordnung to już przegięcie poza skalę ;) ;) :) ... ale o tym to będzie jak dojdziemy do stosownych odcinków w relacji ;) :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.11.2023 01:21

wiola2012 napisał(a):Bilety do Maroko już kupione , samochód zarezerwowany więc sobie z chęcią pooglądam, bo naczytałam się cudów o policji i mandatach w Maroko :lol:


Witaj :) ...

A to głupoty pisali ;) ;) :) ... nie ma się czego obawiać :) ...

Fakt, że check pointy żandarmerii i policji masz bardzo często, główie na skrzyżowaniach najważniejszych w danym regionie dróg i rogatkach większych miast, ale panowie są bardzo uprzejmi, przeważnie machają aby jechać dalej, a jak już zatrzymają to bardziej aby poćwiczyć swój angielski w krótkiej konwersacji ;) :) ...

Inna bajka to drogówka, która suszy tu i tam z zaskoczenia, głównie tam gdzie możesz się rozpędzić lub tam gdzie nie wolno wyprzedzać :) :) ... więc lepiej przestrzegać ograniczeń prędkości w granicach do max 10% tego co na znaku, bo mnie już 10 km/h ponad 70 km/h zostało uzane za przekroczenie i mandat bodajże 10 EUR płatny od ręki :) ...

W rozmowach z panami Policjantami pomaga język francuski :) ... w górach zatrzymali nas za wyminięcie pierdzącego, dymiącego, i jadącego może z 20 km/h pojazdu na ciągłej, przy czym lokalsów, którzy też się tego dopuścili puścili, a zatrzymali tylko nas ... no i wtedy 10 minutowa rozmowa 'zmiękczająca' pana w radiowozie była przydatna, bo pewnie wtedy tych EUR byłoby kapkę więcej do zapłaty, a tak skończyło się na pogrożeniu palcem :) :) ... będzie o tym w którymś odcinku :) :) ...

Pozdrawiam,

PAP
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2650
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 13.11.2023 07:57

PAP napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Bilety do Maroko już kupione , samochód zarezerwowany więc sobie z chęcią pooglądam, bo naczytałam się cudów o policji i mandatach w Maroko :lol:


Inna bajka to drogówka, która suszy tu i tam z zaskoczenia, głównie tam gdzie możesz się rozpędzić lub tam gdzie nie wolno wyprzedzać :) :) ... więc lepiej przestrzegać ograniczeń prędkości w granicach do max 10% tego co na znaku, bo mnie już 10 km/h ponad 70 km/h zostało uzane za przekroczenie i mandat bodajże 10 EUR płatny od ręki :) ...

Taki mandat idzie przeboleć, jeśli nie trafia się zbyt często :lol: . Właśnie o takich przypadkach czytałam. Ciężko mając 500 km do przejechania trzymać się tych ograniczeń co do km, niestety :mg: .

PAP napisał(a):W rozmowach z panami Policjantami pomaga język francuski :) ...

No to po nas ;)

PAP napisał(a):...w górach zatrzymali nas za wyminięcie pierdzącego, dymiącego, i jadącego może z 20 km/h pojazdu na ciągłej, przy czym lokalsów, którzy też się tego dopuścili puścili, a zatrzymali tylko nas ... no i wtedy 10 minutowa rozmowa 'zmiękczająca' pana w radiowozie była przydatna, bo pewnie wtedy tych EUR byłoby kapkę więcej do zapłaty, a tak skończyło się na pogrożeniu palcem :) :) ... będzie o tym w którymś odcinku :) :) ...

W Albanii też nas puścili. Wystarczyła skruszona mina i zwykłe przepraszam. Takiego przypadku nie da się uniknąć, każdy by wyprzedził. Dobrze, że te mandaty nie są kosmiczne.
Ps. Jeździmy swoim autem od 2012 na wakacyjne objazdówki i zero mandatów, to może się uda :tak: .
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.11.2023 17:48

Witaj :) ...

wiola2012 napisał(a): Ciężko mając 500 km do przejechania trzymać się tych ograniczeń co do km, niestety :mg: .


Pytanie gdzie będziecie jeździć ;) :) ... południowy wschód jest mało zaludniowny, więc i osad ludzkich nie ma zbyt wiele, zatem i ograniczeń prędkości zbyt wiele nie ma :) ... a te co są warto przestrzegać :) ... my jadąc z Fezu do Merzouga zrobiliśmy 500 km bez większego wysiłku, jadąc na otwartej przestrzeni do 120 km/h oraz respektując wszelkie ograniczenia do +10% tolerancji ;) :) ... i był luzik :) ...

wiola2012 napisał(a):Jeździmy swoim autem od 2012 na wakacyjne objazdówki i zero mandatów, to może się uda :tak:


Z całą pewnością się uda :) :) ... my spieszyliśmy się ostatniego dnia do hiszpańskiej Ceuty na prom i pewną niewiadomą była długość kolejki na przejściu MA / E, stąd na górskiej drodze na południe od Tangeru przesadnie podkręcałem tempo i tam nas właśnie jeden jedyny raz ustrzlili te 10 km/h powyżeli limitu ... bo tak byśmy się uchowali z czystym kontem ;) :) :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007
MAROKO 2023 & EGIPT 2023 ... samochodem :) :) ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 13.11.2023 18:01

Dzień 3

Niedziela 30/04/2023

Belfort, F - Carcassonne, F

Odległość = 770 km



W tym odcinku będzie tranzyt przez Francję :) ... ale że km trochę mniej oraz aby zobaczyć trochę życia francuskiej prowincji plus ograniczyć koszty francuskich autostrad, prawie cały odcinek z Belfort do Lyon pojedziemy po drogach narodowych :) ... i z całą pewnością będzie to bardzo trafne posuniecie :) ...

Z ciekawostek, jadąc tymi drogami narodowymi będę się rozwodził nad tym jak lokalni 'woźnicowie' przepisowo jeżdżą, często jadąc 10 km/h poniżej obowiązującego ograniczenia :) ... będę się zastanawiał czy wynika to panującego tam 'zamordyzmu' czy też niskich umiejętności kierowniczych w narodzie francuskim ;) :) ... a jedyne auto, które nas wyprzedzi na tym odcninku będzie ... no zgadujcie ;) :) ... wiadomo skąd, z PL ;) :) :) ...

Dla zainteresowanych tradycyjnie podpięta do odcinka na YT mapa w Google pokazującą trasę, zaś w samym filmie wszystkie kluczowe skrzyżowania, również oznaczone w opisie odcinka :) ... miłego oglądania ;) :) :) ...

Zapraszam :papa:

PAP
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1624
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 14.11.2023 11:28

Super wyprawa. Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy i właściwe Maroko. Mieliśmy je w planach ale w opcji fly & drive niestety COVID pokrzyżował nam plany i na razie nie wróciliśmy do tematu. Chociaż Afryka też była u nas grana w ostatnie wakacje ale zdecydowanie ta z drugiej strony - może kiedyś uda się popełnić relację.
Egipt też gdzieś tam majaczy na horyzoncie - też w opcji fly & drive więc chętnie spojrzę również na tę relację.
Czy dobrze widzę, że podróżujecie już we dwójkę? Kiedy te dzieci wyrosły?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Afryka

cron
MAROKO 2023 & EGIPT 2023 ... samochodem :) :) ... - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone